Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

Likan7

Ještě nikdy jsem neměl z filmu tak rozporuplné pocity jako teď. Při sledování začátku (první hodiny) jsem sice dokázal ocenit občas fajn scénu a jistou komediálnost Roberta Benigniho, většinou jsem ale moc nechápal o čem Život je krásný vlastně je, on neměl děj. Při asi stém zazívání ale jakoby někdo přepnul knoflík a my se od komedie dostali k dramatu z koncentračního tábora, který kvality najednou vystřelil o několik úrovní výše. Sice tu je dost nelogických scén, které mě vyloženě trkali do čela (Benigni si dělá prakticky co chce, běhá si ho táboře jako by se nechumelilo a Němcům to asi ani nevadí), ale tahle změna na mě zafungovala více než dobře. Jenže tady mi zase trochu vadila ta komedie, který se film ani v koncetráku moc nezbavil. Život je krásný je dobrý film, ocenění má právem, jenže mě k úplné spokojenosti chyběl větší důraz na to drama, a menší na komedii..a celá první polovina, která sice nastíní postavy, ale rozhodně nemusí být celá vlastně jen úvod. ()

GTS_PUNK

Napriek tomu, že spracovanie filmu Roberta Benigniho z roku 1997 je viac-menej priemerným počinom, oveľa dôležitejšia je v jeho prípade myšlienka, ktorú prezentuje. V príbehu z čias druhej svetovej vojny a prostredia koncentračného tábora, do ktorého sa kvôli svojmu pôvodu dostal Guido (Roberto Benigni) aj so synom Giosuom (Giorgio Cantarini), sa Benigni, čoby režisér aj hlavný protagonista v jednom, jasne vysmieva obludnosti režimu, ktorý nacizmus vo svojej najkrutejšej podobe predstavoval. Ako tvorca sa nesnaží divákovi ponúknuť iba ďalší z filmov z obdobia vojny so všetkými jej hrôzami, ale s humorom ukazuje, ako možno vzdorovať tým, ktorí chcú ostatným vziať úsmev z ich tvárí, zmysel života a v konečnom dôsledku aj život samotný. Hoci je Benigniho film v mnohom "pritiahnutý za vlasy", hlavná myšlienka o tom, že zlo sa najlepšie poráža, ak mu ukážeme, že sa ho odmietame báť, je vynikajúca. Tragikomickosť celej snímky vrcholí pravdepodobne scénou, v ktorej Guido dúfa v pomoc pre možný únik z koncentračného tábora, ale nacistický doktor Lessing (Horst Buchholz) sa ho namiesto toho opýta na riešenie hádanky. Celková absurdita, bizarnosť, nádej a následná beznádej, ktoré sa v scéne spájajú, sú takmer až neuveriteľné, pričom Guidov výraz v nej hovorí za všetko. Divák na jej pochopenie nepotrebuje žiadne slová navyše. Film v tej chvíli totiž povedal všetko, čo povedať chcel. Po hereckej stránke je snímka skôr Benigniho "one man šou", malý Giorgio Cantarini je síce ako postava dôležitý, ale nie príliš presvedčivý. Podobne sa možno vyjadriť aj o Nicolette BraschiLa vita è bella je filmom, v ktorom, bohužiaľ, výbornú myšlienku utlmuje priemerné spracovanie. Tragikomédia z obdobia, v ktorom mnohým do smiechu nebolo, síce na diváka dokáže zapôsobiť, ale určite ho nedokáže presvedčiť o tom, že ide o film mimoriadnych kvalít. A to z jediného dôvodu - pretože ním proste nie je. ()

src

Nekdo si rekne: komedie z koncentraku, pitomost! Ve skutecnosti lehce komedialni pribeh muze, ktery obetuje vse jen aby zachranil nevinnost a posleze i zivot svemu synovi. Zadny zbytecny sentiment a pritom odkryva veskere hruzy konecneho reseni. Budete se smat, budete i brecet. ()

aik

Naprosto jedinečný film, který se opravdu dá očekávat pouze od takto geniálního blázna, jakým Roberto Binigni nesporně je. Při pohledu na něj si člověk uvědomuje, že i v těch nejhorších chvílích může být život skutečně KRÁSNÝ..... Film o čiré radosti ze života, lásce a kráse!! ()

Miksa

Když jsem náhodou viděl začátek tohoto filmu před několika lety v televizi, tak jsem ho po chvíli vypnul, jelikož mi přišel příšerně kýčovitě nesmyslný. A to je ta chyba. Jen se nechte unést melodií začátku a dále se smést vlnou války, kterou se snaží Benigni v hlavní roli přežít jako velký optimista.A vítěz získái tank! ()

denbrough

Jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. Pravdou je, že mě příběh židovského číšníka, který se zamiluje do učitelky Dory a spolu potom mají nádherného synka neuchvátil hned při prvním shlédnutí. Je třeba tento film vidět víckrát, aby jste pochytili "všechno", veškeré gagy... každé slovíčko tady má svůj význam. Nejvíc mě ale "dostala" neuvěřitelná romantika, která celý příběh podbarvuje. Na "Dobrý den, princezničko !!" se prostě zapomenout nedá. Škoda, že Benigni zazářil jen v tomto snímku, jeho další v čele s Pinocchiem nestojí za nic... P.S. Mimochodem, velmi dobrá a jímavá hudba povyšuje tento snímek o poschodí výš.. Kdo má aspoň trochu romantickou duši, ať neváhá.. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Dodatek po sedmi letech, během kterých jsem se přehoupl přes třicítku, oženil se, a narodil se mi syn :-) : "Život je krásný" je pro mě nejlepším a nejsilnějším filmem, který jsem kdy viděl. A konečná scéna s "My jsme to vyhráli" je opravdu... SÍLA.. :-) ()

winstonik

Poetické rozprávanie o nacizme je na tom podobne ako všetky tie tankové prapory a černí baroni - škrípe to v zuboch ako halušky vyváľané v hline. Nehovoriac o priam "costnerovskom" naťahovaní minút, v ktorých sa nič nedeje. Slabé. ()

emjey

Nejsilnější film, který jsem kdy viděl. Poslední scéna filmu mě dokáže sejmout kdykoliv znovu a znovu. Prostě nádhera, skvost! Každý by tento film měl povinně vidět! Jediný film, který mě dokázal rozbulet jak malý děcko. Neskutečný. ()

TSZ

Snad v žádném jiném snímku jsem neviděl tolik kontrastů - ať už se jedná o kontrasty barev, humoru nebo lidského chování. K pochopení snímku je nutné přežít úvodní cca 20 minut, ve kterých se hlavní hrdina prakticky neustále chová jako kokot a spíše než oscarový snímek mi to připomínalo nejtrapnější scénky z Fantozziho. Když však akceptujeme jeho humor, dostaneme neuvěřitelnou nálož emocí a Život je krásný se nám tak asi dlouho z paměti nedostane. ()

Šindy

V určitých chvílích to bylo nudné, zejména ze začátku filmu. Nicméně velice příjemné pokoukání. Dívat se na svět dětským pohledem, přeci jen může udělat život krásnější. I když ve skutečnosti není. Na necelé dvě hodiny jsem tomu věřil. ()

Ronee

Život dvoch zamilovaných ľudí začal naozaj krásne, až rozprávkovo. Učiteľka Dora sa stretáva so zábavným čašníkom Guidom a je z toho veľká láska. Majú spolu krásneho syna. Lenže Guido má židovský pôvod a jedného dňa je donútený nasadnúť do vlaku, spolu s jeho malým synom, ktorým sa vezú ľudia bez spiatočného lístka. Dore sa tento strašný osud vyhne, no ona ich má oboch príliš rada... Napriek námetu, ktorý spracúva hrozné vojnové činy, je to aj zábavný príbeh o tom, ako otec a syn dokážu prekonávať nástrahy väznenia a nútenej práce v koncentračnom tábore. Je to úžasne dojemný a ostro protivojnový film, ktorý ukazuje, aký je život krásny, keď človek miluje a žije v miery. Jeden z filmov, pri ktorých mám pocit, že sa pozerám na geniálne dielo po všetkých stránkach. ()

mazzarek

Dobrý den, princezničko. Natočit krásný film a zároveň si v něm zahrát hlavní roli, umí opravdu jen málokdo. Film musíte brát trochu s nadhledem (jak jsem koukal, tak někteří to nechápou), tak jako všechny komedie z 2. světové války. Roberto si prostě snaží dělat život krásný, i když zrovna není. Nakonec stejně vyhráli :) ()

JamesLeon

Vůbec jsem netušil, o čem film je a o to víc jsem byl překvapen, jak se z lehké komedie postupem času stává mrazivé a silné drama. Jednu chvíli brečíte smíchy a za chvilku dojetím a smutkem, úžasné. ()

Pawlyg

Jeden z nejvíce emočních filmů, jaký jsem viděl. Na začátku filmu lapáte po dechu a od nepřetržitého smíchu vás bolí břicho a na konci filmu jen hodně otrlému člověku neukápne slza. Nicméně nevím, zda bych tento film chtěl vidět znovu. ()

Zuzitto

Tak hodnotit tento film je opravdu těžké. Přitom mám plnou hlavu myšlenek, jen jak je výstižně zformulovat? Kdo viděl, tak mě pochopí. Co říci? Je to velice dojemný příběh plný lásky, radosti ze života, ale také plný trápení, vytrvalosti a obětování se. Nikoho nepřekvapí, že jsem u filmu uronila slzu a zdaleka ne jednu. Silný zážitek. Můžu jen doporučit. Roberto Benigni si u mě získal obdiv (jako herec i režisér) a Oscara získal oprávněně. Život je skutečně krásný a tento film taktéž! ()

Dampfer

Komedie? Genocida? Po pravdě jsem se trochu bál co z toho vyleze, protože taková kombinace je opravdu hodně riskantní, ale dopadlo to skvěle. Velmi si vážím a taky to na tomhle snímku zbožňuji, že byl vtipný a zároveň donutil k zamyšlení. Sic pravda, má své mouchy, podotknu třeba že některé věci brali opravdu až moc s humorem, avšak neustále hledat chyby, to by snad žádný film pět hvězdiček nedostal. Vtipné a povedené. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů