Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

xLIGHTx

Nečítal som predlohu, viem, že existujú veľké výhrady v tábore skalných fans LOTR univerza, minimálne voči jednej vymyslenej postave, voči zvláštnym úpravám deja a inému. Vidieť, že sa to snaží byť poriadne politicky korektné, je tu relatívne dosť afroamerických postáv. (Ten afroamerický elf extra sympatický nie je, ale dá sa na neho zvyknúť.) Nejaké ďalšie muchy iného charakteru sa tiež nájdu. Každopádne, ak sa človeku podarí povzniesť sa nad niektoré prvky, prípadne divné trendy a ak sa divákovi podarí tiež povzniesť nad fakt, že sa to teda nedrží prísne Tolkien kánonu (čo môže byť pre obdivovateľov diel spomenutého spisovateľa dosť ťažké), tak ide o podarený, veľkolepý fantasy projekt. (Tvorcovia údajne prisľúbili, že druhá séria by mala byť vernejšia predlohe, či to aj tak bude, ťažko zatiaľ povedať.) Prvá séria - za 4, možno 4,5 chlpu z brady trpaslíka, ehm, teda hviezdy. ;) ()

kenkaku

1.řada:**** Padnou tam známa slova jako Sauron a Středozem. O těch už se povídalo v LOTRovi  před 20ti lety. A tedy víme jak to s nima dopadne. Tedy už v desáté minutě první epizody bylo nutné vypnout a snažit se jen konzumovat. Seriál totiž obsahuje několik (pro někoho celkem pochopitelně těžce stravitelných) zkratek, jako třeba probuzení Balroga, které se celkem nepovedly. Obsazení je také celkem “vachrlaté” (budiž opálený Elf, Trpaslík i Hobit - kde se našel i asiat a samozřejmě), ale hlavně zcela protivná Elfí blond-pipka, která se tváří non-stop nasraně a chová se jako namyšlená pinda. Vyprávění jako takové má slabší chvilky, chvilky co mě doslova vytočilo (idiocií) a samozřejmě také ty, které nadchnuly. Mě osobně se líbí, jak vše do sebe na konci zapadne (nezůstanou žádné trapně otevřené linky). Pokud bych měl srovnat s letošním konkurentem “Draky”, vedou “Prsteny” na celé čáře (a po všech stránkách). Podrobněji u jednotlivých epizod. 2.řada: TBD.  ()

herr_carter

První sérii pre-prequelu k pánovi prstenů mám za sebou a jsem plný dojmů - ať už záporných, nebo kladných. Jako celek hodnotím celou první sérii asi jako čistý průměr a je mi jasné, že kvalit LOTRů a Hobitů už asi těžko někdy někdo dosáhne, notabene pokud na to nemá 100 % práva a je svázán v hereckých obsazeních umisťováním všech národnostních etnik. Chápu, že doba je jaká je, ale než jsem skousl černé, či asijské předhobity, černé či asijské trpaslíky a ano - i černé !! elfy !!, byl jsem několikrát v pokušení to vypnout. Obsadit do role hobita či elfa černého nebo asijského herce, je stejně do očí bijící asi jako kdyby Nolan do nového filmu obsadil Vydru s Krampolem. Problémem pro mě byla i hlavní role Galadriel, která se 8 dílů arogantně ksichtí a chudák Blančetka se asi musí drbat kam až dosáhne. Totální idiot a zabedněnec je i sám elfský velekrál, to se taky nepovedlo. A tím bych asi skončil s negativy, pozitivem určitě zůstává hudba, která se mi snad tu a tam líbila ještě více než v legendárních filmech, nečekaně příroda a exteriéry a finální klička v podobě pojmenování Gandalfa a Saurona (jooo to asi čekal málokdo, kdo to bude). Druhou sérii tedy určitě zkouknu taky......... ()

Maynard.

Tak jestli sem Rodu draka dal 3 hvězdičky, tak tomuhle musím dát prostě o jednu míň. Nejvíc se seroš rozjel v posledním dílu asi tak 10 minut před koncem. Do tý doby to teda bylo utrpení svatýho Šebastiána, jak by řekl Ing.Valenta :o). Jediný, co mě zaujalo, tak byl krásne vizuálek. Všechny ty stavby, doly atd, to se povedlo. Jenomže příběhově to byl takovej paskvil, a ještě navíc hrozně zmatenej. Do sebe mi tohle vůbec nezapadlo. Jo a oproti Rodu draka se tady nerodilo, což teda vyzvyhuju :o) ()

DavidS.

Zdevastovat za půl miliardy takovou famózní předlohu/značku nemá obdoby...Děsivý příklad toho, jak finanční kalkul, tvůrčí impotence a woke tyranie, ubíjí umění i obyčejnou zábavu... ()

Wotan

No tak to mám za sebou. Jediný co tu tak trochu funguje, resp vyvolává nějakou emoci je Durin a Elrond. Všechny ostatní postavy jsou na odstřel. Jo jedině snad u Elendilovi dcerky mě zajímalo, jestli má tak pod čepicí nebo to všechno dělají šaty. Elfové vypadají jako by se účastnili konkurzu do Pomády s Travoltem nebo do Olověné vesty ke Kubrikovi. Nicméně tohle všechno by se dalo překousnout, kdyby to mělo nějakej smysluplnej příběh. Asi jsem moc náročnej, ale že je to barevný a hýbe se to už mě prostě nestačí. ()

Elerrina

Úporně přemýšlím, co jsem to vlastně viděla. Jako origin vzniku Tří prstenů elfů to nefunguje, protože jsme se dozvěděli, že byly nakonec ukuty jen jaksi mimochodem a souhrou náhod. Jako origin Saurona (a toho druhého chlápka – asiGandalfa) to vůbec nedává smysl a popírá to ve všech ohledech Tolkienovo dílo. Zbývá tedy, že je to zřejmě origin stvoření Mordoru, do kterého se v důsledku Galadrieniny pošahané mise za pomstou připletli Nůmenorejci. Co se povedlo: samozřejmě výprava a vizuály, ty jsou skutečně filmové, ne že ne. Také hudba, všechna ta omáčka kolem skřetů, určitě trpaslíci, a celkem i ta vyprávěcí linka o nelehkém přátelství Elronda a Durina. Co se fakt nepovedlo: výlet na Nůmenor, dlouhá seznamovačka s tamními protagonisty a příprava na tu jejich expedici jsou opravdu nesmyslně natahované a to samé platí o obraně té mordorské vesnice plné debilních socek. Tady to chtělo krátit nejmíň na polovinu. Co se castingu týče, platí tu divné pravidlo, že pokud je postava typově obsazena v souladu s lore, je charakterově strašlivě nesympatická, až na zabití (Galadriel, Nori, Gil-Galad) a pokud je napsána kvalitně, je nepochopitelně obsazena proti svému typu (Elrond a Celebrimbor prostě vůbec nevypadají jako elfové). Kvóty proti kolorismu raději zmiňovat nebudu, tenhle aspekt se holt musíme naučit překousnout (a taky pomáhá, že zrovna Arondir a Dísa patří k těm lepším charakterům). Silné ženské postavy jsou jako obvykle jen protivné šablonovité karikatury silných ženských postav (čti umanuté blbky, které si jdou za svým i přes mrtvoly). Kvalitní dramaturgie si vzala dlouhodobé neplacené volno, logika se zdejchla už během prvního dílu a dialogy asi psala umělá inteligence na základě generátoru náhodných výrazů z Tolkienových knih. Úplně největší fail je ovšem linka s protohobity a meteormanem, to je prostě intenzivní utrpení od začátku do konce a zbytečný podraz na inteligenci diváka. Jako celek by to pak strašně moc chtělo být rozsáhlou ságou typu LOTRa, ale vylezlo z toho jen mozaikovité, zmatené a hlavně nekonečně natahované leporelo náhodných výjevů, které nedokáže na ploše devíti hodin(!) odvyprávět nějaký/jakýkoliv smysluplný příběh. ()

KoRner

Tak a utrpenie je konečne na konci. Možno keby to neodkazovalo na Pána Prsteňov, tak by to bolo ľahko nadpriemerné fantasy, ale s takými zakladmi, aké má Tolkienov svet je toto dosť hanba. Z postáv, ktoré sme vo filmoch milovali sú plochí hlupáci konajúci bez rozmyslu a scény z Númenoru, ktoré by mali byť ťažiskové, pretože toto kráľovstvo bolo na vrchole svojej slávy, zostali iba prázdne kecy a pár scén na malom nádvorí s digitálnymi komparzistami. V pamäti tak zostane iba krásna hudba, ktorá prekračuje latku bežnej seriálovej produkcie a nech to ostatné už dopadlo akokoľvek, v ďalšej sérii budú musieť scenáristi povstať z popola, aby napravili meno sebe a hercom, ktorým svojou neschopnosťou napísať rozumný dialóg spravili medzi fanúšikmi riadne peklo. ()

JamesSi

První série Pána Prstenů je důkazem, že se spoustou peněz se dá udělat velká podívaná. Příběh je vcelku průměr, ale né o moc horší než vaše typická fantasy show na Netflixu nebo Amazonu. Jsou zde občas neuvěřitelně hloupá rozhodnutí postav u kterých si rvete vlasy, ale přehnaný hate, který to dostalo od internetu si to v žádném případě nezaslouží. Co o přiběhu? Stále si myslím, že jsme skoro na začátku. Společnostvo se posunulo dál za dvě hodiny. Linka s Nori a asiGandalfem teprve začala, ostatní jsou jen lehce pokročilé. Ale jestli mě Pán Prstenů něco naučil - tak když někteří píšou, že "nesnáší politickou korektnost" nebo, že "jsou věci moc woke", tak tím myslí "NA MÉ OBRAZOVCE JE MOC ČERNOCHŮ". Nejsou tu žádné dlouhé proslovy o progresivních tématech, která nesouvisejí s Tolkienem. Doslova tam jsou jen tři černoši a jedna bojovná ženská postava. A to asi naštvalo spoustu lidí. Moje podrobné vysvětlení najdete u komentáře u první epizody. ()

Flaveus

Tak jsme se dočkali dlouho očekávaného díla a co říct...pocity a dojmy jsou rozporuplné. Je vidět, že peníze prostě nejsou vše, ikdyž počkejme na konec, protože ne všechno se vrazilo do první série. Mrzí mě, že taková bomba nebyla svěřena do rukou zkušenějším tvůrcům, protože je to na seriálu dost poznat. Skvělé místa se dost střídají se slabými. Co nelze vytknou jsou opět nádherné lokace a hudba ( např. Wandering Day). Ovšem největší díry jsou ve scénáři, proč prostě tvůrci nepřidali pár epizod navíc, mohli lépe vykreslit jednotlivé postavy, scény a logické díry. Jsem asi jediný, komu nevadí a dokonce si oblíbil Morfydd Clark, která hraje Galadriel a celkově mi obsazení nijak moc nevadí. Chápu že ztvárnit Středozemi je těžké, navíc když nemáte řádný podklad a pracujete více méně z dodatků knihy. A protože má láska k dílu Tolkiena je velká a věřím, že potenciál díla se ještě naplní v dalších řadách mé hodnocení bude optimistické. ()

Jane18CZ

Když jsem se poprvé dozvěděla, že bude seriál Pán prstenů, tak jsem se fakt bála, co to bude za frašku. Trilogie Pána prstenů je mojí srdcovou záležitostí a nedám na ni dopustit. Nemohla jsem tedy Prsteny moci vynechat a snažila jsem se zůstat objektivní. Samozřejmě jsem neočekávala, že by seriál mohl trumfnout trilogii. Ve výsledku musím říct, že jsem VELMI MILE překvapená a na seriálu je hodně vidět, že se snaží držet přístupu trilogie. Ten úvodní rozjezd, hudba, herci atd. Za mě je to důstojné "pokračování" trilogie a už se těším na druhou sérii. Ten závěr byl parádní. ()

HiddenDragon

Kupodivu to neni nakonec uplne marny. Tmavy elf nebo trpaslice jsou nakonec veci, ktere se do fantasy zanru docela hodi. Knizky jsem zatim necet. Je mi celkem jedno, zda to cerpa ze Silmarilionu nebo je to cele zcela nove. Ten feeling prequelu Pana prstenu tam je. Zazni znama jmena a cele je to jakoby porad mlada Stredozeme. Dej sleduje nekolik komunit - Chluponohy (pozdejsi hobiti), Elfy, lidi z Numenoru a orky. Zacina defacto porazkou temneho Morgotha a vzestupem (a vlastne i exilem) jeho nasledovnika Saurona, jehoz poskoci mlade Galadriel zabiji bratra, a tak se zapocne jeji neunavna cesta za pomstou. Herci jsou vyrazni a vybrani podle me vyborne. Na tricich je znat velky rozpocet, protoze si opravdu v nicem nezadaji se starou LOTR trilogii a temer i Hobitem. Prirodni scenerie jsou nadherne a CGI vsech mest - at uz elfu, lidi nebo trpasliku - je peckovni. Kostymy a masky jakbysmet. Akorat co se tyce "fyzickeho" meritka, nedostalo pocitacovemu. Jeden zdejsi clen to dokonale glosoval, ze zachrana lidske rasy v Jiznich krajich se smrskla na "vesnici o padesati lidech a ctyrech baracich" 😆 Bohuzel je tomu tak. Take scenar neni zadna epopej. Misto aby budil dojem napinaveho sprintu na sto metru s citelnym gradovanim, tak je pribeh rozplizly jak osmihodinovy tenisovy match, kdy vizualne nadherne sceny stridaji zdlouhave dialogy uplne o ho..e, presuny zleva doprava (doslova) nebo zbytecne slowmotiony na jedouci Galadriel apod. Kdyby pulku vystrihali, jen by to prospelo. Misto serialu jeden trihodinovej film a je zadelano na dalsi trilogii. Bez debat. Par scen (napr. ty s orky), paty dil se skvelou pisni Wandering Day, pointa a finalni epizoda jsou super. Jenze na ceste k ni schroupate spoustu chipsu pri koukani na rozvlacne prd. Kazdopadne me to namlsalo a jsem zvedav, co vymysli dal. Potencial tam je. ()

LEATHERFAC

Na druhý pokus zvyšuji na plný počet. Klady totiž výrazně převažují drobné mínusy. Předně oproti příšernému Rodu draka (kde nechápu to pozitivní hodnocení) jsou podle mě Prsteny velice povedené. Vlastně mě baví víc než Hobit. Možná dost tím, že se zdejší tvůrci poučili právě z Hobita a v tom co mi tam vadilo nejvíc, se vrátili k původní trilogii. A to v nadužívání digi technologie. Hobit byl nechutně předigitalizovaný, hlavně u skřetů, kteří vypadali hrozně neživotně. Tady se tvůrci vrátili ke klasickým maskám a udělali dobře. Skřeti jsou nechutní, děsiví a hlavně živoucí, tudíž realističtější. Obsazení je tu převážně sympatické, narozdíl od Rodu draka, kde nenacházím jedinou sympatickou postavu. A i když mě korektní všudypřítomné obsazování černochů a asiatů taky sere, nutno uznat, že oproti Rodu draka jsou tady tito herci vybráni alespoň celkem sympatičtí. Hudbu si nemohu vynachválit, teď, když ji už mám naposlouchanou, mi funguje na druhý pokuk ještě líp a McCrearymu se podařilo vytvořit skoro tak geniální soundtrack, jako filmový Shore. A závěrečný song série ve mě vzbuzuje podobné mrazení, jako Golum song z konce filmových Dvou věží. ()

666Carnage

Seriál za miliardu aneb prsteny moči. Je to hezky udělaný a má to velice pěknou muziku. Jenže je to takový meh. Nejvíc se mi líbila linka s Elrondem a zbytek mi zatím nenadchl. Rovnou se přiznám, že na knihy se teprve chystám, takže všechny postavy jsem fakt neznal. Uvidíme, co přinese druhá série. V první se mi asi nejvíc líbila scéna ohledně hory osudu a Mordoru. První série 55%. ()

aquiver

Scénáristicky a herecky nevýrazné a zbytečné fantasy. Tvůrci se zmohli jen na politickou propagandu a korektnost. Jako by fantasy svět nebyl dostatečně rozmanitý. Kladem je rozpočet, který nabídne produkčně adekvátní kulisy, jinak subjektivně nemám důvod, proč po několika epizodách pokračovat.  60 % ()

ChrisBa

1.séria: Veľká škoda.. tešil som sa na zaobrazenie druhého veku a čias ukutia prsteňov moci. Najprv klady: najväčším je výprava a kulisy stredozeme, ktoré sa naozaj podarili. Hudba takisto fajn.. Bohužiaľ je tu veľmi veľa záporov.. 7 častí je úplne nudných, nič sa tam nedeje(sem tam iba nejaký náznak). Linka s hobitmi je najviac otravná.. Nakoniec ale príde 8.časť a zrazu tvorcovia vybalia takmer všetko(odhalia Saurona, ukutie prsteňov elfmi, odhalenie kto je cudzincom padnutým z neba).. a zrazu je všetko uponáhľané.. to ako Sauron preľstil elfov je zobrazené v 1 vete kde Sauron poradí ako ukuť prstene samotnému Celebrimborovi a ten bez váhania poslúchne. Kde sú tí múdri a vznešení elfovia? Tvorcovia mali celých 8 častí na to, aby rozpracovali túto veľkú lesť Saurona a zrod 3 prsteňov a oni to všetko odbili v poslednej časti za 5 minút.. prečo prečo prečo? Veď prstene sa mohli kuť aj 3-4 časti..Sauronova lesť mohla byť oveľa viac prepracovaná.. ale to by musel byť viac prepracovaný aj scenár.. a nedá mi nespomenúť to čo robí napr. aj Disney.. v takmer každej hlavnej úlohe je tu ženská postava.. kráľovná Numenoru, vodkyňa osady, dievča z radu hobitov, najdôležitejšia elfka(Galadriel).. ja chápem, že žijeme v dobe, kde sa potrebuje ukazovať ako sú ženy silné.. ale ak ich postavíte do rolí, ktoré sa k ženám nehodia, nedá sa to pozerať a je to málo uveriteľné(napr. Bronwyn burcujúca ľud).. sorry, ale prečo nevyzdvihnúť v ženských roliach najmä to, čo ich zdobí a to ženskosť(ako napr. Arwen či Galadriel v LOTR)? Je to v dnešnej dobe úplne zvrátené.. ťažko sa to potom pozerá.. ()

SpaceOdyseus

Takle vypravnou a na pohled krasnou fantasy serii jsme tu snad jeste nemeli. Co naplat, ze to je napsane tak debilne, naplnene tak nezajimavymi az otravnymi postavami ztvarnenymi nesympatickymi herci a jen lehce okorenene beckovou akci. ()

Litvicek

Dobře se na to kouká, takže to dokoukáš až do konce. Tím plusy víceméně končí. Na start série od nejdražšího seriálu všech dob, je to bída ale je to Pán Prstenu tématika, takže je to zajímavý, i když se dějou tyhle multikultůrní průsery, proběhne jedna neepická bitva, vybuduje se jedna dobrá bromance elfa s trpaslíkem a celé to zakončí příšerně přehrávající Galadriel, která by zcela jistě měla dostat předpis na nějaké uklidnující emulze a nebo rovnou nakázat lázně a dát si pohov. Asi není třeba rozebírat vše do detailů - Čekali jsme mnohem, mnohem, mnohem víc. Ale zároveň je tenhle start relativně povedený v tom smyslu, že tvůrci mají velký potenciál celý příběh dál rozvíjet a napravit si reputaci, takže i když to bylo na hovno, dokoukal jsem to, relativně uspokojený a vlastně chci vidět víc. Takže.. Průměr no. ()

pestam

Seriál Amazonu začíná velkolepým prologem, v němž se dozvíme o minulosti Galadriel, o jejím vztahu k bratrovi, o výpravě do Středozemě a o válce proti velkému nepříteli Morgothovi. Když jsme se na první díl dívali, ptala se manželka, která má ohledně Tolkienova světa víceméně jen povrchní znalosti: „A tohle je tedy natočeno podle Silmarillionu, jo?“ Odpověděl jsem: „Nikoli, na Silmarillion tvůrci nezískali práva, tohle všechno si vymysleli.“ A ona řekla: „Aha. Tak proč to teda vlastně točili?“ Tuto otázku jsem si kladl během prvního dílu i poté u celého zbytku první řady seriálu. --- Když se před lety objevily zprávy, že Jeff Bezos koupil práva na Pána prstenů za nesmyslnou částku, všichni se na to dívali s podezřením. Amazon ale fanoušky uklidňoval, že u celého procesu tvorby seriálu budou experti z Tolkien Estate, kteří budou dohlížet na to, aby vše bylo naprosto v souladu s předlohou, a konzultace bude poskytovat i spisovatelův vnuk Simon Tolkien. A že Bezos jako bývalý knihkupec vždycky toužil Tolkiena zfilmovat a že ho k tomu hnala především láska k literatuře. Skepse se ale ukázala jako oprávněná. --- Je jasné, že každá adaptace je vlastně nové dílo a hodnotit ji jen na základě toho, jak je věrná předloze, je blbost. Hodnotit odděleně od předlohy ale také nejde – seriál přímo pracuje s divákovým předporozuměním Tolkienovu světu, nevysvětluje, kdo jsou hobiti nebo elfové, neustále se podbízí referencemi na literární předlohu nebo aspoň na filmovou trilogii. Linka s hobity a Gandalfem například funguje jen jako reference, jinak nemá v ději žádný význam. Jinak řečeno: bez znalosti předlohy seriál moc nefunguje, protože divák nerozumí referencím, ale se znalostí předlohy taky ne, protože na to je tam moc velkých charakterových i příběhových odchylek, které budou fanoušky vytrhávat. Takže moc nevím, pro koho to vlastně bylo. --- Zápletky pro mě vesměs nefungovaly. Galadrielino hledání Saurona bylo stejně otravné jako celá její postava. Númenor měl postavy o něco charismatičtější (Elendil), zápletky byly pořád stejně jalové. Děj v Jižních zemích se ukázal být úplně pitomým, když vyšlo najevo, že celou dobu bylo cílem spustit nějaké stavidlo, aby vybouchla sopka. Zápletka s mitrilem se táhla a za celou první sérii se nikam neposunula a léčba shnilého stromu mitrilem byla směšná. Linka s protohobity byla úplně odstřižená od ostatních, ale aspoň jsem ocenil snahu o originální folklór. Scéna, kde komunita vzpomíná na své mrtvé, se mi líbila možná nejvíc z celé série. ---  Nechápal jsem, proč tvůrci nezpracovali pořádně Númenor jako mocné a pyšné království, které prošlo mravním úpadkem, ale mocensky je na vrcholu sil. Předpřipravit si půdu na Sauronovo zajetí a nadhodit strach ze smrtelnosti. Proč udělali z Elendila náhodného kapitána, namísto Pána z Andúnië a vůdce Věrných? Proč neukázali pořádně Eregion a vrchol spolupráce mezi trpaslíky a Noldor? O to tragičtěji pak mohl vyznít jejich rozkol. Proč nerozpracovali příběh Saurona jako Annatara – Pána darů – a místo toho celou linku shrnuli v části jedné epizody? To mohlo a mělo být středobodem seriálu! Pokoušení Galadriel Sauronem mi nepřipadalo z podstaty špatné, ale jako téma se to objevilo z ničeho nic a hned to zase zmizelo. Možná to bylo proto, že tvůrci neměli ta práva, ale pak zase nechápu, jak to, že mohli používat jména jako Aulë nebo Finrod, která myslím ani v Dodatcích nejsou. --- Produkce byla asi nejpovedenějším aspektem seriálu, vizuální podoba lokací byla dobrá až skvělá, kostýmy taky většinou v pohodě, až na některé pitomé zbroje. Choreografie spíš marnější, myslel jsem, že zpomalovačky ve stylu 300 už nefrčí tak deset let. Z ničeho jsem si na zadek nesedl a vůbec nechápu, kde se utopila ta půlmiliarda dolarů. Někdy to působilo až směšně – jako když Elrond s Celebrimborem jdou sami dva pěšky do Morie, jen tak si vykračují úplně bez zavazadel, jako kdyby se to muselo natočit za dvě hodiny, než zapadne slunce. --- Zároveň ale musím říct, že mě ale iritovaly reakce internetu, které celý projekt dopředu odsoudily s tím, že je to „woke“. A i ruku v ruce s tím jdoucí idealizace dvacet let staré trilogie jako té pravé a poctivé adaptace Tolkiena. A zapomínalo se, že i tam docházelo ke změnám ve vzhledu (z Legolase se stal blondýn) a především i v charakteru. Z Gimliho se tak stal jen věšák na trapné vtipy (neboli „comic relief“) a z Denethora úplná karikatura. Frodo byl ve filmu jako dvacetiletý hejsek dost jiná postava oproti knize, kde to byl zralý padesátník. (Pro férovost bych dodal, že Boromir byl zajímavější ve filmu než v knížce, kde to byl dost jednorozměrný dick). I další režijní rozhodnutí byla rozporuplná – třeba to, že armáda mrtvých vypadá jak z Dvanácti úkolů pro Asterixe a Oko Sauronovo jako reflektor na majáku, nemluvě o té debilní scéně v rozšířeném Návratu krále, kde se na hrdiny začnou odněkud sypat desetitisíce lebek nebo vyjednávání s Ústy Sauronovými. Zapomíná se na to, že i filmová trilogie byla ve své době mnohými znalci Tolkienova díla odsouzena a samotný Christopher Tolkien film bojkotoval – z celé rodiny se na premiéře objevil jen již zmíněný Simon. A úplně stranou bych raději nechal filmového Hobita, jednu z největší zhůvěřilostí v dějinách kinematografie. --- Ještě k té otázce rasové vyváženosti, k níž je těžko se nevyjádřit, když byla středobodem většiny reakcí. Samozřejmě z hlediska genetiky nedává smysl, že v malé komunitě hobitů jich je pár bílých a pár černých. Tvůrci programově přijali jiný přístup, a sice „barvoslepost“ – tedy to, že se barva pleti prostě neřeší. Tohle mi nijak nevadilo a argumenty genetikou mi přijdou v souvislosti s Tolkienovým dílem trapné (jak by se geneticky vysvětlilo, že si Elros a Elrond mohli vybrat, zda budou elfové nebo lidé?). Připadalo by mi lepší, kdyby v tom byl nějaký řád (třeba kdyby všichni ti hobiti byli hnědí, což nakonec má oporu i v knihách, kde je řečeno, že Chluponozi (Harfoots) jsou snědí). Ale jsem schopen tenhle přístup přijmout. Naproti se v seriálu trochu stírají rasové rozdíly z knih - Galadriel identifikují jako elfku jen podle toho, že má špičaté uši, Elronda tak trochu šikanují ostatní elfové za to, že není plnokrevný elf, ale jen půlelf, i když se od nich nijak neliší. Přispívá tomu i romantická linka mezi Arondirem a vesnickou léčitelkou – jako subversivní zde vnímám i to, že se jedná o nerovný mezirasový vztah, kde je muž tím „výše“ postaveným. V ostatních případech z Tolkienova světa je to vždycky naopak (Idril a Tuor, Aragorn a Arwen, Thingol a Melian, Beren a Lúthien, Eöl a Aredhel…), tedy že muž se svými mimořádnými schopnostmi dokáže vyšvihnout o úroveň výš. --- S nelibostí jsem sledoval další reprodukci tradičních až klišovitých fantasy tropů, které byly otravné už před dvaceti lety. Trpaslíci jsou hřmotní furiantští burani, kteří jsou směšní svými odlišnými zvyky a estetikou. Nevím, kde se tohle zobrazení vzalo (možná z DaD?), ale s Tolkienovými trpaslíky nemá podle mě moc společného. Alespoň že nedošlo na vousaté trpaslice. Elfové jsou zase bezvousí arogantní snobi, kteří (kromě Elronda) jen strnule postávají a serou mramor. --- Celkově vzato, je to vcelku průměrná fantasy, dá se na to koukat. Nemyslím to jako pochvalu – já jsem se u Pána prstenů vždycky bránil nálepce „fantasy“. Tolkien sice tento žánr (spolu)založil, ale pokoušel se o něco jiného – o vytvoření umělé mytologie našeho světa. Nálepkou „fantasy“ tak podle mě Tolkienovo dílo pozbývá své jedinečnosti a propadá se do zástupu svých vlastních epigonů. Je to nepochybně horší než Rod draka od HBO, asi tak nastejno jako Zaklínač od Netflixu. Lepší než Jacksonův Hobit, ale tam je ta laťka opravdu hodně nízko.--- A tak si říkám, že Bezos to nakonec asi přece jenom netočil z lásky k literatuře. () (menej) (viac)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)

Akční Citadela se dočká další řady

Akční Citadela se dočká další řady

26.05.2023

Amazon opět zatřásl svými bezednými měšci na peníze a potvrdil dříve avizovanou druhou sérii akčního seriálu Citadela. Projekt, který měl poměrně komplikovanou cestu na obrazovky a několikrát změnil… (viac)