Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiálny text distribútora)

vitac.

Válečný film trošku jinak. Pomalé tempo, krásná příroda (tedy než ji zvrásní vybuchující granáty:)) a hlavně důraz na prokreslení postav - jejich minulost, motivaci a myšlenky. Čtyři a půl. P.S. Jak jen se mi mohlo stát, že jsem přehlédl Travoltu...? ()

Mr.Roman

Bezútešný, priam zdrcujúci náhľad do mysle účastníkov 2. svetovej vojny, ich motivácie, premenu a to ako sa s jej dopadmi vysporiadali. Nutné podotknúť, že toto Malickovo filozofické dielo, vzhľadom na pomalé tempo a takmer trojhodinovú dĺžku, nie každý dokáže prekúsnuť, obzvlášť pri očakávaní akčnejšieho a heroickejšieho snímku. Tým by som však nerád niekoho odradil, pretože svojou povahou, výkonmi hercov, hudobným doprovodom a najmä krásnou precíznou réžiou je klenotom medzi vojnovými filmami. ()

kubas369

Děsná nuda a co ta filosofická onanie, která se táhne celých 170 minut? Jestli byl účel člověka uspat tak to bych měl dát asi plnej počet. Takhle vypadá válka jako filosofickej seminář na vysoký. Další nehorázně nadhodnocenej film, který si hraje na víc než ve skutečnosti může být. Dost pochybuju o tom, že člověk podělanej strachy může přemýšlet o nesmrtelnosti duše nebo nekonečnosti boha spíš se modlí aby nechytil kulku a když ji chytne tak aby to měl rychle za sebou. V tom oceňuju třeba první a poslední půl hodinku Rayna ( všechno mezi tím stojí za prd), protože když jsem to viděl poprvý byl jsem rozklepanej jak ratlík ve vánici. ()

Kubi21

Výborný film, který musíte vidět a ne jen o něm slyšet. Nabízí se srovnání se Spielbergovým vojínem Ryanem, ale to by nebylo fér k oboum filmům. Každý je jiný a každý je ve své dokonalosti naprosto skvělý. Víc netřeba dodávat. ()

fenek

Na Malickových filmech (zatím jsem viděl pouze Zapadákov a Nebeské dny) se mi líbil hlavně způsob vyprávění, který nic nehodnotí, nesvádí k žádným přehnaným emocím a nikdy nepředkládá prefabrikované myšlenkové pochody, které by měl v dané chvíli divák mít. Na konci vyvstane palčivá otázka, co tím chtěl autor říci, na kterou se mi odpověď vždy hledala velmi těžko. Malick nechal všechno přemýšlení na mě, on byl pouze vypravěč. Právě pro tuto svou záhadnost a cizotu mi dosud viděné Malickovy filmy připadaly velmi zajímavé a přitažlivé. Tenká červená linie je však něco úplně jiného. Zde je hlavní myšlenka relativně snadno čitelná, myšlenkové pochody jsou pravidelně předčítávány ... Nevím, co si o tom mám myslet, tyto předčítané otázky si mnohem spíše položím například po shlédnutí zde tolik zmiňovaného Ryana než po Tenké červené linii. K přemýšlení o absurditě, hrůznosti a původu války mě mnohem víc vyburcují vyhřezlá střeva na Omaze než cachtání s domorodcema. Zůstalo Malickovo typické "vlastně se nic nestalo", což je ale po třech hodinách, i přes tradičně krásnou kameru, hudbu a zajímavé herecké projevy, spíše zklamáním. Tenká červená linie mne zatím z Malickových snímků bohužel oslovila nejméně. ()

Ernie_13

Tento film si u mňa zaslúži niekoľko NAJ ako "najpoetickejší vojnový film" a "najrealistickejšie prevedenie skutočného boja". Film jasne kritizuje chorosť a nezmysel vojny a zbytočného umierania. Moc nechápem prečo film nezískal žiadneho Oscara, ale u mňa réžia, scenár, kamera a hudba boli cenené veľmi vysoko. Nevraviac o tej plejáde filmových hviezd čo za ten krátky čas čo dostali, odovzdali maximum. Mimochodom....po zhliadnutí bojových scén som mal pocit, že "Call of Duty IV: World at War" (hra na PS2) bolo silne inširované priamo "Tenkou červenou líniou". ()

Jaromír

Realistické ztvárnění bojové situace. Na mě až příliš realistické, jsem po hodině film vyplnul. Nicméně na to, aby si člověk uvědomil jak otřesná hrůznost válka je, je tento film naprosto dokonalý a za to bych mu chtěl poděkovat. Doporučuji každému, kdo si chce idealisticky "hrát na vojáčky". ()

AlexUnited

Tento film by sa dal vystihnúť tak trochu ako premárnená šanca / potenciál. K vojnovým filmom z WW2 z produkcie USA mám skôr negatívny vzťah a zvyknem sa im vyhýbať, tento však na začiatku nasadil latku hooodne vysoko. Presne tak - začiatok bol brilantný: tá atmosféra na lodi, hudobný podmaz, typické ticho pred búrkou, divák je v napätí, čo sa bude diať. Postupne sa však atmosféra vytráca a strieľacie scény sú navyše dopĺňané nejednoznačnými (a často nudnými) filozofickými okienkami, ktorých mohlo byť radšej menej ako viac. Pozitívom aspoň pre mňa je fakt, že sa tu vyskytujú moji obľúbení herci John Cusack a Sean Penn. Ale to na vyššie hodnotenie nestačí. ()

jprmusic

Dobry ale desive uzvaneny. Zvlast pruvodni komentar je casto k nevydrzeni a prostrihy s manzelkou v kombinaci s hlaskami " jsi moje svetlo, jsi muj radce " me ubijely. Co me neubijelo, byly vynikajici herecke vykony, kamera, strih a hudba. Byt to o něco kratsi, dal bych hvezdu navic. ()

Ferenzo

OD Tenké červené linie jsem čekal víc i kvůli stopáži, ale nijak mě film nebavil. Takový průměrný válečný film, která by mohl mít pod 2 hodiny. Dost divná kamera i prolínání jednotlivých pasáží. Takže 65%. ()

Veniss

Dechberoucí záběry přírody nevyváží bohužel dějovou nudu, které se podařilo utlouct emoce obsažené ve filmu. Film svým vyzněním na mě působil dost jednotvárně. Ale zas na druhou stranu takovéhle zpracování námětu nelze srovnávat s žádným jiným válečným filmem. Je to zajímavý, dobrý, ale dlouhý film, po velkem váhání dávám 3*. ()

korect

Působivý film o válce a hlavně o smrti a utrpení, které válku neodlučitelně provází. Z hlediska příběhu dokonalé, myšlenka dobrá. Po technické stránce velmi povedené, kamera, hudba, herecké výkony taky skvělé. Posledních dvacet minut mi ale přišlo zbytečných, film by podle mě velmi dobře fungoval i bez toho, zda chtěl Malick zachovat celou historii nebo mu tam prostě chyběl příběh hrdinného vojáka, který se obětuje, aby zadržel postup Japonců... Nevím, film na mě zapůsobil poněkud nevyrovnaně, nicméně jde jistě o velmi kvalitní snímek a dlouho se lepšího asi nedočkáme. 80% ()

Havala

Úžasná atmosféra a Nick Nolte. Jinak se nejedná o nějak vyjímečný film. Je cítit trochu prodlužování děje těmi civilními vsuvkami. ()

Guran

Zachraňte vojína Ryana a Tenká červená linie. Filmy, které byly natočeny v tentýž roce. Malickova linie není pro Spielbergova Ryana žádným konkurentem. Oba filmy mají ale zajímvé téma. Ryan se odehrává ve Francii roku 1944 při Operaci Overlord, tudíž americká invaze do Normandie. Divák si projde vyloděním na pláži Omaha až po bitvy o města a užije krásnou sadu válečných triků a uvěří pocitu, že je to válka. Červená linie se odehrává v roce 1942 na ostrově Guadalcanal, kde Američané sváděli lité boje proti Japoncům. Melickův film ale už není tolik strhující podívaná a rozhodně zde nebudete valit oči. Začnu u samotného režiséra. Od Malicka jsem zatím viděl Nový svět, ten je totální s*ačka. Pak jsem se podíval na toto jeho válečné dílo, na které jsem byl zvědavý jenom kvůli tomu, že se odehrává ve druhý světový. Tento film se mi také nelíbil. Začátek je dobrý, film nás seznamuje s postavami a záběry na krásnou krajinu jsou zajímavé. Po vylodění amerických jednotek to vypukne. Válka o Guadalcanal. Když už přijde na řadu boj, první co vás zklame budou falešné válečné efekty, který se mi vůbec nelíbily. Zvuky zbraní také jsou nic moc a ještě do toho divák poslouchá úděsné kecy vojáků a pustit muziku do bitvy také nebyl moc dobrý nápad. Co vadí dál jsou ty scény, které diváka zavedou do domoviny jednoho z vojáků, kde trávil čas se svou ženou, to mi přijde zbytečné. Jak film plyne dál, bude vás pak nudit a to zabíjení vám přijde hloupé, až trapné a až přestane střelba, přijdou na řadu opět keci a nuda. Co se týká Japončíků, tak těch se ve filmu zrovna moc nenachází. Co mě na ději zklamalo dál, bylo to, že se ve filmu vůbec nebrala v úvahu námořní bitva, kterou Američani prohráli, nebo malárie, která sužovala téměř každého amerického a japonského vojáka. Po dvou hodinách jsem koukal na čas a čekal jenom až bude konec. Za co na filmu strhávám nejvíce bodů je ta nezáživnost. Mě osobně bylo úplně jedno, jestli ti kluci přežijou, nebo jestli zemřou. Bylo mi jedno co budou dělat, koho oddělaj, jaké měly pocity, prostě mě film nedokázal vzít za ruce. Takové skvělé herecké obsazení se jen tak nevidí, ale Malick za kamerou vše jen pohřbí. Kdyby se tohohle zmocnil Spielberg, nebo Cameron, byl by to panečku jinej film. Muzika od Hanse Zimmera je ale pěkná. ()

helrohir

Natočiť zapamätania hodný vojnový film chce buď to vsadiť na nekončiacu adrenalínovú akčnú smršť, v surovom a realistickom duchu, pri ktorej máte problém žmurknúť a dýchať alebo, naopak, zvoľniť tempo a pridať do filmu niečo, čo vám taktiež nedovolí odtrhnúť zrak, ale v inom zmysle. To "niečo" je v Malickovom prípade kombinácia nádherných obrázkov, hudby a hlavne hlbokých myšlienok s protivojnovými náladami zasadenými do citových rozjímaní hlavných postáv. Samozrejme, že nechýba ani akcia, ale hoci je technicky prvotriedne natočená, jej význam je v rámci filmu odsunutý na vedľajšiu koľaj. Prvoradým cieľom je ukázať dobro a zlo zasiate v ľuďoch, ktoré sa vždy vyjaví v hraničných situáciách a ako sa s následkami konania človek dokáže vyrovnať. Film je plný hviezd, ktoré hoci na menšom priestore, vždy hrajú naplno a ich výkony dokonale dokresľujú celkovú estetickú filmovú atmosféru. Škoda však veľmi premrštenej dĺžky, najmä začiatok by som trochu prestrihal, ale inak má tento film opodstatnené miesto v sieni slávy vojnových filmov. 80%. ()

Jehan

Naprosto chápu ty, kdo tento film zavrhli a možná ani nedokoukali. Však se to táhne - a do toho ještě to mudrování... konec v nedohlednu. No a právě v tom je i síla tohoto eposu, na který je nutné se mentálně nastavit. Když to nejde, tak to nemá asi smysl rozebírat. ()

johnsnow

Na rozdiel od Ryana je tento film menej akčnejší(akcia ale stojí za to) Ťahúňom filmu sú herecký výkoni hlavných hrdinov a ich psychika akurát, že dosť často film nudí no ja mu 5* dám i tak. ()

subic

Válka lidi nešlechtí, dělá z nich psy, otravuje duši. V hlavní roli z těch nejhlavnějších James Caviezel, zajímavou roli tu má i Ben Chaplin, několik star si tu jen přicmrndnou, celkově hodně našlápnuté obsazení. Určitě patří do mých top 10 válečných filmů. Toho rozjímání posledních 20 minut, co skončí poslední bitva, je asi i na mě moc. ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)