TY

• USA You
USA, (2018–2024), 39 h 24 min (Minutáž: 42–58 min)

Predloha:

Caroline Kepnes (kniha)

Hudba:

Blake Neely

Penn Badgley, Elizabeth Lail, Victoria Pedretti, James Scully, Shay Mitchell, Luca Padovan, Ambyr Childers, Nicole Kang, Jenna Ortega, Carmela Zumbado (viac)

Marcos22

Velmi slibně rozjetý seriál, kde žádná z ústředních postav není vykreslena kladně a je pouze na Vás, jak obhajitelné je z Vašeho subjektivního pohledu její chování. Několikrát se Vám tak v průběhu sledování stane, že svou oblíbenou postavu změníte, a to i několikrát v průběhu jednoho dílu. "You" bohužel s blížícím se koncem ztrácí dech až nakonec zcela zemře posledním dílem první série. Celkový dojem z celého seriálu tomu sofistikovaněji náročnějšímu publiku zkazí především dvě skutečnosti. Prvním je absence jakéhokoli vyšetřování jednotlivých událostí, a když už se v seriálu objeví nějaký ten policista nebo detektiv, tak jsou z ranku těch nejprimitivnějších. Druhým je nelogická změna chování postav v průběhu jednotlivých dílů, a to bohužel není vývojem postav samotných, ale neobhajitelně chabým scénářem, kdy se např. ze sebestředné "kravky" stane Sherlock Holmes, aby se z ní v následujícím záběru stal jedinec po lobotomii mozku. Po výborných úvodních dílech s ratingem okolo 80 %, kleslo mé hodnocení v závěru řady až na 20 %, což je pro mě obrovské zklamání. Za fantastický casting ústředního dua Elizabeth Lail - Penn Badgley a úvodní díly dávám dvě hvězdy. 😕 ()

zdepapepa

Už jsem koukal na film jen kvůli GIFu. Už jsem koukal na anime jen kvůli memům. Dlouho, jestli vůbec, jsem nekoukal na seriál jen kvůli shodě jmen s hlavním hrdinou. A taky trochu zvědavosti k ústřední premise. Vyklubala se z toho koukatelná dekonstrukce klasických trop romantických filmů, kdy to místy hraničilo se sitcomem, místy pro změnu s mrazivým thrillerem, kdy si člověk vzpomněl, že Joe skutečně je narušený člověk. Ve výsledku z toho mám však pocit laciné power fantasy bez vyústění občas okořeněnou typicky hollywoodskou nerealističtností (navzdory komentáři o dekonstrukcích). Avšak s tím, jakou roli v celém příběhu hraje technika a sociální média bych rád seriálu YOU udělil cenu čestného dílu Black Mirror, který hravě strká do kapsy těžkopádně okatou satiru Nosedive nebo hloupě vykonstruovaný, leč mnou oblíbený Crocodile. Celkově se toto zdá být oblíbený žánr Netflixu, podobné pocity jsem měl i z jiného seriálu od nich - TEOTFW. A to včetně konce, kde u obou seriálů bych se obešel bez další série. Budu za ni vděčný, ale jako stand-alone minisérie by to bylo lepší. Koukám, že i v Netflixu se našel někdo, komu ty seriály přišly podobné. ()

GodComplex

Bylo to ok, ale i na muj vkus prilis americky priblble. Scenar je totiz strasne pritazenej za vlasy a nektery sceny jsou silene over the top, cimz tomu schazi jakakoliv duveryhodnost. Nicmene jinak fajn a jedna serka se dala, dalsi uz ne. 6/10 ()

dom156

Tento seroš mě velmi překvapil. Obě série si drží vysokou laťku s podobným modus operandi. Vše stojí a padá primárně na hlavní postavě což je v tomto případě Penn Badgley. Tohoto herce jsem měl poznat teprve až s tímto seriálem a hned mě zaujmul. Vyprávění příběhu i s myšlenkami je supr mix v tomto žánru. Bohužel výběr vedlejších postav a hlavní oběti mi nepřišel zrovna nejpovedenější a i díky závěru druhé série, který nechci spoilerovat doporučuji, ale nedávám plné hodnocení. ()

sofiapetra

Šla jsem do toho s nechutí a několikrát, protože to příliš připomínalo Dextera, což mě lákalo i štvalo zároveň, ale pak jsem se s tím nějak smířila - že ačkoliv to není zdaleka tak chytré, napínavé, rafinované a ftipné jako Dexter, tak přesto se na to dá dívat. Třetí série se mi líbila nejvíc. ()

applause

Pořád nevím, co k tomuto seriálu napsat, ale je to jeden z nejlepších seriálů za poslední dobu, co jsem viděla. Ze začátku to vypadalo jako kravina, ale pak se děj rozjel a pohltil mě. Více se mi líbila druhá série, i když první dva díly byly slabší, potom se to rozjelo, že jsme zkoukli 7 dílů vkusu. U první série byl u mě hlavní problém, že mi lezla na nervy ničím nezajímavá Beck, za to Love mi byla hned sympatická a to jsem ani netušila, jak se bude děj dál vyvíjet. Nejlepši byl zvrat na konci. Joe konečne našel sám sebe v ženské verzi. Nejhorší u mě u tohoto seriálu bylo poznání, že jsem vědomě soucítila s psychopatem, chápala ho a i přes to všechno co udělal mu přála štěstí. Myslím si, že to je tím, jak byla hlavní postava vykreslena, co prožila, že je diváky pochopena pro to co dělá. Přes to všechno co dělá je vylíčena jako relativně kladná postava a za své činy není potrestána. Což se bojím, že někdo podobně smýšlející se toho může chytnout a později si takhle obhajovat své skutky. Penn Badgley byl výbornej, jako by se do role Joea narodil. Trochu mě mrzí, že v roce 2021 bude 3.série, protože si myslim, že by bylo nejlepší kdyby se 2.sérií tento přiběh uzavřel. Musím o tom pořád přemýšlet a stejně vím, že ze se na ni ze zvědavosti stejně budu koukat. Knihu jsem nečetla, ale chystám se na ni a seriál nic jiného, než doporučuji. ()

ilemas

Začátek mě zaujal a těšil jsem se na dobrý seriál, ale i přes zajímavé téma mě to dalšími díly začínalo trochu nudit, rozvláčné, schází větší dynamika, ale jako celek dobré. Hlavně konec závěrečného dílů, takže se těším na další řady. ()

Havaj8

Tak nějak jsem čekal hodně, ale takovou úchylárnu a zvrácenost, že se mi to bude i líbit, to teda ne. Ono Joea totiž nejde nemít rád, on to celý myslí dobře, ale občas se to trochu zvrtne a je třeba včas zakročit. První sérka stála na poznávání pravý Joeovi osobnosti a hlavně jeho "první lásce" Beck, která byla prostě kouzelná a není se co divit, že je pro ni schopnej udělat cokoliv. Každej díl dokáže překvapit a 9. díl, respektive jeho konec byl úplně že What? To bych čekal na poslední díl řady. Druhá sérka měla pomalejší rozjezd ale od 5.dílu, kdy se to opět zvrtlo jiným směrem to nabralo zase grády a jelo to opět až do konce. No pro mě to byl zas 9. díl + poslední vysvětlující. Jako spojit dnešní realitu, lásku a stalking se v tomhle případě vydařilo. Pokud se nemaj v plánu moc opakovat a přijít s něčím originálním i nadále, tak se na tu 3.řadu docela i těším. ()

Vyhy

1.série - 80 %  Další Dexter se nekoná, ale je pravdou, že Joe je mu v patách. Alespoň, co se týče první poloviny série. Pak přijdou na řadu díly, které jsou spíše romantické, než-li thrillerové. Samotné finále to ale naštěstí vše zpraví. Jo, i my diváci u tohoto počinu chytneme závislost. 2.série - 60 % O poznání menší hype, než který jsem díky první sérii získal, přesto si to drží kvalitku a nové postavy zabaví. 3. série - 80 % Levnější varianta Dextera s manželkou se celkem povedla a příběh fakt dokáže zaháčkovat. 4. série - 70 % První polovina připomínající novodobý příběh od Agathy Christie zněla dobře. Dokonce i zvrat uprostřed série mě překvapil, což se ne vždy stane, ale druhá polovina řady už spadla do nudného průměru, jenž mě neoslnilo. ()

dubinak

1. série: Nebyla jsem si úplně jistá, jestli mě tohle téma dostatečně chytí, aby mě to bavilo. Nakonec jsem docela příjemně překvapená, ač to nějaké mouchy pro mou osobu mělo. Za první velkou považuji hlavně absolutní tupost a přelétavost hlavní hrdinky, sice své chování často objasňuje, to mi ale nepřidávalo na tom nějak více si jí oblíbit a soucítit s ní tak, jak se ode mě asi očekávalo a byly momenty, kdy jsem si jí její osud přála. Celkově je to ale stavěné na velmi zajímavé formě, ne jednou jsem si vzpomněla na román Collector od Johna Fowlese, kde byly i podobné symboly a prvky co se týče prostředí a zájmů hlavních postav. Tím, že jsme v podstatě neustále v Joeově hlavě, dodává to příběhu svižnost a opravdu to nenudí. Prvních pár dílů jsem sice musela jak se říká překonat, ale to mám ostatně téměř u všech nových seriálů. Druhou mouchou pro mě byla ta veškerá romantika, občas jsem jí byla až znechucená :D Ale naštěstí to potom vyvážil nějaký ten útok nebo vražda, tudíž to se dá taky překročit, protože tvůrci se opravdu snaží udržet divákovu pozornost a jsem ráda, že jsem zrovna měla víc času na to, abych si dala půl série naráz. Suma sumárum hodnotím velmi kladně, jen doufám, že druhá série už bude mít o hodně rozumnější hlavní hrdinku, se kterou se bude dát i sympatizovat. 2. sérii moc neprospěla změna lokality a exteriéry kalifornského L.A.. Tak nějak moc to poameričtělo a chybí tomu taková ta romantická komornost první řady. Tahle série se proto může líbit spíš komerčnějšímu publiku. Má to ale taky jedno velké významné plus, protože hlavní hrdinka konečně není otravná a působí lidsky, normálně a ne jako naprostá kráva jako byla Beck. Nicméně co se týče příběhu, vadila mi tam asi jen ta přitaženost za vlasy v závěrečných dílech. Úrovnově je to ale pořád slušná jízda, která moc nenechá vydechnout. Sice s rozpaky, ale těším se na třetí řadu. 3. série: Tento seriál se pro mě stává dalším ošemetným guilty pleasure a tak trochu bych si dala flákanec, že tomu dávám čtyři hvězdy, protože je to přitažené za vlasy každou sérií víc a víc. Obsahem a myšlenkami je to ale pořád celkem na úrovni, řeší se tam otázky vztahu, se kterými se (až na ty vraždy) dokáže divák sžít a mlátí to tam všemi hormony a emocemi. Je to ale na druhou stranu už strašně nereálné a původní nápad a koncept je zcela nenávratně fuč, takže je lepší se sebou ty série už za žádnou cenu nesrovnávat. Jednotlivé strasti hlavního páru už často hraničí se sci-fi, ale asi právě proto si chcete hned pustit další díl. Holt, masová kultura funguje. 4. sérii jsem už přemýšlela, že dám ty hvězdy snad jen dvě, protože kam se vydal tento seriál je mi už fakt záhadou. Já ani nemůžu říct, která půlka byla lepší, protože každá měla své ups and downs, ale spíš ty downs. Můj primární problém tkví ale v celé té náhodnosti a absurdnosti prostředí zhýčkaných karikaturních zbohatlíků, nesnesitelných postav a dokonce i výsostně nesympatické hlavní ženské postavy. Jak se mi zdála už třetí série přitažená za vlasy, to jsem ještě nevěděla, co může přijít dál. Je vidět, že nápady na logický scénář aspoň v rámci You univerza, který byl vždycky trochu specifický, ale měl tu moc diváka držet napnutého jak kšandy a šokovat co pár dílů, už hodně rychle vyčpívají. Můj názor je klasicky v nejlepším se má přestat, což se mělo vyřešit zakončením seriálu po minulé sérii. Tohle už je tak na dvě a půl hvězdy a to jen proto, že si nechci přiznat, co se z You stalo. Svědčil o tom už ten fakt, že jsem to sotva dokoukala a ke každému dílu se musela nutit. () (menej) (viac)

Pajky3

1. série Musím uznat, že jsem to nečekal, ale stalker Joe a jeho vyprávění příběhu o osudové ženě, si získalo mou pozornost. Právě jeho komentář mi přišel jako ona nejzajímavější součást i díky němu vás to do děje překvapivě dobře vtáhne. Pozornost, kterou to vyvolalo, si to ale zaslouží, protože je to slušně zpracovaný nápad. A rozhodně není těžké si užívat postavu Joea, hlavně protože mu to ostatní postavy dělají hrozně jednoduchý. Hlavní hrdinka Beck je sice pěkná holka, ale její naivita či hloupost mě několikrát vážně zklamala. Ještě horší je to pak s postavami, kterými se obklopuje v čele s nejlepší kamarádkou. Ani Joe však není bez chyby, vadilo mi, že mu až podezřele všechno vychází a prochází. Jak začátek skvěle bavil, tak konec mě trochu zklamal. Zakončení jsem sice čekal a jsem rád, že přišlo, ale poslední scéna je vysloveně špatně. Podle mě měl být You jeden z těch dobrých seriálů, co má jednu podařenou a uzavřenou řadu. Pokud pokračování, tak v podobě antalogie. 2. série Upřímně jsem si nedovedl představit smysluplné pokračování, ale tvůrcům se podařilo vytvořit přechod v příběhu, který smysl přeci jen dával. Z Joea se stává Will a utíká před svým osudem do nového města, kde pozná novou lásku, ale minulost se ho samozřejmě snaží dohnat. Dobře je, že druhá série se nesnaží jen opakovat to, co fungovalo předtím a místo toho přichází s pár novými věcmi. Několik překvapivých zvratů (odhalení v závěru) a ten skvělý komentář hlavního hrdiny, který v sobě prostě má něco, co vás ke sledování přitáhne. Navíc postava Love mě bavila víc než Beck. Závěr opět otevřel dveře pro další sérii, ale bojím se, že pokud to nebylo překombinované doteď, tak během ní už to bude. Ale třeba se pletu, druhou sérii jsem tady nechtěl a když jsem ji dostal, tak si myslím, že je ještě o něco lepší než ta první a já byl pozitivně překvapen. 3.série Třetí řada je vlastně ještě šílenější než předtím. Joe a Love se přestěhují do relativně klidného předměstí, aby společně vychovávali syna. Jenže idylka nevydrží ani pár minut a jako obvykle se začnou věci hroutit. I když je pravda, že tentokrát je to zásluhou impulzivní Love, po které musí Joe zahlazovat problémy. To byla sice zajímavá změna tempa, ale musím přiznat, že tahle řada už mě nezaujala jako ty předchozí. Závěr samozřejmě připravil pokračování a odstranil několik překážek, které by ho dělaly příliš komplikované. I přesto se obávám, jestli to může ještě nabídnout něco zajímavého a nového, nebo jestli už se bude pouze točit v kruhu. 4. série Nový start v Londýně mě bavil a hlavně první polovina měla zajímavý spád, "Eat the Rich Killer" měl něco do sebe, ale rozuzlení se mi netrefilo do noty. Takže jsem trochu zklamaný z té druhé poloviny a z toho, jak se to všechno nakonec vyvrbilo. Každopádně jsem zvědav na to, jak se to v páté řadě úplně ukončí a co se vlastně bude dít, když Joe nebo zase Joe. ()

epicek

Co se týče seriálů, tak poslední roky opravdu velmi pečlivě vybírám, jelikož mě máloco opravdu pohltí. You jsem nakonec dal šanci, jelikož mě základní premisa opravdu zajímala a chtěl jsem vědět, zda mě to vůbec má šanci nadchnout. A je to pro mě absolutně neskutečná pecka, která mě šíleně strhla a já chtěl prostě další a další střípek skládačky. Joe je neskutečný creepy sympaťák a jeho myšlenkové pochody jsou prostě famózní. Ano, nelze nezmínit to, že je to místy předvídatelné, klišoidní a naprosto přetažené za vlasy, ale pokud na tyhle pravidla přistoupíte, dostanete naprosto dechberoucí serálovou nálož! Never let yourself panic. ()

PavelVanekArt

Ze startu celkem fajn stalking a posedlost. Postupem času to vadne jak falus, konec první série a start druhé je oproti zbytku celkem dno, nemám v plánu se na druhou sérii ani dodívat. 3* a.k.a 40% ()

LukeUp

Hustý. A já si říkal, že po Dexterovi psychopat podobných rozměrů už nepřijde. A vida, je tu Joe! První řada se Netflixu povedla, uvidíme, jestli stejnou laťku udrží i ta druhá. Zatím super, příjemná mrazivá atmosféra plná zvratů. Všech deset dílů zhltnuto za víkend, to se stane málokdy, že mě něco takhle připoutá k obrazovce, takže zatím za 5 hvězd a uvidíme, jestli po druhé řadě trošku neklesne moje hodnocení. EDIT: Ani po druhé řadě hodnocení nejde snížit, protože ta byla snad ještě promakanější než ta první. ()

David.Darco

Tak som to konečne dokázal a po takmer dvoch rokoch som splnil priateľke sen a pozrel som si tento seriál. Jeho nepochybne najväčšou doménou je Penn Badgley, ktorý sa do role booksmart-gentlemen-weirdo-stalker-killer jednoducho hodí. Seriál sa snaží pracovať s intertextuálnymi odkazmi, pričom v prvej sérii ide skôr o knižný svet,v druhom vďaka postave Ellie a presunu do LA sa rozširuje aj na filmové/seriálové. Niekde tu už padli komentáre porovnávajúce seriál s Dexterom, ktorého som nevidel. Kedysi som pozeral seriál The Arrow, na ktorý som si práve spomenul. V mnohom bol veľmi podobný. Láska, ochota spraviť pre blízkych čokoľvek, vrah ukrytý pod rúškom tajomstva konajúci v domnení spravodlivosti. Ono sú to v podstate stále veľmi podobné motívy, aj keď sú v konečnom dôsledku z úplne iného sveta. You tak vnímam ako nie príliš originálny, ale v podstate celkom sympatický oddychový seriál. (Slovo oddychový bude zrejme veľmi subjektívne vzhľadom na niektoré celkom brutálne scény) Keď sa na seriál pozriem vrámci jeho štruktúry, v podstate každá epizóda končí nejakým cliff hangerom (o sériách ani nehovorím), tak ako to už z mainstreamovej, masy zabávajúcej scény poznáme. Aj keď som hodnotil v priemere obe série za 3*, tá druhá je z môjho subjektívneho hľadiska o niečo lepšia. Scenáristi začali pracovať s elementom vtipu aj pomimo ironických vnútorných poznámok hlavnej postavy, dokonca aj pekných herečiek pribudlo. Celkovo som mal dojem že sa seriál pohol správnym smerom. Epizódy pôsobili odľahčene. Veľa samozrejme spravili aj omnoho sympstickejšie postavy. Ku koncu sa to už začalo trošku rúcať. Toto bude ale opäť subjektívne hľadisko. Zvrat z konca 2 série nie je úplne podľa môjho gusta, nehovoriac o tých pár sekundách pred.titulkami posledného dielu... Takéto telenovelové naťahovanie deja vážne nemusím. Ale keďže sa príbehy neuzatvorili a autorka knižnej predlohy chystá pokračovanie, dáva to z krestívneho hľadiska logiku. Čítal som že tento "universe", alebo ako to inak nazvať má mať dokonca niekoľko ďalších sérii... Ja som očakával úprimne koniec už v druhej sérii. Neverím že tento námet ponúka toľko čerstvého vzduchu, aby sa scenáristi vyhli repetetívnosti. Ale budiž... Priateľka sa poteší. A či sa poteším ja? Kto vie... ()

mo cuishle

Tohohle milouše, co je tak trochu sériový vrah si musíte oblíbit. Za bojfrenda by ho mohla chtít každá, jakmile se jeho vyvolené něco nedaří nebo ji někdo negativně ovlivňuje život, šup s nim pryč. Ovšem problém je, že Joe se nám tak trochu zamilovavá a nachází tu pravou co 5 minut...což může být malinko nepříjemné pro jeho bývalky :) První série super. Druhé sérii by slušel jiný konec ale toho se třeba dočkáme konečne v té třetí :) Zatím po dvou sériích 80% ()

viperDavid

Takový ten správný nový dexter i když ne tak chytrý, ale nápaditý. Občas se mu něco nepovede a skoro si ho musíte oblíbit. Však on vlastně nedělá nic špatného až na fakt, že se zamiloval tak jako každý z nás. I když on tomu jde dost naproti :) Ne rozhodně zábavný a dobře udělaný krimi seriál a parádní konec druhé série. ()

Qitek

Nezlobte se, tohle je trapárna na entou. Tvl sledovat "Jí " pod oknem (naproti) v prvním patře, sledovat jí od baru v podniku narvaném jejíma kamarádkama... ještě potom, co vás těm kamarádkám představila... Mít týpka ve sklepě obchodu, kde jen slezete schody a jste tam... Hele... hele... ani mě nebaví o tom psát. Fakt ne. A kdo tohle považuje za sofistikovanou sexy cool věc, asi si meje oči savem a mozek dopuje sedativama. Jinak nechápu těch pár doporučení, co jsem na tenhle "novej kult" dostal. Děs. Strčte si to do prdele ()

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

22.04.2021