Snímek Network, břitká satira na "senzacechtivé zpravodajství", se zdá být s každým uplynulým rokem aktuálnější než kdy dřív. Howard Beale, moderátorská hvězda televizní společnosti UBS, je poslán do důchodu, protože příliš zestárl. Beale nedokáže přenést přes srdce, že po pětadvaceti letech přijde o práci jenom kvůli věku. V dalších zprávách proto divákům oznámí, že během svého posledního vysílání spáchá sebevraždu. Šéf televizní stanice Frank Hackett chce Bealea na místě vyhodit, když se ale ukáže, že by UBS mohla dosáhnout v den Bealeovy smrti nejvyšší sledovanosti v historii, kariéristka Diana Christensenová šéfa přesvědčí, aby tohle osudové závěrečné vysílání pojali jako zvláštní událost. Beale se samozřejmě nakonec nezabije - ale začne nesouvisle hovořit o hrozném stavu světa a televize především. Díky tomu se z něj stane nejžhavější osobnost americké televize. (Cinemax)

Sawy

Network je zákeřný film.Háže diváka do změti postav a dialogů,které jsou chrlené neuvěřitelnou rychlostí,jako by říkal: Do toho,zorientujte se sami! Občas dokáže být vtipný,ale po většinu stopáže zůstává hlavně mrazivou satirou,poukazující na pro nás samotné poněkud nepříjemné věci a fakta.Dnes je paradoxně možná ještě aktuálnější než v době svého vzniku,což ji činí absolutně nadčasovou.Famózní herecké výkony všech zúčastněných pak ukazují,že ty tři herecké Oscary padly na úrodnou půdu.Stejně ovšem vládne excelující William Holden,který paradoxně sošku nedostal.Nejdůležitější položkou Networku je ale doslova geniální scénář,který mezi těmi brilantními dialogy obsahuje několik scén,které už asi nikdy nevymažu z paměti.Stejně jako celý film.Bravo,Sidney,byl jsi velký režisér! 90 % ()

mm13

Jeden z filmov, ktoré si zaslúžia minimálne esej (kvalitnú esej, ktorá by po obsahovej stránke po okraj naplnila svoju definíciu). A pokojne aj jednu ročne. To by dnes bola krásna... či skôr "krásna" zbierka esejí! ()

Caszidy

Neuvěřitelně pravdivý fiktivní příběh o fungování televizních stanic a médií vůbec. Vlastně se divím, že se už něco podobného opravdu nestalo. Hvězdné obsazení hraje pod taktovkou dirigenta Sidneyho Lumeta jako symfonický orchestr a obzvláště sóla pro Faye Dunaway a Williama Holdena stojí za to. Na doprovodných nástrojích více než potěší Robert Duvall a další. ()

Hwaelos

Network je skutečně znepokojivá podívaná. Rozhodně nejde o konvenční hollywoodský příběh v jakémkoli slova smyslu. V podstatě tu není hlavní hrdina, ani kontinuální děj, který by směřoval z bodu A do bodu B. Brilatntní monology Howarda Beala tu mají obvykle víc prostoru, než rozhovory a vše ještě zcizuje hlas vypravěče, který jednou za čas suše oznámí, jak se posunuly ratingy vysílání. Ale v čem je tahle satira opravdu nadčasová, vynikne, když se člověk podívá, jak se něco, co v zlatém věku televize vypadalo jako sci-fi, změnilo v realitu - ať už jde o zkonzumování kontrakultury mainstreamem nebo zážitkovou instagramizaci lidského zoufalství. A Faye Dunaway! Okouzlující a úžasná, s obrovskou hereckou paletou. ()

Dale

Presne takéto filmy mám rád, ktoré majú myšlienku. Keď ešte k tomu majú výborne napísaný scenár, plný kvalitných dialógov a celú zostavu skvelých hercov, nie je o čom, plný počet. ()

MrCreosote

Satira ze satir nejsatiričtější. Cynismus a nadsázka se zde snoubí s perfektními hereckými výkony (což dokazuje i nůše oscarových nominací) a bravurním scénářem, přičemž Lumetova režie to všechno skládá do perfektního celku, kdy na konci filmu zůstáváme jako opaření a nevíme, zda se smát, či brečet. P.S. Nadčasovost filmu vystihuje i motto na obalu amerického blu-ray disku: "Still mad as hell". ()

Marek1991

Noam Chomsky zdá sa nie je jediný kritik médií vo svojej dobe. Svojou troškou prispeli aj Paddy Chayefsky a Sidney Lumet. Svet médií tak, ako si ho mnohí idealisti asi nepredstavujú, no realisti sa môžu pousmiať nad tým že, však my to poznáme z vlastných skúseností. Morálka a pravda v televízii? Čo to je, hlavne, že je sledovanosť, hlavne že plníme majiteľove priania a spoločnosť nás uznáva, niekedy dokonca ani trocha kontroverzie nezaškodí, ak ju môžme kontrolovať a narábať s ňou. Presne takto sa nad tým treba na chvíľu zamyslieť, tiež aj nad tým, prečo stádo naďalej sedí pri televízii a po troške vzrušenia, kde nepochopilo posolstvo, len z neho malo šou, pokračuje v predchádzajúcom trende. Podľa mňa dosť podnetná konverzačka, ktorá rozhodne nenudí a často prekvapuje výrazne protispoločenskou kritikou. Podľa mňa sú tu nezabudnuteľné scény, ktoré film dostávajú na zem, no pritom sú šokujúce a k zamysleniu, napríklad úvod s psychickým zrútením moderátora v hlavnom prenose, či nátlak v zasadačke na Howarda Beala, kde zaznejú slová, ktoré treba brať vážne aj k realite, záverečný efektný a povrchný moment má slúžiť najmä ako cesta k tomu záberu na viaceré obrazovky, kde by ste si mali niektoré veci uvedomiť podľa mňa. Jedná sa tu o nadčasovú záležitosť, psychologické dielo späté dosť s kritikou korporátneho kapitalizmu, kde pre mňa menej slávni herci a herečky rozpútali drámu, ktorú len tak bežne v televízii asi neuvidíte, teda aspoň nie zatiaľ a aspoň nie na Slovensku. ()

corpsy

TV M@rkíz@ a TV J000J, aj vy máte podobné problému, tak geniálne ukázané v tomto snímku? Každopádne, odpoveďou môže byť monológ z filmu, od postavy menom Arthur Jensen. ´´Už neexistujú štáty, národy, ale len masa ovládaná systémom peňazí´´. Takže hor sa za ,,rejtingami,, a krivkami sledovanosti, nech sa dav baví. Slovami Maxima Decima Meridia - ´´Vy sa nebavíte?´´ ()

NinonL

Skvělý výkon herců, hlavně Faye Dunaway. Příběh o jednom televizním pořadu, který nejdříve nadchl milióny diváků a později jeho popularita upadala. Film je o zaměstnancích a majitelích televize a o tom, jak na jednotlivé situace reagují. Film určitě stojí za to vidět. ()

Cimr

,,Milí diváci, protože jsem dostal padáka, rozhodl jsem se na tomto kanálu za týden spáchat sebevraždu." Super, říká si Cimr po pěti minutách sledování, to je naprosto výborný výchozí bod vyprávění, to jsem zvědavý, kam to vygraduje! ,,Musíme tě okamžitě vyhodit z UBS. Ale Diana z FCG říká, že to zvýší rating, tak přesvědčí Andersona z QBI, aby odkoupil licenci, sledovanost se zvýší, ale po čase to lidi nudí, sledovanost se sníží, šéf Rodgers z FUA říká, že klesla pod 40%, když přitom NSI má 42%, takže Howarda vyhodíme. Jenomže on se z toho zblázní a lidi se začnou zase dívat a sledovanost stoupne na 45%, což je suverénně víc, než má FBS i QPI dohromady, a to i po započítání ratingu z EFE, jenomže on zase začíná říkat blbosti, sledovanost zase klesá, ale zamiloval si ho ředitel Smith z UFB, takže to musíme nějak vyřešit..." A tak dále, a tak dále. Na plánovanou sebevraždu se zapomene, toto téma se dále nerozvíjí a film přejde spíš k statistikám a výjevům z korporací. Geniální satira na zpravodajství? Asi jo. Možná jsem v těch vedrech na LFŠ s rouškou na ksichtě byl jen nepozorný a netrpělivý divák. Možná jsem od filmu čekal něco jiného. Ale taky je možné, že Network prostě zastaral a v době, kdy si lidi v reality shows prohazují manželky, soutěží v prdění, či poznávají vlastní sestru podle jejího holého zadku, už nešokuje tak, jako před 45 lety. Každopádně kvůli nepřehlednému příběhu, co se motá pořád kolem toho, jestli Howardovi zrovna stoupá nebo klesá sledovanost, pomalému tempu (monology, co pět minut rozvíjejí jednu myšlenku) a nesympatickým, uječeným postavám mi upřímně činilo problém tento snímek dokoukat. Byť obsahuje beze sporu skvěle kousavé hlášky. I nezapomenutelné scény. Asi dvě. ()

kareen

Inteligentní, chladně střízlivý náhled do zákulisních praktik televizních zpravodajství, které už dávno rezignovali na něco takového jako je profesní morálka a jejichž svatým grálem a jedinou hodnotou, kterou uznávají jsou příznivé raitingy. A v rámci této honby za sledovaností se neštítí takových věcí jako je manipulace s diváky, či ovlivňování veřejného mínění, což se jim celkem úspěšně daří, protože dnešní divák je nezřídka kdy jako ovce, která chce být klamána. Ale ještě větší měrou než diváci jsou tímto světem poznamenáni hlavní aktéři této mediální mašinérie. Jako třeba Diane Christensen ( ve skvělém podání Faye Dunaway), kterou už tento cynický, nereálný svět pohltil natolik, že není schopná fungovat ve skutečném životě a proto také její vztah k sympatickému Maxovi (ještě lepší William Holden) zákonitě ztroskotá. Maxův proslov, když se s ní loučí je pak toho všeho nejlepším shrnutím a zároveň obžalobou...Výborný snímek, bohužel svým vyzněním dohánějící naší dobu se stále zrychlenou akcelerací. ()

kobejn

Brilantní satira na TV svět a popularitu, záverečná scéna je úžasná, a nejen ta, geniální scénář, v podstatě neuvěřitelné, že něco takovýho vzniklo uprostřed zábavního průmyslu, velmi chytrá sebereflexe. ()

havLord

Je to tak. Peníze, samozřejmě. Však se na Network sami podívejte. Film nepřináší žádná nová zjištění, ale tu skutečnost zde Lumet demonstruje moc pěkně. ()

Popluh

Podařený film z televizního prostředí, jehož výpovědní hodnota je přenosná i na dnešní dobu. Velice chytrý scénář to hraje na obě strany a kromě kritiky lidí stojících za televizních vysíláním se chytře naváží i do samotného publika. Film navíc skýtá jednu z největších moderních pravd o té pravdě, že kdo je v televizi, má "pravdu". Tenhle film si zaslouží každého Oscara, kterého dostal v hereckých kategoriích i nominace, které posbíral v těch dalších. Chytrá satira, kterou asi nikdy neuvidíte na televizi Nova. ()

GodComplex

Network mela k dispozici velky potencial, dobry scenar i kvalitni herce (krome Faye Dunaway, ktera je ale nesympaticka snad v kazdem filmu), skoda, ze se to nevyuzilo k necemu atraktivnejsimu, protoze vysledek byla jen lehce nadprumerna medialni nuda. Stale je tam ale nekolik velmi pusobivych proslovu, kvuli kterym to stoji za to videt. "This tube is the most awesome God-damned force in the whole godless world." 6/10 ()

Tommass95

Začátek nebyl nejhorší, bohužel však tento film byl minutu od minuty nudnější. A to nejlepší přišlo nakonec, když se ve vedení televize rozhodnou kvůli nízké sledovanosti zastřelit moderátora v přímém přenosu... ()

MikO_NR_1909

Je priam obdivuhodné, aké širokospektrálne sféry pozemského života režisér vo svojich filmoch rozvádza. A nepriamo dospeje k podobným výsledkom : nekalé zákulisie policajných praktík, beštiálne situácie vo vojenských táboroch, krvilačné verdikty porotcov v sieni, hrozby informačných vojen, televízne pletky... Trochu mi z opačného uhlu pohľadu pripomína iného matadora - Franka Capru. Lenže zatiaľ čo Capra dáva do opozície "rozprávkových" zloduchov (kde dobro prirodzene vychádza z človeka), Lumet prenáša pozornosť k tým zvráteným a skazeným. Čím majú väčší priestor realizácie, tým viac dehumanizujúco podkopávajú aj to najmenšie ľudské, čo v nich zostalo (pričom dobro je niekde až za tou nekonečnou priepasťou beznádeje). Lumet vlastne nepoužíva satiru či plnohodnotnú príbehovosť (čím by nalákal širšie publikum) ale nadnesený realizmus, čiže v konečnom dôsledku svojou výstižnou servilnosťou otvorí dvere aj tomu retardovanému, aby pochopil. Otázne je, do akej miery to bude priemerného diváka zaujímať, lebo zo skúseností je jasné, že 80% ľudí sa bude neustále kŕmiť tými istými sračkami, ktoré Finch vo svojich prejavoch spomínal. Vlastne robíme týmto hajzlom dobročinnú službu a ešte sme šťastní, ako s nami vymetajú. Ťažko sa to počúva... Mimochodom je to jeden z tých tématov, v ktorom vyniknú herecké výkony až k nebesiam. Asi toľko. ()

Freemind

Obrovské zklamání. Možná je to tím, že jsem si analýzu médií užíval po 3 nebo 4 semestry na škole, ale Network šlo prostě totálně mimo mne. Celé to bylo strašně přemrštěné a uřvané, Faye Dunaway hrála naprosto hnusně, satira nebyla ani vtipná, ani nijak objevná, scénář neměl žádnou spojitou strukturu. Zkrátka a dobře - po hodině jsem zjistil, že mě tento film střídavě nudí a irituje. Moc se mi líbil Robert Duvall, to je asi tak všechno. Teď si vzpomínám, že velmi podobné pocity jsem si odnesl ze Psího odpoledne, Sidney Lumet mi zřejmě není souzen. Vyhodit, zapomenout. ()

kaylin

Skvělý film o tom, jak jsou média silným prostředkem, ale zároveň o tom, že vlastně nejde o média samotná, ale o to, kdo za médii stojí a co vlastně chce. Nejde o to, co se divákům vysílá, ale jde o to, jaké jsou ratingy televizních společností. Je smutné, že to se ani po čtyřiceti letech nezměnilo. Na štěstí se prozatím až tak daleko nezachází. Více méně... ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty