Mandalorián

• USA The Mandalorian (viac)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvorcovia:

Jon Favreau

Pedro Pascal, Gina Carano, Carl Weathers, Werner Herzog, Nick Nolte, Emily Swallow, Omid Abtahi, Taika Waititi, Giancarlo Esposito, John Beasley, Horatio Sanz (viac)

vurhor

Jak bych jen mohl odolat badass Oberynovi Martellovi, jehož hlavní misí je chránit roztomilého baby Yodu, který je inkarnací našeho nového kotěte, co máme doma. Mandalorian si v podstatě bere to nejlepší z úplně nejstaršího dílu původních Star Wars (Epizody IV), to znamená špinavé a syrové prostředí, interakce s bizarními a divnými emzáky, plus i skvělá práce s postavami, přičemž tomu dodává krapet modernější šťávu a pojetí. Vlastně odvádí lepší práci než většina Star Wars filmů novodobé doby - na rozdíl od Epizody VII nerecykluje a pokouší se o nějaké nové originální věci, na rozdíl od Rogue One tam divákovi na vedlejších postavách záleží, plus na rozdíl od Epizody VIII tam jsou fillerové části, které diváka ale baví a nebudou mi připadat zbytečné. Ano, jelikož jde o seriál s mnohem širšími časovými možnostmi, tak je to asi krapet nefér srovnávání, ale stejně mi to nedalo. Celkově si Mandalorian vůbec nesnaží hrát na něco většího než čím doopravdy je, skvěle pracuje s napětím, s postavami a celkovým dějem, který sice na některých místech mírně pokulhával (epizoda 5), ale jinak si držel pěkné tempo. Potěší i několik odkazů na předešlé SW snímky, plus uvidíme i několik známých míst. Po první sezóně obrovská spokojenost, tak nějak jsem si volné pokračování původní trilogie představoval - bez zbytečného nostalgického sentimentu. Jen tak dál! 1. série: Slabších 5* ()

Ajinka126

Konečně něco, co připomíná ducha Star Wars. Líbí se mi ten minimalismus, co se scén a rozpočtu týče. Má skvělého ducha, příběh i dialogy, což se nové SW trilogii říct nedá. Udržte si to prosím tak. ()

El Pistolero

Spaghetti westernem řízlá sci-fi ze světa Star Wars s epizodickými dobrodružstvími ve stylu zaklínačských povídek? Zní to dost nesourodě, ale je to ve výsledku perfektní. Mando je mega týpek a Baby Yoda snad nejroztomilejší seriálová postava ever. Kéž by podobně skvělé byly i poslední SW filmy. Pro fanoušky je toto naprostá lahůdka. ()

Adasin

Mandalorian je nejen první hraný, ale i první Star Wars seriál vůbec, který jsem se začala sledovat (animáky mě převážně z nedostatku času a také kvůli pro mě nevábně vypadající animaci moc nelákají, ale někdy na ně taky dojde). ------------------- PRVNÍ série: Dojmy jsou po první sérii zatím převážně pozitivní, ale musím přiznat, že moje očekávání byla o něco vyšší. V kombinaci s jinými faktory tak zatím nejvyšší hodnocení udělit nemůžu. Potenciál tu ale určitě je a na nejedné epizodě to je vidět. Bohužel zbytek epizod seriál docela dost sráží. ----- To, že stopáž epizod dosahuje max. 46 minut, se dá v pohodě zkousnout, konec konců často se stává, že hodinové a delší epizody jsou zbytečně přetažené, nudné a děj je tak řidší a řidší. Čekala jsem tak rychle ubíhající dynamický děj, kde by nebyl prostor pro nudu a zároveň bych se těšila na další epizodu. Taky jsem čekala, že v ději nebudou žádné fillery. U obojího mě Mandalorian zklamal, i když u těch fillerů to platí jen z části… I přes krátkou stopáž epizod děj alespoň v první sérii ubíhal až neuvěřitelně pomalu a kolikrát mi přišlo, že se tam nic neděje, tuplem nic důležitého pro hlavní dějovou linku (o jejíž existenci jsem nejednou zapochybovala). S tím souvisí i zmíněné fillery: minimálně dvě epizody mi přišly jako fillery, ve kterých se nic nikam nepohnulo a jen se tím zabíjel čas, jakoby tvůrci nevěděli, co dál. U klasických tv seriálů, které se vysílají tempem 1 epizoda za týden a mají 20+ epizod na sérii, je celkem běžné, že se kvůli nutnosti dodržet vysílací harmonogram objevují sem tam fillery, ale u exkluzivního seriálu pro streamovací službu o 8 epizodách na sérii? Dojem z těchto epizod byl sice částečně napraven v epizodě sedmé, kdy se postavy nebo flashbacky z fillerů opět ukázaly, ale stejně tyto epizody považuji za naprosto zbytečné, jelikož i bez jejich znalosti se u závěrečných dvou epizod díky klasické rekapitulaci na začátku epizod obejdete a pro vývoj hlavního hrdiny také dle mého nemají význam, protože už před fillerama je jasný, že „Baby Yodu“ má rád bude ho chránit, ať to stojí cokoliv, což se až do konce série nezmění. Sám hlavní hrdina je fajn, takovej sympaťák, i když až do poslední epizody nesundá helmu a do té doby neznáme ani jeho pravé jméno. ----- Někteří tvrdí, že vizuál vypadá jak z fanouškovského videa, ale mě to tak hrozné zase nepřijde, ale prostor pro zlepšení i tady určitě je. Soundtrack mi z celého seriálu sedl nejméně, ono tyhle westernové melodie mě nikdy zrovna moc nebraly a Mandalorian na tom nic nezměnil. Výjimečně jsem tak ráda, že až na dvě tři scény jsem si soundtracku během sledování nevšimla. Btw. ukázka neschopnosti stormtrooperů a jejich rozhovor potěšily, to bylo fakt vtipný, jinak mi humor v paměti moc neutkvěl. ---------------------- DRUHÁ série: je jako celek o něco lepší než první a byla by ještě lepší, kdyby nebyl příběh zejména v první polovině tolik natahován sidequesty, v jednu chvíli už to bylo fakt otravné. Děj se pořádně rozjede až ke konci, v tu chvíli je však utnut a obávám se, že v případné další sérii by se začalo stejně jako zde, a to sice brutálním zpomalením a zbytečným zdržováním děje. Aspoň že je tu fajn akce, která taky celkem slouží jako zdržovačka, ale na rozdíl od oněch sidequestů je zábavná a rychleji to čekání na posun v ději utíká. Co se postav týče, líbí se, že konečně víme jméno „Baby Yody“ a že Din Djarin konečně upustil od toho, že se nesmí za žádnou cenu sundat helmu, takže jeho představitele konečně vidíme i víc než jednou. Pak je tu samozřejmě návrat slavných postav, z nichž jednu jsem poznala poprvé, a to sice Ahsoku, která se mi v podání Rosario Dawson líbila, tak snad se mi bude jako postava líbit, až se dostanu k animáku. To mě přivádí k fanservisu, kterého je tady opravdu hodně a dost to zachraňuje, jinak by asi tenhle seriál tolik lidí neadorovalo. I když to na mě tak nepůsobí, tak naprosto chápu, proč na někoho jo, na mě přesně takhle působil fanservis v seriálu Star Trek: Picard. 8/10 () (menej) (viac)

Paxxx.cz

První hraný seriál ze světa star wars se velmi povedl (což se nedá říct o nové filmové trilologii, která dopadla spíše průměrně). Z toho plyne jasný vzkaz pro Disney - This is the way. Sympatické postavy - včele se (ze začátku) zásadovým Mandem. Většina dílů měla spád, k tomu přidejte několik fajn odkazů na filmovou ságu. Škoda jen kratší stopáže dílů v první sérii. Mandalorian doporučuji určitě všem skalním fanouškům hvězdných válek - Pro mě spokojenost a za první super řadu to vidím na 8/10, za druhou ještě o level lepší dávám 9/10, za třetí (pro mě jasně nejslabší) řadu dávám 7/10 a tím vracím celkové hodnocení na 4* - I have spoken. ()

agentmiky

Projekt, který si dle mě získal zpět mnoho fanoušků Star Wars, kteří tak trochu dali sbohem této sérii po nejnovější trilogii. Jon Favreau rozhodně s originem Mandaloriana snad ani nemohl šlápnout vedle, tak zajímavá postava z původních hvězdných válek si nějaký spin-off jednoduše zasloužila. Trochu jsem se obával, že si tento seriál vzal pod svá křídla Disney, hlavně jsem v koutku duše doufal, aby z toho na každém kroku nečíšila jakási dětinskost. Naštěstí se s tím tvůrci nepárali a pojali to převážně dospěle ( i tak se najdou trapnější chvilky plné stupidního humoru, ale našel jsem jich minimum). Pedro Pascal to namluvil skvěle (ani nemohu tvrdit, že tu roli zahrál s noblesou, když se pořád schovával pod tou fešnou helmou, spratek jeden :D). Akce bezkonkurenční, na akčních sekvencích člověk ihned zaznamenal, že zde se penězi vůbec nešetřilo, konečný výsledek se tím pádem pochlubil bezchybnou audiovizuální stránkou. Příběh v pár momentech drhne, pro příště bych poprosil kloudnější hlavní dějovou linku, ale závěrečná epizoda navnadila na druhou sérii, to bezesporu ano. Těch 80 % si to odnese ()

Jindros

Čím víc přímých konexí na Star wars filmy, tím je to horší. Žádné světelné meče, sílu, známé planety, provařenou techniku nebo dementní camea tenhle seriál nepotřebuje. Po druhé sérii dávám i tak nejvyšší hodnocení, ale do budoucna čekám, že tvůrci rozšlapou tenhle i další Star wars seriály do šedivého bahna. Moc rád bych se pletl. ()

ArsenalEagle

V Mandalorianovi vidím vše, co nová trilogie tak strašlivě postrádá.Galaxie daleko daleko odtud má k nabídnutí nespočet příběhů, postav a míst. Favreau umí a pokud mu sekunduje taková kvalita jako například Waititi v posledním dílu, vznikne opravdový klenot. Mandalorian je takový vesmírný road-movie western s povedenou akcí a vytříbeným humorem. Pedro Pascal (ač se o tom, že je pod maskou právě on přesvědčíme jen jedinkrát) byl vynikající volba do hlavní role, jemuž asistují neméně skvěle zvolení herci v zajímavých postavách a CGI bordel je zde opravdu příjemný. Ve výsledku z každé scény úplně srší chemie mezi postavami a já jen smutnim, protože bych se za delší, alespoň 50 minutovou, stopáž každého dílu vůbec nezlobil. Důležité je nenechat se příliš odradit relativně nesouvisejícími epizodami, které do sebe ovšem v závěru zapadnou jak puzzle a vytvoří opravdu výborně vystavěnou zápletku a rozuzlení. ()

SonGokussj

Snad první Star Wars, který se mi líbí :-) Vtipné, trefné, akční, parádní. Užíval jsem si každý díl (první více než poslední). Nejsem žádný fanda tohoto světa, ale zde mě to pěkně oslovilo. This is the way 85 % ()

JJ.Gibson

Mandalorian si těch pět zaslouží! Už jenom za to, že tahá značku Starwars ze sraček, kam ji dostala poslední hrůzná trilogie. Je to "intimní" příběh lovce, který lehce upustil od svého kodexu a zachránil svůj cíl, který měl zlikvidovat. Jednotlivé díly mě bavily, krásná a zároveň temná atmosféra, pěkné bojové scény, stylizace. Na to, že je to Disney :) Jon Favreau umí a umí na výbornou, dokáže dát divákům to, co chtějí vidět a udělat to tak, aby to fungovalo, bylo zábavné a bez všemožných a nemožných klišé. Možná někde něco mohlo být dotaženější, ale v komplexním pohledu na celý seriál, to nebylo nic, co by výrazněji uškodilo. I have spoken... ()

Makky

Mandalorian mal obrovské ambície a očakávania diváka boli priamo úmerné. Pocity z celej prvej série sú však veľmi rozporuplné, kolísajúca kvalita častí je ohromná. Vďaka bohu za úvod a záver seriálu, boli to doslova lahôdky, pri ktorých srdce každého SW fanúšika muselo zaplesať. Prostredné epizódy sú bohužiaľ len predražená vata, ktorá nemá v sérii o ôsmych častiach čo hľadať. The Mandalorian je tématicky výborné rozšírenie SW univerza a pevne verím, že sa tvorcovia zo svojich chýb do budúcna poučia. ()

Tony.cs

Perfektní. Atmosféra první trilogie. První série byla super. Druhá je ale absolutní bomba a fanouškovský mokrý sen v praxi. ()

Helo

Jednoduchej a přímočarej scifi western, kterej - když člověk přijme ten (na dnešní dobu) zvláštní styl - proklatě baví, doplňuje univerzum, navazuje na filmy i ostatní seriály a poměrně dobře pospolu s Fallen Orderem napravuje chuť po nepřesvědčivým zakončení Skywalkerovic ságy. Pokud nás Disney bude zásobit takovýmadle seriálama, tak to čekání na nějaký další SW kino bude o hodně příjemnější. Protože This is the Way. ()

a.keram

Mandalorian je celkově jako show výborně natočený a po konci Hry o Trůny technicky rozhodně to nejlepší co se dalo minulí rok sledovat. Stejně tak se mi podobně jako tomu bylo u Rogue One líbí příběh z tohoto vesmíru, který se celí netočí pouze kolem "force sensitive" lidí. Přesto jsem po úvodním hypu šel do sledování bez významných očekávání a tak jsem byl velice mile překvapen po shlédnutí prvních dvou dílů. Bohužel i suprové interakce mezi "baby Yodou" a "Mandalorianem" po chvíli omrzí pokud seriál nenabízí nic jiného a přesně to se stalo. Co jsem si mohl v prvních 3 dílech odůvodnit jako dobrý setup pro větší příbeh už v 4tém a 5tém z 8mi dílů nebylo dále přehlídnutelné, k tomu přidám ještě že právě tyto dvě epizody jsou brané jako černé ovce seria a tak jsem se rozhodnul předčasně ukončit sledování tohoto seriálu. Je možné že Mandaloriana někdy dokoukám, jelikož je to technicky fakt výborná show, která si zaslouží to neskutečné množství 4 a 5ti hvězd, ale já osobně nemůžu s čistým svědomím dát seriálu, který jsem nezvládnul dokoukat víc jak 3 hvězdy. ()

Colby Sawyer

Návrat Star Wars v plné síle, tak bych nejlépe Mandaloriana popsal. Jon Favreau ukázal Předaleké Galaxii správný směr a ta se po něm vydala. Tvůrci se nebojí upravovat si stopáž podle potřeby a zároveň v některých epizodách zanechávají osobitý autorský otisk. Produkční hodnoty jsou obrovské a trikově ani výpravou se nezaostává za filmy. Na rozdíl od nové trilogie si tu člověk nové postavy zamiluje hned, Baby Yoda má patent na roztomilost a Pedro Pascal je jako Mando výborný i přestože nikdy nesundává helmu. Prostředí je rozmanité a zároveň leckdy velmi působivé, zmíním třeba rudý les. Na závěr musím říct jen jedno: THIS IS THE WAY! Druhá série jde ještě více nahoru, nabízí nové postavy a pomrkává na fanoušky předalekého univerza o sto šest. Mandalorian nadále ukazuje, že SW je o tom, aby ho správně uchopili šikovní lidé, kteří mají plán a vizi. Po konci druhé série to teda vypadá, že na seriálovém poli by Star Wars mohli bavit ještě dlouho. ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

07.04.2024

Pokud jste fanoušci hraných verzí disneyovských animáků, následující první zpráva pro vás nebude úplně pozitivní. Plánovaná hraná verze animovaného snímku Moana (Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa… (viac)

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers