Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

VanTom

Z filmařsky působivě zachycené katastrofy mrazí především ze dvou důvodů: Za prvé odhaluje skutečný rozsah nehody a jak blízko jsme se (i my Středoevropané) ocitli na prahu jaderného holokaustu. Za druhé nevybíravě obviňuje neobhajitelnou neschopnost, utajování, lži a vytáčky sovětského komunistického aparátu. Nadšení a plnému hodnocení mi ale zabraňuje příliš okatá, na emoční strunu brnkající dramatizace malých lidských osudů, nikdy však nedotažená do skutečně drsných konců (těhotná manželka, vybíjení opuštěné zvěře). ()

vyfuk

Před Sovětským svazem ruce až na zem. Seriál, který se tvářil tak, že jednoduše se bude opět snažit ukázat nějakou skutečnou událost. Samozřejmě snad nejvíce věrohodně jak to jenom jde. Přičemž to takto dělá asi každý seriál a viděl jsem jich podobných za poslední rok spousty. Ale tento je vhazuje do kapsy takovým způsobem, že se to ani nedá popsat. Samo za sebe mluví to, že atmosféricky mne to tak dostalo, že jsem si snad poprvé řekl, že bych tenhle seriál chtěl vidět v kině. U žádného jiného mne to nikdy nenapadlo. A přeci zde stojíme. A vzhlížíme k něčemu, co bylo popsáno jak nejdetailněji a dramaturgicky tak dokonale, že to je jako z učebnice. Ten balanc mezi tím je tak skvělý, že by se za něj nestyděl ani Thanos. První díl je v podstatě rozjíždějící, ale poté nabírá stále nová fakta a zvraty, které do sebe logicky zapadají a šlape to skvěle i v tom, že vám ukazuje i zákoutí samotného politického systému. Bonusem je skvělé vysvětlení problému a celé atomové elektrárny. Děkujeme mockrát, na toto budeme dlouho vzpomínat. ()

svobik

Druhý a pátý díl je opravdu špička, u zbylých mi ale k maximu něco málo chybí. Na každý pád ale skvělá záležitost a další potvrzení obrovské kvality HBO. ()

Jaro.Krafcik

Na to že je to seriál z americkej produkcie tak celkom dobre zahrali sovietské postavy. Ale 97% je prehnaných, nevravím že seriál je zlý, práve naopak, je fajn, ale na plný počet hviezdičiek tomu jednoducho niečo chýbalo. Hlavne prvé 3 epizódy boli skvelé. Potom už kvalita ubudla. Pre hbo ale dobrý projekt. Príbehy o Chernobylu boli a budú vždy zaujímavé. Paradox že neobmedzené mobilné dáta nedokázali načítať aplikáciu csfd pri tomto hodnotení, asi preto lebo nieje za plný počet.. 4* ()

cpt.Lynch

Delší dobu jsem plánoval navštívit oblast Černobylu, to asi padá. Po tomhle seriálu bude celá zóna zamořená různými youtubery, blogery, vlogery, influencry a jinou svoločí více než radiací… Škoda, věci se nemají odkládat. Stylizace seriálu je propracovaná do posledního detailu. Atmosféra stoprocentní. Napětí absolutní. Sympatické je odhalení, že postava profesorky je fiktivní a symbolicky zastupuje celou řadu vědců. Absence vědeckého týmu je asi nejzápadnější odchylkou od reality, ale dá se to pochopit. Sledovat 3 hlavní seriálové postavy je asi zajímavější, než anonymní vědecký tým ()

ghatos

Perfektní téma, dramaticky skvěle uchopené (až na nějakou výjimku). Snad více dílů a větší porce odbornosti, souvislostí a důsledků...tam jsou určité nedostatky, ale jinak fakt hodně kvalitní minisérie. 85%. ()

Skeksis

Tak nejako to mohlo byť, alebo bolo. Černobyľská tragédia (a dôsledok idiotov) sa stala 26. apríla, pričom naše národy sa veselo premávali 1. mája s debilnými vrtuľkami a kvietkami z krepového papiera na paličke. Všetkým nám hlavy ožarovala radiácia z Ukrajiny (nech mi nik nehovorí, že nás to nezasiahlo), slniečko na nás svietilo a život poznačený rakovinou rôzneho druhu, potratmi a rôznymi ochoreniami išiel ďalej. Herecké osadenstvo 100. bodov. Až na to, že vrtuľník sa z radiácie nerozpadne... ()

KASUGI

Černobylu s hromadou nezáživných a zbytečných scén. Kousek hodící se tak do pátečních 22:00 na čt2. V prvním díle scéna s výbuchem ojebaná, nekonkrétní. Pochopil jsem, že se zřejmě detailní průběh této události zobrazí až v posledním díle, což se také sice stalo, ale tvůrce nenapadlo nic debilnějšího, než celou událost výbuchu rozmrdat vyprávěním u soudu, takže vždycky když už už atmosféra narůstá, je utnutá záběry ze soudního přelíčení. Je to jako když patnáctiletý puboš masturbuje u kompu u porna a když už je v nejlepším, vejde do pokoje babička, jestli by jí neskočil pro čerstvé pečivo. Některé věci se moc nedozvíme, třeba horníci ve třetím díle fárají a fárají, pak je jim u jádra horko, tak se vyslečou, vidíme i jejich klimbající šulínky, ale tím to končí a po zbytek příběhu už se o nich nedozvíme nic, akorát v závěrečném shrnutí v posledním dílu. Stejně tak civilistům Černobylu je věnováno minimum času. Naopak zbytečnou stopáž zabírají vojáci, co střílí zaběhlá a nakažená zvířata a je o nich téměř celý čtvrtý díl. Něco, co by si mohl dovolit seriál typu Walking Dead, který má deset seriíí po třinácti dílech. Ne ale pětidílná minisérie. Kdyby to aspoň bylo v ruštině, ale anglicky mluvící rusáci a ukrajinci jsou prostě fail. Možná bych i dal čtyři hvězdičky, ale na to kliknul a viděl to hodnocení, tak jsem se nasral... nejlepší seriál? Ty vole, to je jako úlet, co tady trumfne máloco. ()

zsn

Ty vole, jak toto může být nejoblíbenější seriál? Běžte do p*dele. Nezáživná doba, nezáživné historické rozepře, a hlavně nezáživná kauza, která by stačila na jeden film. Nulová akce. Nulové obohacení. Trpím jak radioaktivní zvíře. Chce to více naruralistických záběrů. Pak by tento počin zvládal navodit žaludeční nevolnost a pocit úzkosti =známku vtažení diváka do děje. Bohužel všichni tady hodnotíte historickou událost, ne filmovou práci. Je to střet zájmu, protože krom dobových brýlí, ulovených na ebay, a dalších povedených rekvizit, nestojí tento snímek, krom svého konce, absolutně za zmínku. Kdyby byl celý tento seriál tak informativní jako závěrečný historický souhrn posledního dílu, pak by to byl příjemný seriál. Nakonec celkově je tato série pro mne více méně odpadem a nezachránila to ani filosofická polemika o lži na konci, nebo právě ony titulky. Zbytečně popularizovaný počin sbírající body jen díky shrnutí historie v posledním díle. ()

Fox85

Naprostá spokojenost a jeden z největších seriálových zážitků. Velkou většinu stopáže mi po zádech běhal mráz ()

giovanni3

O Čerbobylu ví snad každý člověk, ale zde byla tato katastrofa rozpracována do nejmenších detailů. A nebylo to "jen" dokumentární formou, ale i skvělou atmosférou, herci, ale i celkovou ukázkou doby, politiky a všeho okolo. Vše podtrhává skvělá hudba a závěrečná fakta s několika dobovými záběry. Po právu je tento seriál tak skvěle hodnocen. 5z5 ()

kenkaku

Výbuch pamatuji a ani jsem neměl ponětí, jak moc blízko konci jsme v ČR byli - to zamrazí. Protože to co v sérii vidíte není žádná sci-fi. I takové drobnosti, jako jak se provalilo mimo Svaz, že jim řachla elektrárna, sedí... Jinak by to ututlali už jen kvůli radaru Duga ;). Před 6ti lety jsem v Pripjati byl osobně a u elektrárny (když ještě neměla současný sarkofág) také, takže můžu říct, že vizuální atmosféru zvládli téměř dokonale. Třeba náměstí s hotelem je perfektní. Ale proč "téměř"? Pripjať bylo výstavní město Sovětského Svazu. V celé zemi byly dva (!?) supermarkety - jeden v Pripjati. Takže vidět nemocnici, kde jsou omlácená futra a rez všude... na jakékoliv město té doby dobrý, ale ne tam. To se nepovedlo. Zamrzela také absence místní ikony - žlutého ruského kola - v novém zábavním parku (byl postaven na oslavy prvního máje). Tedy pro perfekcionalistu (nebo člověka který "ví") má ztvárnění mouchy. U někoho kdo jen ví, že Černobyl existuje je to bomba. Také jsem občas trpěl u zbytečného citového vydírání (štěňátka) a zaměření se na osud konkrétních postav - jednoho hasiče. Třeba u horníků, vojáků co odklízeli střechu a mnoha dalších se vše zbytečně odfláklo. Mohly dostat prostoru více. Prostě kdyby se čas věnovaný sérii drobně přerozdělil, bylo by to naprosto dokonalé. I tak ale stačí na plný počet, protože něco podobného v TV jen tak neuvidíte. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD