Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

KasparekZabijak

Velice dobrá adaptace jedné z nejlepších Králových knih posledních let, partička mižigárů v čele s fantastickou Rose v klobouku kočuje zemí a živí se mrtvejma dětma, přítrž tomu může udělat jen malá Abra, která má podobnej dar jako Danny z Osvícení, s kterým se spřáhne a začnou se s cigošema nahánět pomocí různejch zábavnejch fines a triků. Finální kočkovaná v Overlooku je opravdu zábavná, Danny si zavolá na pomoc kromě populárních zpuchřelých důchodkyň i zbylý postavičky z jedničky. Avšak celej film se nemůžu zbavit pocitu, že 6-8 dílná minisérie by z námětu byla bývala mohla vymáčknout ještě víc. ()

bizz_mjc

V životě bych neřekl, že se mi film absentující vším, co na hororech mám často rád, bude tak líbit. Ale i přes šílenou stopáž (ehm, Temná věž) a ne primární a účelovou děsivost je příběh Dr. Sleepa poutavý a vytváří mytologii (temná strana síly, Outsider), kterou máte chuť zkoumat a dozvědět se o ní víc. A ač je Dr. na Shining, které mě vlastně nikdy až tak nedostalo, nezávislý, přitom z něj to propojení tak nějak cítíte - tempo, atmo, hudba, prostor věcem s příběhem nutně nesouvisícím i nenucené reminiscence. Ta šílená stopáž miniseriálu a ne povinná hra na horor nakonec je plus. Flanagan po Occulusu zas boduje, zhltnul jsem to jak jednohubkou. ()

Sany33

Príbeh: Od noci v hoteli už ubehol nijaký ten čas a Dan sa stal mužom. Stále ho však zužujú vidiny, ktoré by chceli uchmatnúť jeho paru. Herecké obsadenie: Lepšieho herca ako Ewana McGregora si producenti tohto diely z pera Stephena Kinga nemohli ani želať. A to ešte nehovorím o Rebecce Ferguuson, ktorú som si pred tým ako som ju tu videl nevedel predstaviť v úlohe záporáčky. Prevedenie: Po mnou príliš neobdivovanom Osvietení, prichádza film, ktorý ho celý vysvetľuje a pôsobí príjemne nostalgicky a tajomne a mysle ľudí, ktorý Osvietenie videli už dávnejšie ako aj ja. Hltači pary, žiara, boj dobra proti zlu v akejkoľvek podobe... Skvelé! Pocity: Celým filmom ma sprevádzala príjemná nostalgia. Feedbacky z hotela boli príjemným spestrením. To tajomno a napätie bolo prestúpené celým filmom. Knihu som nečítal ale atmosféra filmu ma tak vtiahla do deja, že mám chuť sa do nej hneď teraz pustiť. Pridaná hodnota: Napriek Kingovmu renomé sa jedná skôr o triller ako o horor. Dej je úžasne vystavaný a vie kedy pritlačiť a kedy ubrať. V novom roku konečne niečo čo ma pohltilo. 97% ()

lykan9

Začátek se mi sice zdál trochu táhlý a trvalo než mě toto pokračování kultu Stmívání vtáhlo, ale podařilo se mu to. Doktor Spánek je nejen napínavý, ale tvůrcům a hlavně hercům se podařilo postavám vdechnout to správné charisma, tak jak je tomu i u knižní předlohy. Diváka dále velice potěší odkazy na předchozí film, k čemuž dochází hlavně v závěru. Doktor Spánek není tak tísnivý a temný jako Stmívání, ale dobře se na něj kouká a může být s klidným srdcem považován za úctyhodného následovníka. ()

Jaro.Krafcik

Pokračovanie legendy The Shinning. Premiéra dlho očakávaného filmu, hlavne pre veľkého fanúšika z LA, ktorý je fanúšik Kingovej knižnej predlohy. Ja, ako nikdy nečítací divák som si užil aspoň filmové spracovanie . Ktoré aj čo sa týka hercov a výbornej hudby, bolo zvládnute parádne. Vraj to bolo takmer rovnaké ako kniha, až na pár momentov a hlavne na záver, ktorý ale bol dôstojne ukončený a podľa mna to bol poriadny horor. Ako aj jazda v poriadnej hmle domov, po kinopremiére, kde sme boli až dvaja, nuž, Doktor spánok nieje Český film. 5* ()

Guzo

Ne tak dobré jako předloha (pro mě v top 5 knih od Kinga), přesto hodně povedený horor. Ewan McGregor je sympaťák a táhne celý film, mrazivá atmosféra a dobrá režie, to všechno jsou plusové body. Bohužel od určitého okamžiku se film scénáristicky rozchází s knihou a za mě to jsou spíš rozhodnutí k horšímu - byť některá dovedu pochopit, aby film neměl 4 hodiny. Musím pochválit ještě masky, naopak digitální efekty jsou chvílemi dost slabé. 7/10 ()

vyfuk

Je těžké zde mluvit o jednoznačné věci. Máme zde film, který navazuje na veledílo. Na kult. Na něco, co zde přetrvá věčně. Je vůbec možné se tomu jenom přiblížit? Předem jsem ocenil, to že jsme nemuseli skoro celý film koukat na naprosto vadnou a chlorovanou kameru, jak je u Flanagana zvykem. Místo toho jsem dostali trochu jiný příběh, kdy se nám vše jednoduše odehrává o pár let později. A je to úplně jiné. Osvícení bylo o kouzlu jednoho místa. Zde najednou skáčeme po celé Americe a zjišťujeme, že Osvícení není jenom záležitost pár lidí, ale mnoha lidí po celém světě. A jsou i tací, kteří toho mohou zneužít jako zbraň. To je trochu jiný rozměr, který se najednou jakoby do konceptu Kubrickovi geniality nehodí. Což je samo o sobě zajímavé, jelikož Flanagan to hraje tak trochu na obě strany. Hodně si hraje s vesmírem vyobrazením panem umělcem, ale i odkazuje na prvky z Kingovi knihy. Minimálně z první knihy, kterou jsem na rozdíl od druhé četl. Divák může být kvůli tomu i někdy zmaten, pokud nečetl. Celou dobu jsme ve vizi, že vlastně ten film není špatný, ale je to něco úplně jiného. Pak ale přijde třeba scéna v lese a nakonec i asi poslední půl hodinová sekvence jsou úplně jiný soudek. Je to neuvěřitelná sekvence, která ale mnohdy těží z velmi dobrého rozjezdu před skoro 60 lety. I tak ono zhoštění se celé věci, ale také chce um a talent. A ten byl jednoznačně využit. Trochu jinak, ale přesto. Což je největší plus, ale vlastně i kámen úrazu filmu. Jde svou vlastní originální cestou. Ale kdo by čekal opravdovou atmosféru a kaskádu velikánství jako původní film, tak hodně tvrdě narazí. Čím více budete ochotni tolerovat nový styl, tím více si to užijete. Trochu zvláštní, že Flanagan si opět dává do filmy své oblíbené herce. A ty navíc obsazuje třeba i v obměnách rolí, které už nežijí a nebo asi nechtěli hrát. Což je škoda. Koukat na předělaného Nicholsona byla opravdu bolest. ()

Skeksis

Takto drzo sa obtierať o výborné Kubrickovo Žiarenie! Ech! Ale názov je príznačný - Doktor Spánok mi konštantne privodzoval spánok, a keď som nezaspávala, tak som sa rehotala na tom, aká je to sprostosť! Celá tá vec s dušami a nadprirodzenými schopnosťami... také divné nedomyslené abrakadabra. Herecké výkony nesympatckých hercov dobré - za to dve hviezdy. ()

ghatos

Tohle nemá nic společného s klasikou od mistra. Celou legendu naroubovat do dnešního mainstreamu (včetně politické korektnosti) je úplný nesmysl. Hlavní záporačka byla o ničem. Musel jsem čekat 2 hodiny, než se to kostrbatým způsobem vrátilo tam, kde to začalo. Nemělo to atmosféru, psychologii...prostě nic. Zapomeňme na to...38%. ()

LizianShaw

Další z filmů, u kterého lituju, že jsem na něm nebyl v kině. Po dlouhém odkládání jsem kvůli tomu shlédnul i The Shining a nutno říct, že Doc Sleep je úplně jiný typ filmu. Zatímco Shining spoléhal na hororovou hudbu a vražedné záchvaty Jacka Nicholsona, zde je dbáno spíš na mysterióznost. Samozřejmě obsazení není pozadu, zpočátku jsem hltal všechny scény s ostrništěným Ewanem McGregorem (asi proto, že i po dekádě vypadá jako General Kenobi!), následně jsem trochu litoval, že ho přešla nálada na vousy. Co ale také hrálo podstatnou roli ve filmu a bylo skvěle zpracováno, jsou paraziti, které po Osvícených jdou a nutno říct, že ani nepotřebovali R-Rating aby dokázali děsivě zaujmout. Kyliegh Curran mě také hodně potěšila,  děti ve filmech moc nemusím, ale tady byla napsána aspoň jako trochu inteligentně přemýšlející postava, nikoliv plačící či roztomilé děcko.  Za kamerou také nebyl žádný začátečník, některé oddalující záběry zaměřující se na krajinu či RedruM jsou skvěle natočeny. A finále v Overlook Hotelu byla třešnička na dortu (také flashbacky herců z Osvícení (i přesto, že CGI omlazeni) přinesly nadšení. Shlédnuta prodloužená verze, a rozhodně těch 3 hodin nelituju. ()

Autogram

Keďže ma prvé The Shining veľmi nebavilo, tak som očakával, že pokračovanie bude o niečo horšie. No a bavilo ma o niečo viac, asi aj preto, že je celkom iné. Žiadny ústredný hrdina s vysokou charizmou, ale černošské dievča tínedžerka a okolo nej sa všetko točí. Scény niektoré drsné, umieranie upírov prepracované, ale ani tentokrát to na štyri hviezdy nebolo. ()

jefff

Vlastně nevím. Zajímavě pojaté pokračování kultovního Osvícení, které v určitých momentech příjemně mrazí, zvláště při odkazech na slavného předchůdce. Příběh se od počátku pomalu kingovsky rozvíjí, jenže tady měli autoři být přísnější ve střihu a film zkrátit. Druhá půlka je o dost lepší a po přesunutí se do prostor hotelu Overlook už je všechno pěkně hutný. Výsledné dojmy, ale rozporuplné. ()

zsn

Pi*ovina! Začínám nenávidět Kingovky! Málo co je dobře zpracováno, ale hlavně King má tak specifickou fantazii, že se dá jen číst s použitím vlastní fantazie, ale jako film z toto vždy vzejde kravina. ()

fiLLthe3DD

Byť původní "Osvícení" (vyjma několika mála scén a hutné atmosféry) víceméně nesnáším (zejména díky rozvláčnému ději a tragickým hereckým výkonům), tak na pokračování "po letech" jsem byl celkem zvědavý a i přes nízká očekávání byl nakonec velmi mile překvapený. V prvé řadě vyzdvihuji kvalitní příběh, kterýžto i navzdory dlouhé stopáži nabízí zcela strhující vypravěčské tempo, jenž je navíc skvěle podtrženo sofistikovaným scénářem a nehledě na velké množství postav i detailně prokreslenými charaktery jednotlivých hrdinů. Dále pak celkové zpracování, v němž díky precizní režii snímek mezi dílčími scénami naprosto plynule přechází z vod hororového thrilleru s nádechem fantasy až do rovin psychologického dramatu - a zase naopak. A v neposlední řadě pak i herecké výkony - Rebecca Ferguson v roli "Rose" působí jakožto záporačka nejen správně ďábelským, ale rovněž i mystickým a takřka éterickým dojmem, dále pak Ewan McGregor, jehož přerod z alkoholové trosky na "normálního" člena společnosti je natolik uvěřitelný, až to téměř vyráží dech - nicméně ani zbytek obsazení nezůstává pozadu a ocenit musím i výkon Alex Essoe v roli "Wendy," která naprosto věrně dokázala napodobit mimiku a gestikulaci Shelley Duvall, po které tuto úlohu „převzala" a byť se ve filmu objevuje sotva na pár minut, nominaci na Oscara by dozajista zasloužila (přirovnal bych ji ke Glorii Stuart, jež rovněž zvládla na výbornou zachytit řeč těla u Kate Winslet). Zkrátka a dobře je vidět, že na tomto počinu si tvůrci dali opravdu záležet a onen finanční neúspěch v kinech je vzhledem ke kvalitám filmu a jeho originálnímu zpracování až trestuhodný, obzvláště pak v porovnání s výdělečnými, avšak tuctovými a mnohokrát omletými srač***i typu "Conjuring." ()

andalin

Tenhle film začal tak dobře! Výborná hlavně ta scéna, kdy Rose letí městem a ocitne se u Abry doma, Abra se brání a vleze ji do mysli... A pak bohužel přichází přehršel vymyšlených scén, které se nikdy neměly stát a z filmu se stává absolutně něco jiného, než čím byla kniha. Dávám jednu hvězdu za tu jednu scénu a za herecké obsazení... Ale příběh mě fakt naštval, ani se toho nesnažili držet. ()

KR4T4S

Shining mělo (mimo jiné) Jacka Nicholsona, Doctor Sleep má Rebeccu Ferguson. Po nijakých trailerech očekávajíc průšvih přišlo obrovské překvapení. NAPĚTÍ (!), bez laciných lekaček (konečně), bez přiživování se na slavném Kubrickově filmu. Solidní pokračování udělané s respektem a citem. ()

netahlo

Az do prijezdu zpatky na "misto cinu" do Colorada to byl takovej trochu ostrejsi Harry Potter a tezky zklamani. Finale bylo nastesti v poradku. Nicmene se nemohu ubranit pocitu, ze by se Flanagan mel podivat pravde do oci, vratit se pokorne do svych zacatku (fenomenalni Oculus) a zase zacit tocit poradny horory. Ma na to, jen nesmi podlehnout sebeklamu o sve genialite. A jinak Rebecca Ferguson tady byla mimoradne prcatelna. ()

Arkanoid

Keby sa od prvej scény nadviazalo na Kubrickov originál, mal by som z toho lepší zážitok. No prvá scéna nie je zlá, len si treba zvyknúť na postavy. Román tu cítiť, postavám sa tu dáva veľký priestor na predstavenie, bez toho, aby sa ich osudy výraznejšie prepojili, až 52 minút. Dá sa to vnímať aj ako spomalenie rozprávania príbehu a jeho intenzity. Intenzite napätia zasa ubližujú rôzne lokácie a neustály pohyb postáv, kde nie je vybrúsená akčná stránka do úplnej dokonalosti, ani strach diváka o postavy. Súperiace strany stále hrajú vyrovnanú partiu a tak divák stačí len obdivovať ich stratégie, ktoré do vojny priniesli. Technicky na úrovni, Kubrick to však nie je. Ten je len jeden. Hodnotená verzia: 152 min. ()

Soweek

4,5*. Hodnotím Director's Cut, tedy tříhodinovou verzi a popravdě si neumím představit, kde by film měl ušetřit oněch 30 minut oproti klasické verzi, jelikož není vyplněn žádnými slepými místy a neustále se v něm něco děje. Shining jsem viděl už hodně dávno a popravdě si ho moc nepamatuji a ani mě nezaujal, ale naštěstí znalost předchozího filmu není až tak nutná ( ikonické scény stejně všichni znají, i když neviděli film ). Doctor Sleep je každopádně uplně jiný film a žánr než bylo původní Shining. Označen je sice také jako horor, ale King nám zde servíruje jakýsi Shining universe, který mi hodně připomíná jakousi hororovou verzi Xmenů ( tak bych si klidně představil, že by mohli vypadat Xmen New Mutants, pokud někdy vůbec vyjdou ). Ač film trochu strašidelný je, tak určitě nestraší a spíše baví svou thrillerovou stránkou a odkazy na slavné momenty Shining. Zcela jistě důstojné pokračování i když z úplně jiného soudku. ()

sedm.1

Kubrickovo The Shining patří ke zlatému fondu kinematografie a i já sám jsem velkým příznivcem této thrillerové legendy, zapamatování hodné především díky naprosto strhujícímu výkonu Jacka Nicholsona a doslova absolutně mrazivé atmosféře. Nicméně když jsem se dozvěděl, že by mělo vzniknout jeho přímé pokračování, a to opět díky předloze Stephena Kinga, moc jsem si nedokázal představit, o čem by to asi tak mohlo být a měl jsem tak již dopředu o kvalitu Doktora Spánka poměrně velké obavy, které se navíc prohloubily po zjištění, že to má natočit Mike Flanagan, tvůrce nevalné úrovně, jehož filmy vždy oplývaly hlavně nezáživností a tvůrčí neschopností pracovat s atmosférou a napětím, což zrovna v souvislosti s tímto snímkem byl jeden z nejzásadnějších předpokladů, aby to mohlo celé vůbec fungovat. A nyní, po zhlédnutí tohoto snímku, musím jen smutně konstatovat, že se mé obavy bohužel beze zbytku naplnily. Doktor Spánek je tedy opravdu velmi dlouhá, nezáživná, utahaná a svým obsahem silně nevýrazná podívaná, kde především první hodina filmu je fakt šíleně nudná a prázdná, poté se to sice trochu rozjede, děj má tempo, je zajímavý a poměrně poutavý, ovšem nic už se nezmění na tom, že jsem se prostě nebavil, a to ani raději nezmiňuji zoufalé finále v hotelu, to byl pořádný průser, načež to pak následně ještě definitivně zazdila pointa, fakt výsměch. Co se obsazení a postav týče, v tomto ohledu musím použít výrazu nevýrazný, jak Ewan McGregor, tak Rebecca Ferguson působili mdle, k čemuž jim ovšem hodně „pomohly“ právě ty jejich nezajímavé postavy a ani nikdo další nikterak nevybočoval, takže nuda a šeď. Napětí a atmosféra jinak očekávaně nefunkční, a na nějaké syrovější, či drsnější hororové ingredience si může nechat divák též zajít chuť. Doktor Spánek zkrátka alespoň u mě zrovna příliš neuspěl, nebavil mě obsah, nelíbilo se mi zpracování, neoslovilo mě tam prostě téměř nic, takže za mě palec dolu, nepovedlo se to! ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů