Bratrstvo

• Rusko Bratstvo (viac)

Je rok 1989. Konec sovětsko-afghánské války. Sovětský svaz začne stahovat svá vojska z Afghánistánu. Syn sovětského generála Vasiljeva – pilot jménem Alexander – je unesen mudžahedíny poté, co jeho letadlo havaruje. V důsledku toho je dlouho očekávaný návrat 108. motostřelecké divize odložen kvůli poslednímu úkolu – přivést generálova syna zpátky domů. Tento dosud neodvyprávěný příběh odvážné a tragické záchranné mise, který je založen na skutečných událostech, odhaluje nebezpečnost, hrůznost a spletitost lidské povahy během války. (Cinemax)

kolemjdouc

původně jsem dala pět ale když jsem přemýšlela jakou to mělo hodnotu,co to mělo ukázat tak nevidím nic a mám nutkání ještě ubrat až na odpad!Šlendriánský scénář kamera naprosto neprofesionální kdy kameraman zakopával o kamení o záběrech ani nemluvím.Asi tam šlo o to nakopat vlastním zadek .Časově by to souhlasilo.Vede se infovojna ostošest ()

mira007

Ruský film o záchraně katapultovaného pilota, kterého zajali mudžahedíni , odehrávající se v roce 1988, kdy se vojska SSSR začínali stahovat domů. Dějová linka je slabá a výsledkem spíše to vypadá jako mozaika nezávislých scének ze života během války v Afganistánu - šmelení, korupce, únosy, krádeže, drogy, které fantasticky vykreslují atmosféru osmdesátkového Afganistánu. Bojové scény vypadají velmi autenticky a diváka pohltí, ale pro mne byl největší problém právě absence přímočaré dějové linky, která by tomu dala nějaký pevnější rámec. ()

Eluin

Ruské, potažmo sovětské, válečné filmy se zpravidla vyznačují velkým pathosem a neskrývanou oslavou hrdinství. Ve výsledku tak realistický konflikt - podle mého názoru - připomínají jen rámcově. O ruském snímku Bratrstvo z loňského roku to ale naštěstí neplatí. Scénář Pavla a Alexandra Lungina cílí na konec sovětské intervence v Afghánistánu a s trochou nadsázky lze asi říci, že to, co Četa Olivera Stonea znamenala pro filmové zpracování vietnamské války v USA, by Bratrstvo mohlo znamenat pro dnešní Rusko. Snad, možná, kdyby... Snímek sklidil na tamní scéně ohlasy pozitivní, ale i negativní. Státní duma jej prohlásila za "nevlastenecký" a obecně oficiální kruhy s ním měly docela problém. Příčinou je podle mě to, že kritické hodnocení vlastní minulosti se v současném Rusku teď moc nemusí, i když to je podle mě pro každou společnost věc nadmíru důležitá. Inu, co se dá dělat. Film to není dokonalý, spíše než jednolitý příběh jeho tok obrázků připomíná mozaiku osudů. Sovětští vojáci tu bojují v konfliktu, o kterém netuší (podobně jako Američané 20 let před nimi ve Vietnamu) proč se vůbec vede. O vlasteneckém zápalu v boji v poslední fázi války už nemůže být ani řeč. Vojáci se tak spíše koncentrují na to, "něco si přivést domů", takže je více zajímají různá sterea, rozprodej armádní výbavy, apod. Informačními kanály se k vojákům také dostávají zprávy z domova, z nichž jasně plyně, že "doma to taky moc nefunguje" a po návratu z fronty se asi budou řešit trochu jiné problémy. Do toho ti otravní mudžahedíny s moderními zbraněmi, kteří se furt nechtěji navzdory velkým ztrátám vzdát... Dost se mi líbilo, že snímek ukazuje odvrácenou tvář války. Nepřidává trapné romantické scény, ale tíseň, depresi a fůru nepřehledného terénu v zemi, která je válečným polem už po několik staletí. ()

agassi68

Trošku iný pohľad na zbytočnú vojnu v Afganistane. Tradičné "za ródinu" tu chýba. O dosť reálnejšie zobrazenie kšeftujúcich a pijúcich žoldnierov z matičky Rusi.. ()

TomStrom

Žádný přehnaný gigantický akce a vyumělkovaný bojový scény, akce pomálu, ale když už, tak pěkně syrově a natvrdo. Bratrstvo je odvyprávěno velice lidsky a má neuvěřitelnej feeling, zejména útok na vesnici je scéna vpravdě nezapomenutelná. Skvěle natočeno, Rusko opět jednou pořádně překvapilo. Vzpomínka na afghánskou anabázi zjevně přetrvává a jestli to Rusové vidí takto střízlivě, tak i za to palec nahoru. ()

bearmeedek

Vyšší hodnocení, plakát, který láká na nesmrtelné komando a zábava žádná. Film je hodně roztříštěný. Střípky ze života odsouvaných sovětských vojáků převažují hlavní dějovou linku a podání této události taky zrovna neupoutá. Mě to tedy nenadchnulo, jako ostatní a spíš to považuji za ztrátu času. ()

Inozuka

Dávám tři hvězdy ... první za neotřelé téma ruského debaklu v Afgánistánu, druhou za neskrývanou surovost tohoto konfliktu a překvapivě nečernobílé pojetí tématu a třetí za opravdu věrné bojové scény, výstroj a výzbroj. A to je také vše, co je na tomto filmu zajímavé. Je škoda, že si autoři nedali víc záležet na scénáři, který je opravdu slabý a nekonzistentní. Film tak působí značně roztříštěně a nesourodě, připomíná sled historek s velmi slabou návazností a skáče od jednoho k druhému. Snaha o vcítění se do emocí sovětských vojáků, ztracených v afgánských horách a tušících, že doma je nic dobrého nečeká, moc nevychází a prakticky ke všem postavám zůstane divák až do konce netečný. Plus za song Igora Letova při dobývání nějakého afgánského prdelákova. ()

Mamlas odpad!

Vytřepaná kamera, přemrštěná stopáž, amatérští neherci, otřesná realizace, nulová atmosféra, kecy, nuda, otrava, nedodíváno.. ()

Hemlock

Bratrstvo sice není žádný filmový skvost, ale tento pohled na další zbytečný konflikt minulého století je opravdu zajímavý. Herecky nic moc, ale některé momenty byly opravdu silně emotivní - 55%. ()

helrohir

Tento film je jedným z mála prípadov, keď ruskí filmári vo vojnových filmoch miesto prehnaného gerojstva vsadia na podstatne realistickejšiu kartu. Určite je namieste porovnávať tento film spôsobom spracovania s americkými náprotivkami, ktoré sa podobne realistickým (a čiastočne kritickým) pohľadom venujú vojne vo Vietname. To znamená, že dôraz sa kladie na psychologické rozpoloženie postáv a zároveň sa riešia úplne obyčajné veci ako kupliarstvo, alkoholizmus či uplácanie. Samozrejme film je výborný aj po technickej stránke, a hlavne kamera a strih sú obzvlášť vydarenými prvkami. Bojových scén nie je až tak veľa, ale na malom priestore pôsobia o to realistickejšie. K absolútnej spokojnosti mi chýbal trocha ucelenejší príbeh, keďže v tomto prípade sa dôraz kládol skôr na spomínané prvky vyrovnávania sa s afganskou vojnou ako takou. 75%. ()

Sadaam

Kupodivu velice zdařilý (proti) válečný film. Bez příkras a patosu typického pro americké i ruské filmy. Je dost možné, že se to tenkrát odehrálo tak, jak je to tady zobrazeno. Pouze postava důstojníka KGB vystupujícího jako ruská obdoba Mirka Dušína mi krapet neseděla (přitom jinak sympaťák!), ale aspoň ukázali, že ne každý se vracel domů z té války jako totální vychlastaná troska... jinak dost dobře to vystihuje hláška "přijeli jsme sem budovat socialismus" a jak to dopadlo, všichni víme. Dneska se tam snažíme procpat demokracii. Je to stejné v bledě modrém (a krvavě rudém) :-/ 95% ()

johnsnow

Ruský vojnový film ktorý ale nie je postavený na množstve akcie(ale ked na nejakú dôjde stojí zato) Veľa rozhovorov k veci, zaujímavý zvrat, slušné obsadenie. Ja som spokojný a mať to viac akcie alebo vypiplanejšie rozhovory dám 5* ()

solisoli

Ruský vojnový príbeh z Avganistanu, na motívy Čata z 1986, oceneného Oskarom . Asi tak by sa dal charakterizovať zmysel tejto typicky ruskej vojnovej drámy. Prihliadnuc na staré komunistické proletárske vojnové filmy, tento pôsobil oveľa prirodzenejšie a autenticky. K tomu solídna výprava a verne stvárnení ruskí vojaci. Ak ten chaos bol naozaj na mieste, čo poznať z hľadiska diváka je nemožné, tak rozhodne sa zámer réžie a scenára v celku vydaril. ()

jack_scott

Překvapivě výborné historické válečné drama. Akční scény a výprava super, nečekal jsem. Příběh taky velice realistický, poutavý... za mě 85% a skoro *****. ()

srolyma

Další ruský film se spoustou nezajímavých postav a díky nesmyslnému střihu i s dost nepřehledným dějem. Jde tam zhruba o to, že se Sověti poté, co se marně pokoušeli přinutit Afghánce konvertovat ke komunismu, potupně vracejí domů do Svazu. Nebo spíš rádi by se potupně vraceli domů, ale zakuklenci jim to z nějakého důvodu nechtějí umožnit. Takže to vypadá zhruba tak, že se vždycky někam vyrazí, následuje útok bazukou, nějaká ta střílečka a střih, všichni jsou zpět. A znova a znova. Pár scén zajímavých je, to zase jo, ale jako celek podprůměr. ()

heavy66

Inžinýr Hošek vystudoval hydrologii, ale když zjistil, že v Afghanistánu žádná voda není, otevřel si mudžahedínskou živnost, která více vynáší. Je to náhoda, když končí éra Američanů v Afghanistánu, že Rusové ukazují přívětivou tvář - co jsme si, to jsme si, vždyť už tenkrát jsme to s vámi mysleli dobře?! Ale jo, Bratrstvo je docela dobrý příběh! Střihač by Oskara nedostal, ale dalo se na to koukat. ()

MartinReno

Od "9 roty" konečne poriadny Ruský vojnový film, bez zbytočnej propagandy. Síce sa to snaží tváriť ako velmi boli Rusi v Afghanistane obeťami, ale v skutočnosti boli obeťami svojej vlastnej krajiny. Ak sa odfiltruje tento názorový podmaz, tak ide o skutočne vydarený a pozeratelný film svetovej úrovne. Všetko posobí autenticky, herci robia to, čo majú a efekty sú tak akurát. Tému Afghanistan začínajú Rusi zvládať podobne, ako Američania zvládajú svoj Vietnam. Za mňa palec hore. ()

rigby

Docela syrový ruský film, ale atmosféru se nepodařilo vykreslit tak, aby mě zaujal víc než slabě podprůměrně. Ačkoli některé momenty jsou opravdu skvěle natočené a silné. Ale celkově to zanechává zapomenutelný dojem. ()

hufnagel

Brutálny pohľad na jednu úplne zbytočnú vojnu.Prešlo 30 rokov a čo sa zmenilo?Iná armáda a ďalšia zbytočná vojna,tentoraz aj zo zapojením našich vojakov. ()