Pohádková komedie natočená podle stejnojmenné divadelní hry patří dodnes k nezapomenutelným diváckým bonbónkům. Příběh vysloužilého vojáka Martina Kabáta, který se nezalekne ani hrozného loupežníka Sarky Farky, ani pekla plného rohatých čertů, patří totiž k těm, které nadšeně přijímá každá nová generace diváků. Všechno začíná okamžikem, kdy se dvě vdavekchtivé dívky, princezna Dišperanda a její služebná Káča, vlastní krví upíší čertu, výměnou za pohádkové ženichy. Přestože se omylem oba ďábelské úpisy dostanou do rukou chrabrého Martina Kabáta, záludný ďábel Solfernus se jich lstí zmocní a Martinovi nezbývá, než se vydat do horoucích pekel. (oficiálny text distribútora)

ostravak30

Jedna z nejslavnějších pohádek. Vzhledem k roku uvedení jsou zde kvalitní triky. Nejen mě navíc překvapily odhalená ženská prsa, hlavně když se jedná o padesátá léta. A také bych vyzdvihl povedené kulisy, což je co říct, protože studiové pohádky zase tolik nemusím. Kromě celé řady slavných jmen jsou zde i takové ty chlapácké řeči o ženských a ženské zase o mužských, takže nevím, zda je pohádka úplně vhodná pro nejmenší, kteří mnoho věcí totálně nepochopí. Ale dospělý si ji užije a chlap ještě víc. ()

Olafson

Neuvěřitelná jízda! Jediné, co mi na filmu vždy zaráželo je to, proč si takoví dva borci jako Ráž a Deyl ml. nechají šéfovat v pekle od toho ňoumy Peška. ()

ilclassico

Když máte k dispozici kvalitní text, v nádherné češtině, kvalitní herce, kteří postavám vdechnou duši, víc než kulisy nepotřebujete. Zajímavé, já to jako pohádku nikdy nebral, ani v dětství ne. V rámci žánru za 5. ()

PAVLIS

Na rok 2022 je už tempo vyprávění trochu pomalé a dnešní feministky musí mít z těch vdavek chtivých děvčat osypky („…všichni z Líbáně, všichni z Drážďan, ale žádnej od Berouna“). Nicméně vymakaný scénář ještě podtrhují výrazné herecké osobnosti a třešničkou na dortu jsou stylové ladovské kulisy, a tak je radost sledovat tuhle roztomilou pohádku. ()

Rayen1

Super originální vizual, kterej se jen tak nevidí (snad jen na divadle), Kabát je skvelej sympaťák a celou pohádku táhne, a čerti jsou taky zábavný (pekelnej marias je nejlepší v celým filmu). Nehorázně mě ale vždycky rozčiloval (a to i jako dítě) prepanbickovanej otec Skolastyk, kterej je vždycky, když se objeví, na pěst, a princezna s ofinkou na debila, kterou snad ani nebudu komentovat. Njn, ne všechny postavy se vždycky povedou... ()

dejv01

Tato pohádka je pro mě o Vánocích něco jako kapr na Štědrý večer, vždy ji musím mít. Krásná výprava do výtvarného umění Josefa Lady může na někoho působit neotřele, ovšem zde se dokonale hodí a vyjímá. Josef Vinklář a jeho pekelná papula a vlastně celý čertovský ansábl jsou bezchybní. A nakonec morální ponaučení, vše jak má být :). ()

Filipes

Znamenitá pohádková klasika kterou můžete omýlat do nekonečna s výborným hereckým obsazením, soubojem dobra a zla a opravdu znamenitým výkonem Josefa Vinkláře. ()

AdrianMonk

Nechápu, co proti této pohádce všichni mají. Malované kulisy mi nevadí ani v nejmenším, a k tomu si připočtěme skvělé hlášky a herecké výkony. Jasných 5*. ()

smrtubohem

Kdybych měl představit svůj seznam pěti nejoblíbenějších českých pohádek, bezpochyby v něm nebude scházet tahle dokonalost. Josef Bek a Jaroslav Pešek jsou machři největší! ()

infernet

Tuhle pohádku a S čerty nejsou žerty mám mnohem radši, než ty "několikrátdorokaseopakující" :-) profláknuté pohádky s princeznou v názvu. Vyjmenovávat je všechny ani nemá cenu... ()

Radimko

Popravdě jedna z mých nejoblíbenějších. Smyslupný námět, báječná stylizace, úžasný casting, skvělé herecké výkony, kupa humoru a lehce erotický náboj k tomu... :-) Je jen pramálo takových. ()

cunicekb

Asi mi chybí nedostatek tolerance a pochopení, nechápu, jak někdo nemůže mít rád tento úžasný film/pohádku. Vždyť je to úplné pohlazení po duši. Ty krásně malované kulisy a kostýmy. Ty bezvadné herecké výkony a plno dalších věcí...Navíc jsem slyšela i názor, že je to budovatelská vymývárna, s tím naprosto nesouhlasím, nechápu, jak to může někdo napsat! ()

xpaja

Budovatelská pohádka, která i přes silný odér doby vzniku nezklame ani při desáté repríze. Ladovy kulisy a divadelní podání se k satirické pohádce skvěle hodí. Film je plný skvělých hlášek a nezapomenutelných postav. Jediněčnost pohádky ale tkví v tom, jak se parodizací pekla a nebe staví k otázce náboženství. Poustevník, Bůh, Martin Kabát i čerti jsou si na "škále moci" velmi blízko, takřka socialisticky rovni. A jediným lékem na všechny problémy je práce, kterou všem "s Božím požehnáním" rozděluje nepracující "manažer" Martin Kabát. Ale to bychom nebyli v socialismu, aby i na něj nedošlo. A tak s úsměvem na tváři přijme svůj úděl: Doživotně ho pracovně zapřáhne služebná Káča. Dávám --- == 80% == --- . ()

ESNYR

Pár papírových kulis, dokáže nadělat 100x větší parádu než digitální triky za 100 milionů. Jedna z těch pohádek, která dokazuje že je potřeba udělat takový film z lásky ke své práci ( herec, režisér, scénárista ) a ne kvůli prachům. Jsme holt vobyčejní vekovský čerti ()

ZHODNOTITEL

LADOVSKÁ ARCHITEKTURA OVŠEM DRDOVSKÁ PŘEDLOHA Jako dítěti se mi moc tyhle ladovské kulisy nelíbili. A to i přesto, že jsme vždycky obrázky pana Lady miloval a miluju. Ve filmu mi to ale nějak moc nevonělo. A možná proto právě takové hodnocení. Vždycky jsem se rád na to pohádku podíval ale vždycky jsem cítil, že to není ono. Asi zkrátka všechno to malované. NEJVÍC MĚ BAVIL PAN RÁŽ ()

carl.oesch

Pořád nemohu uvěřit, že tohle bylo natočeno v roce 1956, v době, kdy sice soudruh Chruščov odsoudil Stalinovu památku, jeho kult a část jeho chyb, ale u nás vládl tvrdou rukou rádoby populární spisovatel prezident Antonín Zápotocký a za jeho zády tandem Novotný a Vilo Široký...při oné scéně v pekle, kde Bek ve své snad nejhrdinštější roli (a to v pohádce prosím!) řekne, že taktika pekla je lidi zastrašit, aby se báli a ve strachu udělali přesně to, co od nich peklo chce pro mně byl vždy mistrný jinotaj na komunistickou vládu a režim a vždycky mně vrtalo hlavou, jestli to byla náhoda nebo jestli úmysl. I když patřily obě hlavní ženské představitelky k tomu nevíc sexy v oněch letech (Eva Klepáčová to dokázala zejména ve filmu Slečna od vody), tak tady byly jednoznačně překonány na svoji dobu skutečně neuvěřitelnými nahotinkami a nakonec, dodnes neznám jinou pohádku, kde by se prsa vůbec objevila (Radúz a Mahulena pro mně není pohádka...). Jenže skutečně - nejvíc mně fascinují všichni ti čerti, od vlezlého Vinkláře, přes úlisného a rádoby intelektuálního Ráže až po brutálního Deyla s hysterickým Peškem - vždycky jsme si říkal, ti dva poslední jsou jako Lenin se Stalinem. A přes tohle všechno si to vychutnám i dnes a mohu to vidět x-krát na rozdíl od dnešních syntetických výrobků a nejen z dílny pana Trošky. Je zajímavé, jak dřív dokázali tvůrci do svých (i těch nejkomerčnějších - a pohádka je zcela jasně komerční film) děl dát i něco navíc nemohu se zbavit dojmu, že to nebyly ani omyly, ani náhody. ()