Päť nocí u Freddyho

• Česko Pět nocí u Freddyho (viac)

Nechceli by ste byť v koži Mikea (Josh Hutcherson), hlavného hrdinu filmu Päť nocí u Freddyho. Sám sa stará o svoju desaťročnú sestru Abby a doteraz sa nevyrovnal s nevysvetliteľným zmiznutím druhého súrodenca spred viac ako desiatich rokov. Čerstvo bez práce s vyhliadkou na stratu opatrovníctva Abby sa zamestná ako nočný strážnik v zatvorenej pizzerii Freddyho Fazbeara. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o pohodovú a nenáročnú prácu, ale Mike čoskoro zistí, že Freddyho reštaurácia skrýva množstvo prekvapení, z ktorých väčšina vôbec nie je príjemná. Nevysvetliteľné udalosti, do ktorých sa Mike čoraz viac zamotáva, ho postupne privedú do situácie, ktorá pripomína tú najdesivejšiu nočnú moru, akú si dokážete predstaviť. Zdanlivo nudná nočná zmena sa zmení na boj o život, v ktorom jeho protivník nehrá podľa pravidiel. (CinemArt SK)

DeJiF

Five Night's at Freddy's je velmi zajímavý počin. Videohry se staly neskutečným fenoménem, jak po stránce hratelnosti, tak po stránce hlubokého a těžko odhalitelného příběhu. A ať už se vám tato franšíza líbí či ne, nepochybně se FNAF navěky otisklo do moderní popkultury. Případ zfilmované verze je pak ještě o něco zajímavější. Od trailerů jsem měl zato, že půjde o nenápadnou hororovou blbinku a hodnocení po prvních předpremiérách na ČSFD mě v tomto spíše utvrdila. Zaujala mě však jedna věc a to tvrzení: "Je to točené pro fanoušky". Když jsem pak šel v den premiéry do kina a viděl jsem ty davy, které byly možná tak na Endgej, plné lidí s maskami animatroniků, došlo mi, jak moc tenhle film vlastně sází na fanouškovskou základnu. Otázkou je: Vyplatilo se rozdělit běžné diváky a kritiky a skalní fanoušky do dvou táborů? Na tuto otázku je z hlediska čísel poněkud jednoduchá odpověď: Nepochybně ano. Jak na tom však jsou kvality filmu samotného, to si probereme nyní. Five Night's at Freddy's začíná zlehka. Relativně zkratkovitým způsobem buduje postavy a posouvá je v ději. Scénář zde potom v několika momentech pokulhává. Nejvíce mi asi vadila postava zlé tety, jejíž motivace mohly být dle mého mnohem hlouběji prokresleny i s ohledem na to, že několikrát posune děj filmu dopředu. Dalším problémem je pak ona zkratkovitost. Tak například způsob, jakým se v příběhu odbyde vysvětlení té povrchové zápletky, čili že (spoiler) duchové dětí posedly obří animatroniky, postavy prostě plácnou v konverzaci jako vysvětlení a dál se tím nijak nezaobírají, nepřijde jim na tom nic divného a nakonec se s animatroniky začnou navrch kamarádit. V této fázi filmu jsem balancoval v hodnocení na hraně tří hvězd, zatím se jednalo o tu relativně obyčejnou adaptaci videohry, tak jak to vypadalo z trailerů. Jenže tady film ani zdaleka nekončí. Některá zvláštně podaná vysvětlení nakonec vyvrcholí v nečekané zvraty, kamarádění s animatroniky už najednou nevypadá tak zvláštně a děj neúprosně hází na diváky jeden plottwist za druhým a jednu neskutečně působivou pasáž za druhou. Zde se dostáváme k tomu, proč je Five Night's at Freddy's tak podivuhodným filmem. Není to totiž adaptace natočená pro běžné diváky, ona nenápadná věta "Je to točené pro fanoušky" v propagačních videích je myšlená doopravdy vážně a upřímně? Jsem všema deseti pro! Pravdou jest, že jsem kdysi viděl jedno hodinu a půl dlouhé video o celém loru FNAF (zde dávám odkaz), tudíž bych se mohl považovat za součást druhého tábora hardcore fanoušků. Osobně si však myslím, že jsem se v průběhu sledování filmu nacházel tak někde na pomezí táboru běžných diváků a kritiků, a fanoušků. Tento snímek však dokázal něco neskutečného, co už jsem dlouho v kině neviděl a to, že ti fanoušci v kinosále při jakékoli referenci či plottwistu tleskali. Je až neskutečné, jakým způsobem je věta "Je to točené pro fanoušky" myšlena vážně a jak moc se jim to, navzdory těm řečem o mrtvé videohře, doopravdy vyplatilo. Na rozdíl od dnešních běžných blockbusterů, které jsou jen pouhopouhým obsahem, dojící poslední zbytečky nostalgie, co z nás má vymáčknout nějaké prachy, bez duše a bez nápadu, bez jakékoli úcty k předlohám a požadavkům, co fanoušci doopravdy chtějí vidět a místo toho se rochní v exkrementech progresivity a následně tu kopu hnoje používají jako svůj štít proti kritice, na rozdíl od těchto bezduchých výtvorů, které ani nelze nazývat filmy, ale pouze produkty, totiž Five Night's at Freddy's na své fanoušky doopravdy myslí a obzvláště celé finále, pro pochopení běžného diváka naprosto za čárou, je toho důkazem. I tak si dle mého běžní filmoví konzumenti ve FNAF filmu něco dobrého najdou, ať už je to sem tam dobře fungující hudba, výborně postavené, nasvícené a vůbec úžasně vypadající scény, celkově úžasně vypadající loutky animatroniků, které dokazují, že praktické efekty stále kralují nad levným CGI a které umí divákovi předat ty správné emoce, pár nápaditě natočených mírně hororových pasáží (ačkoli samotný snímek podle mě horor skutečně není) a nebo snad možná i herci a jejich postavy, které (v případě hlavní postavy Mika) přijdou lidem bez emocí, zatímco mně naopak přijde, že roli hlídače na nočních směnách s očividným nedostatkem spánku ztvárňuje dosti přesvědčivě, či snad vedlejší role Abby, která si na dětskou roli vede obstojně nebo snad absolutně fenomenální výkon Matthew Lillarda, který je do své role zapálen a těším se, až ho uvidím více, mnoho záběrů je také docela brutálních a to tak, že šťaví věkovou hranici 12 let na maximum (u několika záběrů jsem opravdu až znechucením nad brutálností skřípadl zuby a choulil se v sedačce). Všechna jmenovaná pozitiva samozřejmě ne zcela úplně vyváží to, že obyčejný divák zkrátka nepochopí scénář, který i tak obsahuje pár neduhů. Já však mohu potvrdit, že jsem po zhlédnutí filmové adaptace FNAF plně zainvestovaný do dalších pokračování a můžu s klidem prohlásit, že jsem fanouškem Five Night's at Freddy's. () (menej) (viac)

Rikoz99

Pět nocí u Freddyho opravdu není film pro každého. Je primárně pro fanoušky stejnojmené videoherní série. Bohužel není ani tak děsivý, takže si ani fanoušci horrorů nenaleznou své. Jakožto fanoušek bych spíš ocenil, kdyby měl vyšší věkové omezení, ale kvůli většinové mladší skupině fanoušků toto není možné. Osobně moc nemusím strašidelné věci a na tento film jsem šel jen z důvodu, že tuto franšízu mám už dlouhá léta v oblibě. Nejsem moc zasvědcen v celém "příběhu" her, ale i přesto jsem několik referencí zachytil a obecně se mi to líbilo. Není to nejlepší film, co letos vyšel, to vůbec. Zase ale není ani ten nejhorší. Přesto bych lidem, kteří k hrám Five Nights At Freddy's nemají žádný vztah, nedoporučil jít. 80% ()

Tongo

Na tomto filmu jsem byl dokonce v kině a musím říct že mě se to líbilo ale bohužel to není film úplně pro každého protože pokud jste nikdy neslyšeli nic o jeho videoherní hororové předloze tak nad tím budete kroutit hlavou a film prostě asi úplně nepochopíte ale ti co o tom alespoň trochu slyšeli si podle mě užijí skvělou podívanou .Taky chci zmínit že film teda není úplně horor mě to spíš přišlo jako Thriller a hned potom horor (prostě se to víc soustředí na děj a příběh než na to váz vystrašit)ale za mě to byl skvělý film a muziku si nevím proč do této chvíle broukám :) ()

ronyyy

Problém tohohle filmu je ten, že se prezentuje jako horor, přitom je to spíš taková nezdařilá komedie. Kdybych chtěla vyděsit svý děti, tak jim to pustím, ale člověk starší 12 let se u toho vážně bát nebude. 90 % filmu je zaměřených na Hutchersona a na jeho psychický problémy a robotičtí plyšáci jsou tam vidět jenom párkrát. Je to škoda, potenciál měl ten film fakt dobrý. ()

matous20063

Jako někdo kdo se vyzná v loru FNAFka jen velice okrajově, musím říct že mě to příběhem i lehce uspokojilo. Proč? Protože jsem jednoduše čekal daleko vetší píčovinu. Zpracování Animatroniků bylo v pohodě, upřímně čekal jsem to horší. Herci byli taky ok. Těd už ale k mínusům, je mi jasné že původní/originální lore FNAF prostě nezfilmujete a pokud ano tak z toho vznikne totální sračka. Takže bych řekl že se stím autoři vypořádali dobře. Je to sice kostrbatý ale ujde to. První hodina filmu je pomalá, ovšem finální půlhodina je docela dobrá, hlavní záporák tu je sice chvilku, ale to chápu, protože očividně má být pokračovaní. Strašně těžce se mi to hodnotí protože na jednu stranu si to nedokážu představit lepší, podlě to asi bylo zpracované nejlépe jak mohlo, na druhou stranu kdybych nevěděl o co vůbec jde, tak asi umřu nudou. Zřejmě je to spíše film pro hlavní fanoušky a pro určité obecenstvo ale já jsem to i jako lajk přežil. Může to být fajn zábava na sobotní večer s přátely. 60% ()

Sashmen13

No, nebylo to úplně tak špatný, však co se z toho zprzněného lore dalo tak popravdě i sestavit. Mrkněte na game theory, to je hroznej masakr. Ten konec byl hodně odbytej, to je docela škoda + jsou tam docela znatelné díry v příběhu, pokud se na ně zaměříte. Největší sranda byly teda rodiče, co si do kina přivedli 6 + - leté děti, aby pak jen žasli lol, před filmem mimo jiné byla ukázka na film "Jedeme na teambuilding", kde se jedna postava doslova dožadovala druhé "vylízej mě", tak doufám, že to těm dětem uspokojivě vysvětlí: D. ()

Yamatosan

Čekal jsem to horší. A děcka ovšem vyloženě nadšený! Pro mě byl super zážitek z podobně skvělé z projekce, jako měl pepo: kino narvaný puberťáky, ale žádný blbnutí, všichni si užívali film natočený přesně pro ně. A už se těší na dvojku. 5/10 já, 10/10 zbytek kina ()

Vildopyroman

Ešte predtým, ako vznikol tento film, tak som veľmi rád hral tieto videohry menom five nights at freddy’s- a keď som zistil, že sa natáča film o tom, tak som bol celkom prekvapený. Pre mňa je film veľkým sklamaním. Nemá to nič spoločné s reálnym príbehom a vraždy sú tam mimo záber. Pre niekoho to môže byť aj celkom dobrý film, ale mňa to neoslovilo...4/10. ()

Polux

4/10 | Stejně nudné, uspávající a celkově mizerné, jako pár let starý nepřiznaný rip off s Cagem, jen s trochu vyšším rozpočtem (který nejde moc poznat) a se zbytečnými dvaceti minutami stopáže navíc (které jdou poznat docela dost). Dle dosavadních tržeb jsou asi znalci a hlavně fanoušci herní předlohy když už ne nadšeni, tak alespoň spokojeni, jelikož já se mezi cílovku neřadím a o téhle značce vím jen to, že existuje, všechny přítomné fan service prvky (kterých je ve filmu jistě požehnaně) šly úplně mimo mě a celým filmem jsem se protrpěl od začátku až do konce. | S hororem to nemá (s ohledem na krotký rating nepřekvapivě) společného prakticky nic (těch pár krátkých pokusů o nějakou strašidelnou scénu snad nedokáže vyděsit vůbec nikoho), bohužel to není ani komedie (což by se, vzhledem ke směšné premise o posednutých vraždících figurínách, docela hodilo), případně parodie (na všechny podobné žánrové braky). Je to nefunkční slepenec všeho možného, od psychologického dramatu s rádoby dojemnou rodinnou linkou, přes duchařinu pro nenáročné s dokola se opakujícími snovými sekvencemi, až po krimi thriller s tragickým záporákem lomeno neúspěšným cosplayerem, postrádající napětí, atmosféru, tempo a finále, které by dávalo nějaký smysl. Pokud mají adaptace (čehokoliv) za úkol, vedle profitu, přitáhnout k předloze nové fanoušky, tak tady se to těžce nepovedlo. | PeZet ()

Wineology_

Ona je to tak neskutečně nedomyšlená pitomost že bych ten scénář na posezení u piva s jointem v držce napsal přinejmenším nastejno, ale když opomenu právě tu nulovou snahu to udělat dobře, tak jsem se vlastně královsky bavil. Ne tím filmem, ale tím jak je špatný. Ale že mě to bavilo, tak jednu silnější hvězdu si to zaslouží. ()

gogo77

3/10 ... tak toto mala byt pecka roka ... skvely horror podla videohry ... plne kino deciek      .... ale celkovy dojem nic moc ...nuda nuda nuda .... hned na zaciatku som uhadol ako to dopadne a veru tak aj bolo .... 20tnik z Hunger games sa sam stara o svoju 10 rocmu sestru Abby ... ako malemu mu niekto uniesol brata a rodicia im zomreli .... pretlka sa zivotom z prace do prace ale nikde dlho nevydrzi .... a tu zrazu dostane prilezitost strazit stary zavrety zabavny park v ktorom v noci ozivaju animatronici ...nikto nevie ako funguju a kto ich stvoril no vyzera ze v nich funguju duse unesenych deti .... zeby to suviselo s jeho bratom? .... uvidite ()

Holly_Molly

Jójó, nač plýtvat rozpočtem na kvalitní scénáristy? Pff proč jako?! Pár trapnejch jumpscarů a "bububu" animatroniky, děcka se z toho v kinech zeserou blahem nehledě na debilní chování všech postav, stupiditu několika nedokončených dějových linií s nulovym zájmem zabrouzdat do lore těch her a třeba to udělat zajímavý pro lidi co ty hry nehráli..Strašný! Pochválit by se dal ledatak pěknej vizuál, ale to je tak všechno.. Tyhle rádoby horory jsou přesně důvod, proč je filmová horor scéna současnosti tak v prdeli.. ()

Miroslav.Zac

Už dlouho jsem tak nezáživnou a cenzurovanou vyvražďovačku neviděl. O dva roky starší Willyho kouzelný svět je oproti tomu aspirant na Oskara. ()

Milo384

Horor spíše pro děcka. U tohoto filmu se snad nemůže nikdo bát. Hru znám jen okrajově, ale stejně to nebylo špatné. Pobavil jsem se. Taková v pohodě blbůstka. ()

Kronis

Bohužiaľ, to neprinieslo to, čo som očakával. Dúfal som, že konečne niekto natočí dobrý film podľa hry, ale nestalo sa. Pre mňa horor je to, čoho by som sa mal báť a nie lakať, no v tomto filme to funguje presne naopak. Jumpscary na každom rohu a sú až moc predvídateľné a vôbec nie strašidelné. Trúfal by som si povedať, že tento film sa radí medzi thriller, určite nie horor. Na druhú stranu, aby som len nekydal špinu, tak príbeh bol svižný a priamočiari, postavy sympatické a soundtrack sa tiež podaril.  V konečnom dôsledku, ako horor to je prepadák, ale ako priemerný film si myslím, že celkom fajn. 6/10 ()

Enthlon

Na začiatok poviem, že nie som fanúšikom internetového fenoménu Five Nights at Freddy's, vyrastal som síce v dobe, kedy bola popularita tejto "značky" na svojom vrchole, no podobne ako aj iný fenomén Slenderman, mi to celé bolo úplne ukradnuté a aktívne som sa tomu vyhýbal, nakoľko to bolo na môj vtedajší pubertálny vkus príliš populárne, takže tento komentár je napísaný z pohľadu obyčajného fanúšika hororov. Čo sa týka filmu, tak hororovej atmosféry je tu ako šafranu, jumpscary vôbec nefungujú a strašne tomu chýba gore. Film sa miestami snaží byť aj vtipný, ak je pre vás Marvel humor vrchol komédie, tak hrozí, že sa počas sledovania aj zasmejete. Je to plné žánrových klišé a neprináša to nič nové. Osobne má veľmi nebavili snové sekvencie, ktorých tu je viac než dosť. Herecké výkony sú... dajme tomu fajn, nie je to síce na Oscara ale ani na Zlatú malinu. Trochu má prekvapili dialógy, čakal som, že budú viac debilné, no väčšinu času rozhovory medzi postavami, znejú ako rozhovoru medzi ozajstnými ľuďmi. Film má rating PG-13 a presne na ľudí, ktorý su okolo tohoto veku to aj cieli. ()

Slash_Flash

Upřímně? Wow. 9 let čekání nakonec došlo ke svému cíli a my se filmové adaptace této legendární indie série opravdu dočkali. Ale musím říct že jsem od toho čekal snad úplné minimum. Býval jsem těžký fanboy FNAF na základce když byl FNAF na vrcholu své popularity mezi roky 2014-2015 a kdybych tehdá věděl co čas přinese, asi bych byl z toho hotový. Ovšem už to je dávno a FNAF, ikdyž nezapadlo do zapomnění, to právě vůbec, ale přeci jen fanoušci této série vyrostli a život s námi všemi zacloumal, ale FNAF nám zůstalo v srdíčku, a tak už se dívám na tuto sérii spíš nostalgicky. Proto tento Fanservice mě opravdu zahřál u srdce a po vzhlédnutí jsem velice překvapen. Čekal jsem další odbitou bubákovinu, u které budu sedět s nudou a se suchem v pysku. Ale právě naopak jsem se dočkal napínavé akce, u které jsem byl zabořený do židle a utíral si do nohavic pot z dlaní. Místo čistého CGI jsme se dočkali super zpracovaného mixu CGI a praktických efektů, které opravdu vdechli život animatronikům do levelů kdybych řekl že vypadli fakt opravdově, ale někdy i legračně. Příběh měl svoje slabé chvilky, ale naopak se mi líbilo, že se tvůrci vůbec nebáli chytnout bohatého loru série a vykutit z něho příběh, který do této legendární série přináší něco nového a perfektně sedí k tomu o čem hry jsou. Přináší i nové charaktery a nebojí se jim dát hloubku. Další věc, kvůli které jsem se připravoval na nejhorší bylo PG-13 rating. Čekal jsem, že film bude jenom plný lekaček a nebude mít koule na to být ani kapánek brutální v porovnání s FNAF, které si nebralo servítky. Ovšem byl jsem opět překvapen, na svůj rating se film vůbec nebojí prolít kýble krve. Ke konci jsem osobně kulil bulvy a neodpustil si "That gotta hurt.". Nejen, že to umí být napínavé a chvilkama brutální, ale taky umí pobavit, ať už úmyslně nebo naopak. Musím říct, že momentkami jsem se hyhňal už jen z principu a té absurdnosti. Ale opravdu čím mě filmeček nejvíc pošimral na příjemných místech byl v jeho fanservice. Přes věrnost source materiálu, narážky na lore, cameo MatPata a CoryxKenshin (škoda že Markiplierovo cameo nevyšlo produkci), detaily které většině divákům proletí přes oči až po dokonce legendární písničku od The Living Tombstone, u které, když najednou začala hrát v konečných titulkách, tak jsem cítil takový nával nostalgie, že jsem měl jen krůček k tomu abych začal plakat jako malý usnoplený parchant co dostal na Vánoce PS4. Jakožto oldtimer této milované série jsem si nemohl přát nic lepšího a rád prohlašuji že mě víc než překvapil. Proto mě celkem mrzí i celkem nízké hodnocení tohoto snímku, ikdyž to možná i na druhou stranu chápu. Je to něco jako s prvním Silent Hill filmem. Jako filmová adaptace videohry to je super a velký fanservice, ale jako samotný horrorový film to je slabé a pro někoho, kdo FNAF nehrál, nezná nebo se nikdy o hry nezajímal, to asi není nic spešl. Vypadá to na další film v budoucnu a už teď su zvědavý až su šedivý. ()

Danik_

Film Pět nocí u Freddyho je adaptací populární hororové videohry a přináší nám strhující směsici napětí, hrůzy a tajemství. Režisér se snaží zachovat ducha hry a nabízí nám temný, klaustrofobický svět, který plně předává hráčský zážitek. Zde je průměrná recenze tohoto filmu Hlavním pozitivem filmu Pět nocí u Freddyho je jeho schopnost zachovat atmosféru a vizuální styl původní hry. Setkáváme se s ikonickými postavami, jako je Freddy Fazbear, Bonnie, Chica a Foxy, a film se snaží vytvořit napětí, které hráči zažijí, když se snaží přežít pět nocí v této strašidelné restauraci. Vizuální efekty a masky postav jsou impozantní a podtrhují temnou atmosféru. Děj filmu se však může zdát trochu slabší. Příběh se točí kolem hlavní postavy, která přijme práci nočního hlídače v Freddy Fazbear's Pizza a brzy zjišťuje, že toto místo není tak bezpečné, jak se zdá. I když film nabízí několik strašidelných momentů a výjevů, některé scény se mohou zdát předvídatelné a využívají klišé hororových filmů. Hlavní postavy jsou průměrně vykresleny, ačkoli se snaží podat solidní výkony. Scénář nám nedává příliš mnoho možnosti se s postavami spojit a prožívat jejich strach. To může být problémem, protože empatie s postavami je důležitá pro prožití napětí. Celkově je Pět nocí u Freddyho solidním pokusem převést oblíbenou videohru do filmové podoby. Pokud jste fanouškem hry a máte rádi horory, film vás zaručeně pobaví a poskytne vám pár strašidelných chvilek. Nicméně, pokud hledáte hlubší příběh a větší emocionální propojení s postavami, může být tento film zklamáním. ()

Scorseseho Zabijáci nevydělávají

Scorseseho Zabijáci nevydělávají

06.11.2023

Zabijáci rozkvetlého měsíce, epický western Martina Scorseseho za 200 milionů dolarů, za sebou mají tři víkendy v kinech, a za tu dobu vydělali celosvětově 119 milionů. Béčkový horor s pětinovým… (viac)

Čeká nás várka hororových pokračování

Čeká nás várka hororových pokračování

02.11.2023

Horor Pět nocí u Freddyho boří rekordy

Horor Pět nocí u Freddyho boří rekordy

29.10.2023

Producent Jason Blum (Neviditelný, Uteč) si může mnout ruce, má totiž čerstvě na kontě další ohromný hororový hit, který navzdory slabším reakcím zaznamenal pro Blumhouse vůbec nejlepší otvírák v… (viac)