V Karpatském království stojí nad vesnicí Vyšné Vlkodlaky tajemný hrad, jehož majitelem je baron Gorc z Gorců. Na jeho objednávku sestrojil šílený vědec Orfanik zvláštní přístroj, který pomocí světelných paprsků vytváří iluzi skutečnosti. Tento "dálkovid", zrozený ve fantazii spisovatele Julesa Verna, předběhl o sto let vznik televize. Jak to bylo vlastně s prvním filmovým představením a s objevem televize, odhalí po mnoha dobrodružstvích při pátrání ve strašidelném hradním labyrintu hrabě Felix Teleke z Tölökö, hlavní postava filmového příběhu, který je třetí společnou prací scenáristy Jiřího Brdečky a režiséra Oldřicha Lipského. Parodie na verneovské vědecko-fantastické romány je inspirována pozapomenutým dílem slavného francouzského spisovatele Tajemný hrad v Karpatech a obohacena o nové prvky, například o "karpatský" folklór, pro nějž byl vytvořen i vlastní jazyk. (oficiálny text distribútora)

Rozjimatel

[4,5*]     "Tož bať, nechať urozený pán hrábě klídně seďá na pérdeli."     Jedna z tých klasických československých komédií posledných 3 socialistických dekád, ktoré sa dajú pozerať dookola a nedokážu omrzieť (táto dokonca akoby časom dozrievala). Majstrom takýchto komédií bol práve Oldřich Lipský, ktorý má na svedomí celý rad vrcholných diel tohto žánru (stvorených predovšetkým v jeho skvelých 70. rokoch). Táto komédia s temno-mysterióznym ladením je vlastne takou dvojičkou s jednou z jeho najlepších komédií, ktorou je Adéla ještě nevečeřela (1978) (spoločné majú, okrem iného, aj to skvelé retrospektívne stvárnenie dramatických udalostí z minulosti). Do jej skvelej úrovne jej síce trošku chýba, ale aj tak doslova hýri nápaditosťou a vtipom, ako tým situačným tak i tým slovným     ("Teď už s ní můžu jedině leštit příbory.").     Výborne napísané sú i dialógy (autor scenára Jiří Brdečka), pričom ten vymyslený dialekt je kapitola samá o sebe, ten proste nemá chybu ("Ach, ta jadrná horalská mluva!"). O skvelom hereckom obsadení sa ani zmieňovať nemusím a dokonca mi napodiv ani tak nevadilo to nadabovanie Michala Dočolomanského. Verneho som v detstve hltal, takže dokážem oceniť aj toho verneovského ducha, obohateného o humorno-parodický rozmer. Sympatické na tomto diele mi je i to, že v podstate svojím humorným spôsobom vzdáva hold klasickej hudbe, predovšetkým mojej obľúbenej opere.     "Pane hrábě, to bude co neviďát i každým vokámrkem vyleťáme do povětřá." ()

Cement73

Úplane skvelá paródia na jednu z Verneoviek. Pojatá zo skvelým humorom strašidelná komédia bude už navždy patriť medzi moje oblubené filmy. Michal Dočolomanský v najlepšej forme. ()

Delaney

Jedna z mých nejoblíbenějších komedií vůbec... Bojuje o prvenství s Adéla ještě nevečeřela... Ale asi vyhraje:) Naprosto úžasný Hrušínský v naprosto úžasné roli vědátora magora. Kopecký jako perfektní záporák. A dočolomanský decentnost sama... Perfektní komedie pro každou příležitost... ()

MiaMahoney

85%? Za co??? Z tohoto filmu si pamatuji jediné - nekončící pseudooperní ječení, zase a znovu a víc si pamatovat nechci. Nikdy víc, jak děl Poeův havran a já ho ještě poprosím, aby na tento film hezky zvysoka nakálel, protože nic jiného se v tomto případě nehodí. ()

Marina111

Z tohto filmu mám obdobné dojmy ako z Plesu upírov: u obidvoch týchto filmoch uznávam ich isté nespochybniteľné kvality, ich prínos pre svoj žáner, no zároveň u obidvoch musím skonštatovať, že na mňa veru ktovieaký dojem nespravili, tobôž aby vo mne dáky zanechali. Ak by som mala hviezdičkovať objektívne, bude to - čert to ber! - možno aj za rovných päť, keďže na čsfd som však za "súkromníka", môžem si hádam dovoliť tie tri slabé hviezdičky :) Aby sa však nepovedalo, určite mu skúsim ešte niekedy dať šancu ()

spiritus

K Hradu v Karpatech mám silný, možná trochu nostalgický vztah, který zastírá možné nedostatky filmu, které nevnímám a ani vnímat nechci. Skvělá atmosférická sci-fi komedie, která nemá v Českém prostředí mnoho alaternativ a kterou korunuje dokonalé herectví pánů Kopeckého, Dočolomanského, Hrušínského aj. Prostě je to moje srdcovka a tak to i zůstane na věky věků. ()

H4ku11

Oproti ostatným komentárom a hodnoteniam, ktoré som si tu pozeral sa mi práve toto páčilo viac ako Adela. Pekne vymyslené a zahrané, rozprávanie hlavného hrdinu ako aj miestny dialekt ma celú dobu tešili. ()

Garch

Brdečka a Lipský ve vrcholné formě! Docela temný příběh Julese Verna je vyšperkován vtipem, ironií, brdečkovskými vynálezy i popkulturními odkazy. Kdo má rád Adéla ještě nevečeřela, ten si smlsne. ..PS: Tóna Hluchoněmec Forever! ()

ArthasKarfa

Tento film je pokladem našich filmů, humor a jakési přítomné tajemno, které číhá v prastarém hradu. U tohoto filmu jsem se jako malý trošku bál a jako větší se u něj velmi bavím. Dnes takový film už nikdo nenatočí, aby měl člověk pocit, že ve vesnickém hostinci číhá tajemné nebezpečí a zároveň se usmíval nad padouchy používanou technikou. ()

bobstock

Každoročně sváteční evergreen mistra Lipského napříč generacemi už od roku 81. Kdo z vás na to má odvahu vyndit na Čertóv hrad? :)  80% ()

Mortemiss

Opravdu velmi velmi podivné, kdybych k tomuto filmu neměla pouto, tak bych mu dala menší hodnocení. Znám ho od plenek a vždy se mi líbil, proto mu dávám vysoké hodnocení. Jsem obeznámená tím, že tamější triky nepatří k nejlepším a herecké výkony taktéž. Musím však konstatovat, že tento film mě velmi zaujal! Pro mě je to klasika ;) ()

hemul

Je to zvlastne, Verne je moj oblubeny spisovatel, precital som od neho hadam vsetko co u nas vyslo, ale prave tie knihy, ktore sa stali predlohou filmov Karla Zemana, Oldricha Lipskeho a Ludvika Razu sa mi pacia menej ako ostatne. Naopak, vsetky tie filmy su uzasne. Asi preto, ze sa pedantne nedrzia knihy, ale skor ponukaju prave to, co Vernove knihy - fantaziu. ()

Pawlisman

nepřeháněl bych to s glorifikací tohoto filmu. Úsměvný, originální a tajemný (či spíše psycho). Ok, pěkné, začátek mimo hrad, zbytek pak víceméně ve dvou místnostech. Film sice nabušený, ale určitě ne líbezný a hladce plynoucí. 8/10 ()

petikacka

Jen slyším název a už se začínám smát. První co mě napadne je představování se Michala Dočolomanského, jako hrabě Felix Teleke z Tölökö. Hned po tom, vidím Jana Hartla, jak říká:" je to Čórtův hrád". Skvělá režie, skvělý scénář, prostě česká klasika. Ačkoliv bych měla jednu výtku. Nechápu proč se film vysílá tak málo. Za mě 95% ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček

27.07.2020

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

24.08.2014

Téměř 5 let od uvedení svého ceněného celovečerního debutu 3 sezóny v pekle (11 nominací na cenu Český lev) začal Tomáš Mašín natáčet svůj druhý celovečerní film. Přední český tvůrce reklam hned po… (viac)

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (viac)