Krotitelia duchov: Dedičstvo

• Česko Krotitelé duchů: Odkaz (viac)

Keď sa dvaja súrodenci s mamou presťahujú do malého mestečka, zisťujú, že im dedko zanechal tajuplné dedičstvo. Netrvá dlho, kým si uvedomia svoje prepojenie s pôvodnými Krotiteľmi duchov... (Itafilm)

Dejvecd

"Who you gonna call?" // Takto sa robia pokračovania! Trochu som sa zo začiatku bál, ako tento film dopadne, ale vo výsledku som bol dosť spokojný a kľudne by som si to pustil aj niekoľkokrát znova. Zábavný sequel ku originálnym a za mňa najlepším Ghostbusters, ktorý je plný odkazov a nostalgických spomienok na prvý film. Chválim Jasona Reitmana za postupne budovaný príbeh, v ktorom si dáva celkom na čas a postupne diváka navnaďuje na vlnu duchov. Zároveň, celý film je veľmi pekne natočený a postavy sú veľmi sympatické a zábavné, takže vás ich príbehy bavia sledovať. Taký koniec, aký tam bol, tam asi úplne byť nemusel, ale mne vlastne vôbec nevadil. Jeden z najpríjemnejších filmov na pozeranie roka 2021. Silných 8/10 ()

Grondal

Tak tomuto sa hovorí nadviazanie na starú legendu so cťou. Film sa vezie na aktuálne obľúbenej vlne detských hrdinov premiešaných s mysterióznou zápletkou (Stranger Things, To, ...) a proste to funguje. Kvitujem aj použitie masiek pre niektoré príšery (ak to aj tak bola iba čistá práca počítača tak čert to vem), čo pekne nadväzovalo na pôvodné filmy. Tvorcovia sa dokonca nebáli tvoriť akési GB univerzum, v ktorom sa spomína na udalosti z osemdesiatych rokov. Záver sa aj napriek nečakanému logickému podchyteniu (tvorcovia si poctivo viažu voľné konce) a úžasným cameám trocha rozpadne a krehký balans je rozbitý pretrikovaným finále. Napriek tomu som si film užil, nostalgia na mňa dýchla tým správnym spôsobom, takže za mňa, treba dať tomuto filmu šancu, je dôkazom, že aj na staré série sa dá nadviazať s úctou. ()

pride

Prvá polovica absolútne famózna. Skvelá atmosféra, prostredie, celé to objavovanie bolo úplne perfektné. Grace Mckenna bola úplne pecková. Druhá polka už digitálna ale nepokazila mi dojem lebo akosi som to tak čakal. ()

AgnesDee

Krotitelé duchů jsou dětství mnoha lidí (včetně toho mého). Takový námět se nedá dojit moc dlouho, protože to má v podstatě dost jednoduchou premisu a děj se vlastně cyklí už ve druhém pokračování. Bylo mi více než jasné už od začátku, že nějaký nový příběh, nový duch se tu konat nebude. V podstatě třetí pokračování Krotitelů duchů sází na to, co lidi znají a nekráčí novým směrem (možná i kvůli tomu šílenýmu průseru v podobě Krotitelek). Představuje nám nové charaktery, z nichž nejzajímavější a nejzainteresovanější je Phoebe, která je skvělá. Její bratr v podání Finna Wolfharda je pravým opakem - nemusel by zde vůbec být a působí to na mně, jakoby ho tvůrci chtěli do filmu jen proto, že hraje ve Stranger Things a obecně se objevuje v projektech, které jakýmkoli způsobem souvisí s osmdesátými léty. Phoebin kamarád Podcast je dost otravná figurka a tam, kde i v původním filmu byly cringe vtipy skvěle načasované a dobře vymyšlené, tady pokusy selhávají. Film také dost sází na nostalgii prvního filmu, přičemž druhý dost opomíjí. Spousta věcí je stejných, jako v prvním filmu, čímž se film stává spíše nesamostatnou a neoriginální napodobeninou, po které si sice máte chuť pustit první díl, ale víte, že bez tohoto filmu to přežijete. Finále ale dojalo, hlavně kvůli návratu starých dobrých postav a jen jejich samotná přítomnost zvedla laťku tohoto filmu o něco výš. Celkově by se dalo říct, že film je skvěle natočený, výborně zahraný, jednání hlavních postav bylo zajímavé a nenudilo, ale spousta věcí byla zbytečná, až moc průhledná, a několik postav taky nemuselo ve filmu vůbec být. ()

LukyValient

Jako malej jsem měl krotitele duchů i na MC kazetě (prostě jsme neměli video).. Afterlife je plnohodnotnej další díl ghostbusters. Narozdíl od paskvilu z roku 2016 jsem se i zasmál. Fajné :) A ačkoliv jsou děti většinou prů..tah, hlavní představitelka byla nejmenší problém :) Vlastně se moc nechová jako dítě, ale o to je to asi snesitelnější :) ()

Tominni

Nakonec se ten odkaz na legendu osmdesátých let povedl, přestože bych některé výhrady měl. Moc se mi líbila první část filmu, kdy takové retro vzpomínání funguje velmi dobře, druhá polovina filmu a lovení duchů v teen podobě už je o něco slabší. Ale i tak jsem si návrat Krotitelů duchů užil a to mi na čtyři hvězdy stačí. ()

Hawaj

Vůbec nic jsem od toho nečekal a o to fajnovější to bylo. Syn Jason se dobře potatil a režisérské řemeslo mu jde skvěle a smysl pro humor mu taky nechybí. Ve výsledku to není taková pecka jako první Lovci duchů, kde to Murray s Aykroydem a Sigourney skvěle rozjeli. Todle působí to spíš jako dětský televizní film ze zapadákova a ne klasická duchařská jízda. Zapadlé městečko je na můj vkus až moc vylidněné a tím mu chybí život. Ale jelikož si to na nic nehraje a herci to slušně dávaj, tak to nakonec fajn dospěje až ke zdárnému konci a divák si něco užije. Ve scénáři by mohli lehounce přidat a taky trošku i v hudebním doprovodu. Ten mi připadal nejslabší. ()

koty2201

Je zvláštne, že tretí Krotitelia duchov, sú rovnako dobrí ako prvý diel, ale zároveň až tak dobrí nie sú. Som z toho filmu tak trochu zmätený a mám rozpačité pocity. Musím asi prijať fakt, že sa syn pôvodného režiséra rozhodol balansovať medzi súčasnými modernými blockbusterami a nostalgickou atmosférou pôvodných osemdesiatkových Krotiteľov. A túto rovnováhu vie udržať od začiatku až do konca. Odkaz pôvodných Krotiteľov duchov je zachovaný s citom a láskou k pôvodným dielam a zároveň sa dej približuje k súčasnej generácii divákov a zároveň k pamätníkom, ktorí si pamätajú duológiu Ivana Reitmana z detstva. Trochu ma prekvapilo, že Odkaz skôr odkazuje (ha-ha, slovná hračka) na prvý diel z roku 1984 ako na ten druhý diel a ponúka bohužiaľ tú istú hrozbu ako v prvom filme. Čo je za mňa také nešťastné riešenie, pretože mohli nadviazať v sérii niečím novým a oveľa mocnejším. Prakticky mohli tú 30-ročnú históriu krotiteľov ponechať, len Egon mohol čeliť niekomu inému. Ale tak čo už. Takto si viete porovnať dnešné možnosti stvárnenia Zula (či jak sa to volal?) a jeho beštií a zobrazenie z 80. rokov. Egon totiž zistil, že si v 84. len mysleli, že vyhrali, ale nebola to pravda. Preto sa odsťahoval, opustil rodinu a priateľov a ostal žiť opustený na farme, aby na túto hrozbu konca sveta dával pozor a spoliehal sa na jeho vnučku, že si s tým po jeho smrti poradí. Príbeh sa zameriava na dcéru Egona Spenglera (Harold Ramis), Callie (Carrie Coon) a jej syna Trevora (Finn Wolfhard; legenda zo Stranger Things a To), ktorý zrejme pôjde na výšku a zohnal si brigádu na miestnej pumpe, kde sa zahľadel do servírky Lucky (Celeste O'Connor), ktorá je zhodou okolností dcérou šerifa. A ešte tú máme dcéru Phoebe (Mckenna Grace; zaujímavé ako v 15-tich vyzerá na 12), ktorá ide v dedových šľapajach a je nadpriemerne inteligentná 12-ročná vedkyňa. Tá sa na škole zoznámi so spolužiakom Podcastom (Logan Kim), ktorý zase verí konšpiračným teóriám a nadprirodzeným veciam. A aj keď sú ako jing a jang, dobre si rozumejú ako kamaráti. Garry Grooberson (Paul Rudd; lepšieho herca ani nemohli vybrať a teším sa jeho účasti) je ich učiteľ, ale ten namiesto vzdelania, púšťa žiakom strašidelné filmy. A tak trochu sa zahľadí do Callie. No a nakoniec sa dozvedáme o osudoch pôvodných krotiteľov, keďže Phoebe a Podcast musia čeliť blížiacemu sa nebezpečenstvu z čias sumerskej ríše. Peter Venkman (Bill Murray) dostal svoje pôvodné miesto na univerzite a Dana Barrettová (Sigourney Weaver; škoda že nemala viac priestoru) už ostala našťastie s ním (viem trochu spoilerujem, ale ten film má 2 roky). Ray Stantz (Dan Aykroyd) stále pracuje v kníhkupectve s okultnými knihami, kde mu s nájmom pomáha Winston Zeddemore (Ernie Hudson), z ktorého je však úspešný biznismen aj keď v srdci stále krotiteľ duchov. Malú úlohu tu má aj ich niekdajšia sekretárka Janine (Annie Potts), čo ma milo potešilo. Škoda, že sa nevrátil aj účtovník Louis (Rick Moranis). Neviem o tom, že by zomrel, ale asi už skončil s herectvom. Čiže je fakt pekné a úžasné ako si Jason Reitman poradil s napojením na pôvodné diela a dal sérii nový štart, pretože tento rok sa dočkáme pokračovania, kde sú novými krotiteľmi tieto decká (vnuk a vnučka Egona, mladá servírka Lucky a Podcast). A poviem vám, že aj keď som počas prvých dvoch filmov ani nebol plánovaný mojimi rodičmi, tak koniec ma ako spomienka na Harolda Ramisa dojal, až mi jedna slza ušla. Rovnako ako keď som videl na staré kolená krotiteľov opäť bojovať s duchmi. Síce nie som fanúšik tohto CGI posmrtného oživovania, ale aj tak to bolo pekné. Tvorcovia totiž uviedli Harolda ako ducha, ale hral ho iný herec, ktorého pozmenili vďaka CGI. Pretože urobili 3D sken Harolda podľa archívnych záberov a pridali mu 30 rokov, aj keď reálne ten herec v starobe takto nevyzeral. A nemohol rozprávať, pretože jeho nový predstaviteľ má iný hlas, logicky. Ale aj ten hlas by sa dal napodobniť v roku 2023 vďaka AI. No a celkovo technicky to bolo zvládnuté na jednotku. Pekné kamerové zábery, príjemné CGI a vedeli dobre napodobniť aj tie osemdesiatky, aby to bolo pekne napojené. Hudba z Ghostbusters nemohla chýbať, aj keď zaznela až na konci, čo bola trošku škoda. Scenár dobre napísaný, aj keď tu trošku musím kritizovať. Nie všetko bolo napísané logicky a prirodzene, čo sa týka istých momentov a dejových zvratov, ale privriem nad tým oči. Na druhej strane, práca s postavami a budovaním ich charakterov je rovnako na vysokej úrovni ako kedysi a každého si obľúbite. Hlavne Phoebe, to je dobrá bad-ass dievčina a prakticky ústredná nová krotiteľka. Chémia medzi postavami mi prišla tiež sympatická. Či už medzi matkou a jej deťmi alebo medzi pôvodnými krotiteľmi, medzi Phoebe a Podcastom, medzi Trevorom a Lucky alebo medzi Garrym a Callie.  Takže keď to zhrniem, tak ak ste to ešte stále nevideli, tak to vrelo odporúčam. Fanúšikom pôvodnej duológie, fanúšikom spooky komédii alebo aj sci-fi a fantasy filmov. Táto family rozhodne funguje lepšie ako tá od Vina Diesela a teším sa na ďalšie dobrodružstvo. () (menej) (viac)

kubas369

7/10. No, můžu říct, jak považuji staré díly za přeceňovaný blábol, tak se mi tohle vlastně hodně líbilo a to jde v podstatě o stejný film. Hlavně postava malé a geniální Phoeby je tahounem celého filmu. ()

Gig

Nostalgie jako hrom. Počátek se zrochu táhl oproti původnímu filmu z odmdesátých let. Chyběli mi duchové někde po pár minutách nebo víc vtipu. Ale pochopil jsem, že autoři šli na to jinak a musím říct chytře. Bylo docela zajímavé jít na to ze strany jednoho bývalého krotitele, a teď budu spoilerovat, který už bohužel není mezi námi a zemřel před pár léty. Navíc ta podoba jednoho z potomků hrozně bušila na city. Ten konec mě ale dojal nejvíc. Nejen návrat tří žijících krotitelů, duši Zulů, psi, panáčci, ale i návrat postrmrtně a velice chytře použitého čtvrtého krotitele. Jo a nezapomeňte na posttitůkové scény a návrat starých známých. Obvzlalšt mě potěšila Sigourney. ()

xxmurphyxx

Prvé dva filmy som samozrejme videl a v tej dobe aj dosť miloval a sledoval všetko okolo nich. Pamätám si ako som v nemeckých časopisoch videl všetok ten merch na nich a strašne túžil po ňom, najme ich akčných figúrkach, čo sa mi žiaľ nikdy nesplnilo a postupom času môj záujem upadol. Sú to už riadne roky, čo som filmy videl a preto som k filmu pristupoval s malou dávkou informácií a nostalgie. Napriek tomu to zafungovalo, film ma dokázal okamžite vtiahnuť a po celý čas udržať a vyvolať veľmi príjemný pocit nostalgie. Za to treba vďačiť Reitmanovi za slušnú réžiu a scenár, ktorý nepôsobí prvoplánovo a človek nemá pocit, že sa tu snaží len podojiť meno kedysi slávnej značky, ale naozaj ide o niečo zmysluplné a robené s určitou dávkou lásky a rešpektu k predlohe, čo najviac cítiť asi z použitých efektov a kulís, ktoré dokážu navodiť 80kový feeling. Tempo je dobre vyvážené a pochváliť musím aj obsadenie, ktoré je plné sympatických hercov a herečiek od hora dole a dokážu si človeka ihneď získať. Veľké plus hlavne za Mckennu Grace a Paula Rudda. Ku koncu dôjde aj na starých známych, takže fan service tu je naozaj podarený. Namietať sa dá akurát pre niekoho vlažnejšie tempo či akcia alebo celkovo viac detsky zameraný feeling filmu, prípadne nejaké tie výhrady na vševedomosť malej krotiteľky, ktorá má v 12tich viac znalostí a skúseností s elektrinou ako údržbár národného energetického inštitútu s tridsať ročnou praxou. A do toho je aj zdatná seizmologička. Ale nebolo to nič, čo by mi kazilo vyslovene zážitok z filmu, maximálne som sa pousmial. Takže za mňa spoko a teším sa na pokračovanie. ()

xzajox

Ako fajn, na rozdiel od dámskej "trojky", ktorá šla trochu vedľa, toto môžeme považovať za pokračovanie po 30 rokoch. Obsadenie je haluz. Nerdy chalan zo Stranger things, ktorý GB obdivoval. Mladá Spanglerka je geniálnou súperkou z Malého Sheldona. Top prekvapko bolo, keď mi došlo, že Sheldonova babka, ktorá sa tu ukázala, hrala v GB sekretárku... tak to je sila. Herci OK a potešili aj dôchodcovia v kombinézach. Celé to však nejako nevyniká, taký priemerný 8+ film. Má však značnú nostalgickú hodnotu. Za mňa OK, vrátane scén po titulkoch. 62% - 3* ()

petrsponar

Takhle se dělá pokračování, které si bere inspiraci z původních dílů a zároveň přidává něco nového, noví Krotitelé duchů se vezou na vlně nostalgie a krásných vzpomínek odkazující na původní krotitele duchů. Skvěle tu funguje humor, efekty a schvalujuu i využití praktických efektů za mě 7,5/10 možná i 8/10.Nebráním se dalšímu dílu, což mi připomíná krásné gesto pro představitelé Egona ()

Jason Reitman se vydá do New Yorku 70. let

Jason Reitman se vydá do New Yorku 70. let

03.05.2023

Na čtyři Ceny Akademie nominovaný režisér, producent a scenárista Jason Reitman (Lítám v tom, Juno) nám před dvěma lety přinesl dlouho očekávané pokračování Krotitelů duchů, série, jejíž otěže… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Další Krotitelé duchů našli nového režiséra

Další Krotitelé duchů našli nového režiséra

06.12.2022

Snímek Krotitelé duchů: Odkaz z loňského roku slavil u fanoušků série úspěch. Režisérovi Jasonu Reitmanovi se v něm podařilo představit nové postavy a navodit silnou dávku nostalgie k originálu. S… (viac)

Studio Paramount odhalilo názvy svých novinek

Studio Paramount odhalilo názvy svých novinek

29.04.2022

Tento týden probíhá ve Spojených státech akce zvaná CinemaCon, na níž jednotlivá studia prezentují novinářům a všelijakým insiderům své nadcházející snímky. Jen za posledních pár dní jsme se tak… (viac)