Mavka: Strážkyňa lesa

• Česko Mavka: Strážkyně lesa (viac)

Hlboké lesy od nepamäti ukrývajú nespočetné tajomstvá a nevyspytateľné záhady. Sú domovom podivuhodných mýtických bytostí, ktoré žijú medzi prastarými stromami a verne strážia svoje posvätné lesné kráľovstvo. A práve víla Mavka je novozvolenou strážkyňou a dušou lesa. Jej hlavným poslaním je chrániť posvätné Srdce lesa, zdroj samotného života, pred všetkým zlom a svetom ľudí. Mnohí obyvatelia lesa však pochybujú, či milá a nežná víla Mavka zvládne svoje nové povinnosti.
V dedine neďaleko lesa žije Lucas, dedinský chlapec, ktorý nadovšetko miluje hudbu, najmä hru na flautu. Sníva o tom, že tejto vášni zasvätí celý svoj život. A práve jeho hudba vyvolá niečo skutočne pozoruhodné; Mavka počuje jeho očarujúcu pieseň a jej srdce sa naplní dovtedy nepoznaným citom. Láska medzi človekom a lesnou vílou však od začiatku čelí mnohým ťažkostiam. Navyše sa im do cesty stavajú ďalšie a ďalšie prekážky a do dediny prichádza bezcitná a chamtivá Kylina, ktorá tvrdí, že je dedičkou starej píly na okraji lesa, a všetkým ľuďom sľubuje, že s ich podporou vytrhne z krajiny všetko bohatstvo a prinesie všetkým (a najmä sebe) priemyselný pokrok, ktorý sa naučila v zahraničí. To všetko však slúži len ako lest, ktorá má zakryť jej skutočný cieľ. Tým je vlastníctvo Srdca lesa, pomocou ktorého by získala večnú mladosť a krásu. Kľúčom k tomu je víla Mavka, ktorá je momentálne veľmi zraniteľná kvôli svojej láske k Lukasovi. Podarí sa Mavke zachrániť les pred ľstivou Kylou? Dokáže hudba robiť zázraky? Podarí sa konečne spojiť magický svet lesa a svet ľudí? (CinemArt SK)

PTuranyi

Na tomto filme vidieť, že ani ukrajinská animovaná kinematografia nespí ako Šípková Ruženka a dokáže vytvoriť technicky takmer dokonalý animák. Príbeh vzťahu ľudí a prírody je zobrazený ako zápas rozprávkových bytostí chrániacich les proti ľudskej chamtivosti, stelesnenej Kylinou, ktorá sa snaží získať zdroj života len pre seba. Motív stromu ako centra života ako aj stroj, ktorým Kylina ničí les, veľmi pripomína Avatara. Postavy sú živé a tvorcovia sa neboja vtipkovať a spestrovať dej gagmi. Možno je to vďaka dabingu ale nachádzal som tu množstvo paralel s americkými animákmi. Napríklad s Ľadovým kráľovstvom, pretože Mavkin spoločník Tíško svojím správaním a hlasom veľmi pripomína Olafa, alebo Na vlásku kde si Gothel zabezpečuje večnú mladosť kúzelnými vlasmi. Animátori tiež kombinujú rôzne výtvarné techniky podobne ako Kung fu panda či Ako vycvičiť draka. Kým úvod je 2D samotný príbeh je 3D a záverečné titulky opäť 2D ale s odlišným štýlom. Film tiež akcentuje ľudové výtvarné prvky. Samotný príbeh však pôsobí nevyrovnaným dojmom. Kým niektoré scény kypia dejom, iné akoby tápali. 70% ()

zelvopyr

Hezká a přímočará pohádka, takový ukrajinský Erben. Lukas mě iritoval, Mavku bych si dokázal zamilovat, ale nakonec tam bylo sympatických překvapivě dost postav včetně ne-kladných. Infantilní obyvatelé lesa vlastně byli fajn - čekal bych daleko temnější zase ty ne-kladné.  Trochu ale zůstává rozum stát, že šla do distribuce sice kvalitně nadabovaná verze, ale nejen naroubovaná na poangličtěnou mutaci včetně jmen postav, nápisů ve filmu, ale i závěrečných titulků s americkými herci... navíc i na technicky docela špatnou kvalitu obrazu s viditelnými artefakty ve tmavých odstínech apod. - celkový dojem byl, jako bych se díval na upirátěnou kopii z NetFlixu nebo kinorip, to bych čekal z oficiální distribuce o dost více. Kouknu na původní SSSR verzi. / Edit: zkouknuta ta stará, ta je tak jiná, jak jen to je možné. Dětem nepouštět, otevřely by si žíly. ()

Shakers

Na ukrajinské pomery celkom fajn, príbeh a aj hlavná postava boli celkom zaujímavé, no poväčšinu času, to bol len ľahký priemer, ktorý ničím moc neosloví. Najväčšie plus je hudba, ktorá skvelo zapasovala a dobre sa počúvala. Obľúbený soundtrack: Mavka and the Supreme Spirits. 65% - 3* ()

Big Bear

Vánoce, to je éra kdy jedna escort mission střídá druhou. Člověk sedí s potomstvem u TV a přecpanej kouká na pohádky. Na ty co už viděl 50x i na ty nové. Tahle mne docela zajímal, protože ukrajinskou animovanou pohádku jsem ještě neviděl a pak mne zajímalo jak vypadá pohádka udělaná zemí, která už druhým rokem statečně odolává útokům odporného primitivního souseda. Ukrajinské legendy ani mytologii neznám, nicméně mi zápletka docela sedla byť nebyla nijak originální. Jakoby jste sledovali animovaného Avatara. Animace byly zvláštní. Některé byly kouzelné, ale třeba běh připomínal animace z roku 2000. I zmlsanému potomstvu, které v digitální době zkrátka žije a tak může srovnávat jak mi bylo posléze řečeno ty animace přišly takové primitivnější. Ale pohádka se líbila a potomstvo ji dokoukalo celou. Dávám tedy za 3 lístky. * * * ()

silentname

Ak mám byť celkom úprimný, tak som si "Mavka. The Forest Song" úprimne užil. Viem, že príbehovo je to veľmi staré, a rovnako aj postavy sú všetko čo sme v minulosti videli už obrovské množstvokrát. Dokonca veľmi podobný príbeh má aj tohtoročná "The Little Mermaidod Disney. No popravde mi to vôbec neprekáža. Tento film totiž robí dve veci skvele. Romanca medzi našimi dvomi hrdinami je veľmi uveriteľná a pôsobí skutočne, no rovnako je treba uznať, že animácie sú na tak kvalitnom leveli, že by to museli uznať aj obrovské animované štúdia v USA. Na tento film bola úprimne radosť sa pozerať a svojimi vizuálmi ma skutočne dokázal dostať do deja. V závere dokonca ešte prinesie aj jedno celkom dobré prekvapenie a hoci sa to môže zdať, že na určité veci sa zabudne... nebude tomu tak. No je treba priznať, že skrz všetky pozitíva sú tie klišé a hlavná myšlienka a rovnako aj postavy obohrané a tento film nemá žiadny nový element, ktorý by z toho nejakým spôsobom vybočil, narozdiel od "Princess Mononoke". Takže berte to tak. Príjemný film, ktorý však nič nové neprináša. Ale bavilo ma to sledovať. Hodnotenie: B ()

Chrustyn

Animák s ohranou zápletkou o záchranně tajemných lesů s velice slabým vizuálem. To, že film vznikal na Ukrajině, není ve výsledku moc vidět a je zde minimum odkazů na tamní pohádkové příběhy a spíše to slabě kopíruje Hollywood. ()

Arsenal83

Pekne nebanderovský farebné a rozmanité. O ľud, ktorý sa nevzdáva, zrejme ako paralela k dnešnej situácii a tým sa rozprávka napísaná dávno stáva politickou záležitosťou, hoci len podprahovou. Vizuálne ale dosť pekné. ()

claudel

Pěkná ukrajinská pohádka/legenda, jež vizuálně zaujme, osloví a v dnešní situaci vyvolá spoustu paralel. Není to o nic slabší než americké trháky, může jim směle konkurovat. ()

MoiJe

Bez prekvapení. Dialógy šuštia papierom a pohyb postáv kódom (napr. odbehnutie niekoľkých postáv pozostáva z identického divného prikrčenia a vybehnutia jednej po druhej). Farbičky sú ale pekné a Mavka naivne sympatická. Pre deti ok. ()

JohnCZ

I přes technicky ne úplně top animaci je to vizuálně fakt krásné a i když se to zvoleným stylem výrazně inspiruje americkými CGI animáky, místy je z toho nezaměnitelný duch a atmosféra Ukrajiny opravdu cítit. Škoda, že takových momentů nebylo víc. Nelze si nevšimnout různých narážek na současné dění a je tam krásně ukázáno, jak lehko lze za pomocí lží zmanipulovat vyděšený dav. Podobných povedených a velmi srozumitelně podaných dílčích scén tam bylo hned několik, ale děsně tomu chybí nějaká ucelená dramaturgie. Chvíli je to infantilní komedie, chvíli to má náběh na muzikál, chvíli je to temné a vážné a chvíli zase roztomilé a barevné. V jednotlivých náladách a scénách film strašně rychle přeskakuje, je zbytečně uspěchaný, nestíhá budovat uvěřitelné vztahy mezi postavami a nepůsobí kvůli tomu kompaktně. Budiž příkladem zamilování v úvodu. Mavka je svou čistotou a nezkažeností strašně cute a měla by sakra potenciál zařadit se mezi nejlepší pohádkové "princezny". Jenže ať už zmiňovaná romantika, bitva o magický les, vykreslení záporáků nebo samotné dialogy, všechno je takové hodně zjednodušené, nedotažené a papírem šustící. A je to fakt velká škoda, protože ten vizuál, mytologie i samotná hlavní postava je jinak fajne. Moji ubozí, milí, vyděšení vesničané! Podcenili jsme démonovu sílu a dopadlo to takhle. To však není konec. Existuje jen jeden způsob, jak toto zlo zastavit. Udeřit první! ()

Suzie05

Tak nějak jsem čekala, že pixarovkám se to jen těžko vyrovná, ale tohle bylo tak nudné. Děj téměř neexistující a ta zbylá trocha pak jako by Zlobě z oka vypadla. Nejlepší mi na tom přišla snad potitulková scéna. ()

vydumnica

Mavka je veľmi pekný rozprávkový príbeh o láske krásnej lesnej víly Mavky a dedinského chlapca. Mne sa to veľmi páčilo, mám rada rozprávky a keď dokážu byť aj romantické, o to to je lepšie. Po vizuálnej stránke to je tiež zážitok. Hlavne prostredie lesa je krásne animované, všetky tie farby, premena zimy na jar, lesné zvieratká, ale aj dizajn hlavnej hrdinky s modrými či zelenými vlasmi. Platí tu vlastne pravidlo, dobré postavy sú tu aj pekné, zlé postavy sú hmh no nie veľmi pekné. Dá sa povedať, že Mavka je taká tradičná rozprávka o súboji dobra a zla. Páči sa mi zobrazenie ľudového prostredia, ako tu "oživili" skanzen🙂 a nechýbajú ani iné prvky, typické pre ukrajinské prostredie ako napríklad ľudové piesne a tance. A teraz uvediem dôvod, prečo som nedala plný počet. Do tradičnej ľudovej rozprávky vložili moderné prvky, ktoré tu pôsobia rušivo a nasilu, ale hlavne vôbec nevystihujú danú dobu a prostredie. Nebudem to tu celé rozoberať, poviem len, že mám na mysli jedného z vedľajších postáv, teda sluhu, ktorý mal túžbu stať sa módnym navrhárom a už podľa dizajnu bolo jasné, že aha politická korektnosť. V Mavke ale naozaj nie! Mavka môže byť vlastne ponímaná aj ako taká metafora a také vysoké hodnotenie dávam aj preto, lebo ju považujem za rozprávku so spoločensko-politickým presahom, boj medzi lesnými tvormi a ľudskými tvormi poukazuje na nezmyselnosť vojny ako takej. 80%. ()

Aljak

Pekné! Dôkaz, že aj ukrajinská produkcia vie vytvoriť skutočne kvalitný animák. Páčilo sa mi, že v tom bol zachovaný aj miestny folklór, a celkovo aj tie postavy, scenérie a príbeh korešpondovali s Ukrajinou. Máme tu aj to, čo nesmie chýbať v žiadnej rozprávke: súboj dobra (les) so zlom (ľudia), a ich vzájomné pôsobenie - vrátane dôverčivosti a zrady. Príbeh bol taký ako od rozprávky človek očakáva, hoci dosť predvídateľný. Ale tie flashbacky do retrospektívy to vcelku oživili a objasnili tú nevraživosť lesa voči ľuďom. Bolo tu aj kopu vtipných scénok či hlášok, takže celkový dojem je rozhodne na vysokej úrovni = 4* ()

CatcherBlock

Prožili jsme to v kině s tou mojí láskou..... Pro tyhle okamžiky žiju..... Ukrajina dokázala udělat krásný, dojemný a naučný animák, který konkuruje tomu nejlepšímu, co se dneska dělá.... Klišé se tu nevyhnete, ale je to dobře....  Sem to patří.... ()

oveckaoa

Zhruba takhle k nějakému strážci lesa a života došel chlápek , že mu umírá dcera a chce pomoct ten strážce lesa mu pomohl a dal mu nějaký zdroj života , ale ten člověk tam pak došel z armádou a chtěl ten zdroj života získat vypukla bitva a všichni ti lidé zemřely. Pak se posunujeme do současnosti a dcera toho chlápka z úvodu chce získat taky ten zdroj tak najme  hudebníka , který potřebuje peníze pro lék pro otce , aby ho našel ten tam dojde a zamiluje se do Mavky (lesní víla zhruba) ona se zamiluje do něho akorát ty dvě říše se nemají rádi. Rád bych dal více jak tři hvězdy , ale nemám za co jelikož zde nevidím nic co bych ocenil na tu 4 hvězdu. První píseň je divná textově druhá je ukrajinská a není přeložena tak, že tomu hovno rozumím třetí je dobrá, ale utnutá rychle a hlavní motiv je pěkný  . 60 procent ()

Kurikmoon

hlavná postava sympatická. Mnoho vecí vykreslených pekne, ale rovnako mnoho až otravne gýčovito. Našťastnie prevládajú rozprávkové pozitíva. Lesná Mavka je fakt super víla =) ()

iXtr3m3

Toto že robila Ukrajina? Toto sa bez váhania dorovnáva po technickej stránke na hviezdny Hollywood a ostatná európska produkcia môže horko zaplakať, kam to Ukrajinci dotiahli. Pekný príbeh, pekné "iné" prostredie aj zvyky, krásna animácia, Kličkovci ako vyšití, dcérke sa to páčilo a ja som s tým nemal žiadny problém. Jasné, nie je to Pixar, DreamWorks a podobne, ale Ukrajina? Toto by som teda nečakal. Veľké uznanie z mojej strany. ()

ruhebitte2010

Mavka sice nepřináší vyloženě nic nového, trošku je znát i inspirace jinde, ale celkově se jedná o moc povedenou pohádku se slušným vizuálem, pěknou hudbou a celkově příjemnou rodinnou podívanou. 70%. ()