Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

fiasko

Známka: B+; „We're all dying. The world is one big hospice with fresh air.“ Po 29 letech jde do kin pokračování jednoho z nejkultovnějších hororů kinematografie. Doktor Spánek navazuje na Kubrickovu klasiku The Shining (Osvícení). Dnes, v současnosti (rok 2019), již dospělý Danny Torrence (Ewan McGregor), syn Jacka Torrence, se setkává s mladou dívkou Abrou, která má také vrozenou sílu „osvícení“. Společně se spojí proti zlé Rose (Rebecca Ferguson), původem nelidské bytosti živící se vysáváním životní síly „osvícených“, což ji umožňuje být věčně neviditelnou. Nepřítel Dannyho a Abry není pouze Rose, nýbrž celý její kult. Doktor Spánek je rozhodně jiný typ filmu než jeho téměř třicet let starý předchůdce. Příběh není ucelený v jedné oblasti a jde raději o chladný thriller než horror. Což neznamená, že by film nebyl děsivý, jedná se ovšem o jednu z několika vrstev snímku. Příběhově se zde zaměřuje více na okolní svět mimo Overlook Hotel. Jde o mnohem civilnější snímek odehrávající se i mimo města v přírodě nebo na cestě. Díky Flanaganově skvělé režii film nádherně ubíhá a dílčí záběry jsou na plátně přesně vhodnou dobu. Mohutná stopáž umožňuje režisérovi věnovat hodně času expozici. První půlhodinu se tedy nic moc neděje, divák se hlavně ponořuje do atmosféry filmu, je de facto v roli pozorovatele prostého bytí postav. Něco takového si může dovolit jen pár velmi zkušených režisérů, Flanagan mezi ně bezpochyby patří. Z hereckého obsazení bych chtěl nejvíce vyzdvihnout Rebeccu Ferguson a Kyliegh Curran. Tyto dvě slečny jsou nejvíc „memorable“ částí filmu. Soundtrack bratrů Newtonů přispívá ke chladné skličující atmosféře, v mnoha scénách jsou slyšet v pozadí pouze jednotónové rachotivé zvuky. Přesto, že jsou Osvícení a Doktor Spánek do jisté míry navazující filmy, je nemožné je srovnávat, protože z hlediska tónu, vyprávění a celkové struktury jsou naprosto odlišné. Takže, téměř všechny komponenty filmu šlapou relativně dobře, jen se závěrečnou hodinou to poněkud drhne. Lze vytušit, jaké slovní spojení tady padne, jde o fan service. Stejně jako v Avengers: Endgame (ano, trochu zvláštní srovnání) se tohoto dočkáme ve velkém finále. Fan service sám o sobě není nic špatného, pokud je proveden inteligentní cestou ve formě odměnění již zainteresovaného diváka. Flanagan přesně tento způsob rozumně zvolí, problémem je však, že se na konci zbytečně urve ze řetězu a snaží se diváka na sílu přehltit obsahem, který v určitých elementech působí zbytečně. Nevím, jak moc dobře se zde dá aplikovat znovusledovatelnost, protože po druhém zhlédnutí bylo moje nadšení značně nižší (měl jsem ten den ovšem špatnou náladu), ale pořád si myslím, že jde o originální snímek. Je tedy zřejmé, že jsem s tímto filmem nadmíru spokojen, a jestli někdy mělo vyjít jakékoli pokračování Kubrickovy klasiky, tak tohle mu rozhodně ostudu nedělá… ()

Matamoroz

Problém tohohle filmu je v tom, že je úplně jiný, než legendární  Kubrickovo ,,Osvícení,,. Předlohu jsem nečetl, nicméně Osvícení je prostě film o týpkovi, kterému houklo v bedně a napopud toho chtěl zamordovat rodinku sekerou. Toť vše. Nikdy jsem nepochopil, proč se to jmenuje ,,Osvícení,, protože žádný buddha se ve filmu nevyskytoval. Díky ,,dvojce,, jsem konečně pochopil o co asi šlo. No, každopádně to dostává Kubrickův film mezi nejblběji pojaté filmy podle předlohy, protože je zcela o něčem jiném. ()

elanista1

Aj keď mám k pôvodnému Osvieteniu rešpekt a považujem ho za jedného z tých lepších zástupcov v hororovom žánri, Doktor spánok je jeho dôstojným pokračovaním. Miestami sa síce zjavne snaží sám seba skvalitniť a pridať si na hodnote tým, že používa postavy a miesta z pôvodného filmu, niekedy aj priame ukážky, ale filmu to v konečnom dôsledku dodáva šťavu. Námet s požieračmi duší veľmi zaujímavý, hororové prvky požehnané, atmosféra super, psychologická stránka nenudí, film obsahuje v sebe mysteriózno a aj keď má pomalý úvod a možno niektoré zbytočné scény, tak čím viac sa blíži k svojmu koncu, tým viac diváka priputáva k stoličke. Rebecca Ferguson nádherná a dobre zahraná postava, chválim a považujem za suverénne najlepší prvok z celého filmu, či už ako napísanú postavu alebo samotnú herečku! ()

Scanerior

Doktor Spánek září! Tento film si dává na čas, buduje příběh, vysvětluje a především skvěle navazuje na již vybudované. Hlavním hrdinům nelze nefandit, záporáci se zdají být  z počátku trochu nezajímaví, ale pro tento film fungují nakonec skvěle a především tenhle film neskutečně dobře využívá věcí představených ve filmu Osvícení a stává se výborným pokračováním. Strašně se mi také líbilo, že hrdinům konečně něco vychází, což je vidět jen v málo hororech. Tenhle horor je prostě po všech stránkách dobře zvládnutý. ()

Nikolas__

Moje hodnocení Doktora Spánka plyne nejenom z mé dlouhé, tak trochu už i automatické lásky ke Kubrickově originálu, tenhle film, kromě toho že vzdává nádherným způsobem hold tomu prvnímu, funguje naprosto parádně i sám za sebe. Třebaže by druzí mleli o hodiny o tom, jak se tam hodinu nic neděje, nu prostě to nejsou typy na tyhle věci, mně třeba první půl hodina přišla opravdu dobrá, jakože deset z deseti. Všechno se rozplétalo, prvky filmu jakoby vykvétaly a ne nebyl jsem drunk ani high. Ten film má jednu z naprosto nejlepších kamer roku, a i když má z hlediska těch psychologických hororů v roce 2019 docela silnou konkurenci (např. lighthouse), nemá vás šanci v tomto ohledu nijak zklamat. Trochu s podivem že tahle adaptace vyšla v rámci toho roku stejně jako Pet Sematary taktéž původně od Kinga. Ten rozdíl je že tam jsem adaptaci četl, takže jsem mohl porovnávat, nemluvě o tom že Spánek to musel mít v kinech o dost těžší, jakože o dost. Je to totiž pomalé pokračování nejkultovnějšího hororu té doby, které vyšlo po víc jak třiceti letech, kdežto po původním Řbitovu Zviřátek dnes nikdo ani neštěkne. Sice tohle není remake, ale vzhledem k finální pasáži by to tak i občas mohlo působit a nemuselo by to být dokonce špatné, jenomže, kdo by ten remake upřímně chtěl? Nikdo. Nový Řbitov byl prostě perfektní horor pro kina, o to více mě udivuje jak dobře byl vlastně Spánek oproti tamtomu přijat. U It (2017) jsem ten perfektní úspěch nechápal, tady už ano. Ty nové Kingovy adaptace mají vážně něco do sebe. Dost možná bych i hovořil o kameře roku, ostatně stejně perfektní jako u Shining. V podstatě nikdy jsem si nemohl na žádný výtvor okolo této "série" stěžovat. Knihy (2) jsem nečetl a všechny tři filmové kousky mi přijdou VYSOCE nadprůměrné, ano i ta pětihodinová verze z roku 1997. Tenhle film je ale strašně zajímavej, protože působí že je do něj vtělen a přidán nějaký nový, jiný element. Možná jsou to právě ti nový záporáci, ale chci to spíše upřesnit na tu celou mytologii. Protože ano, ta v původním filmu zcela chyběla, a proto příběhově nakonec působil primitivněji. Tenhle film tak působí jednak docela meta, jednak chytře a že naprosto ví co divák chce, aniž bych to musel nazývat fanservicem, jednak přesně ví jak děsit a to mu jde naprosto výborně. Daří se mu fungovat i v postavách, kde má každá jedna z nich svůj účel, větší či menší, ale má. Parádně tak fungoval hlavní představitel Dannyho a jeho charakter byl napsaný skvěle. Všechny herecké výkony byly upřímné a čisté. To ani nemluvím o zvukovém podkladu, starému a novému soundtracku, prostě dokonalá hudební složka. Scény se všemi záporáky byly vážně cool, a nějaké pasáže si doteď živě pamatuju. No, i když zním zcela a pouze nadšen, ještě k tomu dokonce dávám jak originálu tak tomuto stejné hodnocení, tak musím konstatovat, že původní Shining mi pořád přijde mnohem lepší. PRotože tenhle film, má popravdě pár větších neduhů a problému. Za prvé, herečka i postava Abry byla podle mě hrozná trefa vedle. Vypadá až moc klidně, na to že to je dítě a nejhorší pro mě bylo že neměla žádné výrazné charakteristické rysy, na to že tam byla tak důležitá a měla tolik prostoru. Druhá třetina filmu se občas mírně motá v kruhu, teď malý spoiler, rychlé postřílení 90% záporných postav se mi upřímně moc nelíbilo, jednak kvůli tomu rozhodnutí ale taky kvůli zpracování. Finální akt byl ale opět boží a příběh, scénář jsou nadmíru kvalitní, tudíž jde pořád o precizně natočený horor, ke kterému mám jen menší výhrady. 9/10 () (menej) (viac)

ekzorcist

Tak nám pán Flanagan doručil film, ktorý je oveľa viac než len dobrým druhým výluhom starého Kubrickovho Shiningu. A to uznávam, že sústo to muselo byť veľké! Napríklad preto, že pôvodné spracovanie (a najmä jeho koniec) King vehementne ohejtoval... A navyše akú tvorivú slobodu môžete mať pri nakrúcaní pokračovania filmu, ktorého kultové zábery si pamätá snáď každý? Teda minimálne do tej doby, kým mu v hospici na dečku nesadne mačka prilákaná vôňou Alzheimera a čerstvého moču? No stručne a jasne, výsledok príjemne prekvapil. V kine som sa vôbec nenudil a prispeli k tomu tieto fakty: 1.) Veľmi rozumne využité zábery a hudba z originálu. (Divák má príjemný pocit, že mu slúži pamäť a ešte mu ostáva pár týždňov, kým ho tá s*****á mačka podhodí zubatej) 2.) Easter eggy! 3.) Vo filme je toho veľa pre gerontofilov ako aj milovníkov rustikálnych vaní a kúpeľňových závesov (Zdravím Vlada Voštinára a tím relácie Nové bývanie design!) 4.) Ewan McGregor už nemá bradavicu? Kam sa podela? Klame nás Hollywood? Kde je pravda? Je to klon? Ewan ak si tam a potrebuješ pomoc, napíš mi! ()

halberdier

S pokračováními klasických filmových děl to bývá složité - většinou dopadnou přinejlepším průměrně. Ale najdou se i výjimky, které přináší něco nového a jdou svoji cestou a jen nerecyklují původní film (např. nedávný Blade Runner 2049). A Doctor Sleep patří k těm vyjímám, které fungují i nezávisle na původním filmu. Mike Flanagan má s horrorovým žánrem už dost zkušeností, ale Doctor Sleep je jeho první opravdu áčkový film. A poradil si s ním víc než dobře. Přistoupil k látce po svém a když už se odkazuje na původní Shining, dělá to s respektem a zajímavě. K tomu mu hodně pomáhají herci - tradičně dobrý Ewan McGregor a především skvělá Rebecca Ferguson. Potěšilo mě i to, že film obsahuje malé množství lekaček a spíš sází na budování atmosféry např. i pomocí hudby. Dvou a půlhodinová stopáž je možná trochu přestřelená, takže místy film hodně zpomalí, ale nikdy nenudí. Doctor Sleep nedosahuje kvalit Shiningu (nepřekvapivě), ale jde o kvalitní adaptaci další Kingovky (z letošní bohaté nadílky nejlepší), která zlatému klenotu horrorového žánru ostudu neudělala. ()

Kushina

Tak tohle byl super skvělý mysteriozní film. Vůbec bych to nedával do kategorie hororů, i když to prvky hororu mělo. Ale tohle astrální myšlení, cestování myslí, ovládání lidí na dálku, hledání v jejich hlavně. Prostě nevím co k tomu moc napsat, ale bavilo mě to. 75% ()

jouzy

No co dodat, Osvícení 2 jak má být. Tady jde vidět že když se to umí tak i s málo nějakými "efekty" to jde dokonale. I když je to strašně dlouhé tak ta druhá polovina vás určitě dostane. Klobouk dolů. ()

Jenn

tyjo, wow, ta kamera, ty sceny, ty vykony! pecka, fakt sem nadsena (a to me obvykle dlouhy filmy nebavi), tohle sem vydrzela cely, narozdil od pritele, co usnul po pul hodine a spal do konce... btw jen mi nedosel ten konec, to nemela bejt jeji babicka ze ne :D ()

argo.smile

Chladnejšie prijatie v kinách bolo oprávnené. Tento film si zaslúžil o mnoho lepšie spracovanie na plátne. Žiadne scary momenty sa nekonajú, len plytký priebeh dejom až do konca. Nuda. Opakovanie ako u Shinnig si určite nedám. Ďakujem, neprosím. Slabé 3*. ()

Novko

The Shining je můj velice oblíbený film, takže jsem od Doktora Spánka měl veliké očekávání. A to se splnilo. Je vidět že Mike Flanangan hodně čerpal z Osvícení (hudba a prostřihy). Zápletka kultu Osvícených je hodně zajímavá a postavy taktéž. Mínusem je omlazení starých postav (Jack a Danny,ale Wendy byla povedená). Potom také první polovina Overlooku. Přesto ta druhá s tím zakončením je pecková. 8/10. ()

taibrek

dlho ma takto nebavil film. Perfektne natočené a zahrané. Napätie sa dalo krájať. Myslel som si, ale že to Dan na koniec nejak prežije a mohol by zahrať aj v nejakom pokračovaní. Žiaľ už asi iba ako duch. ()

panki9922

Shining je doposiaľ mojím najobľúbenejším hororom. Tohto sequelu som sa obával ako izby 237, pretože som nechcel, aby bola "značka" Shiningu poškodená. Pán Flanagan je veľmi zručný režisér a Rebecca a Ewan veľmi slušní herci (Rebecca tuto snáď najlepšia). Na to ako zle to mohlo dopadnúť, to dopadlo dosť dobre. Na originál sa Doctor Sleep atmosférou, hudbou, kamerou a gradáciou deja nechytá ani náhodou. Je to ale obstojné vzdanie pocty legende medzi filmami. ()

Grázl83

Já teda odvarenej jako ostatní vůbec nebyl. V prvních cca 40min. jsem se užíral nudou a nechápal co se děje. Potom se to zlepšilo, ale atmosférou mě to nevtahlo. Slabé 3*. ()

rigby

Velmi solidně natočený film, bohužel trpí až přílišnou hluchotou, tj. prázdnými místy, kde se nic neděje. Zejména v závěru je to také značně přešvihnuté a hodně naivně ztvárněno. Snad pro lepší pochopení, ale kazí to dojem. I když jsem si to jinak docela užíval, tak prostě nemohu dát víc, než jen o kousíček lepší průměr. 3+ ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů