Šofér slečny Daisy

• Česko Řidič slečny Daisy (viac)

Pro Daisy, bohatou a tvrdohlavou americkou židovku, která je už příliš stará na to, aby mohla řídit auto, najímá syn v padesátých letech 20. století, kdy se v ulicích i politice opět řeší rasové spory, černošského šoféra. Do rodiny přichází Hoke a musí si před Daisy, která předstírá, že ho nepotřebuje, svou pozici obhájit. Hoke nemůže pochopit její izolovanost od světa a neschopnost uchopit společenské změny. Ona zase nedokáže pochopit, proč jsou lidé jako Hoke neustále rozhořčeni... Až ve chvíli, kdy jde slečna Daisy do domova důchodců a Hoke je už moc starý na to, aby ji vozil, si oba dva uvědomí, jak moc se měli rádi a jakými dobrými přáteli byli... (oficiálny text distribútora)

mysiak

Príjemná oddychová komédia na čele s typicky dobrým Morganom Freemanom a sekundujúcou Jessicou Tandy, kde sa pomaly vyvíja vzťah čierneho vodiča s bielou ženou ešte v časoch rasovej diskriminácie v USA. Ale ináč fajn film....krátky :D ()

Lamiczka

Dojemný příběh bílé židovské postarší paní a jejího "nového" černošského řidiče. Nesourodý pár si k sobě postupem let vybuduje cestu, která je lemována celou řadou veselých, ale i smutných zážitků a na jejímž konci naleznou přátelství, které přetrvá až do samotného konce. Krásný film, s perfektními herci, s půvabnou hudbou. Třešničkou je Dvořákova Rusalka, která ve snímku zazní. ()

Sandiego

Čekal jsem o kapku víc, ale i tak se jedná o velmi příjemný herecký koncert Freemana a hlavně Tandyové, která mi však lépe sedla ve Smažených zelených rajčatech. ()

GodComplex

Je to prijemny film, ale vazne na nem nevidim nic svetoborneho. Morgan Freeman ve sve typicke roli hodneho dedy a story o dvou sblizujicich se duchodcich, tot vse. Zadna pridana hodnota, nebo prekvapeni, neco co by me donutilo tenhle kousek oslavovat v nem proste neni. 5/10 ()

Orlau32

Báječný kultovní film o dávno přežitých společenských konvencích, které se pomalu mění s ignorace na hluboké přátelství dvou starších a osamělých lidi. Úžasný výkon obou herců jak MORGANA FREEMANA tak jeho zaměstnavatelky JESSICY TANDYové. ()

Macejko

Nejakú výraznejšiu dramatickú scénu alebo režijnú exhibíciu by ste hľadali márne, ale prekvapivo to vôbec nevadí. Šófér slečny Daisy totiž hladí po duši. Perfektne vykreslený vzťah medzi naoko upätou a konzervatívnou židovkou a rozverným a vždy dobre naladeným černošským šoférom je skutočne jediným pilierom snímku, avšak aj napriek tomu dokáže udržať diváka zaujatého počas celej stopáže. Je to hlavne zásluha skvostne zohraného dua Tandy - Freeman. Prvá menovaná dodala postave slečny Daisy mieru strohosti vysokú tak akurát, aby sa pod ňou stále dala rozoznať jej dobrá povaha a Morgan potom obdaril Hokea priam nákazlivou milotou, optimizmom a nezabudnuteľným prízvukom. Ako som ale spomenul na začiatku, Beresfordov film nie je prekvapujúci a ten, kto si ho pozrie v súčasnosti, môže navyše zápasiť s myšlienkou, že niečo podobné už veľakrát videl. Ja osobne však pochybujem, že niektorý z iných príbehov o priateľstve medzi dvoma na prvý pohľad úplne rozdielnymi hrdinami vôbec niekedy dosiahol takúto čistotu a formálnu bezchybnosť. ()

blackrain

Zcela obyčejný řidič změnil život jedné postarší dámy. Jejich postupné sbližování nebylo jednoduché. Neustále se dohadovali a špičkovali. Film udělal z téměř neznámého herce Morgana Freemana velkou hollywoodskou hvězdu, která září i dnes a má stále co nabídnout. Viděla jsem ho v tomto snímku úplně prvně a připadal mi hodně sympatický. ()

SarumanKo

Lahodný filmový dezertík, akých sa vám v dnešnej kinematografii dostane len málo. Celý dej postráda nejaký výraznejší príbeh, je to vlastne len vzťah prerastajúci z pracovného na osobný, z nevrlého do toho najčistejšieho priateľstva. A síce je celé dielko ľahučké a takmer až dôchodcovsky rozvláčne, vďaka farbám, rekvizitám a ústrednému hudobnému motívu Hansa Zimmera je to zároveň príbeh veľmi hlboký a dojemný. A tie masky neustále starnúcich protagonistov? Na rok 1989 sú priam majstrovské! Na záver som si samozrejme nechal najúžasnejšiu zložku Vodiča slečny Daisy a to hercov. Morgan Freeman i Jessica Tandy sú jedným slovom božskí a sledovať ich herectvo je skutočne fajnšmekrovský zážitok. PS: Som rád, že to neskončilo úmrtím žiadnej z postáv, i keď tento záver by vo mne nepochybne rezonoval ešte dlho. (80%) ()

kaylin

Film, který je jednoduše o tom, že stáří není vždycky pěkné, ale prostě nějak k tomu životu patří. Stačí jen mít někoho, s kým je možné to stáří prožívat. A je jedno, kdo to je, pokud si s ním rozumíme. Tyhle dvojice je krásně nesourodá, ale hlavně je úchvatně zahraná. Morgan Freeman se zde ukázal v neskutečné formě. ()

suicide

Film bohužel mám jen s českým dabingem. Normálně by mi to nevadilo, ale strašně mě iritovalo, že Morgana Freemana daboval úplně jiný člověk než obvykle - ale český dabing stejně nechci brát v potaz, když hodnotím kvalitu filmu, takže je to asi bezpředmětné. Řidič slečny Daisy mě hodně nadchnul. Z filmu na mě dýchla atmosféra časů, které jsem už nezažil, blýskla na mě patina poloviny minulého století. Herecká dvojice Tandy a Freeman se skvěle doplňují, příběh plyne bez chybičky ladně kupředu až k dojímavému konci. Normálně bych tomuto typu filmu nedal 5*, ale v tomhle snímku všechno krásně pasuje k sobě, že nemohu jinak. ()

Rakosnicek77

Morgan freeman v tomto filmu dokazuje jak dokonalým je hercem! Po shlédnutí tohoto filmu, jsem byl tak naplněný dokonalým pocitem uspokojení, že se mi to stává opravdu jen u strašně malého procenta těch co jsem viděl! Určitě ho doporučím úplně všem skupinám diváků, protože je to natolik jedinečné dílo, že musí po shlédnutí mít podobné pocity většina z nás! ()

MATADOR

Morgan Freeman a Jessica Tandy ve filmu dvou starších lidí. Ne mnohdy se podaří natočit, tak jednoduchý a nenudný snímek. Příběh bohaté, postarší židovské paničky, která dostane k dispozici chudého řidiče. Vztah mezi těmito dvěma osobami se začíná vyvíjet pomalu, ale postupem času se dva zbližují a stávají se nepostradatelnými kamarády. Krásně natočený oddechový snímek, který si zaslouží více, než má. Ideální závěr filmu je na takový film více než výborný.Geniálně jednoduchý a příjemný snímek. ()

Lucjen

Krehký, ľahký (možno až príliš ľahký na 5*), no naozaj najmilší film aký som kedy videla. M. Freeman úžasný. Jednoducho sa nemôžete neusmievať :) ()

Aleee89

Tenhle film mi dlouho unikal, ale konečně jsem se podívala. A nelituji! Komorní drama, kde jsou důležití herci, příběh, vztahy... To přesně mám ráda, a proto se mi líbí i tenhle film, zvláště když je tak precizně natočen, herci hrají opravdu výrazně a skvěle (ale co taky čekat, stačí se podívat na jména a ocenění), příběh je silný, chytá za srdce. A přitom je taky tak banální a obyčejný. Ale v jednoduchosti je krása. A aby toho nebylo málo, film je okořeněn vtípky, ironií a štiplavým humorem. ()

major.warren

Naprosto úchvatný film. Skvělý scénář, výborní herci, krásná hudba. Je to film o životě a o vskutku poutavém přátelství mezi dvěma stárnoucími lidmi. Morgan Freeman si lepší start své hvězdné kariéry nemohl přát a za mě měl Oscara brát už za tenhle film. Jeho Hoke Colburn, věčný optimista s úsměvem na tváři a nadhledem pro každou situaci, je jedním z mých nejoblíbenějších hrdinů. Jessica Tandy na druhé straně představuje ráznou slečnu Daisy, zprvu zatrpklou starou dámu s vytříbeným vkusem i ostrým slovníkem, která se ovšem s příchodem svého nového řidiče postupně proměňuje v sympatickou společnici. S Freemanem tvoří jedinečnou dvojku a jejich vzájemné "pošťuchování" je vděčným pepřem celého příběhu. Podstatou je jejich společný výkon, tudíž nelze říct, zda je lepší on či ona. Jako celek je Řidič slečny Daisy spíše malý, komorní snímek. O to větší radost mám pokaždé, když na něj náhodou narazím v televizi a musím ho zkrátka vždycky dokoukat až do konce. Na rozdíl od jiných filmů se nesnaží ohánět rasovou tematikou ani přílišnou korektností. Jednoduše vypráví (navíc s humorem) svůj příběh a funguje to! Všechno pak spojuje skutečně nádherná hudba Hanse Zimmera (jeden z jeho prvních filmů). Je tu plno památných scén (učení abecedy, přejezd z Georgie do Alabamy), ale finální scéna je tak neskonale milým a dojemným zakončením letitého přátelství mezi Freemanem a Tandyovou, že mě s každým dalším zhlédnutím dostává víc a víc. U mě to nejlepší hodnocení. Čtyři Oscary za nejlepší masky (báječná proměna herců), adaptovaný scénář, hlavní herečku a film. Ještě jednou to zopakuji: Moc hezký film, který si vždycky rád pustím. ()

Kate...

Krásně a pomalu se vyvíjející vztah dvou odlišných starších lidí plný komických a milých okamžiků. Takový zajímavý náhled do stáří. Opravdu dobrý snímek nejenom na oddychnutí a rozjímání se nad krásnými auty té doby, překrásnými zahradami, udržovanými záhonky a velkolepými domy v Georgii. ()

Beagle

Dojemný film, jehož kvalita se léty jen potvrzuje. Kromě vynikajících výkonů Tandyové a Freemana mě až napodruhé zaujala broadwayská legenda Patti LuPone v roli Daisyiny snachy Florine a pak árie "Měsíčku na nebi hlubokém", která ve filmu zazní a hravý hudební motiv Hanse Zimmera ještě pozdvihne o trochu výš. Krása. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou… (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015