Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

zelvicka.

"Světlano, ty jsi se šla projít kolem elektrárny?" - "Da, babuška." - "Přišla jsi mi nějaká rozzářená." Další z klasických příběhů, jak soudruzi kvůli překročení plánu malém zničili planetu, natočený tentokrát tak skvěle, že nikomu vůbec nevadí, že všichni vědí, jak to dopadne. ()

Milky.

Vzpamatujte se. Většina hodnocení tady vypadá, že lidi spíš vzdávají čest a upřímnou soustrast nehodě v Černobylu. Jo, bylo to strašné a hodně lidí umřelo. Taky bych uctil mrtvé. Ale tady se hodnotí seriál a ne událost. A seriál opravdu nemá na to aby byl 1. nejlepší na CSFD. Je to typická emerická kravina, kde SSSR je absolutní zlo a poráží jej odvážné, emancipované a neohrožené jednotlivé ženy. A ano, myslím neexistující wonder woman slečnu Chomchujovou. Takže zostudíme komunismus neomarxismem, to zní košér. První dva díly byly hodně dobré díky atmosféře, pak to šlo prudce dolů. Hlavně od třetího dílu byla roztříštěnost děje a postav očividná. Pasáž se střílením psů byla úplně zbytečná a z třetího a čtvrtého dílu nechutně kapala očividná snaha o slzičky. Ač jsem cíťa jak svině a slzím nad každým mrtvým křečkem, celý Chernobyl mě svou klišovitostí a prvoplánovitostí nechal naprosto chladným. Ono by mi spoustu věcí ani nevadilo, kdyby se seriál netvářil skoro jako dokument. Ale spousta nepřesností a zjednodušení to absolutně potápějí. Kdyby si scénáristi alespoň určili jednotnou lajnu, ale ne. Jednou tam týpek chytne grafit a během pár minut se mu rozpadne ruka. Pak jiný koukne do otevřeného jádra a přežije ještě týden nebo dva. No a vrtulník přeletí nad jádrem a okamžitě se rozpadne. Scéna na facku. Vrtulník tam spadnul, ale pár měsíců potom a díky tomu, že vrtulí trefil nějaký kabel nebo řetěz. Americká sračka plná patosu a agitky. Neříkám, že čekám na ruskou verzi, ale tohle si opravdu nezaslouží své hodnocení. ()

janabel

Po přečtení jednoho článku od pamětníků mi zabránilo dát plný počet. Dovolím si sem dát krátký úryvek: ,,Tvůrci se snaží ukázat, že když k tomu došlo v Sovětském svazu, tak prostě personál nemohl mít dostatečnou průpravu a schopnosti, aby to vyřešil a že nadřízení nebyli ani dostatečně lidští.“ Jašin i Ziněnko se shodují, že jde o umělecký film, a proto autorům odpouštějí nepřesnosti. Nelíbila se jim však kritika vedení elektrárny. „Veškerou vinu svalili na Djatlova. Nesouhlasím. Absolutně nesouhlasím,” říká Ziněnko. ()

simply

Na Černobyl jsem byla hodně zvědavá, protože to je jedno z míst na které se už celkem dlouhou dobu chci podívat. A rozhodně jsem nebyla zklamaná...ať už mrazivou atmosférou, silným tématem nebo skvělými hereckými výkony (hlavně Jared Harris). Trochu mi vadila ta nevyrovnanost, kdy první a poslední díl jsem zhlédla prakticky bez dechu a bylo mi z nich vyloženě úzko, zatímco třetí a čtvrtý díl pro mě byly výrazně slabší. Taky nemám ráda nálepky typu seriálová událost roku nebo nejlepší seriál, protože sto lidí sto různých názorů a chutí...Například na mě víc zapůsobili první dvě série Black Mirror, to byl pro mě obrovský šok a absolutní seriálová bomba. ()

Cement73

Takmer nemám slov. Úplná perfekcia rekonštrukcie udalostí spred 33 rokov vrátane odevov, aut, autobusov, sídlisk a hlavne správania sa ľudí. Neskutočná mini séria, ktorá kvalitou, autenticitou a hlavne úžasnou atmosférou, bije na hlavu takmer všetko seriálové, čo bolo doteraz natočené vo forme “based on a true story”. ()

Marys

Výborný. Ale, najlepší? Nechápem celkový rozruch okolo tohto seriálu. To, že popisuje skutočne hnusné veci a ukazuje, akej katastrofe sme sa všetci vyhli, je jedna vec. Skutočne to bolo ale až tak perfektne nakrútené? Anglickým hercom som neveril, že sú Ukrajinci, či Rusi - pôsobili veľmi neslovansky, čo umocňovali angličtinou, ktorá keby použitá nebola, polovica divákov by seriál nesledovala. Chápem. Zároveň nechápem. Veľa vecí bolo domyslených kvôli minisérii, čo tvorcovia potvrdili v záverečných titulkoch. Atmosféra výborná, ale nedychtil som za tým, aby som zhltol celý seriál za jedno popoludnie. ()

dehlie

Prišlo mi to ako z toho najhoršieho sna. Žiaľ, tento sa stal. Každý diel je tak strhujúci, že som si musel dávať časté prestávky, aby som to všetko vstrebal. ()

mosnak

Dech beroucí seriálový dokument, jak to mohlo asi doopravdy být. Myslím, že něco podobného jsem v životě neviděl. Působilo to na mě neuvěřitelně realisticky. Jsem rád, že to nebylo zbytečně natahované a že výkon všech postav byl vynikající - 99% ()

Renfield

Výhrady by byly, ale nejsou. Je sice fakt, že se postavy objevují a zase mizí (horníci, lovci, někteří z první epizody...), jenomže příběhy mnohým z nich, jsou až pietním způsobem ukončeny v titulcích závěrečné epizody. A především, dostat vše do pěti neskutečně realistických epizod, pokrývajících to nejdůležitější z katastrofy, je nemožné. Děj by byl jen zbytečně natahován, což by mu jistě uškodilo. Vidět je to částečně hned na první epizodě, která toho chce a musí říct opravdu mnoho. Ne že by byl děj natahován, to v žádném případě, ale naopak se toho děje tolik, až je to občas zmatečné, dvě zhlédnutí pomohou. Vypisování silných scén zde nemá smysl, přesto ty z první epizody zmíním, v hlavě navždy zůstane pozorování požáru z mostu a pohled do reaktoru. V první epizodě jsou to scény "oddechu", mají pomalé, atmosferické tempo, spojení zpomalených záběrů kamery a dokonalé hudby působí až hororově... i když, to zdaleka ne jen u těchto scén. Prakticky všechny "podobně natočené", jsou naprosto úchvatné. Jakob Ihre je jednoduše fantastický a Hildur Guðnadóttir? Mám pocit, že snad nikdo nebyl vhodnější. Ale ještě krátce k ději, nezmínit závěrečnou politickou epizodu nelze. Očekávaný zase dokonale natočený soud, je především při výpovědi a následném odjezdu Valerije Legasova zdrcující. Právě to politické pozadí celé této události, je něco neskutečného, až taková lhostejnost nad vším živým, až takový důraz na to, aby nikdo nic nevěděl, hnus. Člověk si zavzpomíná, co zrovna dělal, nebo co mu bylo řečeno, že dělal - můj případ. Opakem politického hnusu budiž důraz na skutečné hrdinství, i těch "posledních", to je ze seriálu znát. Realita (nemyslím jen tu politickou) a do detailu promyšlená dobovost, je jeho ozdobou... města, kostýmy, vybavení bytů a další, vše dotaženo k dokonalosti. 95% ()

filipvrbik

V podstatě to beze zbytku splnilo očekávání ponurého katastrofického seriálu... Vlastně se mi to nelíbilo, protože je to strašně depresivní, silné a až tak moc realistické (hlavně ty popáleniny ve třetím díle), že jsem si musel dát mezi každým dílem dlouhou přestávku, ale teď je celosvětová situace snad ještě horší, na druhé straně tehdy to alespoň nakonec dobře (tedy relativně dobře) dopadlo, tak snad to bude ok i letos...95% ()

Oliveris

Skvelý počin, ktorý si nekladie za úlohu priblížiť okolnosti havárie a následnom zneškodnení dôsledkov, ale hovorí o krutosti komunistického režimu, ktorý bol hlavný vinník havárie a ukazuje osudy ľudí, ktorí dôsledkom havárie trpeli najviac. Po celý čas sledujeme vynikajúcu prácu s kamerou, výborné herecké výkony a hudobný doprovod, ktoré vytvárajú nezameniteľnú atmosféru. Každý diel je časťou skladačky, ktorá do seba v poslednom diele perfektne zapadne a dá človeku uvedomiť, aké pohromy môžu zlé politické vládnutia a neúcta k atómu priniesť. Vynikajúce dielo! ()

Novom

Člověk neví, zda hodnotit každou epizodu zvlášť, anebo všechny najednou. Každá byla jiná, každá měla naprosto jiný nádech. Ale od každého dílu jsem odcházel s nepříjemným vnitřním pocitem, pocitem chladu, prázdnoty a obav. Tohle se opravdu stalo, tohle není vymyšlené... Neskutečně skutečné. Vše navíc podržené výbornou hudbou, která jenom umocňovala celý příběh. Chernobyl bych pouštěl dokola všem, kteří ještě stále věří, že dřív bylo líp. Na školách by toto mělo být povinné. Svět se snad od té doby změnil a doufejme i trochu poučil. ()

nikoletkaa

Bravurně natočeno! Takhle špatně mně z filmu dlouho nebylo. Jediné, co bych vytkla, je angličtina. Kdyby byl seriál natočen v ruštině, bylo by to dokonalé! Ovšem chápu, v ruštině by seriál neměl takový přesah... ()

Flopik

"Keď pravda uráža , tak klameme a klameme pokiaľ nezabudneme, že nejaká pravda vôbec je.Každým klamstvom si robíme u pravdy dlh.No skôr či neskôr, sa ten dlh musí splatiť. To zavinilo výbuch reaktoru RBMK. Klamstvá." Nebudem písať dlhý komentár, je to silný a emočne drsný seriál. Chytí vás za srdce a nepustí.Zobrazené je to naozaj perfektne a tá atmosféra je neopísateľná. Treba vidieť a dúfať že niečo takéto sa nestane znova. ()

kujon

Jelikož se o podobná témata zajímám, v Černobylu, Pripjati a u elektrárny jsem osobně byl, tak nelze hodnotit jinak než za 5*. S mírnými rozpaky jsem dneska četl o tom, že se nad tímhle seriálem Rusové pohoršují a plánují natočit svou vlastní verzi, kde by podle všeho měl být za nehodu zodpovědný nasrčený agent CIA, to bude fakt divočina :) ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD