M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

Krt.Ek

M*A*S*H je povedený seriál, který se snaží humorně kritizovat válku. Není jako britské Hálo Hálo, které si s dělá legraci tím že válečný konflikt převede do absurdních situaci, tento seriál válku bere vážně a sarkastický ji komentuje.Takže je to vlastně komediálně-dramatický seriál. Některé díly jsou dokonce jenom dramatické a i ty nejsou špatné. Něco mi ale k té páté hvězdičce chybí. Možná se mi to zdá trochu zastaralé. 80% ()

zdepapepa

Šťabajzna nikdy nebyla "šťabajznovitá". Fight me. Ale jinak zábava. Zábava, ve které se najde místo pro smutek a dojetí. Jádro některých moderních seriálů. Žádný z nich ale neměl tak originální a bohatý podtext jako právě M*A*S*H. Ne nadarmo to taky běželo delší dobu než samotná válka trvala. ()

Pan Filuta

9/10 Dlouho jsem tento seriál přehlížel, ale teď vím, že to byla ode mne velká chyba. Sice co se týká komediálních seriálů, tak do absolutní špičky nepatří, ale díky tomu, že těch dílů je skutečně požehnaně, tak jsem si k němu vybudoval vřelý vztah. ()

verbst

Víte, nedá se to říct jinak, ale desně mne sere, že takovýhle seriály se už nedělaj ( asi by to chtělo zase nějakou tu válku ^_^ ) . . . Prostě něco takovýho jako je M*A*S*H už bohužel nikdy nebude . . . Taková atmosféra, postavy DIALOGY a skvělej českej dabing se jen tak nevidí. Chtěl bych psát dál, ale asi by to nemělo vůbec cenu. Jsem rád za tenhle seriál a doufám, že na něj nikdy nezapomenu . . . ()

pan.Kaplan

Seriál, který ve mě dokázal vyvolat smích i pláč. Seriál, díky němuž jsem si formuloval mé pacifistické názory. Seriál, který mohu vidět stokrát a nikdy mi nezevšední. Je tam tolik věcí, nad kterými se musíte zamyslet. M.A.S.H. je nejhumánnější seriál všech dob - a podle mého skromného mínění také nejlepší seriál všech dob. Pouštěl bych ho na všech školách - aby si děti uvědomili, jaké svinstvo je válka. A pouštěl bych ho každému politikovi, který pošle svého občana do války. M.A.S.H. je starý více než třicet let. Ale nikdy nezestárnul. Vlastně se mi chce říct: Bohužel, bohužel je stále aktuální. ()

phoebess

seriálový matador... opravdu nevím, co z něj vyzdvihnout, protože jedno bez druhého by neutvořilo tak geniální zábavný celek o hrozné válce a životě vojáků... i kdyby tenhle seriál dávali v televizi donekonečna, vždycky se na něj po čase ráda podívám ()

MartinezZ

Jedinečný a brilantní zdaleka ne jen komediální lékařský seriál z doby tzv. policejního zásahu na Korejském poloostrově. Výborné postavy a jejich škodolibé vtípky, výborně napsané a výborně zahrané. Tohle je naprostý unikát, který lze vidět po milionté první a stále se bude líbit. ~~~ "Chtěl bych suché Martini, pane Quang. Velmi suché Martini. Velmi suché, takřka pouštní, odvodněné, prašné, velké Martini. Já chci Martini, které by se dalo sypat. Takové Martini mi namíchejte. ...suché pane Quang...suché, sušší, nejsušší...vyschlé, konečné, perfektní Martini...drink, který umírá žízní." ()

Asgy

Co napsat, některé díly jsem viděl už mockrát, ale nejvíc na tomhle seriálu mám rád díly, ve kterých ještě vystupuje Henry a Trapper. Teda ne, že by ty další díly šly s kvalitou nějak dolů. Výborný a hlavně "lidský" humor, neustálé narážky na nesmyslnost války, ve které si každý snaží vytvořit si nějakou vlastní obranu - ať už je to humor, nebo neustálé pokusy o paragraf osm. ()

ivishka

Legendární Hawkeye Pears a jeho vtípky s občasnou sentimentální hodnotou. Ani mě tolik nebavil ten děj jako vývoj těch určitých postav-ovšem odchod některých ze seriálu mě naštval asi ze všeho nejvíc. Co se mi na tomto díle líbí asi nejvíce je holý fakt, že přece jen o nějaké válce nemusíte vědět zhola nic, ale přesto zažijete pořádnou kupu legrace a prožíváte osudy postav jako svoje vlastní - takové působení vždy označuji za nejlepší vtáhnutí do děje, což se televiznímu seriálu M*A*S*H dařilo. Přece jen je to pořád "klasika". ()

Ellmariachi

Asi ani nejde říct po kolikáté už seriál běží, ale prakticky kdykoliv na něj narazím, vždy pobaví a nikdy nezklame. Ať už jako zabití půlhoďky nebo jako kulisa. Navíc humor i některá poselství jsou neskutečně nadčasové. 90 procent. ()

Davson

Zcela určitě je M.A.S.H. největší záplava skvělých hlášek. Jako komediální seriál je jeden z nejlepších, možná nejlepší. Ale pozor! V některých dílech se seriál snaží otevřít i vážná témata, což se k neuvěřitelné ztřeštěnosti všech postav hodí asi jako pěst na oko. Tvůrci si měli ujasnit, zda chtějí dělat vážnější seriál zabalený v černém humoru setejně jako film, anebo udělat prostě jen zábavný sitcom a ne se snažit to smíchat dohromady. Uznejte, jak by to vypadalo, kdyby se třeba v seriálu Všichni starostovi muži tvůrci snažili přidat i vážnější díly? Já bych řek, že docela blbě, u M.A.S.H. to vypadá taky blbě. Mám takový dojem, že tvůrci jaksi nepochopili, o co ve filmu šlo a proto vzniklo to co vzniklo. Druhým problémem je, že se snaží otevřít snad všechna možná vážná témata od rasismu po otázku smrti, čímž je zbytečně seriál celý překombinovaný. Navíc, když chtěli udělat nějaký zvrat v dějí (např. odjezdy klíčových postav), tak to taky neudělali zrovna nejšťastněji a následným vyměněním téměř všech postav seriál pomalu ale jistě ztrácí své kouzlo prvních dílů. Proto v pomyslném souboji film versus seriál u mě vítězí film s 5* a seriál dostává "jen" 3*. ()

MissJ

Dokonalé obsazení všech postav, z nichž je nemožné vybrat tu nejoblíbenější (vedlejším postavám však kralují plukovník Flagg a Igor: Hrášek nebo mrkev, pane? Hawkeye: To je jedno! Igor: To je dobře, protože nevím, co je co.). Excelentní dabing. Některé epizody jsou samozřejmě slabší, ale z celkového pohledu je pro mě MASH jednoznačně nejlepší seriál všech dob. Pár hlášek za všechny: při promítání: Klingere nemáme jiný film? Jeden naučný, Plísňové choroby nohou./ Radar pacientovi: Hele, když musíš stejně čekat, nechceš se podívat na naši sbírku švábů? Trvá dvě hodiny, ale stojí za vidění./ Winchester: Klingere, nemám právě nic na práci a ty mě v tom rušíš!/ Mulcahymu před závodem: Otče, musíte vyhrát, někteří na vás vsadili své celoživotní úspory. No, to mě tedy uklidnilo...To je poprvé, co někoho vidím přiběhnout pátého v závodě dvou mužů./ při scrabblu: Henry, jsi na řadě. Blake: Končím, co mám dělat s X a ZIKM?!/Margaret: Neměla bych vám to říkat, ale Frank Burns, to je zázrak bez rtů. ()

Riddick77

Geniální! Nechápu, jak ze sebe tvůrci dokázali sypat tak dlouhou dobu tak kvalitní humor. Ke konci seriálu přece jen malinko více vážné, ale i tak vytříbený humor zasazený do korejské války (1950-1953)! 10/10! ()

aluna

Nejspíš neexistuje epizoda, kterou bych neviděla nejmíň dvakrát. Ale proč se na to pořád dívám není otázka, co mi nedá spát...ta otázka, co si kladu je: Trapper nebo B.J? (B.J.) Blake nebo Potter? (Potter) Kuní ksicht nebo Charles? (?) Všechny série měly postavy, kvůli kterým stálo za to se vrátit do války, jen jsem nesnášela ty vzpomínkový díly.... ()

O.Peta

M*A*S*H jsem jako malý nesnášel a byl jsem na něj alergický, už ani nevím proč. Asi jsem byl moc mladej a musel jsem dospět. Teď už tomu začínám přicházet na chuť, sice nekoukám na všechny díly popořadě, je jich fakt moc, ale rád se na nějaký díl (když je čas) podívám. Proto také měním své hodnocení a zvedám na 4 hvězdičky. ()

Laxik

Ženiální, na mou duši ženiálně ženiální. Když nic v tv nedávají, ale narazím na MASH, neváhám. Co na tom, že díly znám pomalu nazpamět? Duševně zdraví šílenci jsou prostě něco milionkrát přitažlivějšího než magnet. A já stejně nejsem z kovu, takže se radši nechám přitáhnout Hawkeym než kusem chladného magnetu. ()

erased

Rozhodně i dnes jeden z nejzajímavějších seriálů, 3 a půl dekády po začátku natáčení. Alan Alda je prostě nezapomenutelný a jeho humor, stejně jako schopnost být vážný, se podepsal snad na každém, kdo viděl aspoň nějaký díl (a vážně, najde se někdo kdo neviděl?). Dokonce si ani nedokážu vybrat oblíbenou hereckou sestavu - tady se prostě nedá vyzdvihnout jedna postava nad druhou. Každá má totiž něco do sebe a se všemi se loučilo těžko. Jinak i přes povedený dabing je M*A*S*H dokonalý jen a pouze v originálním znění. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young