Teresa Banksová byla zavražděna. Speciální agent FBI, který zločin vyšetřoval, zmizel beze stopy. Agent Cooper se marně snaží rozmotat případ, obestřený rouškou záhad a tajemství. Jediným výsledkem jeho snažení je neodbytný pocit, že neznámý vrah zaútočí znovu. Uplyne rok. Ocitáme se v městečku Twin Peaks. Pod rouškou poklidné středostavovské idyly bují síly temnot a vládne strach. Nevinné tváře některých středoškolaček skrývají návyk na kokain a neuspořádaný sexuální život. Jedné z nich, Lauře, zbývá posledních sedm dní života... (oficiálny text distribútora)

GTS_PUNK

Fire Walk with Me. Známa to hláška z kultového seriálu sa preniesla na filmové plátno ako názov filmu, ktorý divákov vracia späť do mestečka Twin Peaks ešte pred udalosťami zo seriálu. Presne jeden rok pred nájdením Laury Palmer, tak môžeme sledovať, čo všetko predchádzalo týmto udalostiam. Nájdenie iného zavraženého ženského tela, zvláštny "putovný" prsteň a predtuchy FBI, hlavne agenta Coopera, ktorý však v tomto prípade dostáva na obraze podstatne menej priestoru ako v seriáli, kde mu patrila kvázi hlavná rola. S podobnou porciou času na obraze sa stretneme aj u iných hercov známych zo seriálu, ktorí prijali účinkovanie vo filme. Ale to je pochopiteľné. Film nám má odhaliť posledné mesiace(?) či dni(?) zo života Laury Palmer. Dozvedáme sa tak, že všetko, čo o nej bolo povedané bola pravda. Rada si užívala a to na všetkých frontoch - súlože, drogy, alkohol. You name it. Na druhej strane však vídavala desivé výjavy Boba prenasledujúceho ju v mnohých podobách. Jej najbližšia podoba ju nakoniec aj dostala a ona tak putovala do Black Lodge. Po poslednom dieli seriálu som nemal a stále nemám celkom jasno ako som to mal celé chápať, ale týmto filmom mi to David Lynch sťažil ešte viac. Niečo mi hovorí, že jedno pozretie na pochopenie záhady Twin Peaks nestačí. Twin Peaks: Fire Walk with Me je sklamaním. Aspoň pre mňa. Zatiaľ čo seriál bavil, snaha nájsť niečo lepšie na tomto filme bola utópia. Celé dve hodiny sledujeme to ako sa hlavná protagonistka rozdáva, fetuje a to až do takej miery, že vám začne liezť na nervy a vy ja na jej smrť na konci filmu doslova tešíte. Kvalitatívne neporovnateľné so seriálom, príliš zamotané a možno aj zbytočné. ()

junxi91

Absolutně nesrozumitelná úchylárna, a to ten začátek vypadal tak nadějně...než se do toho vložil agent Cooper a jeho sny, stejně jako podivné halucinace Laury Palmerové. Ke konci jsem usnul a nemám v plánu to dosledovat, stejně jsem to absolutně nechápal. ()

vaeg

Nejoblíbenější postava: Dale Cooper (Kyle MacLachlan) ... Neuvěřitelná podívaná, na které mi vadila (stejně jako spoustě ostatním) opravdu pouze neúčast Lary Flynn Boyle... Jinak opět dokonalá, mysteriózní atmosféra, což se ale od Lynche dalo čekat... Paradoxně mohou být zklamáni ti, kteří viděli nejprve film a později seriál, protože ti vlastně přicházejí o tu nezapomenutelnou a nepopsatelnou atmosféru a především o otázku: "Kdo vlastně zabil Lauru Palmerovou?" Tady se totiž dozvíme všechno... Mě osobně ale tenhle kousek skládanky chyběl, takže jsem rád, že nám to Lynch (alespoň v rámci jeho možností) osvětlil... ()

Jacques1

K Lynchovým filmům patří zvláštní stav diváka po té co jeho filmy zhlédne. Je to jako jít mlhou, nezáleží na tom jak dlouho jdete, ale nikdy neuvidíte celou cestu, pořád je tu další a další zahalený prostor a zvědavost vás nutí jít dál. Já jsem šel hodně daleko proto 5*. ()

Šindy

Tímhle filmem mě Lynch odradil od své tvorby, ale Sloního muže chci shlédnout :). Nevím. Scéna v baru, která má snad 7 minut mě donutila se dívat na přehrávač, kolik že času uplynulo. Na tomhle není nic skvělého. Opravdu to byla neuvěřitelná nuda. Možná jsem ignorant... ale tohle.... ()

Bartoloměj

film vypráví o zhoubném vlivu drog, o partě, která se schází ve snu, o shizofrenii, o prstenu, který nosí smrt...... bohu dík, že neříká, jak to všechno patří dohromady a už vůbec neříká, jak se to někomu může v hlavě narodit... ta hudba z večírku v baru mi bude znít v hlavě navždy. ()

Tiiso

V roce 2009 již nevím co k tomuto kultovnímu, dalo by se říci, snímku mám dodat. Všichni už asi všechno napsali. Přidám pár frází. Skvělé, bizarní, mysteriozní, úchvatné, dechberoucí, zmrazující, neposedné, klid beroucí, bezvadně odporné a ještě velká hromada dalších přirovnání. ()

diabolique

Tak,...David Lynch. Slavny to reziser, uznavany. Videl som jeho Dunu, ktora sa mi velmi pacila(vraj jeho najslabsi film) a tak som sa rozhodol pozriet si Twin Peaks(jeden z jeho rozhodne lepsich filmov) Tak teraz neviem,....hlavna hrdinka (ma 25, vyzera na 30, ale je to stredoskolacka), ma nos stale plny koksu, co z casti vysvetluje tie haluze co vidi a robi. Na com ale slapal Lynch neviem, ale mozno by to tiez vysvetlilo tie haluze, na ktore som sa dival. Mozno by som konecne aj pochopil tie dialogy a monology, ktore nemali ani hlavu ani patu, alebo by som objavil tu uzasnu myslienku a odkaz ludstvu, ktory v tomto filme mozno je....kazdopadne,...serial Twin Peaks som nevidel, ale ak je to nieco ako tento film, tak to naozaj nechcem vidiet. Dakujem panovi Lynchovi za jeho snahu, ale je mi to luto, prave som zabil 2 hodiny svojho zivota cumenim na tuto strasnu psychedelicku kravinu. Ale nieco vo mne tento film predsa len zanechal. Myslim, ze bude trvat veeeelmi dlho, kym si pozriem nejaky iny Lynchov film. Mozno ak o nom kritika a fanusikovia napisu, ze je to jeho najhorsi film. Twin peaks je podla mna film, ktory ak neuvidite, nemusite byt smutni. Jedna hviezdicka len za Davida Bowie-ho a skvely sialeny vyraz Ray-a Wise-a. ()

-henry-

Řekněme, že jde o prequel k seriálu: První půlhodina s následně zmizelými agenty je o něco bizarnější než celá první serie seriálu, ale po této vcelku zábavné "expozici" se pozornost přesouvá na příběh Laury Palmerové, jenž mě z jedné hodiny pro změnu nudil (pár scén by se pochopitelně našlo, jako ty s indiánem v Lauřině pokoji). Genialita začíná od chvíle co Laura vstoupí do baru až po úžasně katarzní zakončení storky. I když se dovíme hovno, máme vše podstatné, aby to fungovalo. Tento celý segment je to nejlepší co jsem zatím od Lynche viděl (z těch hlavních počinů mi chybí akorát Zběsilost v srdci a dvě třetiny Inland Empire ;)) - je to holt sektář jako Brno :) ()

markyzgero

právě posloucham badalamentiho soundtrack a došlo mi, že v souladu s jeho hudbou se lynch ve všech svejch filmech snaží o určitej kontrapunkt maloměstský selanky a temný stránky za dveřma našich domovů, chcete-li, našich hlav. ta muzika to vystihuje. film samotnej s dovolením nebudu recenzovat, přeci jen je rok 2012, všechno bylo řečeno a sovy do atén tu nosit nebudu. jen si neodpustim poznámku, že by se měl david vrátit k větší narativnosti, ale bob to vem... ()

AndrewT odpad!

Pustil jsem si tento film na základě zdejšího vysokého hodnocení, ovšem co jsem dostal, to jsem opravdu nečekal. To jako vážně?... Třeba je to tím, že se seriálem nemám žádnou zkušenost, ale pokud film nedokáže obstát příběhově sám o sobě, tak nechápu zdejší hodnocení. Připadám si zde jako Alenka v říši divů... začátek naprosto slibný a zajímavý s dvojicí agentů. Říkám si: "Jo to vypadá dobře.", když agenti dešifrují zprávu pomocí gest a oblečení a pak ten proklatý střih... rok poté... a od té doby naprosto natahovaný blábol bez jakéhokoliv vysvětlení o co tam vlastně jde a jakékoliv návaznosti jednotlivých scének na sebe. Po dobré hodině už se ve mě začala vařit krev, když stále nepřicházelo rozuzlení, vysvětlení, cokoliv čeho by se aspoň dalo pomyslně chytit. Po scéně v baru, která trvala dobrejch 15 minut a neměla žádný smysl už jsem to nevydržel a film vypnul s nas**nou náladou. Opravdu lituji svého promrhaného času, který jsem tomuto věnoval. ()

1mArc0

David Lynch sa jednoducho predvádza, ako len vie. David Lynch má niekoľko doslova temných filmov vo svojej filmografíi. Toto je jeden z najtemnejších filmov. Dobé zábery kamery, ktoré sú úmyselné vystavané vo filme. veľmi dobrá štruktúra, dialógy taktiež vytvárajú samostatnú kapitolu filmu. Ďalší kultový film od Davida Lyncha, ktorý by som nenechal pozrieť, ak som fanúšikom tohoto režiséra aj priaznivcov dobrých filmov. /95%/ ()

papadoce

Halucinogénny spôsob akým Linch opisuje tématiku incestu a čo všetko to z hľadiska psychiky prináša všetkým priamo či nepriamo zúčastneným a na druhej strane aj svet feťákov a sociek levitujúcich na okraji spoločnosti a životnej priepasti mi vážne nesedí. Navyše spôsob akým bolo zneužité meno Dale Cooper, ktorý je na základe knihy Pamäti agenta FBI pre mňa legendou ma doslova uráža. Tak ťažkú tému s takým popisom postáv si viem predstaviť spracovanú aj na desať hviezdičiek. A toto rozhodne nebol môj šialok kávy. Ale prišiel som, videl som a vyplnil som tak medzeru v mojich kinematografických znalostiach, ktorá prázdnotou doslova kričala. No tentokrát sa nedeľa nekonala a ja som blahom neodpadol. Finito. ()

Bezda22

(17. 2. 2019) Začátek, dva agenti a dialogy na úrovni počítačový adventury z přelomu 20. a 21. století. Co otázka, to poslání do prdele. Takže ti nikdo neporadí a musíš si stejně všechno zjistit a najít sám. Pak někoho potkáš a on ti řekne pár vět, který jsou tak neurčitý a nejasný, že to poslání do prdele bylo možná přínosnější. Tak hledáš, až se ztratíš. Na scénu přichází hysterická štětka závislá na šňupání. Hereckej výkon byl tak dobrej (což myslím upřímně), až mě občas srala (to taky myslím upřímně). Možná je chyba, že neznám dobře seriál, ale začnu pracovat na nápravě, protože mě to kurva zajímá. Tady je jasnejch jen pár věcí, pár věcí jsem si nějak dokreslil. Ale ve finále je tam spousta prázdnejch míst a tajemství, který úplně nedávaj smysl. Takže je to takový 50/50. I přes to, že napětí by se dalo občas krájet, tak není tak strhující... Až sjedu seriál, tak se sem možná vrátím... 60% ----- (Update: 31. 3. 2019) Tak mám za sebou kompletní dvě řady seriálu a musím říct, že díky tomu je mi spousta věcí mnohem jasnějších. Ze seriálu si odnáším absolutní pohlcení a nadšenost, i zpětně si z filmu neodnáším tolik. Laura Palmerová je pro mě stejně nesympatická a nesnesitelná hysterka, ale už aspoň chápu proč. Příběh je dost osekanej a není tu tolik postav, jako v seriálu. Dalo by se říct, že ta provázanost se seriálem je hrozně malá. Chybí humor, perfektní Dale Cooper. Temnej film, temnej jako samotnej život slečny Laury. Před chvílí jsem dokoukal i Twin Peaks: The Missing Pieces. Tam je spousta věcí, který ve filmu nejsou, ale bejt by měly. Což je škoda, protože kdyby byly, tak je film jasná pětihvězda. Tady jsem čekal, že po pochopení spousty věcí film ohodnotím trochu vejš, ale film samotnej o posledních dnech Laury Palmerové není nijak moc zábavnej. I přes tu temnotu, mystično a dobrou atmosféru nechám hodnocení takový jaký je. Film beru jako takový dotažení seriálu. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Kultovní Městečko Twin Peaks čeká 3. série

Kultovní Městečko Twin Peaks čeká 3. série

07.10.2014

Po zrušení se vrátila zpět na televizní obrazovky jen hrstka seriálů. A ode dneška patří do téhle elitní skupinky také Městečko Twin Peaks Davida Lynche (Mulholland Drive, Lost Highway), jehož třetí… (viac)