Šofér slečny Daisy

• Česko Řidič slečny Daisy (viac)

Pro Daisy, bohatou a tvrdohlavou americkou židovku, která je už příliš stará na to, aby mohla řídit auto, najímá syn v padesátých letech 20. století, kdy se v ulicích i politice opět řeší rasové spory, černošského šoféra. Do rodiny přichází Hoke a musí si před Daisy, která předstírá, že ho nepotřebuje, svou pozici obhájit. Hoke nemůže pochopit její izolovanost od světa a neschopnost uchopit společenské změny. Ona zase nedokáže pochopit, proč jsou lidé jako Hoke neustále rozhořčeni... Až ve chvíli, kdy jde slečna Daisy do domova důchodců a Hoke je už moc starý na to, aby ji vozil, si oba dva uvědomí, jak moc se měli rádi a jakými dobrými přáteli byli... (oficiálny text distribútora)

Houdini

Oscar 4 : Nejlepší film, Herečka HR - Jessica Tandy, Masky, Scénář - A + 5 nominací: Herec HR - Morgan Freeman, Herec VR - Dan Aykroyd, Výprava, Kostýmy, Střih . . . . . Zlatý Medvěd - výběr ()

Matty

Pomalu se linoucí, nikam nespěchající film, který je víc než o čemkoliv jiném o postavení černochů na jihu Ameriky 50. až 60. let. Je příjemný mimo jiné tím, že se nesnaží zbytečně hrát na city. Všechno je v něm bráno tak, jak to přijde, přičemž film pozvolna ubíhá kupředu. Prostě – dívá se na to dobře, je to vyrovnaně vtipné i vážné a moc dobře zahrané. 80% Zajímavé komentáře: Oskar, PALINO ()

Radyo

Půvabný a roztomilý snímek o těžkém sbližování dvou starších lidí. Zcela určitě nejlepší film, v němž kdy Dan Aykroyd hrál. Morgana Freemana jsem v tomhle filmu viděl prvně v životě a ohromně mi padl do oka. Za pár let už z něj byla herecká hvězda. ()

T2

Rozpočet $7,5miliónaTržby USA $106,593,296Tržby Celosvetovo $145,793,296║ príjemná sladko kyslá dráma ale nič nedá na vrch, troška precenené /65%/ ()

gouryella

Film se milou a nenasilnou formou (bez zbytecneho moralizovani) snazi ukazat starou pravdu - vsichni lide jsou si rovni, ale nekomu holt trva dele nez to pochopi. ()

Fr

,,NECHTĚLA BYCH BEJT V TVÝ KŮŽI, ANI KDYBY MĚ O TO POPROSIL SÁM PÁN JEŽÍŠ KRISTUS“..... /// To si takhle slečna Daisy vyjížděla z garáže, nechala tam zpátečku a … nabourala. Tvrdohlavá bába (nepodobná tý, kterou hlídal (za mlada) Cage) prostě potřebuje šoféra. A on zase práci. Konverzace, předvídatelný hledání si ,,hezký“ cesty k sobě a vlastně nejde vo nic jinýho, než o milej příběh s trochou tý politiky (M.L. King), nevyhnutelným stářím a přátelstvím. Není tu žádnej větší dramatickej ani emociální rozpor, jen jde o takovej milej film, kterej prostě stárne. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou divadelní hru, kterou má na svědomí Alfred Fox Uhry (z roku 1987) mám na praku. 2.) Libuju si v příbězích, kde starej negr vozí starou židovku. 3.) Thx za titule ,,Milena Havlová“ a ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Subjektiv

Řidič slečny Daisy s sebou přiváží spousty sentimentu, za všech okolností chce vyvolávat jen a jen pozitivní pocity. Přináší-li závažnější téma, nechce jím diváka trápit, nedej bože v něm vyvolat pocit viny. To někomu může vadit - mně naštěstí jen lehce. Krom vyprávění o vznikajícím přátelství dvou lidí, nelze přehlédnout jeho pohled na vyrovnání se s přicházejícím stářím. Snaha slečny Daisy dokázat, že ještě nepatří do starého železa a v žádném případě nepotřebuje řidiče, je jasným důkazem, že i tomto film hovoří. Přátelství k člověku, v němž vidí slečna Daisy ztělesněné obvinění její přicházející nemohoucnosti, se nerodí snadno. SPOILER - První symbolické hradby se zboří až ve chvíli, kdy Daisy vysvětlí Hokeovi, jak číst. Tehdy si poprvé v jeho přítomnosti může připadat užitečná. KONEC SPOILERU. Film lehce tepe i do rasismu a předvádí stručný vývoj tohoto fenoménu v průběhu let. Výkon Freemana i J. Tandy je sympatický, Freeman se zřejmě už narodil jako stařec. Každopádně jím ve filmech je už nějakých dvacet let. Slabší **** ()

tron

„Ja už tiež odchádzam, madam.“ – „Výborne!““ Poetická, úsmevná, humorná ale i vážna a veľmi smutná nostalgická historka o vzťahu, ktorý naprieč desaťročiami nikdy nebol ani raz otvorene pomenovaný. Austrálsky režisér Bruce Beresford následne začal v Hollywoode robiť kávoviny typu matného trileru DVOJNÁSOBNÉ OBVINENIE s Ashley Judd, ale ŠOFÉR SLEČNY DAISY je klasika. Okrem nenápadných (no o to špičkovejších) masiek, jej dominuje ľahká atmosféra, podmanivá vizuálna stránka (dobové retro kostýmy, autá, rekvizity, exteriéry, interiéry), vynikajúce dialógy, svojrázny vzťah a výborné herecké výkony ako Jessici Tandy, tak samozrejme Morgana Freemana (hral už v divadelnej predlohe) a Dana Aykroyda ako syna. Freemanovi tieto úlohy idúce naprieč desaťročiami veľmi svedčia (Vykúpenie z väznice Shawshank). ()

Oskar

Kdykoli Řidiče slečny Daisy vidím, vzpomenu si na povídku geralda Durrella Fred neboli Dotek teplého jihu (hledejte ji v knize Vdáváme matku), kde popisuje svůj krátký pobyt v domácnosti jisté americké dámy, veselé a milé, která ale spolu se svými přítelkyněmi velmi odsuzovala černochy. Durrella to uvádělo do rozpaků o to víc, že jejich rozhovorům netečně naslochal její starý černošský sluha Fred. Ptal se jí, zda jí není trapné před ním mluvit o negrech atd. Velmi se tomu podivila o odpověděla: "Můj prapradědeček koupil Fredova prapradědečka už v roce 1850. Mám na to stále účtenku. Fred není žádný negr. Fred patří do rodiny." :-) Takhle nějak to zjevně bere i slečna Daisy. S krajní nedůvěrou se dívá na nového šoféra, ale ke své letité černošské kuchařce výhrady nemá. Ta přece patří do rodiny. Ten film totiž není o rasismu, ale xenofobii a to je něco jiného. Strach z neznámého. Jinak krásný příběh a výjimka, popírající pravidlo, že každý hollywoodské melodrama chce diváka dojmout násilím, asi jako když vám skřípnou ruku do mandlu. Tak tady ne. Kultivovaný sentimentální film. 100% ()

H34D

Pěkné a citlivé drama s rozumnou stopáží o vzniku přátelství mezi dvěma starými lidmi. Rozvoj vztahu působí přirozeně a citlivě, je přiměřeně pomalý, ale nikterak nenudí. Je výborné, že Řidič slečny Daisy nijak účelně nehraje na city a vše probíhá jaksi minimalisticky, ovšem na druhou stranu to také trochu minimalizuje divácký požitek. Film se snadno vykouří z paměti, protože nemá žádnou opravdu silnou scénu, je zkrátka až moc správný / korektní / konformní... Za to postavy, potažmo celý scénář je velmi dobře napsaný, Daisy je zprvu nevrlá a tvrdohlavá, ale Hoke (Morgan Freeman) se stále snaží a svým sympatickým úsměvem postupně okouzluje jak Daisy, tak nás u obrazovky. 7/10 ()

xxmartinxx

Tak strašně tlusté růžové brýle se nevidí každý den. Sociálně zcela oproštěno od reality šedesátých let. I tak ale dojemné, místy vtipné a vlastně velmi příjemné pokoukání. ()

dobytek

Filmy o důchodcích mě prostě moc neberou. A na místě Morgana Freemana bych slečně Daisy hned první den omlátil dveře od auta o držku. Film bych přejmenoval na "Zastřel bábu". ()

Sarkastic

Moc příjemné dílko. Jessica Tandy jako tvrdohlavá a protivná slečna Daisy a Morgan Freeman jako její řidič sympaťák Hoke. Humor, vážné scény a dojemné výjevy jsou rozumně a nenásilně "namixované" v celek, který spolu s nenápadnou Zimmerovou hudbou tvoří obrovsky pohodobý a krásný film. A po zhlédnutí už chápu, proč snímek dostal Oskara také za masky. ()

Gilmour93

Běda! Ubohá Miss Daisy bledá, v samotě stáří zakletá! Nonšalantně plynoucí drama o xenofobii, veselém smutku stáří a tiché bolesti osamění. Škoda, že svou neochotou rozčesat pěšinku akademikům a rozmělněním se do 25-leté periody poztrácelo na intenzitě. Hodnotím průměrné, s plným vědomím, že za takových čtyřicet let, naplněn zkušenostmi až po okraj, provedu změnu směrem nahoru.. Aykroyd, mimochodem s dvojicí Tandy/Freeman nepříliš držící krok, měl chvílemi tak vysoké čelo, že už ho snad maskovali na Coneheads.. ()

genetique

Rasovo čistá, príjemná a ťažko pohodová, ľahká, usmievavá dráma o tom, že aj najzarytejší zásadoví ľudia sa dajú obmäkčiť úprimnosťou a dobrotou. Freeman je ako nikdy, príbeh jednoduchý, no nenudí, chýbalo mi len trošku viac úsmevných scénok a viac dramatický záver. 80%. ()

Hellboy

[LFŠ 2007] Morgan Freeman v roli, která ho zřejmě definitivně proslavila (myslim), tak jak ho máme nejradši - coby mudrce životních pravd, který důstojně čelí jakýmkoliv nástrahám osudu, zde konkrétně rasovým předsudkům v USA v 50. letech. Potěšil i Dan Aykroyd ve vedlejší roli. Skvěle natočený a velmi milý film. ()

kitano

Malý film s veľkými hercami, ktorí mu dali srdce i napriek tomu, že je to film veľmi jednoduchý. Nejde ožiadnu veľkú drámu, ani o hlbokú výpoveď. Ide hlavňe o citlivo opísaný vzťah dvoch ľudí, ktorí ikeď pochádzajú z rozdieľnych spoločenských vrstiev, majú toho spoločné viac, ako sú ochotní si pripustiť. Morgen Freeman bol už vtedy strašný sympaťák a doteraz sa skoro vôbec nezmenil. Nech mu to ešte dlho vydrží. (8/10) ()

Kaka

Pozitivní, upřímný feel good movie o milionářské prudící babičce megeře a jejím věčně pozitivním osobním řidiči, kteří k sobě hledají cestu přes různé osobnostní, názorové a genderové odlišnosti. Předchůdce The Green book, který se kolem black issue ale na rozdíl od následovníka ochomýtá jen lehce, okrajově a tvůrci se spíše zaměřují na drobnokresbu vztahu dvou typologicky zcela odlišných lidí žijících naprosto jiné životy a jejich nevyhnutelnou konfrontaci v x různých modelových situacích. Výsledek je dostačující, naštěstí není přepálená stopáž, takže konec naskočí ve chvíli, kde je to tak akorát. Za zmínku určitě stojí herecky silné ústřední duo a na tu dobu velmi povedené masky. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou… (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015