Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Matros

V roce 1977 šel do kin malý poslepovaný film za směšných 11 milionů dolarů, kterému nikdo nevěštil nic dobrého. A zbytek je historie. Láska na první pohled. ()

Milky. odpad!

Zpětně hodnotím SW. Bohužel já tomuhle divnému geek/nerd/bullshit univerzu nikdy nepřišel na chuť. Přijde mi to strašně naivní, debilní a pro lidi, co ne, že nevylezli z puberty, ale nikdy se do ní ani nedostali. Jediné co mi přišlo koukatelné a i možné užít si, jsou Attack of the Clones a Revenge of the Sith. Jinak obecně celá ta starwars filosofie a kultura s panicovitýma fanouškama jde mimo mě a asi to nikdy nepochopím.Tohle je tak pro lidi co žerou Theórii velkého třesku plesku a lízali by Šeldonovi jeho teplé kulky. ()

rsimonyi

Teď když jsem viděl Epizodu I-III se mi epizoda IV líbí ještě daleko víc. I když mezi Epizodou III a IV je rozdíl v premiéře 28 let, krásně do sebe zapadají. Původní trilogie je dějově daleko lepší než ta nová. ()

lucyeee

no pořád nechápu co se na tom každěmu tak strašně líbí!!!vždyť je to hovadina, jakož to ostatní díly!!!tolik díllu snad ani nebyla potřeba........... :( ()

Const.ex

Film, na kterém jsem vyrůstal, a který ani po tolika letech, narozdíl od jiných rádoby klasických filmů, neztratil nic ze své filmové krásy. Spusta filmů, které se mi líbili ještě v mých ranných filmových začátcích :-), se mě po shlédnutí s odstupem času zprotivý a zklame.. ale v tomto případě je to přesně naopak! Pokaždé postupuje na mém soukromém žebříčku víše a víše až jendou možná stane přímo na samotném vrcholu ve velice kvalitní společnosti. :-) Již po odletu úvodních titulků, které řadím jako jednu z největších inovací a filmových triků v dějinách historie filmu, příjde veskrze minimalistická vesmírná potička, která nadchne svým pojetím a zastíní mnoho jiných "bombastických" digitálních sekvencí ve všech možných letních spektáklech (ale i epizodách I a II). A to je pouze začátek. -- Děj filmu je pojat jeko tipická pohádka boje prosťáčka, (Luk Skywalker) s velkým osudem, proti tyranům "galaxii" a tím pomoct nebohé princezně (Leia Organa) a dobít si uznání a svlávu mezi spojenci (Aliance rebelů). Skvěle funguje důstojný rádce (Ben Kenobi), který na sebe bere úlohu chlapcova opatrovníka a mentora. Hlavní hrdina potkáva na své cestě jak spojence (Han Solo, Chewie..) tak nepřátelé (Darth Vader, Moff Tarkin..) a směřuje ke zalouženému koci, kde zlo prohrává a dobro žije. Že už jste tenhle příběh už někdy slyšeli? No, po pravdě celá polovina všech filmů má přesně tento koncept.. takže nic nového. A přece už přes třicet let se skoro všichni filmový fanoušci snaží zjistit co je tu jinak, že děj se stává nadčasovější než většina té poloviny filmové plejády. Je to forma. Forma tak geniální, že můžeme Georgovi Lucasovi jen poděkovat za to, že nevybral nějaký jiný dějově originálnější koncept a dokázal vypilovat ten stávající (i když škoda, že se muto v Epizodě I už tak moc nepovedlo :-(). Skvělé odlehčení je jak kvalitní herecký výkon H.Forda tak jízlivé ztvárnění Leii v podání Carrie Fisher. -- Drobné chybky které jen zamrzí v příběhu bohužel jsou.. například role Moff Tarkina (Peter Cushing) je skvěle zahraná ale bohužel se v ději trochu ztrácí. Jako hlavního "padoucha" ho zastínil Darth Vader, který měl hrát roli jakéhosi strašáka a převzít iniciativu až v pokračování. Darth Vader působí ne tolik důstojně (rychlá řeč Jamese Earla Jonese trochu kazí dojem, ale tu napravuje v pokračování) jak by mohl. A trochu kodrcání v lineárnosti.. ale který film chyby nemá? :-) Celkově tedy ne čistých pět ***** ale tak 90%. Do kvality Epizody V mu trošku ztrácí. Ta trocha, která udělá z filmu legendu. ()

stankub

I když je tento díl nejstarší, je taky pro mě nejlepší. Smíchává se zde od všeho trochu - sci-fi, romantika, komedie, akce, prostě všechno - 5* ()

Salmayo

Tak po sjíždějí TOP250/200 jsem musel jít na tuto vesmírnou sérii. Nechápu co na tom všichni vidí ! Průměr za efekty, který na tu dobu asi byly nadprůměr. ()

Gagner

Začátek největšího příběhu, který kdy ve filmové historii vzniknul a samotnou ji ovlivnil. U mnoha filmů mě vadí až příliš dlouhá stopáž, tady bych ji naopak prodloužil a věnoval nabytý čas větším emocím hlavním hrdinům a jejich větším psychickým rozebráním. Ale je to za pět, míň to nejde :) ()

Fajla

Timto to vsechno zacalo. Kdysi davno, v jedne predaleke galaxii... Zlate pismo odleta v dali za doprovodu nezapomenutelne hudby Johna Williamse. Pro nekoho je to zacatek filmu jako kazdy jiny, mozna trochu osobitejsi, pro me a pro mnoho dalsich takto zacala celozivotni pout plna droidu, vesmirnych lodi, ctenych rytiru Jedi a vsudypritomne Sily. Necht nas fanousky navzdy provazi Sila... (100%) ()

Barbuchas

Pro mě bezkonkurenčně nejlepší z celé série. Samozřejmě se efekty nemůžou rovnat s novými díly, ale na tu dobu je to klenot! Trošku mě zklamala Lea a Luke- čekala jsem lidi, na které se bude hezky dívat, škoda... Ale příběh je promyšlený. Vše, co jsem od tohoto filmu očekávala, jsem zde našla. ()

Dejvi21

Začátek a zároveň pokračování, kterému nemám co vytýkat. Přestože během mého dětství, kdy jsem se o SW začal zajímat, byla už ke zhlédnutí vizuálně pokročilejší Skrytá hrozba i Klony útočí, viděl jsem tento díl jako první a jsem za to rád, protože mě doslova uchvátil. Nikdy jsem nebyl vyloženě sci-fi nadšenec, ale Hvězdné války si u mě získaly nenahraditelné místo. Kultovní záležitost. ()

betyn

Je to dobrý film,o tom není třeba diskutovat,ale stačí to v dnešní době?Kdybych tento film viděl v kině v roce 1977,byl bych z něho asi nadšený,ale bohužel doba šla dopředu a proto tento snímek ztratil hodnotu,pro mladé lidi určitě.I přes to jsem ji v tom chtěl ale najít…chtěl jsem najit to '‘srdce‘‘ ,které chybělo prvním dvěma Epizodám.Naštěstí jsem si i přes nudnější začátek tento film užil a '‘srdce‘‘ jsem si našel,a když vezmeme v potaz s jakými problémy tento film šel (nešel) do kin zaslouží si krásné 4 hvězdy.I když milovníkem Star Wars zrovna nejsem,na jednom bych se shodl,tento film prostě jednou pro vždy změnil kinematografii.Musím tu také uvést i jedno velké plus poprvé se objevil Harrison Ford a znova se ptám,co by jsme si bez Harrisona počaly kdyby zůstal pouze jako nahazovač textu?Více...http://www.stream.cz/slavnedny/684438-25-kveten-den-kdy-mely-premieru-hvezdne-valky ()

Hepy13

Na svojí dobu to musela být opravdu velkolepá podívaná, když si představím že na to jdu v té době do kina, asi bych z toho byl unešený. Samozřejmě i dnes má Star Wars po celém světě své věrné fanoušky, já do nich ale nikdy asi patřit nebudu. Je pravda že celý film je poměrně velká nuda, tedy až na poslední půlhodinku, tam jsem měl konečně pocit že koukám na Star Wars. Hudba ta je samozřejmě perfektní, to se musí nechat. No a když už mají všichni laserové zbraně, tak bych jim doporučil přidělat alespoň laserový zaměřovač. Aby nestříleli pořád někam do háje, jako se jim to ve filmu stávalo :-D ()

RomeroIsGod

Nesmrtelná klasika a v dětství moje nejoblíbenější filmová série společně s Bondem. Nemá cenu nic psát, všechno tu už bylo řečeno. Kdo neviděl jako by nebyl. 100% ()

Blue.Shark

Čtvrtá epizoda je viditelně postavena na na svou dobu přelomových technikách speciálních efektů a vymazleném "řemeslném" provedení modelů a masek. Bohužel nemohu dát plný počet bodů už z toho důvodu, že příběh tu hraje jaksi vedlejší roli. Taky mi moc nesedlo, že Luke sice přišel o celou svou rodinu, ale zasáhlo ho to asi jako ztráta ponožky. Na druhou stranu je tu perfektní Harrison Ford ve své nezapomenutelné roli a C3PO s R2-D2 tu kupodivu nejsou nijak nadbyteční. Čtvrtým Star Wars by měly stačit čtyři stars. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes