Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

agentmiky

Ty čtyři hvězdičky tomuto italskému snímku nakonec dám, ale je to pěkně na hraně. Nijak nechci snižovat kvalitu filmu jako celku, rozhodně ho nijak nezatracuji, ale vynášet do nebes ho taktéž s čistým svědomím nemohu. Za mě se film dělí na dvě poloviny. První se tváří jako ztřeštěná komedie se vším všudy, Roberto Benigni se herecky pohybuje v tomto žánru jako ryba ve vodě, pár fórům se zasmějete, ale v této polovině za mě chybí ta pomyslná přidaná hodnota navíc. Druhá už po většinu stopáže šlape jako švýcarské hodinky, ten střet nastolené pohádky o soutěži, kde je hlavní výhra tank (jak se to snaží otec vsugerovat synovi), vůči samotnému úděsnému dění v koncentračním táboře (jak to probíhá v realitě), to vás prostě a jednoduše chytne za srdce. I ten klučina podal naprosto bezkonkurenční výkon. Vše je doprovázeno krásnou hudbou. A ten závěr perfektně balancuje mezi tragickým a šťastným koncem. Být to vyváženější, mohlo by to pomýšlet na vyšší hodnocení. 7,5/10 ()

Turiec

Prvá polovica filmu mi pripadala ako trápna talianska komédia. Benigniho herectvo ani komediálnosť mi nesedia a v tomto filme bol ešte aj príliš ukecaný, ale v druhej časti filmu som pochopil, že išlo len o vykreslenie charakteru hlavnej postavy a potom to už bol milý ľudský, síce trochu nereálny, príbeh o tom, že život je krásny vždy. Záleží na uhle pohľadu. Za námet a scenár by som dal ***** hviezdičiek, ale ten úvod sa mi moc vtipný nevidel. ()

frashmaker

Naprosto dokonalý a skvostný film, který ač z velké části smutný, tak rozhodně pohladil na duši jako málokterý jiný. Dle vyprávění jsem sice čekal malinko větší doják, ale až na zastřelení hlavního hrdiny to podle mě byl spíše pozitivní film, s nádechem hořkosti. Výsměch absurditě důvodů vedoucích k válce v podobě Beningiho prohlašujícího, že jeho pupík a nos jsou ty nejkrásnější na světě, snaha udělat z tragické situace pro malého kluka poměrně zábavnou hru a v neposlední řadě vzdělaný a chytrý německý doktor, který před začátkem války prohlašuje o Beningim jak je chytrýá a nápaditý a pak ho v koncentráku prohlíží a jako by se bál si uvědomit demenci, která to všechno začala. Geniální!!! ()

zlabus

Nemůžu si pomoct, ale některé věci by se prostě (za jakýmkoliv účelem) zlehčovat neměly. Skvělou, až kouzelnou, atmosféru první poloviny bych se nechal líbit i v celovečerním podání, bohužel poté přichází imho velice nevkusná druhá půlka (o její reálnosti naprosto nemluvě), která dobrý dojem kazí. Kdyby druhá část byla pojata jako čistokrevné drama, znázorňující hrůzy dané situace a využívající kontrastu s bezstarostností první části, nic bych nenamítal, ovšem takhle u mě film jako celek příliš neboduje. Ovšem Benigni v hlavní roli poměrně potěšil. Film silný v jednotlivostech, ale celkově nepříliš konzistentní. P.S.: To jaký je v tomto snímku humor zabiják dokazuje scéna v mlze/kouři. Být to ve zcela vážném dramatu, tak spadlou čelist zvedám hodně dlouho. Bohužel tady to na mě příliš nazapůsobilo. ()

SaNcHeZ_cz

Naprosto podmanivý snímek, který v sobě naprosto perfektně vyobrazuje přeměnu z absurdní komedie v sociálně kritické drama. Italská kinematografie vrací úder těžce stylovým a působivým obrazem rodiny, které zkříží cestu nacismus. Život je krásný,z části i díky takovýmto filmům. ()

Paxxx.cz

Ještě nikdy jsem neviděl film, kde by se podařilo tak dobře skloubit komedii s dramatem. Řada scén z tohoto filmu se pro mě stali nezapomenutelnými (především překlad táborového řádu :-)). Roberto Benigni se navíc své role zhostil na výbornou...9/10. ()

Tayen

Pamatuji si, že na tenhle film jsem šla omylem, spletla jsem si týden a místo thrilleru (o kterém jsem později poznala, že byl stupidní), jsem byla nucena skouknout snímek o židech a koncentračních táborech. Nejdřív vše začalo jako svižná italská komedie s potrhlým Benignim, ale později jsem pochopila, o čem to skutečně je. Otec se v koncentračním táboře pomocí optimismu a fantasie snaží přesvědčit malého synka, že je vše jen hra, a ponechat mu tak dětské ideály a zároveň ho chránit před plynem, do kterého byly ostatní děti poslány. Film o otcovské lásce, lidském odhodlání a síle představivosti mne dojal k slzám (a to se stává málokdy). Konec nebyl nijak veselý, ale jinak to skončit nemohlo. ()

mysiak

Krásny ľudský príbeh, ktoré hrá celkom dobre na city a excelentný výkon, za ktorý si Roberto Begigni musel zaslúžiť Oscare...no proste ľudské príbehy o vojne, sú vždy dobrým námetom na "nečakaného" Oscara... ()

vhojta

Táta - žid, je nucen odejít do koncentračního tábora. S sebou vezme syna a manželku, která naléhá, aby mohla také odjet. Mladý Joshua brzy pochopí, že toto není výlet, který by si přál. Otec mu proto všemi silami, které mu zbyly z odpolední šichty nabulíkuje, že je to celé pouze hra a pokud bude Joshua poslušný, mohou celou hru vyhrát. Oscarový Benigni, který film také režíroval, podal opravdu ojedinělý výkon. Frustrující okamžiky skvěle odlehčí humornými scénkami. Na příchod německého dozorce do cely nikdy nezapomenu. ()

sta

Moje osobní trauma: všichni tenhle film žerou, až to není hezký a já u něj seděl, byl jsem naštvanej (chtěl jsem použít daleko ostřejšího výrazu, ale prej se to nesmí), ke konci zhnusenej a hned, jak to skončilo, jsem to přemazal nějakou absolutní nováckou sr... ()

GodComplex

Jakmile se objevi Roberto Benigni a rozjede tu svoji prepalenou talianskou show, mate pocit, ze to bude nehorazna hovadina, nicmene to cele postupne zacne davat cim dal vetsi smysl a cca od pulky uz je to naprosto promakana, vtipna i svou serioznosti tezka vaha. Scena s hadankou je hodne hluboky moment. Jeden z nejlepsich Jews vs Nazi filmu. 8/10 ()

MikO_NR_1909

Bez okolkov najodvážnejší a najambicióznejší Benigniho projekt, ktorý vyzerá byť rozcuchaný rôznorodým štýlom. V prvej časti vsádza na nepríjemný témat skrz melanchóliu a predvojnový rozmar talianskeho mestského života, v ktorom sa stupňuje napätie a z toľkej trpkosti vyviera i absurdný humor. V druhej časti však zdvíha laťku vyššie a stupňuje skôr trápnosť do extrémov (prehnané prehrávanie a vodítko vedenia filmovej reči za každú cenu), ktorá môže isté skupiny občanov pobúriť. Rozhodne interesantný jazyk rozprávania, bohužiaľ znehodnotený vlastnými zbraňami ale stále sa mu dá prísť na chuť a často krát ide skôr o mieru vkusu. ()

Laxik

Marně prohrabávám svoje paměťové obvody, kdy jsem naposledy tak silně přál hlavním hrdinům šťastný konec. Ale můžu vám říct, že jsem až dodnes nikdy na konci filmu skutečně nebrečel. Orosené oči možná, pláč přišel teprve s hořkosladkým, humornosmutným a dojímavým Životem, který je tak sladký, že stojí za to si jej přes všechnu sůl světa udržet. ()

Pierre

Roberta Berginiho se bojím nejen proto, že ztvárnil hlavní roli v neSellersovském pokračování Růžového Pantera Syn RP, ale HLAVNĚ proto, že po Život je krásný natočil svojí vlastní verzi už tak dosti zvráceného příběhu Pinocchia, kde si sám v padesáti letech zahrál dřevěného malého chlapce, tato verze tady sklidila pouhých 45 % a podle legendy straší některé děti dodnes. Takže určitě mám i důvody, proč se ho předem děsit (:D. . Ale na tento jeho vrcholný, oceňovaný, kultovní film jsem se dost těšil pod vidinou vyjímečného filmu a nebyl jsem vůbec zklamán. Už Benginio klauniáda a přehlídka kreativního dvoření v první polovině se mi dost líbila. Slavná druha půlka v koncentračním táboře přinese hned  opravdu skvělý nápad ,,představit si, že je všechno okolo jenom hra´´, a kdybych byl z Benginiho neutuchající hravosti uprostřed hrůzy občas nervózní, je i tak naprosto fascinující a závěrečná ponita oběti a největšího dárku, který dal jako otec svému synovi z toho udělala teprve mimořádný film a předchozí dění povýšila o level výš, ba mu dala ještě úplně jiný rozměr. Hned mě napadlo se na ten film podívat znovu s konečnou znalosti pointy.  Hlavní postava Guido je nevídaný rodič a manžel a jeho neutuchající upřímnou dobrou náladu a srdečnost mohu jenom obdivovat, rozhodně bych se ji nedokázal ani přiblížit stejně  asi jako většina populace.  Ale za tento krásný humanistický film děkuji. Válka hravýma, o to působivějšíma očima. ()

numi

Roberto Benigni měl nápad. A ne jen jeden, měl jich docela slušnou hromadu. A celou se mu ji podařilo dostat do jednoho filmu, který sice působí jako šitý horkou jehlou, ale ve svých jednotlivých minipříbězích, scénkách a dialozích je bez nadsázky geniální. Stejně jako Benigni v hlavní roli. Možná není excelentní režisér (neb režijně má tenhle film k dokonalosti zatraceně daleko), ale jeho komediální potenciál před kamerou je obrovský. Ta první romatickokomediální polovina filmu je bezchybná, ale s vážností Benignimu dochází dech, nápady a jistota pod nohama. Naštěstí i tady si vypomůže mistrnými groteskními situacemi a správně nasládlou pointou. Milé překvapení z Itálie. Tři a půl. [leden 2007] ()

zipper111

Jen málokterý film mě dokáže dostat takhle na kolena. A to nepřeháním, Benigni ukazuje na to, že i když je nejhůř, člověk by neměl ztrácet naději a smysl pro humor.I když to tehdy muselo byt setsakramentsky těžké. Ano, tento film je možná lehce naivní, ale v přijatelné míře a ano, mě se prostě hrozně moc líbí.6******!!!!!! ()

Freemind

Trapné citové vydírání a trapný komický ne-um italského kašpárka. Průhledná hra o Oscara. Když nakonec do tábora vjel americký tank s usměvavým chasníkem (věrný to odraz Serjoži na ruském tanku v socialistických válečných filmech), definitivně jsem tenhle film odložil do škatulky "sentimentální, přeceňované výblitky". Normálně by to bylo za tři, po zralé úvaze jedna hvězdička dolů. Za trest. ()

slord

Život je krásny je fakt krásny film, že mi to teda trvalo pozrieť si to, je to skvelý mix komédie a hroznej témy ako je holocaust, najprv som mal neustály úsmev, ktorý však neskôr vystriedalo zdesenie a hrôza. Benigni je či už réžiou, scenárom alebo herectvom vynikajúci, film vo mne vyvolal všetky možné emócie, celé je to výborne zosúladené a vlastne nemám ani čo vytknúť. Dokonalosť. 10/10 ()

blackrain

Život je krásný. Měl by s žít. Film má v sobě zvláštní kouzlo. Je z něho cítit neameričnost, to snímku jedině prospívá. Citlivě podaný příběh, který dokáže dojmout. I když film ukazuje tragický osud jedné rodiny, tak jsem se i zasmála. Ano, humor zde opravdu je. Roberto Begnini se humorem brání proti válečným hrůzám a snaží se malému synkovi ulehčit pobyt v koncentračním táboře. Považuji tento film za jeden z nejsilnějších, které jsem kdy viděla. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů