Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

KoRner

Výborný seriál, ktorý síce nemá až tak skvelo napísané postavy ako konkureční Vikingovia, ale minimálne v historickej časovej postupnosti oveľa presnejší. V každej časti sa stále niečo deje, neprešľapuje na mieste a zbytočne neodbočuje k vedľajším postavám. Každý dialóg a ich činy proste majú svoj zmysel. Niekomu možno bude prekážať nepredvídateľnost Uthreda, ale presne takto by podľa mňa konal človek z tej doby, rozpoltený a vychovaný oboma národmi. ()

LEATHERFAC

Skvělý seriál, který vás vtáhne. Minimálně tedy první tři série. Čtvrtá jde už s kvalitou trochu dolů bohužel. Jediné co bych vytknul, je deficit dobré hudby ala GOT nebo The Vikings. Založit hudbu k mnohahodinovému seriálu na jednom slabém stále opakovaném motivu je setsakra neinvenční. Nehledě na to, že mi ten přiblblý ječák už po pár dílech lezl na nervy neskutečným způsobem, stejně jako neustálé omýlání předchozího děje na začátku každého dílu. A na frázi. "I am Uthred, son of Uthred" jsem byl už po pár dílech neméně alergický. Tak to jen drobné výtky, jinak seroš celkově výborný. ()

eagle-eye

Vikingům jsem dal sice 5*, ale od třetí série i oni ztrácí na tempu a odstavení hlavní postavy, tomu dalo korunu. TLK mi trochu připomíná Robina Hooda s Michaelem Praedem (mám seriál v TOP10), oproti Vikingům propracovanější příběh, dějové zvraty a hlavně sympatické, neokoukané tváře. I přes evidentně nižší rozpočet kulisy jsou moc hezké, souboje propracovanější s úspornějším střihem, sem tam propíchnutý krk, useknutá ruka, hlava, zkrátka velká spokojenost...:-D ()

Teg

Ještě je co dohánět, nicméně už je zde vidět obrovský potenciál předlohy od Bernarda Cornwella. Jedná se bez nadsázky o jednoho z nejlepších a hlavně velmi precizních vypravěčů historické fikce. Rád bych doufal, že díky úspěchu tohoto seriálu se do budoucna setkáme se seriálovým zpracováním např Kroniky válečníkovy. ()

ondrula

Seriál jsem vyhlížel s očekáváním, neboť jsem načetl všechny (doposud vydané) knihy o Uthredovi od Bernarda Cornwella, které byly seriálu předlohou a které jsou prostě fantastické. Seriál, jak už to v takových případech bývá, mne ovšem poněkud zklamal. Je na něm poznat, že je narychlo vyhajpovaný, aby se stihl přiživit na nevídaném úspěchu Vikings, ovšem kvalitativně se mu měřit nemůže a to ze tří hlavních důvodů: 1) Řemeslné zpracování je podprůměrné - kamera i reálie jsou odfláknuté, bojové scény ubohé; štítová hradba je komicky herci stavěna zjevně na pokyny z režie; 2) Herci jsou nesympatičtí, Uthreda hraje nějakej metrosexuální debílek a ostatní herci ani nestojí za řeč; 3) Je opět vidět, jak se scénáristovi nepodařilo obsáhnout rozsáhlou knižní ságu a musel se utéct k mnoha zkratkám, které pak v ději působí podivně a klíčové scény jsou tak uspěchané a nechtěně komické. ()

York

Asi meli Anglani pocit, ze ve Vikinzich vypadaji jako idioti a porad tam dostavaji na prdel, tak se rozhodli natocit neco, kde to bude opacne. Vzhledem k tomu, ze mam rad historicke serialy, tak se me to samozrejme libilo. Jen se to holt musi srovnavat s Vikingy. Tam me treba vadilo, ze tam Anglicani (narozdil treba od Parizanu) vypadaji jako idioti a porad dostavaji na prdel. Presto ale musim objektivne uznat, ze Vikingove jsou lepsi. Maji lepsi postavy - Ragnar, Lagherta, Loki a cele je to takove vic cool. Oproti tomu Uthred tu vypada jako italsky pornoherec (stejne jako treba Jon Snih a Rob Stark v Game of Thrones). EDIT 2022: A jeste k tomu mluvi jak mental. ()

Dyas

Seriál není špatný, ale jakmile milujete Vikings, na The Last Kingdom se kouká trochu jinak. Chválím úvodní song, záporáky, téma pohan x křesťan, slušný bitky a zábavný příběh. Hodně mě bavilo, když se kněz vikingům snažil dokázat, že jejich bůh je ten pravý, že on je ten mocný. Musím se přiznat, že jedna smrt mě dost překvapila a zasáhla. Na druhou sérii se hodně těším, avšak na plné hodnocení potřebuji víc. 1. série - 85% ()

Shimargh

Musím říct, že jsem nikdy neviděl lepší historický seriál, absolutně mě to rozsekalo na kusy...GoT a Vikingové se můžou jít zahrabat..navíc tady vikingové prostě vypadají jako vikingové a středověk, jako středověk, TOP! ()

Mo.

"I am Uhtred son of Uhtred". Tuhle zalezitost nelze nemilovat. Cim je The Expanse pro sci-fi serialy je The Last Kingdom pro historicke/fantasy/hack-and-slah serialy. Podobnych pokusu uz bylo v poslednich letech vice, ale pouze The Last Kingdom se dari delat to na jednicku. Na rozdil od napriklad Vikingu se tu nevytraci tempo hned po prvnich dvou seriich, nejsou tu hlucha mista ani zbytecne postavy, scenar je promysleny a udalosti jsou naplanovane daleko dopredu, takze i zpetne vse dava smysl. Velka spiknuti a machinace ala Game of Thrones zde casto ustupuji poctive reznicine (coz je rozhodne ku prospechu veci) a ruznych citovych vyznani a srdceryvnych scen je taky tak akorat bez zbytecneho plytvani stopazi. Veci, ktere by v jinych serialech trvaly vyresit celou serii (nebo dve, tri jako v The Walking Dead) se zde odbudou za dve a pul epizody a hned se jede dal. Ackoliv mi hlavni hrdina byl prvnich par epizod pomerne nesympaticky, kupodivu se rychle ukaze, ze Alexander Dreymon vlastne umi jen velmi dobre hrat postavu, ktera mu byla napsana na telo a stava se jednim z nejvic cool a likeable hrdinu v ramci zanru. ()

Zombi

Naprosto parádní historický seriál, který se v první sérii rozjíždí, ale už dokáže velmi dobře bavit a napínat, nabídne slušné bitky, rychle si oblíbíte důležité postavy a ani nebudete vnímat nízký rozpočet. Za mě silné 4 hvězdy. Druhá řada je už za plný počet hvězd, protože se přidává na emocích, akci, politice i rozpočtu a více se prohlubují vztahy postav, výborné. Třetí řada to pro mě krásně uzavírá a je ještě více emocionální díky několika osudovým událostem. Také vyprofiluje asi nejnenáviděnějšího záporáka. 5 hvězd a mé sledování zde končí, do další řady Uhtreda následovat nebudu. ()

Santino7

Spočiatku mi onen svojský štýl nevyhovoval, prišlo mi to akosi neprimerane útržkovité, naivné, zvláštne či zbrklé, avšak akonáhle uplynulo zopár úvodných epizód, daná pachuť buď to vymizla alebo som si skrátka zvykol - začalo sa mi to páčiť stále viac a viac (i keď s prehnane arogantnou/otravnou štylizáciou Uhtreda som mal problém o čosi dlhšie). Miestami síce cítiť obmedzené finančné prostriedky rozpočtu, nie je to však nič zásadné či priveľmi rušivé, seriál to poľahky vynahrádza v iných smeroch. Nuž a navyše v mojich očiach veľké plus za mapované obdobie - saské obdobie deviateho až desiateho storočia, utváranie spoločného Anglicka, boje s vikingskými nájazdníkmi, to ma fascinovalo prakticky odjakživa. Najväčšmi sa mi páčila akási všadeprítomná špinavosť, a teda že to nie je uhladené (ako viacero historických projektov), ale naopak pomerne realistické (a informačná hodnota - s prihliadnutím na fakt, že sa jedná o seriál a nie dokument - taktiež obdivuhodná). Čiže ak to mám nejak uzavrieť - pomerne svieži, atraktívny historický seriál, ktorý poňatím možno nepatrí k tým úplne najdramatickejším (čo zodpovedá i knižným predlohám Bernarda Cornwella - ktoré opisujú príbehy z Uhtredovho života, a teda ich možno považovať za historicko-dobrodružné), za to však vyniká v iných smeroch a rozhodne je na seriálovom poli príjemným spestrením. Druhá séria navyše dosahuje ešte o čosi vyššie kvality, nakoľko sa tvorcom podarilo vyvarovať sa viacerým chybým sužujúcim jednotku, nuž a na hlavné prednosti projektu bol daný ešte väčší dôraz. Len tak ďalej. 85% ()

Flopik

Tak prvá séria za mnou a musím povedať že je to skvelá podívaná.Dej odsýpa rýchlo, skoro celý čas sa tam niečo deje, miestami je to príjemne drsné a miestami sa aj zasmejete.Postavy vybraté super aj keď s Uthredom nemám stále také sympatie ako by som chcel.Postavy umierajú jedna radosť a troška aj zamrzí smrť niektorých ktoré zomrú nevýrazne.U mňa zatiaľ za 4 * ale nechýba veľa k plnému.Tak po 2 sérii zvyšujem na plný počet, vynikajúca séria , skvelé postavy veľa som si ich obľúbil.Uhtred konečne sympatický. Za mňa výborné lepšie som si priať nemohol som zvedavý na ďalšiu.Tretia séria splnila očakávanie a je naozaj famózna.Alfréd umiera a scény s ním som si užil najviac , hlavne v 9 časti kde jeho rozhovor s Uhtredom je highlight seriálu.Ja sa skvelo bavím a čakám na ďalšiu sérku.Tak 4 u mňa má rozporuplné pocity, prvé 4 diely obrovská spokojnosť no a 4 diel skvelá bitka ktorá mala všetko. Potom sa však séria preklopila do druhej polky a tá nemôžem si pomôcť bola nudná a hrozne naťahovaná. A čo je najhoršie ničím výnimočná.Posledný diel chuť napravil ale neočaril tak ako by som chcel. To však nemení nič na tom že na Uthtredove dobrodružstvá sa naďalej teším a že to ostáva jeden z najlepších seriálov. K 5 som sa vyjadril osobitne, nedá mi tu len nenapísať, že opäť to bola jazda, ktorú nezabudnem. A ďakujem Uthred za všetko.  PS: Vrchol seriálu je rozhodne 3 séria v podobne vzťahu Alfréda a Uthreda, vždy mám husinu keď to sledujem a je to niečo, čo len tak niekde nenájdete. Do toho prekrásny soundtrack. Nuž Last Kingdom bude chýbať neskutočne. Ešte raz veľká vďaka Uthred son of Uthred.  "Destiny is All". ()

petikacka

Tak tenhle seroš mě fuckt dostal...Je plnohodnotným mezičlánkem mezi Vikingy a Hry o trůny...Uthred je naprosto sqělá postava, která to utáhne naprosto bez problému...Jsem prostě nadšená z dalšího historického bijáku, který splňuje vše co na těchto filmech potřebuju a miluju...Za mě 100% ()

bezvim

První série krom roztřesené kamery velmi sympatické. Zablácená Anglie, špetka náboženského fanaticismu, přirozený humor, dostatečný počet oblíbitelných postav, u kterých mě zajímá, jak to s nimi dopadne. Druhá série jde s kvalitou nahoru. Každý díl posouvá děj mílovými kroky kupředu a seriál netrpí hluchými místy. Levnější výprava má za následek minimum dlouhých záběrů na prostředí a tak se divák skutečně dočká jenom rozhovorů posouvajících příběh kupředu a akce. To je asi hlavní devizou tohoto seriálu, díky které všechny podobné (speciálně GoT) strčí hravě do kapsy. ()

Grizzly

První díl mne docela navnadil, ale pak už slabota. Hlavní hrdina je divně čumící gay a ani ostatní postavy moc charisma nepobraly. Prostředí hezký, ale občas to trošku sklouzavá do pouťovosti. Není to ani drsný, ani syrový - krom prvního dílu, ale dál už je to jen ukecaná soap opera. Ale co, buďme rádi, že je alespoň něco a zas taková hrůza to neni. Zde avizovaným Vikingům to ovšem nesahá ani po kotníky. Ani hercema, ani příběhem ani výpravou. EDIT: Tak změna. Seriál šel hodně nahoru (Vikingové dolů :/). Fakt mne to baví a po třetí sérii zvedám na 5*. EDIT2: Netflixu se to podařilo posrat. Posledí série byla velká hrůza. Patetická, hloupá a absolutně rezignující na jakoukoli logiku. Navíc proběhla dnes povinná zbytečná negerizace a já sem rád, že je po všem. Snižuju, ale za vynikající 3. a nadprůměrnou 4. sezónu nechávám 4*. ()

Dalfor

První serie je možná slabší, ale poté vás příběh vtáhne a sledujete epizodu za epizodou. První dvě sezóny natáčelo BBC a poté s tím pokračoval Netflix. Přechod na Netflix seriálu prospělo. Překvapuje mě, že seriál není tak známý! Mezitím, co čekáte na novou sérii, doporučuji přečíst The Saxon Stories od Bernard Cornwell. Momentálně je 13 knih.10/10 ()

Doomcourier

Kdo si myslí, že seriál kopíruje celosvětově úspěšné Vikingy, tak asi neví, že seriál je natočený podle předlohy Bernarda Cornwella. Seriál má překvapivě vzestupnou tendenci kvality, takže pokud ho po prvním díle odložíte, tak děláte velkou chybu. Postava Uhtreda je zpracována skvěle, neboť  jeho vnitřní rozpolcení mezi Sasem a Dánem je zajímavé samo o sobě. Dawid Dawson, který ztvárnil Alfréda, je vynikající herec a společně s otcem Beoccou tvoří výborné vedlejší postavy. Kostýmy a výprava jsou opravdu věrohodné, takže se při sledování vžijete do 9. století. Wyrd bið ful aræd. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD