Prichádza k výbuchu reaktora. Pracovníci sa snažia zistiť, čo sa skutočne stalo. Na miesto prichádzajú záchranné zložky, ktoré sa snažia uhasiť výbuch. Ľudia z okolia sledujú požiar. Rádioaktívny spád sa blíži k prvému mestu. (Aktuality.sk)

vnimatkrasu

Slušná atmosféra. A několik skvěle napsanejch scén (schůze soudruhů!), u kterejch se jen blbě věří, že je psal ten samej chlap, co Scary Movie 4 a Suprhrdinu. Jared Harris pochopitelně ve svým živlu. Kór co se věšení týče. ()

jedna_vrana

Hrôza... Ako sa toto mohlo stať??? Jediné, čo mi vadilo, bola (čuduj sa svete) angličtina, nielen ako jazyk, ale chýbal mi ruský postoj k veci. ()

BROKEN_

Neskutečná bomba na úvod! Atmosféra je tak hustá že by se dala krájet. Řemeslně výborná práce. Celý díl je tak intenzivní, že utekl během chvíli. Na konci husina jak svině, vlastně skoro po celý díl. Jsem zvědavý co bude dál. Zatím velká spokojenost. ()

Eleanor05

Radiace sálá skrz obrazovku... Naposled jsem se cítila takto "ozářená" po snímku Ponorka K-19 a tomu už je nějaký ten pátek. Jestli vydrží podobná dějovost, napětí a děsivost i v dalších dílech, bude Chernobyl nejlepší minisérií za poslední roky. ()

ZeroCZ1233

Ohromující. Asi nejlepší slovo, které dokonale popisuje zážitek, který z této úvodní epizody dostanete. Autentičnost a přesnost je strhující, člověk ani nemůže uvěřit, že je to pravda a to více bolestivé je to zjištění, že to pravda je. Neskonale dokonalá dokonalost v podobě atmosféry socialismu jak z hlediska vizuálního (paneláky, honosnost, marně schovávající bídu, interiéry budov, oblečení lidí), tak z hlediska sociálního (první náznaky politiky tutlání, schované za vyšší a heroické zájmy lidu, ukázka lidské nátury). Líbí se mi, jak nám tvůrci dávají možnost prožívat to se samotným osazenstvem, katastrofa se stane, my známé ty velké následky, které se stanou, ale v rámci okamžiku cítíme tu stejnou nejistotu, co se stalo, jak se to stalo, jak moc je to vážné, to jsou otázky, které si pokládáme. A o to zajímavější je sledovat ten mix pocitů, kde na jedné straně je nejistota, strach a neschopnost přiznání chyby ze strany zaměstnanců elektrárny a výše postavených kravaťáků a prostého nevědomého lidu, ve kterých panika ještě nevzrostla a na samotné proudění škodlivin do ovzduší se dívají jako na krásné představení. Z hlediska filmařského je to po všech stránkách vymazlenost sama, šedý odstín byl vždy definicí tohoto režimu a zde je perfektně využit. To jde ruku v ruce s kamerou, která díky přesné režii ví co snímat. Hudební stránka vedle těchto aspektů nepolevuje a famózně buduje napětí, čemuž by mohl závidět každý druhý plytký horor, který plní kasy světových kin. 9,5/10 ()

Sany33

Zrejme sa jedná o jeden z najlepších pilotov aké som kedy videl. Jednoducho mu nič nechýbalo a dokázal ma tak nalákať na celú minisériu, že sa jednoducho neviem dočkať ďalšej časti. Autenticita a pocit na pozadí, že sa to skutočne stalo je neopakovateľný. Pohlaď s prvej ruky na jednu z najväčších katastrof Európy. 99% ()

ghatos

Bestiální zákeřnost, jímání nepředstavitelné hrůzy, navozování pocitů, že přišlo peklo na zemi. V prvním díle se jde hned na věc. Hodně se pracuje s tím, že nejvíce se člověk bojí toho, co nevidí a ani nemůže vidět...85%. ()

ilonaho

Děs... 4 dny po výbuchu jsme tady stáli na náměstích na 1. máje, žákům, studentům, zaměstnancům se odškrtávala docházka a rozdávaly transparenty a mávátka proti podpisu... Byla jsem ve 3. ročníku fakulty v Plzni... Živé vzpomínky... ()

Melios

ZSSR tesne pred rozpadom ma zaujíma a Chernobyľská havária ma doslova fascinuje. Takže som extrémne šťastný ,že niekto ako HBO sa rozhodol urobiť o tejto katastrofe krátky seriál. Pilotný diel vyzerá úžasne ,som zvedavý ,ako to bude ďalej. ()

Autenticita

Děs a běs. Mimo jiné jsem z toho měla morální kocovinu, jak to ohodnotit. Dlouho jsem si připomínala, že hodnotím film, a ne tu otřesnou událost. // Jsem pamětník, takže jsem si vybavila, jak to tady soudruzi zlehčovali, čím nás krmili... na Ukrajině padaly z nebe mrtvé vrány a nás se školou poslali do prvomájového průvodu defilovat s mávátkama před Husákem a dalšíma papalášema. // Tento díl byl pro mě nejsilnější a ty příkazy, které tam probíhaly za naprosté ignorace varovných signálů a zdravého rozumu, jsem rozdýchávala ještě druhý den. ()