M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

ESNYR

Nikdy jsem tomu nepřišel na chuť. Sem tam dobrej vtípek to ale zachraňuje od nižššího hodnocení. Nemám rád tématiku války celkově - a je jedno jestli se tomu mám smát, nebo to mám brát vážně. ()

PMakufka

Všechno bylo řečeno. Tak jen dodám, že jsem rád, kolik má seriál dílů. Když dokoukám poslední můžu si to celé pustit znovu. Perfect ! ()

Stanmi

V 4077. mobilní armádní chirurgické nemocnici (působící kdesi v Koreji roku 1950) možná místní doktoři nejsou těmi nejlepšími vojáky (s vyjímkou jistého majora Franka M. Burnse), částo si dají nějakou tu skleničku ginu, jsou neoholení, chodí jen ve spodním prádle a sem tam se stane, že je nějaká sestra najde ve svém tlumoku, jsou však špičky ve svém oboru (s vyjímkou jistého Franka M. Burnse) a všem válečným útrapám dokážou čelit s humorem a nadhledem… Legendární seriál M*A*S*H asi nemá moc cenu představovat, koneckonců na našich televizních stanicích se vysílá prakticky neustále (a asi jen tak neskončí), přesto jsem si dovolil menší uvedení do děje. Tento seriál, který vznikl dva roky po stejnojmenném filmu (který byl pro změnu zase natočen dva roky po vydání knihy), byl prostě trefou do černého a největší podíl na tom mají talentování scénaristé a skvělí herci. Ti první vytvořili vtipné příběhy plné zajímavých postav, které však dokázali vyvážit i nějakým tím vážnějším tématem (smrtelná zranění, nevylečitelná onemocnění, válečný stres ale také třeba homosexualita, rasismus nebo prostá nevěra) a i když bylo natočeno 255 epizod (a jeden závěrečný film), tak žádná z nich není vyloženě slabá (no možná až na pár vzpomínkových dílů). A život tomu všemu vdechlo sympatické herecké osazenstvo, které se naprosto bezchybně dokázalo vžít do daných rolí, ať už to byl Alan Alda v roli Hawkeyho Pierce nebo Loretta Swit jako "Šťabajzna" Houlihanová (mimochodem tahle dvojka má na svém kontě nejvíce dílů ze všech herců, proto jsem si je dovolil vybrat). V seriálu se objevila také plejáda "hostujících hvězd" jako třeba Patrick Swayze, Leslie Nielsen, Brian Dennehy, Laurence Fishbourne nebo budoucí oscarový režisér Ron Howard. Jako bonus pro českého díváka je seriál opatřen výborným dabingem (Pavel Trávníček, Vladimír Brabec, Ladislav Potměšil, Jorga Kotrbová a další), který navíc neobsahuje onen pověstný studiový smích, což je jenom dobře. M*A*S*H je tak bezesporu jedním z nejzajímavějších a nejlepších počínů na poli televizní zábavy a já osobně jej považuji za jeden z mých nejoblíběnějších seriálů, na který bych se mohl dívat snad pořád, no nic je čas na další díl. ()

Jochys

Tohle je seriál, na který můžu koukat pořád a pořád dokola. Je vtipný i vážný. Hlášky z MASHe s manželem používáme pořád. A dojemný závěr seriálu nás rozbrečel oba ()

guma

Štvalo mě to zamlada, stejně tak, ne-li víc mě to štve teď (a to se vyjadřuju slušně). Jedna hvězda pro to, že přece jen existují větší blbosti. 15% ()

martins

Ne, ne, neustále dokola vysílaný seriál. To se nedá, jednou, dvakrát to člověk vydrží, ale prakticky nepřetržitě od r.1994 (Nova) a nyní Prima opravdu ne. ()

casyy

... úžasný, originální seriál.., řekl bych vrchol svého žánru.. výborný mix humoru a hlubokých lidských příběhů.., ale především brilantní vtipné dialogy, kterým dodává punc výjimečnosti ta armádní mašinerie všude kolem.. typická ukázka: Charles: "Jak tohle vůbec můžete udělat, jen tak spálit postel?" B.J.: "Je to jen věc, nemá žádnou vnitřní hodnotu." a jako třešnička na dortu Hawkeye: "A kromě toho to je tvoje postel." ;))) ()

wir2k

Asi nejlepší americký seriál co jsem kdy viděl proto 5 hvězdiček, ale abych řekl pravdu tak kvalita fórků šla rapidně dolů potom co umřel Henry a odjel Traper ()

Hawkeyep

Mobile Army Surgery Hospital….co dodat. Podle mě nejlepší seriál co kdy byl natočen. Věřím, že jen málo lidí si nezamiluje ani jednu postavu….no řekněte Hawkeye, Trapper, Henry, Frank a Radar. Ten geniální humor, ta humanita a pochopení co z toho seriálu vyzařují. Nepochybuju o tom, že ve své době to pár Američanů mohlo nadzvednout ze židle. Co ještě dodat….M*A*S*H je a bude pro mě vždy jeden z mých TOP v kinematografii. A Alan Alda asi pro mě bude pořád oblíbený herec. ()

Belerofon

Léta se Nova snažila mi tuhle válečnou lahůdku zprotivit neustálým opakováním všech dílů...nepovedlo se to ani Primě. Tenhle poklad seriálové produkce nezlomí snad nic...Geniální herecké výkony a ještě geniálnější špeky parodujíc, kritizujíc snad všechno co má barvu vojenskou....Alan Alda vynikající...Samo opakování a sledovanost je synonymem kvality... ()

till85

Jeden z nejlepších seriálů všech dob.Skvělé gagy a nezapomenutelné hlášky Hawkyho,Trapera,Henryho atd.udržující si uroveň do posledního dílu,což je podle mně opravdu neuvěřitelné!Zkrátka nejlepší seriál jaký kdy byl natočen klobouk dolů. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young