Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

J.e.r.e.c

Na pět radioaktivních hvězd to o pár rentgenů za hodinu není, ale sovětská kvalitka se pozná. Teda, chci říct kapitalistická, byť ruština by určitě přispěla k vybudování ještě lepší atmosféry. Takhle občas vyznívá krapet divně, když všechny nápisy, cedule a dokonce hlášení jsou v ruském jazyce, ale postavy mluví „po anglijsky“ (jakkoliv je to z hlediska produkce pochopitelné). Kromě podle všeho víceméně věrného zachycení skutečných událostí nelze Chernobylu upřít ani jistou mírou odvahy, a to především ve formě. Stlačení celé havárie do pětidílné minisérie (která zcela jistě nebude mít pokračování!) byl opravdu dobrý nápad, stejně jako koncepce, kdy se jednotlivé epizody soustředí na minuty-hodiny, hodiny-dny, dny-týdny a měsíce po katastrofě, aby vše vyvrcholilo po roce ve finálním soudním přelíčení. Zde bych uvedl jen dvě výtky: tento postup logicky nejvíc odsrala epizoda 4, kde je až zbytečně velký prostor věnován celkem nudnému pobíhání trojice likvidátorů po evakuovaných vesnicích (přitom nic z jejich konání nepřidá cokoliv navíc k mrazivé úvodní scéně se zastřelením krávy), a za druhé, desetiminutový úvod v epizodě 1, na jehož konci se oběsí nějaký člověk, zbytečně seriálu sebral jednu ze scén s potenciálně nejsilnějším emocionálním dopadem. (Krutě nedoceněný soudruh Harris doufám dostane nějakou tu Emmy.) Jinak se dle očekávání hodně tepe do prohnilého stranického aparátu, který se už v systému neustálých lží topí natolik, že se neodvratně blíží jeho udušení. Velmi poučné, zvlášť v dnešní době, kdy i aktuální reakce na seriál z Ruska nasvědčují tomu, že tam se s pravdou stále zachází podle toho, jak nařídí „ti nahoře“... 84 % ()

departed

Fascinován a znechucen. Z toho, jak dobře seriál dokáže katastrofu tohoto kalibru podat, ať už historickou přesností či dramaturgickou složkou, ale také jak nechutné byly tehdejší taktiky, jak celou situaci zaobalit do lži a prezentovat se jako bezchybný národ. U některých scén mi bylo opravdu až na zvracení a to nemluvím jen o umírajících soudruzích v nemocnici. ()

joelly01

No ze tak brzy nekdo zfilmuje jednu z nejsilnejsich knizek co jsem kdy cetla (Modlitba pro Cernobyl), tak to jsem tedy fakt necekala. Asi nemam co bych vytkla, nad nepresnostmi a odchylkami od reality se nejak neofrnuju, jako mini Serial tohle byla naprosta bombice a me i Klenotovi spadla brada. Nebrecela jsem sice jako u knizky, ale i tak... Vida, clovek si myslel ze nejlepcejsim serialem bude GoT (tvrde a vicemene uspesne o to usiloval 9 let) a pak prijde takovahle mini vec a GoT uplne smete ze stolu. Jak prisel Cernobyl, vsichni prestali mluvit o GoT. Olala ()

topi80

I přes značný propagandistický záměr, kterým bylo stříknout nějakou tu močůvku směrem na východ, což celkem logicky muselo vyústit v to, že některé postavy jsou neskutečně šablonovité a za figurkovitost některých hrdinů by se nemuseli stydět ani Černí Baroni nebo Hoří má panenko, musím uznat, že jde o neobyčejně zdařilé dílo, které si zřejmě své výsadní postavení v žebříčku zdejší databáze zaslouží. A to i přesto, že si od třetího dílu neuchovalo poutavost prvních dvou dílů. Já se budu držet s hodnocením trochu při zemi. ()

Mkartaylas56

Jo, nakonec i já se přidám k všeobecné vlně nadšení a po shlédnutí celé minisérie ji mohu udělit plný počet hvězd. Avšak přesto si nemyslím, že jde o něco přelomového nebo o něco vyloženě výjimečného. Ano, jde o doposud nejlepší vyobrazení černobylské tragédie a ano, v rámci televizní tvorby jde o skvělý počin, ale určitě si nemyslím, že by se o seriálu mělo mluvit v tak obrovských superlativech a určitě se nejedná o nejlepší nedokumentární seriál vůbec. Přesto bych tu ale chtěl vyzdvihnout věci, co mě na Černobylu uhrabuly. Tím by byla určitě úžasně vybudovaná atmosféra, která mě svou silně temnou stránkou celkem slušně semlela. Pak taky herecké výkony, které tu byly naprosto vynikající a především dvojice Harris Skarsgard mě neskutečně překvapila. No a chválu si zaslouží určitě i zvuková stránka a výprava, jenž zajišťovala patřičnou autentičnost (i když jí kapku podráželo nohy anglické znění, místo tíženého ruského). A ono obecně kdybych měl hledat nějaké vyložené chyby, tak by se hledaly těžko, avšak stejně na mě Černobyl nezapůsobil tak nepopsatelným dojmem, jako na spoustu dalších diváků a jak jsem tedy psal na začátku; jde o výborný počin HBO, který i já bez problémů hodnotím plným počtem, avšak že by šlo o něco tak výjimečného, to zcela určitě ne. 85% ()

Skratik

Zcela jistě jeden z největších TV úspěchů posledních let. Od ne zrovna úspěšného scenáristy a průměrného režiséra dostáváme tento skvělý počin, který předčil očekávání světového publika a úspěšně spravil reputaci HBO po kriticky tragické osmé sérii Hry o Trůny. Naturalistické, napínavé a děsivé vyprávění o události, co přispěla k pádu Sovětského svazu. Černobyl je série, co stojí za sledování. Doporučuji. ()

Maniik88

Som rád, že to urobili ako 5 dielný seriál a nie ako jeden dlhý film, prípadne dvojdielny film. Ja som totiž viac ako jeden diel - jednu hodinu za deň nedal. Ešte som nezažil, aby ma niečo tak odpudzovalo, bolo to tak ťažké až hororové a zároveň ma to priťahovalo a zbudzovalo zvedavosť. Seriál začína tam, kde to aj končí, no už po chvíľke máme po výbuchu a nasleduje pekelný sled udalostí, zlých rozhodnutí, idiotov a zatĺkania. To, že sa stala nehoda, to sa proste môže stať, navyše keď bol v hre dovtedy neznámy fyzikálny paradox. No to, ako sa tie hovädá zachovali, ako tam tých ľudí dlho nechali ožarovať, až kým sa to neprevalilo na západe, to proste nedávam. O čo tým hajzlom šlo? Zase na druhej strane, okrem vedcov si nikto z tých aparátčikov nedokázal predstaviť, aké to je nebezpečné a čo sa môže stať. V druhom dieli sa oboznámime s ústrednou dvojocou, ktorá fungovala geniálne, skvelý Stellan ako Boris Ščerbina a Jared Harris ako prof. Legasov. Musia vyriešiť to, čo ešte nikto na svete pred nimi riešiť nemusel. To ako šli potápači do tých rádioaktívnych potrubí, aby v podstate zachránili polovicu Európy, to bol horor. Aj keď v reále to nebolo až také zle a dvaja z tých statočných chlapov stále žijú. Strašne ťažký bol tretí diel, keď vidíme ako umierajú hasiči a pracovníci elektrárne. To bol hnus, asi najhoršia smrť čo môže človeka postihnúť. Super bola parta baníkov. Záver opäť megasilný, keď zabetónovali telá hasičov v kovových truhlách. Jediný diel, ktorý sa mi vliekol a bol tak trochu nudnejší, bol ten 4., kde sa venovalo moc času strieľaním psov. No zase sme tu mali najsilnejšiu scénku ako bioroboti pratali trosky zo strechy a mali na to 90sec. Všetky roboty tam zhoreli, taká tam bola radiácia. To chrapčenie dozimetrov bolo hororovejšie ako detektor pohybu v Alienovi. A posledný diel všetko krásne zhrnul, objasnil počas súdu. Dozvedeli sme sa ako pracujú reaktory a čo sa presne stalo. 5h utrpenia a hororu, ale stálo to za to. Vďaka šikovným vedcom a kopec statočných ľudí, sa podarilo tragédiu zvládnuť. A mohol som sa tak narodiť tu, v ČSR a som im za to vďačný. Niektoré veci samozrejme sú vymyslené - to s Emily Watson je dobrý ťah, namiesto xy vedcov sme mali jednu predstaviteľku a lepšie sa tak v seriály orientovalo. No Briti kde mohli, tam sa snažili extrémne negatívne vykresliť ZSSR. To mesto nebolo pár šedých činžiakov v lese, Djatlov nebol taký Satan, atď. Ale sú to detaily. No a tá hudba, super dokreslovala tú atmosféru a na záver sme si vždy užili aj praskanie dozimetrov. Nuž, jedna z najlepších minisérií, čo som videl. ()

Jan.Cada1

Seriálový zázrak roku 2019, možná i celého desetiletí. Craig Mazin a HBO provedli asi nejlepší zpracování této katastrofy, a to z pohledu obyčejných lidí - hasičů, obyvatel Pripjatě, vědců atd. To je právě kouzlo tohoto seriálu - není dokument, ale vypráví příběhy smrtelníků. Celou dobu je divák připoután k obrazovce a jen sleduje, jak strhující příběh se teď již před více jak 34 lety odehrál. ()

himor

Nieže by som nemal páru čo sa tam stalo, ale dozvedel som sa určite viac ako som tušil. Spracovanie, na v podstate seriálovej úrovni, ma dosť prekvapilo, bolo to nepredigitalizované, celkom slušne reálne, čo oceňujem. Postavy fajn, potešil ma Skarsgard. Celých 5 dielov som doslova žral očami, prešlo mi to rýchlo. Čo sa týka spracovania 5*, čo sa týka udalosti tak -5*. Veľmi kvalitný neruský dokument. 100% ()

milwaukee

Je rok 1986. Konec dubna. Já sedím na velitelském stanovišti. V té době chodil každý mladý muž na dva roky na vojnu. Sedím, zvedám telefony a zapisuju různá hlášení. Každý den nám z jednoho podřízeného útvaru hlásili stupeň radiace. A ejhle, něco se děje. Ač vždy před tím byla radiace nulová, teď najednou vyskočila na maximum. Sakra co to může být? Neděje se nic, asi máte vadný měřák, dejte ho opravit. Tak rozhodl vyšší důstojník po konzultaci s nadřízeným a dál už to nikdo neřešil. Takový byl můj první kontakt s Černobylem, ještě v době, kdy nikdo netušil, že je nějaký průser a média mlčela. Až postupem času jsem si všechno dokázal srovnat. Seriál vynikající a nemohu jinak, než 100%. ()

BFG2000

Opravdu silná událost, která zasáhla celý svět, ovlivnila tisíce životů a několik generací, dostala snad nejlepší možné filmové zpracování, jaké jen mohla. Tohle je filmařský masterpiece, jaký tu ještě nebyl. Tohle je filmařský počin nejen roku, desetiletí, ale dost možná i celé filmové éry. Každý filmový aspekt je zde dotažen k dokonalosti a co víc, historicky jde o velmi přesné vyprávění. Kdo neviděl, nad ničím neváhejte. Ideálně si vyhraďte dostatek času a nesledujte Chernobyl jako seriál, ale jako film. Věřte, že těch 5 hodin a 11 minut vydržíte na prosto v klidu přikovaní ke své pohovce! ()

Azrail

Opravdu silný, silný zážitek. Naprosto strhujících 5 hodin, které jsem se zatajeným dechem dal na jeden zátah a ani na vteřinku jsem se od obrazovky neodpoutal. Naprosto strhujících 5 hodin svědectví o obrovské tragédii, která mohla jednoduše nabýt ještě mnohem obludnějších rozměrů nebýt nevýslovných obětí a hrdinství obrovského počtu lidí. Naprosto strhujících 5 hodin svědectví o lživém režimu, který nakonec svým přístupem prohnil sám sebe natolik, až grandiózně zkolaboval. Vynikající herecké výkony ode všech, z nichž samozřejmě ale nejvíce vyčnívalo ústřední duo. Skvělý minimalistický soundtrack. Neskutečná práce maskérů a trikařů, jejichž zaživa rozkládající se těla ozářených ve mě zanechala hluboký odpor a fascinaci zároveň. Úchvatný počin, který nelze hodnotit jinak než 10/10. A o to víc fascinující i odporná představa zároveň je to, že se to všechno skutečně stalo. ()

kolik27

Velmi věrohodně točený snímek kde je místy mírně nafouklej, ale sakra důvěryhodnej. Za mě jeden z top miniserií co je k mání. ()

Pete

Pokud by se nejednalo o seriál podle skutečných událostí, byl by to technicky perfektně zpracovaný katastrofický snímek, se skvělou atmosférou, který dále ukazuje chování lidí z totalitní společnosti v krizové situaci. Jelikož ale bohužel sledujeme, co se doopravdy stalo, posouvá se toto dílo ještě výš, funguje jako jakási zpráva o lidstvu a lidství obecně. Velmi silné memento mori. ()

HEED

Tady je hodnocení bez debat. Nemám co vytknout. Ohromná výprava a naprosto bezchybná rekonstrukce historické katastrofy. ()

Jereme

Dlouho jsem neviděl takto dobře zahraný a natočený příběh. Série velmi dobře šlape jako celek, atmosféra je velice ponurá což podtrhuje děj. Příběh je mistrně odvyprávěn, je poutavý a zároveň se zuby nehty drží faktů. Filmařské zkratky nejsou nikterak rušivé a alespoň dle mého názoru nijak neškodí celkové pointě... Dlouho jsem myslel že už mé oblíbené Band of brothers nic nepřekoná, ale myslím že dnes po shlédnutí závěrečného dílu Černobylu se tak stalo... ()

AlexUnited

Drtivý začiatok v podobe prvej časti, ktorá diváka rovno vrhne do deja a do akcie od osudného momentu následne pokračuje dvomi ďalšími špičkovými dielmi s realistickou a ponurou atmosférou, kvalitnými hereckými výkonmi a niekoľkými strhujúcimi scénami. Osobne sa mi asi úplne najviac páčila epizóda číslo tri. Predposledná štvrtá časť podľa mňa o kúsok zaostáva, má slabšie a zdĺhavejšie tempo ale taktiež sa i tu vyskytuje zopár vcelku silných momentov. Posledný piaty diel ale opäť skvelý a takmer bezchybný, najmä vďaka tomu akým štýlom tvorcovia zvolili uzavretie a definitívne vysvetlenie celej mozaiky príbehu a objasnenie príčin incidentu. K tomu treba osobitne vyzdvihnúť finálnu mrazivú pasáž s textovými údajmi doplnenú vhodným hudobným podmazom. ()

Gamekeeper77

No, tak tady se vážně nedá o čem diskutovat. Z hlediska faktů mě to jak poučilo, tak překvapilo, zvlášt co se samotný havárie ltýče. Z pohledu filmařskýho je to vážně třída. Syrová opravdovost místy podtržená tíživě znepokojujícím zvukovým doprovodem mě každým dílem na hodinu zatlačila do gauče a držela napětí v dutině břišní přesně v takovým tom nepříjemným stavu, kterej člověk vnímá jen u opravdovýho zážitku. Zvlášť pak u třetího dílu, ten mě dostal na maximum!Pátej to sice naopak trochu stáhnul dolu, ale jako celek je to každopádně hodně velká paráda. 95%. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD