M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

Gemini

Klasika televizní zábavy. Sice si myslím, že po odchodu Franka Kuního Ksichta Burnse už to nebylo ono, ale bavil jsem se výborně. A nejenom bavil, leckteré díly poskytují i hodně dospěláckou podívanou k zamyšlení. Zvláštní poděkování si kromě dabérů zaslouží i překladatelé (což není až tak obvyklé). Věřili byste, že v originále je tam nahraný smích? ()

golfista

Tenhle seriál z války v Koreji je opravdu natolik vyjímečný a vtipný, že se po skončení posledního dílu dá nasadit první a nikomu to nebude vadit. Opravdu skvělé. ()

Lima

Přestože má víc dílů než kdejaká pitomá telenovela, téměř každý z nich si udržuje vysokou úroveň, vtip a některé z nich jsou téměř geniální. Sledovat ho je jako pravidelně se vracet mezi staré známé a cítit se v pohodě. ()

Tosim

Tenhle seriál je intelektuální. V tom nejryzejším slova významu. Zatímco knihy a film byly IMHO (IMHO!) jednoduchým sdělením, že válka je vůl a pak už beze smyslu vtipkujeme, chlastáme a souložíme, série daly důvod, abychom se na to vše rozzlobili. Nenásilně a jemně povýšily bezuzdné taškařice s citem na umění... A je prostě jasné, proč je tento seriál nazýván nejlepším všech dob. Jeho úroveň s přibývajícími léty stoupala, což se u devadesáti procent televizní produkce říct nedá. No to je všechno!!! Zmiňovat ostatní je zbytečné, protože to každý ví. O jedné věci ale musím: cenu za nejlepší herecký výkon bych dal Garymu Burghoffovi, jeho komika je naprosto úžasná. ()

Radyo

Pokud bych měl odpovědět na otázku, kdo se mi v tomhle seriálu líbil nejvíce, řeknu "MASH 077". Kdybych totiž jmenoval z hlavních postav kohokoliv, hrozně bych tím ublížil ostatním. Taková sbírka skvělých herců se totiž snad ještě v žádném sitkomu nesešla. ()

Malarkey

Jeden z nejlepších komediálních seriálů, který jsem měl tu možnost vidět na naších televizích. I když fakt je, že ho nelze přehlédnout. Dávají ho každou chvíli a musím se přiznat, že pokaždé se na to těším až se každý den setkám s Hawkeyem, B.J.em, Radarem nebo dalšími postavami, které mám tak rád a dokázali mě bavit tenkrát, ale i nyní. Sice je první série, nebo respektive prvních 20 dílů nic moc a i tvůrci se rozmýšleli jestli točit další díly. Výsledek nakonec vidíte sami. 255 dílů. 255 nezapomenutelných dílů, které do Korejské války dokázaly vlít trochu nadsázky a humoru, který zkombinovaný s vážností příběhu dokázal vytvořit seriál, který fungoval a dokázal se na úkor začátku stát úspěšným. 10/10 ()

Marigold

Kultovní sitcom, který sice trpí snad všemi obvyklými neduhy, kterými může sitcom trpět (opakování totožných zápletek, omezený repertoár vtipů, časté sklouzávání k moralitám za každou cenu), ale narozdíl od 99% US seriálové produkce je výtečně sehraný, má neodolatelný smysl pro ten nejčernější humor a jeho postavy se snadno stanou součástí vašeho života. Pro mne osobně první kontakt s žánrem a dodnes nastavenou laťku žádný jiný nepřeskočil... ()

Djkoma

Jednoznačně jeden z nejlepších seriálů, které kdy běhali po televizích. Geniální humor hlavně Doc. Pierce a někdy až neuvěřitelné nápady autorů. ()

Renton

Creator: Larry Gelbart, Burt Metcalfe, Gene Reynolds, Stanford Tischler, Alan Alda and many more .. Nejlepší hraný seriál! Tento fakt potvrzuje mimo jiné to, že ač seriál běží po sobě prakticky nepřetržitě už několik let, stále se na něj rád dívám, ba co víc královsky se u něj bavím. Protiválečné narážky posazené do neveselého lékařského prostředí, kde se tvrdá chirurgická práce střídá s čekáním na další várku a tudíž obrovskou nudou. A právě tahle prázdnota dává široký prostor k nespočetnému množství vtipů, konfrontací, škodolibostí a dokonalých dialogů. Dnes už nezaměnitelné herecké obsazení je jen třešničkou na dortu. Celý seriál se dá více méně rozlišit na dvě poloviny, rozdělené právě pozměněným hereckým obsazením, byť jeho jádro zůstává. Neodvážím se říct, že je jedno lepší než druhé, každé má své kouzlo a dává seriálu určitý nezaměnitelný punc. Díky poctivé práci celého štábu vzniknul seriál, s nezaměnitelným kouzlem a humorem, který je stále více než aktuální a bavit bude ještě mnohé generace. Perla seriálové tvorby přetékající dokonalou ironií. 100%. ()

Radek99

Naprosto dokonalý televizní produkt s mnoha přesahy... Vtipný, zábavný a přitom angažovaný a ve své satirické rovině jedna z nejlepších obžalob absurdity války. Absolutně dokonalý seriál bez jediné chybičky, možná nejlepší seriál všech televizních dob a snad i nejlepší televizní sitcom, zcela atypický ve své sitcomové televizní podstatě, ale typický pro filmovou tvorbu sedmdesátých let - důraz na politickou angažovanost a jednoznačný pacifismus, intelektuální zakotvení a silný historický a civilizační kontext. Jestli v tomhle oboru existuje legenda, tak se jmenuje takhle ... M*A*S*H ... Podobné filmy: MASH, Jak jsem vyhrál válku, Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, Hlava 22 ()

Pohrobek

Tohle se nehodnotí jednoduše. Každopádně musím vycházet z originálního filmu, který je prostě někde úplně jinde. Sitcom je jasně protiválečný jaksi "na měkko", zatímco ve filmu a hlavně v předloze občas probleskne, že tahle válka byla jednou z těch potřebných, což není na škodu jednou za čas připomenout. To, co pak tato verze provedla s původními postavami, je již neprominutelné. Speciálně nikdy neodpustím naprostou degradaci a "superarbitraci" skvělé postavy Roberta Duvalla. Výtek na adresu M.A.S.H.e bych jistě snesl celou hromadu (někdy až neskutečné moralizování), ale dobře cítím, že se jedná pouze o víceméně vykonstruované rozumové důvody a, že se na M.A.S.H. dívám rád a nikdy mě nenudil. Nemohu strhnout více než hvězdičku za nesoulad rozumu s citem, ale dělám to nerad. ()

Tom Riddle

Každý seriál pro mě stojí a padá s postavami. Když mi postavy mají co nabídnout, dříve či později se zakoukám i do seriálu, který mě ze začátku nebavil. A já se dost snažil do Mashe zakoukat. Protože v podstatě vždycky ho některá z našich stanic vysílá. Ale nezadařilo se. Nedokážu s potěšením sledovat seriál, ve kterém skoro všechny postavy upřímně nesnáším, a kde mě z jejich "vtípků" více než cokoli jiného mrazí v zádech (a nemyslím tím nic pozivitního). Poselství seriálu chápu, a taky mu ho neberu, ale za mě opravdu ne. ()

novoten

Love or hate. Jedna skupina se při náhodně zachycené repríze začne sladce usmívat, druhá se chce televize navždy zbavit, protože v ní ten zpropadený M.A.S.H. dávají nepřetržitě už dvacet let. Já patřím k první skupině, přestože čistá pětihvězda to po zhlédnutí všech dílů nakonec není. Některé epizody totiž opravdu v tempu poleví, ale o to víc si pak můžu vážit oněch skvostů, které nezestárnou a svých oblíbených postav Hawkeyeho a Radara. Klidně znovu a znovu celých jedenáct sezón. Právě za to mírné nadhodnocení nahoru a dětská láska, která přerostla v lásku dospělou. ()

Oskar

Vynikající sitcom, jehož kvalita se s každou další sérií stupňovala. MacLean Stevenson (plukovník Blake) měl původně hrát Hawkeyho, protože byl typově podobný Donaldu Sutherlandovi, který tu roli hrál ve filmu. Nicméně lepšího představitele Pierce než Alana Aldu si nedokážu představit. Vynikající je i Larry Linville (Frank Burns), Jamie Farr (Klinger), Loretta Swittová (Margaret) a ze všech nejradši mám Harryho Morgana (Sherman Potter) s jeho kamennou tváří a stoicky klidným řešením bizarních situací. Navíc Vladimír Brabec ho nadaboval přímo geniálně! ()

Karlos80

Pro mě naprosto nekoukatelná, jednotvárná, nudná, trapná a z nezištných a pro mně z naprosto nepochopitelných důvodů i na privátním sračkometu často reprísovaná sračka. Nikdy jsem nepochopil tu kultovnost, seriál si neoblíbil, a to ani při svém prvém uvedení v televizi. Ale je to blbé (typicky hemerické), takže se to bude líbit. :-) ()

monolog

Co si myslím o tomhle seriálu je asi jasný už jen z toho, že ho mám nahranýho na třinácti VHS. Prostě to nejlepší z klasiky. A co se týká dabingu, jeden z posledních dobrých. Navíc tam není ten hloupej smích, kterej z toho v originále dělá jen další sitkom, ale bez něj to je i skutečně drama. MASH je jako dobré víno a kvalitní sýr. Čím starší je, čím větší zkušenost má, tím víc je chutnější a plnější a zanechává za sebou výraznější a nezapomenutelnější stopy. Dřív jsem oceňoval jen vysokou kvalitu a množství vtípků. Ale jak přeci jen stárnu a získávám nějakej ten cyničtější názor na svět, oceňuju tam hodně i tu dramatickou životní část. Navíc postavy, jedna jak druhá, jsou opravdoví lidé z masa a kostí (uznávám, že na to měli spoustu prostoru, ale vícerozměrnějšími lidmi jsou hrdinové už v první sérii) kteří se navíc i vyvíjejí. Nikdo tu není celý seriál stejným člověkem, mění se (nejvíc je to vidět na Hawkeyem a Margaret), někdy k lepšímu a jindy k horšímu (Frank). ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young