Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

Kozlowski8

"TOTO JE JEDNODUCHÝ PŘÍBĚH, A PŘESTO NENÍ SNADNÉ HO VYPRÁVĚT, PODOBÁ SE POHÁDCE, JE V NĚM BOLEST, ALE i SPOUSTA ZÁZRAKů A ŠTĚSTÍ." V tomto komentáři z úplného úvodu filmu je řečeno vše. Divák, netušící o co ve filmu jde, může být úvodními scénami navnaděn na bláznivou italskou komedii ve stylu Maléry pana účetního. Postupně se však formát příběhu posunuje z polohy sladkých bonbónků do sladkokysela až hořka. Zpočátku věčný srandista a snílek Guido prožívá bezstarostný život, zabydluje se ve městě a snaží se získat svoji "princezničku". Vše bere s velkým nadhledem a hlavně humorem. V druhé polovině se dostává do situace, kdy jde o život jemu a jeho nejbližším. Guido se snaží zachovat si svoji tvář i v těchto těžkých chvílích. Jeho humor a zdánlivá bezstarostnost jsou však nyní již pouze prostředkem k odlehčení závažnosti nastalé situace před malým synkem. Pod lehkovážnou, usměvavou a bezstarostnou maskou je ukrytá veliká obava, strach, beznaděj. Krásný, velice smutný, dojemný a současně velice veselý a pozitivní příběh. Filmu nechybí vůbec nic. 95%. ()

Delmondo

Roberto Benigni nikdy nepatřil mezi mé oblíbené tvůrce a tak aby to změnil, natočil tenhle film. Od té doby je Benigni mým oblíbencem. ()

v.indruchova

Není film u které ho jsem se tak nasmála a zároveň plakala. Každý by měl vidět tento film něco jako povinou četbu. Velké poselství o životě a smrti. Bohužel už brzy nebude nikdo kdo by nám řekl jaké to bylo? Je potřeba válek aby jsem si přestali stěžovat na hlouposti a mračit se na svět. Jsme oživlé mrtvoly a zapomínáme žít. Film nás má naučit zase žít a vážit si mála. Jaké poslání vidíte vy? ()

LencaN

Velice optimistické, vtip, úsměv a touha žít na každém centimetru filmové pásky. Takové obtížné téma jako je válka a zavírání Židů do koncentráků pojmout s takovou lehkostí muselo být nesmírně těžké. Benigni byl úžasný skřítek. První třetina, kdy poznává svoji "princeznu" byla legrační, další část, kde si ji získává byla romantika, poté přišly problémy a pocit nejistoty a nakonec koncentrační tábor, který vás uzemní (v tom smyslu, jak je to geniálně Benignim vymyšleno). Snaha uchránit svého syna před náporem nelidských fašistů a ulehčit tomu malému kloučkovi takový těžký osud byla jako závan čerstvého vzduchu. Bylo tu spoustu momentů, kdy mi obcházel mráz po zádech - plynové sprchy, hudba v amplionu pro princeznu, mrazivé naražení v mlze na TU hromadu, Benigniho napodobování vojenského pochodu a následné události... a mnoho dalších. No prostě je to film, který vás vezme za srdce a nejradši byste své blízké ihned umačkali, jak jste rádi, že je máte. Proto je mi divné, že jsem o Život je krásný v českých končinách neslyšela. Nenarazit tady na ČSFD v žebříčku na tento skvost, zůstane mi neznámým. ()

corvax

První polovinu se smějete, druhou polovinu vám přes úsměv tečou slzy. Tenhle snímek vás polechtá a pak pevně stiskne za srdce. Povinně shlédnout musí každý, komu cítění otupělo. Slza v oku zaručena. ()

Loenely

Roberto Benigni je úžasný herec, scénárista a režisér. Tento film má velmi citlivé téma. Zobrazuje těžký život židů ve 2. světové válce. Film vypráví o otci, který nechce děsit syna místem a časem, kde žijí. Vymyslí si proto, že jde o hru, jehož hlavní výhrou je tank. Snímek se mi tedy vryl téměř až pod kůži. Film se dá zasadit do mnoha žánrů. Nejvíce zastoupeným je komedie. Když si ale člověk uvědomí, čemu se vlastně směje, tak ho přepadne smutek. Film získal mnoho ocenění včetně tři Oscarů, což jenom dokazuje jeho krásu. ()

ZaFi.

Neskutečně roztomilý a přitom vážný film, kde v hlavní roli doslova září číšník Roberto Benigni, který bere svého synka na "výlet". Především scéna, kdy Benigni překládá pro Židy z koncentračního tábora pokyny od jakéhosi německého velitele (popisujícího co se stane, když se někdo bude snažit utéct přes plot z tábora) jako pravidla pro "táborovou hru", se prostě nedá jen tak zapomenout. Prostě jsem se nemohl přestat smát. A čert vem, jestli to třeba nebylo úplně reálné... Za mě prostě zcela jasných pět hvězdiček a ať si říká, kdo chce, co chce, tenhle film si Oskara jednoznačně zasloužil. ()

zigy

Scéna se svérázným překladem táborových pravidel je sice vtipná, ale zůstala povážlivě osamocená. Líbila se mi taky hra otce se synem, který jím byl přesvědčován, že koncentrák je jenom hra. Kdyby tak všechny děti ve válce měly to štěstí na takového tátu....jenže můj problém s tímhle filmem spočívá právě v tatínkovi, ty jeho typicky italské kecy o ničem mě fakt nebaví a to jeho svádění mi taky romantické nepřišlo, spíš trapas. Prachař v dabingu dělá co může, ale tohle nevyšlo. Prostě na tomhle filmu je až moc vidět, že je italský....ale konec je až nečekaně dojemný. ()

VLADEK

Dlouho jsem odkládal a vyhýbal se tomuto filmovému oscarovému kousku a měl jsem správné tušení. Není to můj šálek kávy. ()

brasek

Na prvý pohľad silne emočne založený a zábavný s nevtieravým humorom panujúci snímok. Roberto Benigni herecky exceloval a dokazoval, že život je krásny v každej situácii. ()

zdenek305

Fascinující dílo, taková italská verze Schindlerova seznamu v dramo-komickém kabátu. Až skoro neuvěřitelné, že někdo dokázal spojit tak citlivé téma holocaustu s humorem a udělal z toho tak skvělé dílo. Bravo, prostě bravo.... ()

monalisa69

Film ako taký je natočený super, ale nemôžem sa pozerať na filmy o Hitlerovi, 2, svetovej vojne a koncentračných táboroch. Mám z toho zimomriavky. Viem, že je to bohužiaľ naša história, ale načo je natáčať a to v toľkých filmoch.....a ešte ten nádherný názov......život bol za 2. svetovej vojny krásny??? ()

Lukys

Jedno z nejpůsobivějších natočených děl vůbec. Neuvěřitelně působivý snímek, který vás hřejivě rozesměje i na místech, kde to nečekáte, ale zároveň v sobě ukrývá silné drama, které občas i šokuje a přináší tím nezapomenutelný divácký zážitek. Robert Benigni si to tu užívá a je vidět, že si svoje vlastní dílo natočil podle sebe, tak jak přesně chtěl. Tleskám a hlásám BRAVO! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů