„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

• angličtina Four Murders Are Enough, Darling
TV spot

Nesmelý učiteľ literatúry Georg Camel (Lubomír Lipský) vedie absolútne nezaujímavý a pokojný život. Márne sa usiluje pripútať pozornosť svojich žiakov k dielu Williama Shakespeara, ale aj jeho pokusy o to, aby šéfredaktor miestneho časopisu vydal jeho básne, sa míňajú účinkom. A úplne najhoršie je na tom so vzťahom k ženám. Redaktorka spoločenskej rubriky, príťažlivá Sabrina (Jiřina Bohdalová) o neho takmer ani nezavadí. Zdá sa, že v jeho živote sa nikdy niť zaujímavé neudeje. Až náhle... Všetko sa zmení v okamihu, keď do jeho podnájmu vpadne – a to doslova a do písmena – mŕtvola Dr. Portera, ktorého otrávili lupiči, aby mu ukradli šek na úžasnú sumu – na milión dolárov! Nechápajúci Georg sa tak z ničoho nič ocitne uprostred bláznivého boja o miliónový šek. Chúťky si naň robia dve konkurenčné gangsterské bandy, ktoré a dokonca nasťahujú do domu, kde býva Georg v podnájme u pani Harringtonovej (Marie Rosůlková). A keďže ich praktiky sú mimoriadne nevyberané, kedykoľvek od tejto chvíle Georg otvorí dvere, vypadne z nich mŕtvola! Z nesmelého učiteľa, považovaného za masového vraha, sa stáva mediálna hviezda. Razom získava rešpekt svojich žiakov, ochotu šéfredaktora tlačiť jeho verše a dokonca sa stane to, v čo nedúfal ani v tých najsmelších snoch – získa srdce sebavedomej Sabriny. Trampoty so šekom sa však nekončia... (TV JOJ)

TV spot

sportovec

Nápady a nespoutatelně rozvernou rozpustilostí charakterizovaná parodie přerůstá své původní poslání a mění se ve svébytný film, jehož kvalita spočívá v dokonalém přetavení původní komiksové matérie. Rafinovanost, s níž si režisér i scénárista (Miloš Macourek) pohrávají s divákovou fantazií i bránicí, často bere dech. Řada replik, citovaných hojně spolukomentátory, zlidověla. Kontrast nadsazené směsi něžnosti a bezbrannosti takřka chlapecké u hlavního hrdiny i prvoplánového plání jeho ženského idolu překonávají už jen orgie znepřátelených gangů. Nápad a jeho provedení by určitě nadchly i Jaroslava Haška nebo Jiřího Hausmanna. V každém případě se jedná o jednu z nejvýraznějších českých veseloher všech dob, které se nedá téměř nic vytknout. Naopak se zdá, že výčet jejích předností je téměř bezbřehý. A - jak tu čas od času konstatuju - téměř s určitostí nadčasový. ()

Sarkastic

„Budete-li mít chuť někdy vraždit, jen přijďte, tady se vždycky někdo najde.“ S každým dalším zhlédnutím mám tenhle snímek radši a stále víc musím oceňovat jeho nápaditost. Ať už jde o „vymazlené“ hlášky, jednotlivé vtipné situace (jak malý kluk se těším zejména na každé Camelovo otevření dveří) nebo ústřední propojování komiksu s filmem (navíc ty zdařilé reklamy). A samotnou kapitolou je pak casting, resp. herecké výkony, kdy si užívám profláklé komiky i v těch nejmenších roličkách. Na druhou stranu je to pořád velkým dílem crazy komedie, která se pravděpodobně nezavděčí úplně každému divákovi (zejména směrem ke konci, který je plný zdánlivě neřízené anarchie), mně ovšem maximálně (čemuž odpovídá i moje hodnocení). „Ty jsi si opravdu myslel, že bych s tebou mohla něco mít? To bych si připadala jak jednička na desetidolarovce.“ - „Jak to?“ - „Ta za sebou taky pořád tahá nulu.“ ()

daEmoNickY

Film, ktery mysli na hluche lidi tim, ze ma "nakreslene" zvuky .Hluchy lidi taky mivaji potiz s tim, si nakreslene zvuky vybavit (nemuseli je totiz vubec kdy slyset) a taky tomu napomaha jejich pokriveni a animace ______ UVAHA ______ Slepy lidi at si naserou (ani jich neni tolik aby mohli cokoli zmenit), jich se film (stejne) netyka. Mozna bychom se meli zacit bat protoze ty svine vi jak se trefit do cernyho. Na druhou stranu mozna by se meli zacit bat cerny. ______ Co takhle je zavrit do nejake velke budovy, slepe a cerne (slepe cerne ne, ti by meli prilis velkou vyhodu, pripadne by se stali z nich stali kamikaze) ? Ale vzhledem k tomu jak se cerny trefujou do ostatnich lidi lip nez bily (kteri to poskrovnu cvici akorat v africe na ...) http://www.google.cz/search?q=race+criminality , by to slepi nemuseli ustat. Proc? Protoze by slepi, nahodne zakopavajici o hromady mrtvol, mohli zpusobit, ze cerni trefi i sami sebe. Navic si nejsem jisty ze by cerni videli ve tme, prestoze jsou pro "nocni lov" nalezite vybaveni http://images.google.cz/images?q=black+jaguar . ______ Podobne uvahy se odehravaji v myslich ctenaru komiksu opilych kokakolou, jak je ve filmu nazorne predvedeno. A pro takoveto predsudky nezkalene uvahy, ktere si s predsudky hraji mam komiks rad. (I kdyz jsem cetl akorat zetri Crwe) ______ POZNAMKA ______ Komiksove bubliny, panely a "zvuky" se dostaly i do videoher http://www.mobygames.com/game/xiii/screenshots . ()

vesper001

Jeden můj kamarád říká, že každá klika má své dveře. V případě neohroženého George Carnela by se dalo říci, že každé dveře mají svou mrtvolu. A že se u něj dveře netrhnou. Kliku si tu podávají mafiáni všeho druhu a všichni jsou Gogo. Nechybí ani klasické rekvizity drsné školy: krásné ženy, ostré náboje, umělé zuby, nebezpečné koktejly, chirurgické zákroky, starostlivá paní domácí a důraz na osobní hygienu. Nic pro slabé povahy. ()

Anderton

Ak by som musel vybrať iba jednu crazy komédiu spomedzi tunajších klenotov a ponúknuť ju ako vzorku zahraničnému divákovi, boli by to Štyri vraždy. Najvtipnejšie, najoriginálnejšie, najbláznivejšie a asi aj najlegendárnejšie. Všetci, ktorí dávajú menej ako plný počet, by si zaslúžili zastreliť. Vrchol: Improvizovaná pieseň v bare, vzorka novej vlny z Michaga. ()

• Ve scéně, kdy Gogo (Jiří Hlinomaz) s panem Camelem (Lubomír Lipský st.) zjišťují, zda v baru podávají hu-hu koktejl, je v jednom záběru na barovém pultu vidět popelník s nápisem „Dubonnet“. Dubonnet byla věhlasná předrevoluční pražská kavárna v Revoluční ulici a scéna se natáčela v noci právě tam. (TomKey)
  • Recept na filmem proslavený hu-hu koktejl obsahuje 1 dcl rumu, 1 dcl žloutku, kvasnice, mentol a kyselinu mravenčí. Postup přípravy je následující. Ingredience vložíme do dvojdílného šejkru (tzv. Bostonu), při uzavření šejkru dáváme pozor, aby se nevytvořil vzduchový polštář. Velmi krátce a energicky protřepeme. Zdobíme podle chuti. Podáváme ve flipovém poháru nebo i v malém goletu a na vlastní nebezpečí, neboť ve filmu se po této směsi umíralo. (alonsanfan)
  • Meno hlavného hrdinu je Georg Camel (Lubomír Lipský). Pri scéne, kde hrá na Suzafon, sa na malú chvíľu objaví obal známych cigariet značky Camel. (Raccoon.city)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)