Elita

Španielsko, (2018–2023), 46 h 34 min (Minutáž: 40–61 min)

Miguel Bernardeau, Miguel Herrán, Danna Paola, María Pedraza, Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Shani Atias, Irene Arcos, Ester Expósito, Ainhoa Santamaría (viac)

Tři studenti z chudých poměrů nastoupí ve Španělsku na exkluzivní soukromou školu a jejich střet s bohatšími vrstevníky skončí vraždou. (Netflix)

VictorMartel

První dvě řady jsem se zájmem, ale docela přežíval, tu a tam uchlácholen pointou, dobrou prezentací, zápletkou; stejně tak odrazován přihlouplými tématy zlaté mládeže a snad i přehnanou infantilizací její reality. Jenomže 3. řada v lepším dupe na plyn a brzdí devadesátkový „teenage“ balast à la školní telenovely (Beverly Hills, 90210; Heartbreak High). Z dětiček se stávají SVÉHO DRUHU dospělí a ústřední kriminální zápletka se opravdu „zaplétá“ po celou dobu v sotva rozluštitelné tajemství. Samozřejmě některé segmenty jsou řešeny na objednávku k uspokojení otevřené společnosti a směrnic příkladně rozvinutého Západu, kdy si připadám zkoušen marketingovými triky jeho pubertálně tolerantní idyly. Především z relativně variabilní zkušenosti s lidmi sotva mohu s čím srovnat tu programově nadsazenou sexuální nejednoznačnost, ale pokud by seriál odrážel skutečnou statistiku bisexuálů, pak leda že by narůstala s pozdějším zapadáním slunce, protože u nás jich nějak ne a ne uvidět; možná nejsme dost bohatí. Na druhou stranu, homosexuální role a jejich vnitřní konflikt, navozený k takovým touhám nepřátelskou kulturou, jsou řešeny nejen věrohodně, ale za mě taky sympaticky. Mí oblíbenci se tu dokonce několikrát prohodili, směsici antagonistických východisek prorostla jakási „po příběhu“ nasbíraná solidarita, a při nejmenším u Guzmána a Lu jsem si užil jejich proměnu od začátku do konce. Ta má jasný plán: po dvě řady nás přesvědčovat o jejich progresivní kariéře o nedostatek ochuzených vypatlanců a pak všechno otočit. 4. řadu otevírat nehodlám. ()

Bozvav

První řada mne moc nechytla. Parta děsně protivných a nesympatických zouváků, kriminální zápletka nic z toho. Nudné. Druhá řada o poznání zajímavější, přesto všechno mne to moc nebralo. Nemám sílu na to koukat dál. Za mne 35%. ()

Narciska odpad!

Většina herců vyfásla ztvárnit odpudivé snoby, kteří na svět hledí s přezíravostí a v ubližování druhým nachází potěšení, lžou dokonale, jsou zvrhlí atd. Ztvárnění a hlavně jednání postav, jak se mění podle situace, je tak těžko uvěřitelné, jak tenhle dekadentní seriál o ničem. ()

matthew.17

Hodnotím po zhliadnutí celej prvej série a začiatku druhej. Po Toy Boyovi a La Casa de Papel z ktorých sa stali okamžité srdcovky som si s chuťou zapol tretí seriál s Mariou Pedrazou, ktorý mi už dlhšie všetci odporúčali a vraveli, ako sa mi bude strašne páčiť. Mám rád vo filmoch diskotéky, erotické scény, gay zápletky a kriminálnu linku. Napriek tomu, že na základe tohto popisu sa Elite tvári ako seriál ktorý natočili na mieru pre mňa, sklamane musím skonštatovať, že zúfalo nefunguje.  1. Elite od začiatku láka na to, že bude riešiť rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Ukazuje ich však tým najprvoplánovejším spôsobom a som názoru, že postavy teenagerov proste nemajú na to, aby utiahli seriál s takouto témou. Ak by sme vedľa seba postavili 40tnikov z vyššej a nižšej alebo strednej vrstvy, mohli by sme sa začať baviť o rozdieloch. Prečo je ten bohatý bohatým? Lebo mal vyššie ambície? Pretože mal v živote viac šťastia? Pretože je šikovnejší? Robí to z neho lepšieho človeka než človeka nemajetného?  V momente keď však zasadíme do tohoto sociálneho zázemia postavy teenagerov, všetky tieto otázky sa strácajú. Jedni sú bohatí preto, že sa do takejto rodiny narodili a tak nemajú morálne právo na tých druhých akokoľvek útočiť, druhí su chudobní pretože sa "zle narodili," a tí naopak majú právo povedať tým bohatým spratkom čokoľvek, pretože "nevedia o čom je skutočný život." Jedni sú dobrí a tí druhí zlí, nič "medzi," tam nehľadajte. Človek by čakal, že to aspoň potiahnu postavy rodičov, tí sú však ešte väčšia paródia. Každý kto nie je bohatý preto, že sa dobre narodil je bohatý preto, lebo si veľa nakradol. Každý kto je chudobný sa preto snaží tiež kradnúť, dealovať alebo predávať sa, aby sa k nim priblížil. Vieme veľmi dobre, že takto to v skutočnom živote úplne nefunguje a vetou "ty nevieš čo všetko musím urobiť preto aby som sa dostal z týchto sračiek" sa naozaj nedá zachraňovať každý takýto scenáristický špás.  2. Na jednu stranu sa seriál snaží pôsobiť áčkovo, na stranu druhú ho majú za úlohu ťahať postavy ako napríklad Lucrecia, ktorá je kvintesencia "zlých roztlieskavačiek" ktoré ste videli v akejkoľvek Bčkovej komédii. Väčšina postáv je extrémne plochá, ide viacmenej o karikatúry a seriál fatálne zlyháva na tom, že tieto karikatúry by možno plnili účel kebyže majú byť vtipné, lenže oni sa berú vážne a snažia sa niesť nejakú dramatickú linku, ktorá vašimi emóciami ale absolútne nepohne, pretože toto okolo reálnych myšlienkových pochodov človeka v danej situácií ani nešlo. (To koľko z nich je mizerne zahraných radšej ani nespomínať) Asi jediná postava ktorá stojí za to je Guzmán, ktorý je (po vzore Glee) predstavený ako jedna z týchto karikatúr, veľmi rýchlo ale jeho charakter dostane aj iný rozmer a môžeme sa baviť konečne aj o nejakej hĺbke a máme priestor na to, aby sme konečne niekomu v tejto nesympatickej bande fandili a išli s ním.  3. Seriál sa na prvý pohľad tvári, že sa snaží držať netflixovského kódexu korektnosti (islam, homosexualita..) Už len ale príbeh tejto moslimskej rodiny je tak príšerne napísaný, že ak niekto doteraz nemal predsudky voči tomuto náboženstvu, tak po tomto seriáli isto začne.   Na záver by som asi odporučil, ak by sa človek chcel pozrieť na nejaký seriál ktorý rieši problémy mladých naprieč sociálnymi vrstvami, tak jednoznačne odporúčam nórsky SKAM ktorý je tak o 5 levelov vyššie, spracováva náročné témy s gráciou, ťaží veľké emócie a má to, čo žiaľ tento sprostý kalkul nikdy mať nebude - veľké srdce. (nechcem byť zlý, ale mám aj pocit, že ho dosť vykradli) () (menej) (viac)

kkarx

Ano je to telenovela, ale dobrá telenovala, s dobře napsanými charaktery. Každá postava má svoji osobnost. Příběh se sice uzavře až na konci třetí série, ale klidně by mohl seriál končit už po první sérii či druhé sérii.  Po skončení třetí série vám bude smutno a budete mít pocit, že jste s postavami prošli něčím velkým, se silným emocionálním dopadem a bude vám líto i hlavního padoucha. Skvělá písnička na konec ->https://www.youtube.com/watch?v=ncB6XOZevLc ()

UniqueNett

Jako asi to má celkem potenciál, ale herci jsou dost nesympatičtí. Hodně jsem sázela na Miguela Herrána, protože jako Rio v La Casa De Papel mě celkem bavil, ale tady prostě ne. Zato bych ale vyzdvihla Ester Expósito, protože roli "ledový královny" hraje velmi dobře. Zápletka docela zajímavá, ale trochu víc bych na to přitlačila, chvílema se to dost táhne. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Předpokládám, že velkou roli tu hraje i španělština, myslím si, že v angličtině by seriál nebyl tak dobře hodnocený. ()

AloeB

V podstatě velmi zajímavý exkurz do života bohatých spratků španělských papalášů chodících na jednu vskutku elitní školu a jejich obvyklé starosti jako nevázaný sexuální život, drogy a uvědomění si sexuální orientace, to vše krásně rámováno nějakým tím zločinem navíc, který doprovází každou sérii, aby to mohlo být řádné španělské krimi, jak je ostatně v této zemi populární. Relativně zajímavý (ale asi ne úplně originální koncept) se může zdát po několika sériích opakování vyčpělý, proto je jenom dobře, že třetí série příběh krásně uzavírá a zbytečného (a násilně naroubovaného) pokračování se snad nedočkáme. Protože, přiznejme si, v konečném důsledku šlo o kvalitně napsaný příběh, který vyvolával emoce, se zajímavými a sympatickými postavami a se správnou mírou dekadence, který poněkud kazily jen časté vykonstruované momenty, které stačilo napsat jen trochu důvěryhodně a tam to či ono nedorozumění by se nestalo. Navíc vzhledem k tomu, že seriál mírně reflektuje skutečnost (zmínka požáru Notre-dame ve třetí sérii), musela by být čtvrtá série speciálně covidová a ruku na srdce, filmy, kde teenageři chatují a někdo je u toho zabíjí, již máme. edit: Čtvrtá sezóna covidová nebyla, ale snobství dotáhla na maximum (ledaže by byl v příští nějaký císař nebo Donald Trump ml.), přibyla jedna twisted rodinka s El Director, který připomíná El Profesor a vyšetřování tam zase bylo nějak navíc... Drazí tvůrci, už z toho klidně tu soap operu udělejte, stejně už vytrvávám jen kvůli pevným prsům a nasvaleným borcům. edit: Oni tam (v pátej sezóně) tu císařovnu fakt dali! De facto! Protože šestka se prý skutečně připravuje, tak fakt nevím, zda tam budou muset vymyslet nějakého emíra, šejka nebo císaře Dalmatína. A byť je to ještě větší, teplejší a víc sexy, tak musím se sklopenou hlavou přiznat, že mé setrvávání u této série je skutečně jen setrvačnost, protože víc než krásná těla, obstojné tváře, neonové barvičky a růžové hadříky Élite už dávno není. Kdo se o této sérii troufá tvrdit, že otevřela vážná témata, ať si dá pohlavek a podívá na vůbec začátek celé této teen soap opery, kde se řeší sociální rozdíly a muslimská komunita v Madridu, či klidně jen ten předchozí škvár, kdy je sexuální zneužití též načrtnuto. Asi největší problém zde mám se zcela iracionálním přístupem Benjamina k vlastní škole, kdy z něj tvůrci for no reason dělají španělskou profesorku Umbridgeovou a nechávají ho rádoby vzdělanými studentíky nazývat náckem a dost možná je tam i nechají zmínit 1984 (ale to bych na ně možná byl moc tvrdý, to si už nepamatuju). V předstírání, že jde o chytrou show, jdou tvůrci ještě dál a nechají všechny žáky jít na festival Almodóvarových filmů, asi aby ukázali, jak jejich vymaštěné postavy mají umělecký smysl. I přes tuhle snůšku hoven jsem to však shlédl a obávám se, že se těším i na pokračování. ()

TetaJane

První sérii jsme přetrpěli. Druhá a třetí napravila reputaci. Místy nezajímavé a nudné dialogy. Jindy napínavý děj. Ve výsledku lepší průměr. 3,5 hvězdy. ()

Aleix

Tak a máme tu konec 6 série. První tři dle hodnocení byly dobrý a pak to šlo z kopce konče poslední sérií ke kámen šuká cihlu ,kámen kámen, cihla cihlu , cihlo kámen s cihlou a kamenem. Trochu utopické představení života teenagerů ,kde o dospělou autoritu nikdo nezavadí ani omylem. První dvě série odstartovaly slibné kariéry novým mladým hercům a bylo se na co koukat a jako fanda seriálu .už doufám že další nevznikne. Z Elite se stalo subnormal. **** za první 3 série a ** za 4-6 , Vyzdvihl bych Miguela Bernardeua ,María Pedraza , Esther Expósito a Aarona Pipera  ( nepřekvapivě z prvních dvou sérií) ()

Domca94

Rozhodovala jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami a nakonec jsem se rozhodla pro pět. Seriál Élite mi přirostl k srdci, postavy jsem si oblíbila a už teď se těším na další řadu. Příběh je zajímavý a dá se říct i rozzuzlení první řady. Za mě obrovský potlesk za hudbu v seriály, ty songy jsou úžasně zvolené. Myslím, že španělský Netlix zabodovala už teď se těším s čím dalším se vytasí. ()

coinneach

Antické teen drama v kulisách současného Španělska. Bez zábran, předsudků či opatrnosti. Smekám a těším se na další řady. PS: Homofobním vstup zakázán. ()

alldo.raine

Tak karanténa přeci jen měla něco do sebe. Odmítám chodit do seriálů s více  řadami už dopředu, protože na to prostě není čas a bojím se neverending story. Teď jsem ale delší dobu doma sám a tak sem si řekl proč ne. Španělská produkce, hodnocení a herci z Casa de papel mě přemluvili. A ejhle, střih, za tři dny jsem dal všechny 4 řady. Paradoxní na tom je to, že jsem si nikoho neoblíbil, spíše mi většina svým chováním pije krev. I tak se ale od toho nemůžu odlepit. Vyhovuje mi způsob, kterým je to natočené. Začátek v podstatě konce a postupné rozkrývání. Jako žánrově úplně nevím kam to zařadit, ale rozhodně to není Superdrbna ani kriminálka. Prostě neco mezi tím, po španělsku. Další řady nutností! ()

Vera2613

Prvá časť pre mňa bola trochu rozpačitá no od druhej sa to rozbehlo a nezastavilo. Rovnako ako ja v pozeraní tohto seriálu. Mne osobne sa najviac páčila séria druhá, šliapala nenormálne. Čo sa týka príbehu je veľmi zaujímavý či už po tej krimi stránke, ale aj po stránke vzťahov. Zbohatlicke deti zo začiatku pôsobia dosť nesympaticky no postupne som si obľúbila všetkých (výnimka je Cayatana ktorá mi pila krv zakaždým keď sa objavila na scéne). Vývin postáv je veľmi vydarený a celkovo scenár špičkový. Bavilo ma to od začiatku do konca. Som však zvedavá, čo chcú vymyslieť v nasledujúcej sérii. Každopádne pri tomto seriáli sa nudiť určite nebudete, hoci to zo začiatku môže vyzerať ako španielska telenovela zo strednej školy. Za mňa jednoznačne 5* ()

Arkagas1989

Elita je seriál, který mě hodně bavil a doufám že 4.řada nezklame. Psychologický pohled mezi ty, jenž se nemusí trápit skoro ničím, do doby, než jeden z nich zabije svou spolužačku a díky penězům jeho matky nejde do vězení. Co všechno je potřeba k tomu, aby lidé pochopili co je nespravedlnost a boj na vlastní pěst. Všechny postavy mají nějaké své problémy - jsou bi, gay, chudí, rodiče jedou v nelegálním obchodu, rodiče jsou ortodoxní muslimové atd.. miluju ty postavy - Lu, Guzmán, Polo, Samuel, Marina, Carla, Valerio, Ander, Omar, Nadia a Cayetana se mnou strávili skoro 30 hodin a ani jednou jsem se nenudila. Kdo hledá něco odpočinkového, kde ale nechybí napětí a není to úplná hovadina, tak rozhodně doporučuju. A kdo by tu poznal některé herce z papírového domu, tak se nemýlí :) ()

DonBraso

I v teengerským prostředí se dá natočit parádní seriál,který vybočuje tím hlavním,že je tu vražda a divák sleduje a hádá kdo by to měl být.S tím uhádnutí kdo by to asi byl je malinko problém,protože seriál rafinovaně přejde do prostředí místní smetánky a těch školáků,ktřetí jsou loseři a ukazuje jejich charaktery.Tahle kombinace je prostě boží a člověk tu má hlavně pár postav z La casa de papel,který byl taktéž super.Zatím musím říct,že když Netflix vybere z Evropy a udělá seriál,tak je to parádní podíváná,ale abych přešel k Élite.Je tu vlastně vše,zamilované trojúhelníky,krádeže,obvinění,sex a i gayová část,která v seriálu je vcelku neobvyklá.Parádní poslední část,která krásně nahlodá na tu druhou ohlášenou.Lze říct jen to,že se vážně těším. ()