Päť nocí u Freddyho

• Česko Pět nocí u Freddyho (viac)

Nechceli by ste byť v koži Mikea (Josh Hutcherson), hlavného hrdinu filmu Päť nocí u Freddyho. Sám sa stará o svoju desaťročnú sestru Abby a doteraz sa nevyrovnal s nevysvetliteľným zmiznutím druhého súrodenca spred viac ako desiatich rokov. Čerstvo bez práce s vyhliadkou na stratu opatrovníctva Abby sa zamestná ako nočný strážnik v zatvorenej pizzerii Freddyho Fazbeara. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o pohodovú a nenáročnú prácu, ale Mike čoskoro zistí, že Freddyho reštaurácia skrýva množstvo prekvapení, z ktorých väčšina vôbec nie je príjemná. Nevysvetliteľné udalosti, do ktorých sa Mike čoraz viac zamotáva, ho postupne privedú do situácie, ktorá pripomína tú najdesivejšiu nočnú moru, akú si dokážete predstaviť. Zdanlivo nudná nočná zmena sa zmení na boj o život, v ktorom jeho protivník nehrá podľa pravidiel. (CinemArt SK)

verbal

Pět nocí u Dyznyho je sice poměrně slušně natočený, ovšem zcela anemický, přiteplený, unylý a totálně nezáživný kindelholol, který možná vyděsí leda tak několik otylých školou povinných oligofreniků, co špatně spinkají, protože mají panickou hrůzu z toho, aby je v noci náhodou nepřišli opíchat Medvídek Pů s Prasátkem. Vlastně se určitě odporem ošije i pár estétů s nároky na herce, neboť hlavní roli ke vší té otravě osadili snad nejslizštějším a nejtopornějším prasorypákem současného Holého údu, navíc s charizmatem chcíplé kapybary. Čili pokud se obvykle poserete ze strašidelného zámku v Dyznylendu a xmrti rádi sto minut fascinovaně čumíte na ochrnutou, povadlou prdel s očima, jedná se o filmeček přesně pro vás! ()

Algernons

Tohle bolelo. Jako někdo, kdo nemá ke značce žádný vztah jsem opravdu trpěl. Je to zbytečně dlouhá a nezáživná podívaná s nejvíc základníma postavama. Jasně, už vás slyším "Koho zajímají postavy? Však jde o ty animatroniky!", jenže když se film z 80 % zabývá právě postavami a odehrává se mimo bývalou restauraci, tak je to problém. Přičemž jako horor to absolutně selhává po každé jedné stránce. Jediná hororová pasáž se děje cca v půlce a to postavám, který film představil v té dané a nebo předchozí scéně. Takže proč by to někoho zajímalo a nebo děsilo? Je to nejvíce strohý, nezajímavý, předvídatelný a nenápaditý film, který působil dvakrát delším dojmem než Martinovi Zabijáci rozkvetlého měsíce... Pozitivní je asi jen to, že jde o "kompetentně" natočený film, který má nějakou úctu k předloze se kterou si nevytírá zadek jako jiné herní adaptace. Takže fanoušci originálu budou asi spokojeni, pokud jim nevadí protrpět 80 minut, kde se takřka nic neděje a sledujeme nejvíc základní panáky bez charisma. ()

EvilPhoEniX

V kinech horor slaví velký úspěch, ale za mne dost možná nejzbytečnější mainstream horor roku. Film je dle slavné hry, kterou jsem nikdy nehrál,ale vzhledem k námětu si moc nedokážu představit oč jde ( si tak říkám, jestl i hra je tak nezáživná jak film). Každopádně film po hororové stránce nenabízí vůbec nic atraktivního a nemohl jsem si tu najít vůbec nic, s čím bych mohl sympatizovat. Je to PG-13,t akže gore, to jediné, co film mohlo trochu oživit tu chybí, paradoxně tu chybí i jump scares a o temné atmosféře taktéž nemůže být řeč. Ty oživlé animatroniky zkrátka nepůsobí děsivě ani creepy nýbrž trapně a tohle spojení za mne nemůže zkrátka fungovat. K tomu si přičtěte nezajímavé hrdiny, slabý příběh a nezáživné tempo, kde jsem se nudou opravdu ošíval. Za mě fakt špatný a nůďo, ( Cageův Wonderland měl alespoň super Cage a nepostrádal Gore). Tohle je čistě horor pro děcka ( jako začínajícím budoucím hororovým fanouškům Oukej), pro hororové veterány, co mají nakoukáno skrz naskrz utrpení. 3/10. ()

Wade Wright

„Přežít pět nocí může být neskutečná dřina,“ říká oficiální text distributora. A já, souhlasím. V Blumhouse se chopili adaptace oblíbené videohry a jak se ukázalo, vytáhli si tentokrát zlatou kartu. Mohl to být zábavný zážitek, což naznačovalo mnoho faktorů. Rád bych řekl, že pravidlo videoherních adaptacích se znovu porušilo, a že Freddyho podnik otevře novou kultovní slasher sérii po boku Halloweenu, Vřískotu a dalších. Pravdou, ale je, že Pět nocí u Freddyho je neskutečná nuda.  (Více) ()

fuxoft

Vzhledem k tomu, že jsem málo očekával (a videohry jsem nehrál), mě to vlastně docela příjemně překvapilo. Není to v ničem revoluční, ale má to slušný scénář, režii, herecké výkony a vytváří to docela fungující "lore" v pozadí toho všeho. Možné varování: Scény "Strašidelné figuríny někoho vraždí" představují jen asi 15 minut filmu. ()

Marceloo

Stretli sa tu talentovaná režisérka, fajnové herecké obsadenie a ideálna kombinácia CGI a praktických efektov, ale akosi to do seba celé nezapadlo. Na vine je jednoznačne PG-13 rating, ktorý totálne ničí výborne vystavané sekvencie, ktoré vyvrcholia vraždami mimo záber kamery. Pre takéto blbůstky v štýle Goosebumps mám ale slabosť, takže ma to celkom bavilo a rád by som videl aj pokračovanie. ()

choze

Potenciál na mysteriózní vyvražďovačku s groteskními zabijáky, creepy dětmi, tajemnými sny a osmdesátkovou nostalgií to mělo, ale zpracování je sterilní a nezábavné. Hutchersona mám rád, ale faktem je, že hraje pořád stejně a ani tady žádný herecký koncert nepředvádí. A i to povolání Lillarda z hororového důchodu je vlastně zbytečné. ()

TheDarKnig

Rok 2023 byl rokem velkého návratu do kin po několikaletém útlumu, který byl způsobený pandemií. I to byl pravděpodobně jeden z důvodů, proč jsme mohli vidět masivní úspěch několika filmů, které se žánrově vymykaly obvyklé blockbusterové škatulce, případně které byly postavené prakticky celé na silném podbízení se cílovce a doslovnosti bez jakékoliv větší přidané hodnoty. Musím říct, že tento přístup k filmařině mi většinou nesedí a vůbec nejvíc jsem se s ním v tomto roce minul v případě tohoto marného pokusu o horor. Protože adaptace streamerského videoherního kultu Pět nocí u Freddyho nefunguje v prakticky žádném aspektu, v kterém by fungovat měla. Nefunguje ani v aspektech, v kterých fungovala videoherní předloha a to k ní nemám zrovna pozitivní vztah. Jediná věc, v které film funguje, je kupení odkazů, kdy mladí diváci z Twitche či Youtube mohou s nadšením ukazovat na plátno a odškrtávat si jednotlivé kulisy a loutky, které byly přeneseny z jednoho média do druhého. Ale i těch pár kvalit videoherní předlohy jako je určitá atmosféra nebo napětí film absolutně přenést nedokázal. A není výmluva, že na rozdíl od hry divák není součástí děje, když existuje tolik jiných znepokojivých až naprostý děs a teror vyvolávajících příspěvků v hororovém žánru. Naopak spíše jsem vzhledem k adventurnímu, podle mě značně nudnému a příliš minimalistickému pojetí hororového žánru v případě samotné předlohy doufal, že film bude o úroveň výš. Jenže jak se zdá, producenti a tvůrci z Blumhouse věděli co dělají, kdo je cílovka jak videohry, tak filmu, a proto se rozhodli vsadit vše na přesně dvě karty. Širokou přístupnost - namísto eRka jen PG-13, a zmíněný fanservis. No, rozhodně se jim tento vyprázdněný, mdlý přístup při pohledu na výsledky tržeb a hodnocení diváků vyplatil. Pak je asi jedno, jak moc je film zkritizován většinou kritiků, recenzentů nebo i uživatelů na databázích kdesi uprostřed Evropy. Tak či tak, já osobně jsem si prostě tento tzv. videoherní horor užít prakticky vůbec nedokázal. Vše na něm, včetně samotného vizuálu, prostě bylo příliš šedivé a průměrné. Snad kromě úplného závěru, který aspoň přinesl v zúčtování se zlem mírné zadostiučinění (na druhou stranu přinesl taky jednu pořádnou dějovou díru, kterou se scénář rozhodl pro jistotu vůbec neřešit). A jednoho taxikáře, jehož scény mě v obou instancích docela pobavily. 4/10 PS: Hezké animatronické hračky z bídy film nevytrhnou. Zvlášť když jsou tady omezeny PG-13 přístupností a už v předloze trpí trochu tím, že to jsou prostě jen "roztomilé" zvířátka. Všem, kteří chtějí mnohem lépe fungující a k tomu morbidně zábavný a cynický PG-13 horor s něčím roztomilým (protože o něco jiného by se v tomto subžánru nikdo ani raději neměl pokoušet), raději koukněte na zlověstně zábavnou dobře vyprávěnou jednohubku z produkční stáje Jamese Wana M3gan. ()

Nevka

Jako pohádka na dobrou noc asi dobrý, ale to je tak všechno. Já jsem člověk, který má trochu v gatích z každého druhého hororu, ale tady to prostě nefunguje. Vůbec. Mechatronici nejsou děsiví, jumpscary jsou nefunkční, atmosféra je srovnatelná s průměrným fantasy pro děcka na Disney Channelu a celkově to je jako horor jednoduše mimo. Chápu, že kolem Freddyho je neskutečná fanouškovská základna, která si to asi do jisté míry užije, ale za mě? Meh. Neumím si představit, že by to mělo jakýkoliv potenciál do budoucna. Minimálně ne v této formě. ()

*CARNIFEX*

"Five Nights at Freddy's" je presne jedným z tých hororov, ktorý nie je ani rybou, ani rakom. V rámci žánru neponúka takmer nič extra, pričom to čo ponúknuť dokáže, je tak či onak pre deti. Ono, snaha sa tomu uprieť nedá, lenže toto ani nevystraší, ani nezabaví. Je to vlastne rozprávka s dobrým koncom, a toto na požierača hororov ako je moja maličkosť, len zriedka kedy zaberie. Slabší priemer s občasne dobrou atmosférou, bez gore, ktoré by tomu rapídne pomohlo. Príležitostí nato bolo pomerne dosť, potenciál hrubo nevyužitý .. ()

pepo

Päť nocí u Freddyho je slušná žánrovka pre mladšie publikum a nadšené híkanie fanúšikov počas projekcie ukazuje, že cieľovka bola zasiahnutá takmer dokonale. Každá generácia potrebuje svoj popkultúrny fenomén a nie je fér im ho haniť iba preto, že k nim nepatríme. Navyše je to vlastne celkom fajn. Na druhej strane by tvorcovia mali mať aspoň trochu snahy strhnúť svojim dielom aj publikum mimo svojej špecifickej bubliny.   P.S. Išlo o jednu z najlepších projekcií v mojom živote. Vo vzduchu bolo celý čas cítiť nadšenie fanúšikov. Čo sa prejavovalo okrem iného tým, že počas celého filmu som ani raz nikoho neokríkol. Všetci boli zažratí do diania na plátne. Čo je vec pri plnom kine teenagerov takmer neuveriteľná. ()

darkrobyk

To se takhle chystáte na horor a místo něj dostanete sociální drama o neúplné rodině. O co víc mě bavil tematicky podobný Williho kouzelný svět, o to méně mě bavil Freddy. A to jsem hlavně při snových scénách, kdy si zranění přinášíte i do bdělého stavu, na starého Freddyho s noži vzpomínal. No a pak N. Cage má neskutečné charisma, zatímco Hutcherson tu předvedl ukázkové prkno s povětšinu doby kamennou tváří. Nejlepší tak byl M. Lillard, jenže zase se ve filmu moc neohřál. Líbila se mi robotická zvířata, která však byla trestuhodně nevyužitá. A když už jde gore mimo kameru, tak blbka překousnutá ve stínu z dálky se nepočítá, pak bych prosil mrazivou atmosféru. Pokud ale režisérka neví, pro koho film točí, tak je to těžké. Obávám se, že tady by nepomohlo ani zkrácení o půl hodiny. Ještě že retro - Elastica, Iggy Pop, The Romantics....mohlo ho být více. A co se prosím stalo s tetou Jane? Nějak mi uniklo... 2,5* ()

filmfanouch

Se studiem Blumhouse je to nadále jako na horské dráze. Megahitů by se našlo dost, málokterý z nich ovšem dokáže své tržby obhájit tváří v tvář s kvalitami. Filmových Pět nocí u Freddyho rozhodně nebude patřit mezi jeho vrcholy, na to se ukazuje, že jde pořád o příliš primitivní videoherní koncept, kdy se sice lidé mohou na papíře snažit, komplexnější záležitost z výsledku ovšem nevypadne. Na druhou stranu má tato adaptace rozhodně své kladné stránky, ze kterých by se dalo čerpat u chystaných dvou pokračování. Více práce s atmosférou, méně dějových linek, více černého humoru a více Matthew Lillarda! Fanoušky to jistě neurazí, zbytek nejspíš bude rád, že šel celý tento fenomén mimo ně.... ()

Allien.9

Ani horor, ani komedie. Nazvala bych to tuctovým dramatem s krimi zápletkou, ovšem hloupým, ochotnickým a těžce předvídatelným. Fanoušky hry bude pravděpodobně bavit vizuální stránka + všemožné odkazy, to se mě ale bohužel netýká. Vyzdvihnout můžu snad jen post-titulkovou scénu, která mě opravdu pobavila (ač nedává sebemenší smysl) a tak trošku zmírnila můj finální verdikt. ()

pornogrind

Hrou jsem nepolíbenej. Nicméně ani to mi nebránilo v tom abych dal filmu šanci. Zvlášť když mělo jít o film z ranku hororovýho. Nevím jestli to mělo být vtipný, zábavný či myšleno jako regulérní horor? Každopádně ani jedno z toho nevyšlo. Mám rád ujetosti všeho druhu a třeba takovej Willy's Wonderland(2021) mi sednul. Tohle byla ale těžká nuda nebo mě to aspoň za srdce nevzalo. Možná playeři této hry tento film ocení víc než já. 1hvězda. ()

DJ Obelix

Fanoušci videoher mohou být s letošním rokem spokojeni a Five Nights at Freddy's v trendu kvalitních adaptací pokračuje. Zároveň je ale bohužel nejméně "přístupná" pro širokou veřejnost. Emma Tammi spolu s "otcem" celé FNAF série Scottem Cawthonem za zády převedla na velká plátna první z chystané trilogie příběhů o oživlých animatronických loutkách s hodně temným pozadím. Film je doslova prošpikovaný odkazy na bohatý svět původních her (knih a komiksů), je sympaticky obsazený a zahraný a vše podtrhuje výborný soundtrack. Vzhledem k fanouškovské základně i původním videohrám nebylo zapotřebí "R" ratingu, protože i původní hry se soustředily spíš na atmosféru a lekačky než na krvavou lázeň. Zde se ovšem dostáváme k největšímu kameni úrazu - film má jen hrstku slušných lekaček a obecně moc strašidelný není. Mnohem víc se zde sází na humor a "srdíčko", což pro mě osobně nebylo na škodu (spíš naopak). Jenže pokud se nesnažíte podbízet neznalému publiku a propagujete se jako horor, nemůžete očekávat nadšené recenze. Tvůrci jsou si ovšem dobře vědomi kupní síly své fanouškovské základny (a jejich rodičů), takže jim to může být šumák. Obecně jde o velice slušnou retro žánrovku pro mladší publikum, která ale neurazí ani jejich starší doprovod. Nutno smeknout před dílnou Jima Hensona, která stojí za parádními loutkami ve filmu. Praktické efekty CGI prostě nikdy nenahradí. Pro fanoušky FNAF série je to naprostá povinnost. ()

Claw

Nejsem fanoušek FNAF, nikdy jsem nehrál hry ani jsem nekoukal na lore videa. Od filmu jsem nic nečekal a ve finále jsem byl dost zklamán, hlavně kvůli tomu že film neprodává vůbec žádné emoce, ať už emoce smutku či strachu. Film po hororové stránce nenabízí nic lákavého. Je to PG-13, takže gore, to jediné, co film mohlo trochu oživit tu chybí, paradoxně tu chybí i jumpscares a o temné atmosféře taktéž nemůže být řeč. Po technické stránce to nebylo nejhorší, najde se tu pár zajímavých úhlů kamer, má to slušný střih a pěknou paletu barev, ale není to prostě nic, za co by stálo se na film podívat. Děj filmu je nudný, rozporuplný a prostě takový líný. Není tam nic, co by diváka přimělo se o ty generické postavy nebo děj zajímat. Polovina dějových linek vyšumí do prázdna, film se pořád se vším opakuje a závěrečný velký zvrat nemá absolutně žádný build up. Herecky tu nikdo krom herce hlavního záporáka nevyniká, a spíš mají po celou dobu snímku jednu tvář. No prostě ukrutná a nehororová nuda s pitomými postavami, jež vůbec nevyužívají toho atraktivního konceptu, který byl pohozen po zemi a tvůrci si s ním vytřeli prdel. A ještě budou tvrdit, že to udělali pro fanoušky… Styďte se!! /20%/ ()

Chrustyn

Dětský horor jasně určený pro danou vrstvu diváků. Původní počítačová hra, která se proslavila hlavně díky streamerům, byla o statických obrázcích, ve kterých občas vyskočí robotické zvířátko. Ve filmu sice statické obrázky nejsou ale vlastně ani to strašení. Zbyla bída, která je hororem asi jako před časem Gremlins, jen bez jakékoliv zábavy, kdy se absolutně kašle na to, že by měl mít film nějaká daná pravidla. Vznikl pouze na efekt natočený fan service a naprostá a velice špatná zbytečnost, která však vydělá tolik, že nás čeká x dalších dost možná i příšernějších dílů. ()

Scorseseho Zabijáci nevydělávají

Scorseseho Zabijáci nevydělávají

06.11.2023

Zabijáci rozkvetlého měsíce, epický western Martina Scorseseho za 200 milionů dolarů, za sebou mají tři víkendy v kinech, a za tu dobu vydělali celosvětově 119 milionů. Béčkový horor s pětinovým… (viac)

Čeká nás várka hororových pokračování

Čeká nás várka hororových pokračování

02.11.2023

Horor Pět nocí u Freddyho boří rekordy

Horor Pět nocí u Freddyho boří rekordy

29.10.2023

Producent Jason Blum (Neviditelný, Uteč) si může mnout ruce, má totiž čerstvě na kontě další ohromný hororový hit, který navzdory slabším reakcím zaznamenal pro Blumhouse vůbec nejlepší otvírák v… (viac)