Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (CinemArt SK)

geek.ondra

Cretton potopil skvělou akci a zajímavou mytologii v klasickém marvelovském patosu kde se až příliš sází na triky a diváckou nenáročnost. CGI na každém rohu ale epika nikde a už je to fakt nuda. Tohle měla být akční pecka a ne digitální omalovánka. Aspoň že tady byl ten autobus... 5/10 ()

Pichloza

Po filmech Dočasný domov, Skleněný zámek a Obhájce nevinných jsem Crettonovi věřil a nezklamal mě. Naservíroval nám jeden z nejlepších MCU originů a já mu moc děkuju. Celý film je takové rodinné drama skládající poctu čínské kinematografii a mytologii tím nejlepším způsobem. Ať už skvěle natočenou a choreographií zvládnutou akcí(Shang-Chi vs Death Dealer, Wen vs Leiko, scéna v autobuse, Shang-Chi vs Wen)nádhernými kulisami nebo novým světem, který dokáže stát po boku světům jako Wakanda nebo Asgard. Nesmím taky zapomenout na obsazení a postavy samotné kdy každá je napsána s citem, uvěřitelnou motivací a opět jsou skvěle obsazeny. Mluvím hlavně o Simu Liuovi jako Shangovi a Tonym Leungovi jako Wen Wuovi/Mandarinovi, kterým ten vztah otce a syna věříte a oba mají neuvěřitelné charisma. Zbytek obsazení jako Michelle Yeoh, Awkwafina, Fala Chen a Meng' er Zhang ovšem za Simuem a Tonym vůbec nezaostává. Příběh jako takový není sice nějak revoluční, ale má srdce s perfektně zasazenými flashbacky, funkčním humorem, emocemi, občas překvapivým zvratem a za mě sice přepáleným, ale velmi zábavným fantasy koncem. Ten film není perfektní a má chyby(CGI a hudba ), ale to vše moc rád tomu filmu odpustím. Dávám 9/10. ()

Dm1tr1j odpad!

Tak hrozne čínske a nudné. Všetci herci vo filme boli strašne škaredí a ani neviem prečo sú tie kruhy na zápästí keď to boli prstene.... Uplne zbytočný film určený len na to aby podojil marvel kravu. ()

Kingjiri

Určitě lepší Marvelovka než předchozí Black Widow. V první půlce slušně našlapaný, zaměřený hlavně na fajn bitky (aby taky ne, když prim hrajou asiati) a rozjíždí se na marvelácký poměry neokoukanej rodinnej motiv. Jenže v druhý půlce jakoby bijáku došel dech. Přebarvičkovanej mysteriózní svět mě moc nebavil a monstra nebo záporáci taky moc ne. Je ale dost možný, že moje znudění z části způsobilo tristní ozvučení kinosálu, kdy jsem natěšenej na Dolby Atmos dostal spíš potichu hrající reprodukci bez jakejchkoliv výraznějších basů. Asi by bylo fér si někdy dát druhou produkci s pořádnym zvukem, protože za tohle samozřejmě film nemůže. Za mě zatim tři silnější hvězdy. ()

jacko

80%?! :))) …tak si rikam, jestli mi s tim necekanym dabingem nepustili rovnou i jinej film. Zacatek navnadil, ale pak se to stejne jako minule zvrhlo v nudnej digifest. Aspon ze Tony Leung… ()

AloeB

Výborný dobrodružný film, jen to logo Marvelu ho trochu kazí. Dvacátý něco (asi) film do nekonečného seriálu, v jehož každé epizodě se kompletně přepisuje mytologie světa, by mohl působit jako zajímavé dobrodrůžo s motivy čínských legend, ale on se tam nutně musí na pár sekundek narvat ten Emil a pochopitelně senzační Wong. A jakkoliv mám karaoke zpívajícího Wonga rád, je zde takovým imposterem bez nějž by se film víceméně obešel. Jiná už je Ben Kingsley, u nějž jsem se taky obával, že půjde jen o sekundový easter egg without any other sense, ale ten zde naštěstí měl zajímavou úlohu a skvělé dialogy o opicích, které pouze hrají, že jezdí na koních. Dvojice Shaun a Katy se skvěle doplňovala. Hlavní zloun je sice ne komplexnější ale přirozenější než většina big bad z předchozích epizod a jeho motivace podobná vajíčkohlavě z černého Spider-mana je v tomto filmu stokrát lépe zpracovaná než v animáku (dokonce i dává smysl), ale opět nic moc. Normálně bych se tedy nebál hodit i vyšší hodnocení, ale pak přišla finální bitka, odporný digitální mišmaš, náhodný drak z jezera a Katy ex machina s rychlokursem lukostřelby. A do toho všichni ti pokémoni. Náladu mi pak nezvýšil ani pokus číslo dvě o naroubování na MCU, ani nic neříkající podtitulkovky, které podobně jako u Eternals zřejmě samy nevědí, co chtějí říct... ()

tomik99

Marvel Studios pokračuje v představování nových a méně známých hrdinů. Tentokrát se na řadu dostává Shang-Chi, který utekl před svou minulosti do Ameriky po krutém výcviku svého otce. Snaží se žít normální život, nicméně to pochopitelně nejde do nekonečna. Když se na scéně opět objeví jeho otec, musí se Shang-Chi rozhodnout, zda bude slepě následovat svého bývalého mentora, nebo se bude řídit srdcem. Marvel odvádí s novými postavami skvělou práci. I když je pro většinu diváků celá řada postav zcela neznámá, casting se nesmírně povedl. Herci předvádějí velice přesvědčivé výkony a jednoduše jim vše na plátně věříte. Simu Liu se tak lehce stane vaším novým oblíbencem, Awkwafina má trefný humor a Tony Chiu-Wai Leung je zkrátka sázkou na jistotu, kterému sem tam fandíte, i když je to vlastně hlavní záporák. Když už jsme u těch záporáků, zde na chvíli zůstaneme. Po delší době se studiu opět podařilo vytasit se s černobílým záporákem, u kterého chápete jeho pohnutky a myšlenky. A on to v podstatě ani padouch není, pouze zlomený muž otrávený životem. Lze ho chápat a sympatizovat s ním a někdy mu může divák i skrytě fandit. Akce dopadla na jedničku. Sledovat choreografii je zkrátka pastva pro oči, postavy se pohybují tak lehce, až to někdy připadá, že tančí. Samozřejmě si dokážeme představit ještě reálnější choreografii, kde se ubere zpomalovacích efektů Zacka Snydera a trochu CGI, ale čert to vem. To rozhodně lze tomuto filmu úplně v pohodě odpustit. Film nemá prakticky žádnou slabší pasáž, vše odsýpá a každá scéna má ve filmu svůj důvod. Z filmu, od kterého možná většina Evropanů nic nečekala, se tak klube jeden z nejhezčích MCU filmů. Režisér Destin Daniel Cretton odvedl i přes nelehké natáčecí podmínky během pandemie skvělou práci. A casting je tak výborný, že postavy a herce si rozhodně plést nebudete. ()

bararich8

Klasická Marvelovka se vším všudy. Vizálně na úrovni, skvěle se na to kouká, všechny ty potvory a efekty. Příběh je taková klasika, ale funguje zde dobře. Akce je tu dostatek a to jak souboje nablízko, tak nějaké ty bitky bájných postav. Přidaný humor neurazí. Body dolů za místy pomalé tempo a absenci nějakých zvratů. Lepší 4* ()

aR3Zz

Bylo to dobré, ale nebylo to WOW. Vlastně to bylo řemeslnicky téměř dokonalé, nezpozoroval jsem ani mnoho dějových či příběhových chyb. Ale prostě mě to tak nějak neuspokojilo, nenaplnilo. A neumím povědět, co nebo kdo za to může. Nenapadá mě ani slabší herec, všichni mi do konceptu celkem seděli, včetně záporáka apod. Takže sečteno podtrženo: film bych určitě doporučil a samotného by mě zajímalo, jakou skupinu diváků dokáže nadchnout. 75% ()

PEZ

Tý brďo, toto bol tak strašný výplach, že už teraz neviem o čom to celé bolo. Iba viem, že sa tam neustále niečo dialo a na konci tam bol drak. Eh, toľko k tým 133 minútam strávených v kine. LOL :). Jeden z vôbec najslabších Marvel filmov. ()

Jajar

Docela vydařená kung-fu marvelovka natočená v první řadě pro čínský trh. Destin Cretton vypráví příběh o hrdinovi Shang-Chi, který musí společně s nejlepší kamarádkou Katy zachránit svojí sestru před jejich otcem Xu Wenwu, mocným šéfem organizace Ten Rings. Snímek se z hlediska akčních scén řadí na úplný vrchol v sérii MCU. Ať už díky choreografii boje, pohybu kamery, všudypřítomnému slow motionu nebo častému zobrazování kung-fu ve stylu taneční kreace. Film nepracuje s extra originální zápletkou. Jako leitmotiv se jím táhne příběh o věčně zklamaných asijských rodičích a jejich dětech, vzdorujícím předem určenému životu. Rozmanitá scénografie přechází od cyber neon light futurismu až k sytě barevné avatarovské fantasy. Právě ta bohužel působí někdy až příliš pateticky a infantilně (plyšová létající koule s názvem Morris). V závěrečné půlhodině se pak překlopí do klasické marvelovské CGI show. Komediální části moc nefungují (fakt špatný Ben Kingsley) a z postav zaujme asi jen charismatický záporák, otec rodiny Wenwu (v podání výborného Tony Leunga). Ve výsledku průměrný comicsový akčňák, na který už se znova nepodívám. PS: Poslední karaoke scéna s Wongem je top. ()

Torgal

Marvel po Endgame otvára novú kapitolu s fungl novým hrdinom a zdá sa, že na pomalé budovanie frančízy už nie je čas. Z rýchlika nám je naservírovaný tisíce rokov trvajúci konflikt s démonmi, o ktorom doteraz samozrejme nepadla nikde ani zmienka. Už to začína byť bizarné, ale bude horšie (viď. Eternals). Inak za vznikom filmu vidím snahu štúdiových papalášov priniesť aziatom vlastného Black Panthera a potom ich v kine skásnuť, čistý kalkul. Dobre, kašlať na to, aký je vlastne samotný film? V podstate sa jedná o takmer čistokrvnú fantasy, ktorého pojítko s realitou nášho sveta je len veľmi tenké. Je tu hromada solídnych kung-fu bitiek, samozrejme s výnimkou finále, kde sa opäť vo veľkom roztočia trikové digiorgie a ktoré som opäť odzíval. Hlavný hrdina je matný a nebyť jeho meno v názve filmu, tak netuším ako sa volá. Celkovo slušný priemer, ale už to nie je Marvel ako sme ho poznali z posledných rokov. 6/10 ()

B.Wilde

Zpětně musím říct, že pro mě byl Shang-Chi hned po NWH nejlepší film čtvrté fáze MCU. Sice mě tehdy trailery nijak extra nenalákaly, váhala jsem, jestli na to má vůbec smysl chodit do kina... ale když mě tam nakonec vytáhla kámoška, byla jsem z filmu nadšená! Hodně mi seděl i ten humor a provázanost s IM3 byla taky zajímavá. Film jsem od té doby viděla už několikrát a s chutí se podívám znovu. ()

NiaWolf

Liu Kang uteče od Ra's al Ghula, pak si to rozmyslí a začne hledat pokémoní svět, ze kterého se vyklube Cesta do fantazie, kterou zakončí Mortal Kombat. Zapomněla jsem na něco? Snad jen, že pořád nevím, jakou moc  ty "ten rings" vlastně měly, ale co taky čekat od marvelovské rektální speleologie do čínského trhu? ()

Tomash58

Jeden z mála filmů z MCU, před kterým jsem se bál, že to bude opravdu špatné. A začátek snímků mě v tom ještě utvrdil a už jsem si pomalu myslel, že ze sálu odejdu. Nevím proč ale prostě to pro mě nefungovalo. Jakmile se děj ale začal odehrávat v současnosti, něco se změnilo a bylo to fajn. Bojové scény se skvělou cyberpunkovou hudbou a chvílemi opravdu pěkným vizuálem. Ano, byla to ve finále klasická akční komiksovka, nic nového pod sluncem. Ale pro mě to bylo v něčem (něco málo) zajímavé a trošku nové. Jediné opravdové negativní věci vidím v délce filmu - flashbackových scén bylo až až a finální bitva taky trošku delší než bylo potřeba. Nic nečekaného, ale pěkný film, který potěší. PS.: 2 potitulkové scény, pro mě překvapivě, stojí za to. ()

Mouchal

Asi bych si nikdy nemyslel, že zrovna asijský hrdina dostane jeden z nejlepších Marvel originů. Nicméně Shaun-Chi je skutečně velmi povedený a napojení na asijský folklór v rámci MCU funguje perfektně. Stejně tak bojová choreografie, která je o několik levlů výš než slaboučká Black Widow a napříč všemi filmy z tohoto univerza má jen pár konkurentů. Shaun je velký sympaťák, má správně nastavené hodnoty a je s ním i slušná legrace. Jejich chemie spolu s Kate funguje velmi dobře a těším se, co dalšího předvedou v budoucnu. Na co nejsme zvyklí je kvalitní záporák a zde se nejspíše jedná o výjimku potvrzující pravidlo, jelikož otec Shang-Chiho je velmi dobrý co se motivace týče a výborně zahraný. Nedivil bych se, kdyby se našlo slušné procento lidí, které by to táhlo víc k němu, než k "našemu" hrdinovi. Dále stoji za zmínku, že Marvel napravil reputaci z Ironmana 3 ohledně celé Mandarin situace a že jednu postavu ukázali po dlouhých 13 letech. Potitulková scéna zanechala dost otázek a tak nezbývá, než jen čekat a těšit se na odpovědi. Po mírném zaškobrtnutí s BW se tak znovu jede ve velké parádě a Shang-Chi je tedy za mě prvotřídní otvírák 4. fáze. 85% ()

Sharpooter

Po zbytečné Black Widow tady máme konečně pořádnou marvelovku. Příběh byl dobrý, lehce nadprůměrný. Trochu mi v něm vadilo, že zde opět přidaly tajnou organizaci co se snaží ovládat svět, ale tak co už. Postavy jsou napsány velmi dobře, mají zde hodně prostoru a já se do jejich situace dokázal vcítit. Bojové scény mají dobrou choreografii. Hudba byla taky skvělá. Film má jediný problém a tím je konečný boj, kdy jako, já se omlouvám, ale prostě člověk, který by měl být starý tisíc let je úplný vymaštěnec. Dále ten drak... Jako to mluví za vše, prostě to byl hrozný bordel. Jako v souboji s drakem jsem opravdu nevěděl co se děje. Celkově se mi film velmi líbil a můžu ho jen doporučit. 8/10 ()

AloisNeuman

Zbytečně dlouhé. Některé motivy jsem asi nepochopil ale cílovka je asijský trh. Škoda že víc nepropojili s Ironmanem 1. Digibordel v krásném obslu na konci. Skvělé bojové scény. Dvě podtitulkové scény ()

Hashirama

Už delší dobu můžeme u Marvelu sledovat pokusy o hybridní formu svých filmů, kdy se snaží zkombinovat zárodky autorské vize se svým manufakturním (nad)plánem. U Black Widow se tento přístup trochu minul účinkem a byla z toho lehce schizofrenní kaše. Zde máme kombinaci toho, jak si desetiletý kluk představuje Čínu, klasického marvelovského syžetu mixlého s poměrně funkčním rodinným dramatem, a již taktéž klasické hollywoodské snahy laskat soudruhům a jejich pokladničce šourek. Cretton však z téhle anabáze vyšel s o poznání větší ctí než ta paní, co točila Black Widow, a přechod mezi oběma (opět dost odlišnými) polovinami je až překvapivě přirozený. Film tak začíná jako divoká a stylová jízda s VELMI vydařenou akcí (kontaktní bitky super!) a poté plynule přechází v přehnaně opulentní přetrikované omalovánky ve stylu Pokémonů, kde si Cretton zcela ujíždí na digitálních zvěrstvech (pravděpodobně čistě v zájmu čínského publika). Budiž však Shang-Chimu ke cti, že se s čínským cringovitým patosem vypořádává znatelně elegantněji než mnohé jiné filmy na export, a je pořád lehce stravitelný i pro soudného (rozuměj západního) diváka. Zároveň se celé finále netříští jen ve sled draze renderovaných framů, ale stále funkčně graduje a dopřává prostor každé postavě. Zároveň jsem si snad poprvé u marvelovky užil i hudbu - jak výběr písní, tak i vlastní motivy - a nejednou jsem si vzpomněl třeba na Rychle a zběsile (kde je hudba momentálně asi jediný aspekt, kterým se může tahle franšíza chlubit). Vůbec styčných ploch s FF je tu dost a po zpackaném FF9 je Shang-Chi příjemnou alternativou, která je stejně šílená, ale má mnohem větší nadhled, mnohem lepší akci a mnohem zajímavější postavy (které za sebou ani nemají osm filmů). V této době temna je Shang-Chi prostě svěží impuls energie a parádní užívací popcorn, který baví diváka přesně tak, jak má. A to není málo. 7,5/10 ()

Dolby.130

Konečne parádny zážitok si odnášam z kina. O Shang-Chim som toho nevedel veľa a obával som sa čo to bude zač. No ostal som v šoku. Tak skvelý film som skutočne dlho nevidel. Proste dokonalá akcia, perfektné súboje telo na telo bez zbytočného strihu, prostredie z Ázie bolo skvelé. Herci boli sympatický, sadli tam perfektne, rozumeli si, fungovala medzi nimi chémia. Humor v tomto filme bol super ale najepickejšia bola asi hudba a zvukové efekty to som mal miestami až husiu kožu. Takto som si predstavoval film od marvelu. Ale menšie nedostatky boli niekde až do očí bijúce a to niektoré efekty neboli úplne dokonalé ale to sa dá prepáčiť, film som si užil od začiatku do samého konca. Bol som ako prikovaný do sedadla. 98%. ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)