Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

Kempe

Tleskám, smekám, klekám, klaním se a nevím co ještě. Celá cesta Uthreda, věrohodnost, prostředí - vše mi krásně notovalo. Nejoblíbenější postavy Sithric(chrabrost), Finan(džouky) a Erik(vývoj). Destiny is all. ()

mortak

Po druhé sérii zvyšuji na pět hvězd. Takto vystihnout ducha Cornwellovy předlohy... klobouk dolů. // První série: Rozpočet sice nic moc, ale vůbec to nevadí, protože se scénárista nesnaží být chytřejší Bernarda Cornwella a drží jeho styl. Uthred či Alfréd a vůbec všechny postavy jsou přesně takové, jaké mají být. A kdo chce podrobný popis bitev, nechť si přečte knihy. ()

dr.fish

Uthred Ragnarson je mladý dravý a nemyslící blbeček, který se rád žene hlavou proti zdi. Fandit mu je velice těžké, nemá nadhled a je sebedestruktivně impulzivní. Život s ním ale zametá a on se otlouká. Neustále vlastně z exilu do exilu, poznává spoustu lidí na obou stranách fronty, Dány i Sasy. To mu dává postupně výhodu. Jelikož nakonec nepostrádá rozum ani strategické myšlení, dokáže být ve zlomových momentech na správném místě, jako zralý muž ty zlomové chvíle už i sám vytváří. Během seriálu se nám tu formuje králův nejlepší muž, zahvrhovaný i uctívaný. Bráno ovšem s velkou rezervou, jelikož seriál drží nadprůměr místy jen silou vůle. Nicméně čtyři série jsem viděl a snad to nebylo úplně zbytečné. Nepochybně o parník lepší než ubozí Vikingové. 75% EDIT: V roce 2022 v porovnání  se současnou kvalitou produkce se už jedná o špičkový seriál, který sleduji zcela bez dechu a díly ubíhají jako voda... ()

Motinski

Mladší brat GoT, menej uderný a hlavne s menej sympatickými postavami. Ani neviem či tam bol niekto komu som naozaj fandil. Páčila sa mi výprava a nekompromisnosť, no dejovo sa skáče veľmi rýchlo vpred a nestíhaju sa rozobrať postavy. Akčná stranka čistý priemer a extrémne sa aj hrotí viera v Boha čo mi niekedy vadilo až tak že som chcel seriál vypnúť. Veľká škoda lebo som sa nato tešil ale už prvé tri časti ukázali že nepôjde o moju šálka kávy. Hodnotím iba po pozretí jednej série takže treba brať s rezervou. 1. séria 5/10 ()

jedna_vrana

„Destiny is all.“ Patrím k tým, ktorí Vikingov (zatiaľ) nevideli a tak nemám s čím porovnávať. Pravdupovediac, neskúmala som ani to, či sa seriál zakladá na historických faktoch alebo je to úplná fikcia. Postavy sú však tak dobre obsadené a dej dostatočne napínavý, aby vás seriál udržal v pozornosti od prvého do posledného dielu. Ak by to bola úplná fikcia, je treba oceniť, že prostredie, do ktorého je dej umiestnený, sa vám bude zdať dostatočne autentické. Vyvážené sú bojové scény, milostné aféry, to všetko podčiarknuté množstvom intríg. Čo sa týka hlavnej postavy – Uhtreda – niekedy je to až one-man show. No ale, keď sa na neho tak dobre pozerá! ()

filmmovier

Velice kvalitní historické drama z nádherného období Vikingů. Seriál Vikingové sice nesleduji, ale tohle mě zaujalo nejen proto, že je to inspirováno rozsáhlou knižní ságou (zatím se mi to číst nechce) a točí to BBC - a jak jinak, než zatraceně dobře, nákladně a působivě. Poslední království je sice dalším seriálem s hafo postav, jejichž jména si nepamatuju, ale zároveň mě taky bavilo mnohem víc, než třeba GoT, která mi při vší své nekonečnosti už občas začíná lézt na nervy. Seriál si prodloužení pro druhou sérii rozhodně zasloužil, protože má bohatou, filmovou výpravu, fantastickou, místy až nechutně nepříjemnou atmosférou, perfektním scénářem a skvělým obsazením. Je to drsné, brutální, nádherně se na to kouká, má to Iana Harta a slušnou hudbu... v letošním roce je to rozhodně nejlepší historický seriál a možná, že nejen letos. Nevím, jak ostatní, ale já se velmi těším na pokračování, protože tahle ohromná pecka si to vážně zaslouží. 90%. ()

terunka003

Dala jsem tři díly a nevím jestli chci pokračovat. Myšlenku to má, prostředí je středověké a depresivní jak blázen, herci sympatičtí, ale něco mi tam vadí. Je to takové zrychlené, místy hodně zmatené, kdo teda co chce. A ten hlavní frajer by si měl rozmyslet za koho kope, jestli za Anglány nebo za Dány, ne jen brečet, že chce zpátky svůj hrádeček. ()

ivan bohatyr

Dobrý seriál, pěkné prostředí, děj na můj vkus trochu pomalejší, nicméně přední problém je v tom, že herecké obsazení mi přijde nevhodné, především Alexander Dreymon je velká chyba. Hlavní dvojice mi není sympatická a obecně jsem se s nikým nesžil, takže bez zájmu sleduji děj, ale nikomu nefandím, nikdo mě nezajímá jak dopadne. Podobný seriál Vikingové je v tomto směru úplně něco jiného. ()

ywo666

Velmi tazke hodnotit. Zacina to zle. Velmi zle. Postavy otasne. Uhtred absolutne nesympaticky. Dej bez extra zaujimavosti. Kazdy robi iba hlupe rozhodnutia. Proste po vsetkych strankach slabsie ako Vikingovia. Ale postupne sa to rozbieha. A serial paradoxne ustoji aj smrt tych malo dobrych postav, ktorych som si oblubil. Kazda seria je trochu lepsia ako ta predtym. Uhtred je zly otec, zly manzel, zly frajer, zly vazal, zly kamarat. Proste cudny sociopat. Ale ak nieco, vie, je to vyhravat bitky. Jeho postava ma sral stale menej a menej. Na zaciatku som chcel dat dve hviezdy. Nakoniec to zatiahnem za 4*, lebo sa to fakt nakoplo. Stale je to horsie ako Vikingovia. Ale klobuk dole ako sa tvorcovia prepracovali zo sracky na dobry historicky serial. Dodatok po piatej serii. Stale plati ze serial rastie. Na rozdiel od podobnych Vikingov ktori neskor uz stracaju dych. ()

Wade

Já se na zhlédnutí TLK kvůli doporučení fakt těšil a teď když je za mnou první série jsem zklamaný. Po 8 dílech mi nezáleželo na žádné postavě a bylo mi jedno kdo s kým co a proč. Navíc mě seriál nezaujal po vzhledové stránce a ani po dějové. Našli se sice lepší epizody ale jinak jen průměr. Momentálně neplánuji ani další řadu a nevím jestli se na ní někdy vůbec podívám. ---- Po skoro roce jsem se donutil do 2 řady a ta mě bavila o dost více než předchozí a to tak že se pustím i 3. 1.série 3/5 --- 2.série 4/5 --- 3.série 4/5 --- 4.série 4/5 --- 5.série 1/5  asi nebylo dobré koukat na ní v blbé náladě. ()

Scar

Po druhej sérii znižujem hodnotenie, pretože sa objavuje čoraz viac nedobových reálií a fantasy prvkov. Vikingovia majú častokrát keltské meče, staré niekoľko stoviek rokov. Atmosféra ostáva slušná a pozerá sa na to dobre. Chýbajú ale očividne peniaze na realistické prilby, zbroje, zbrane a konzultáciu s odborníkmi. Po tretej sérii znovu znižujem. Kvalita dobových reálií začína naberať kvality Xeny. Hoci je tu dosť akcie, milovník skutočnej histórie bude veľmi sklamaný. ()

KarKulA

Věc ke které jsem zprvu přistupovala dosti obezřetně, abych jí záhy naplno propadla. Neuvěřitelně dobře udělaný seriál z období raného středověku, ve kterém perfektně funguje propojení mezi fiktivními a reálnými dobovými postavami a událostmi. Správně středověce surový dobrodružný příběh který má jasnou hlavní dějovou linii, akci a spád, vedle hrdinství cti a odvahy nechybí také intriky, boj o moc a konfrontace mezi průkopníky křesťanství a "pohany". Dobré kostými, výborné bojové a bitevní scény a herci, kteří "rostou" s každým dílem. Druhá série dle mě tu první i krapet překonala. Kam se hrabou Vikingové …. ()

Ironfood

Wyrd bið ful aræd. Seriál podle románové série Saské kroniky od Bernarda Cornwella, jehož proslavil hlavně voják Richard Sharpe nakopávající prdel napolijónským vojskům. V Last Kingdom sledujeme osudy fiktivního válečníka Uhtreda, Sasa převychovaného Dány v pohana, kterého osud přiměje pomáhat křesťanskému králi Alfrédovi při záchraně Wessexu. Nabízí se srovnání se seriálem Vikings, takže vzhůru do toho. Vikingové podle mě dokázali vytvořit o něco lepší atmosféru a vizuální stránku, zatímco Last Kingdom těží spíše z vyprávění příběhu. Vikingové mi rovněž přišli o trošku lepší ve výběru herců, v Last kingdom mi obsazení v některých případech příliš nesedělo, zejména u Uhtredových milých - konkrétně Charlie Murphy jako královny Iseult a Peri Baumeister jako Gisely, které mi přišly takové příliš "fiflenoidní". Taky na hlavního hrdinu jsem si musel nějakou chvíli zvykat. Navíc mi přijde, že v knížkách si Uhtred víc dělal srandu z Alfreda a "jeho" křesťanství. ()

Maynard.

Ale jo, tohle by šlo... Po skouknutí komplet 3 sérií se s chutá vrháme i na tu poslední. Baví mě to asi tak jako Vikingové, navzdory tomu, že tady jsou ty bitvy mnohem víc okleštěný. Na druhou stranu to tady táhne sympatickej hrdina, kterej tam sází s jeho kumpánama poměrně dost džouků, kterým se fakt musíš zasmát. Jo, taky se tady na rozdíl od Vikingů mnohem míň píchá (samozřejmě mečema :o) ). Utred je v pohodě. Bavilo mě jeho haštěření s králem a jejich poslední rozhovor měl fakt hloubku. No, sem docelě zvědavej na co budeme čučet dalšího. Už těch svižnejch historickejch serošů moc není... ()

Arkanoid

„I’m Uthred, son of Uthred, and I shall take what is rightfully mine.“  Uthred je fiktívna postava z rodu bývalých kráľov žijúci v 9. storočí v jednom z vtedajších britských kráľovstiev, v Northumbrii. Ako chlapec čelí presile Dánov, voči krorým skoná jeho otec a keďže ho nemôže pomstiť, agresori ho zajmú. On preukazuje česť a guráž a rázom sa stáva adoptívnym synom svojho únoscu. Jeho adoptívna rodina je však poväčšinou vyvraždená a on sa stáva hlavným podozrivým ako Sas, ktorý zabil svojich únoscov. Bez veľkých nádejí na presvedčenie bývalej komunity sa dáva do služieb brata kráľa Wessexu, Alfreda, ktorý ako racionálny prgmatik uctievajúci kresťanského boha nedokáže v pohanovi Uthredovi nájsť slušnosť a zaradenie do Wessexu, čo býva zdrojom nekonečných konfliktov medzi mladým vojenským stratégom Uthredom a budúcim mocným kráľom Wessexu. Uthred sa musí vyrovnať s tým, že jeho adoptívny brat Ragnar je na druhej strane barikády,  neustálou hrozbou Dánov a ich útokov a s mocnými nepriateľmi v radoch Wessexu. Preukazuje však svoje schopnosti a necháva ich tak v nemom úžase nad svojimi činmi. Jeho guráž ho ale stojí Alfredovu priazeň a musí často pykať viac, akoby mu vlastná pýcha dovolila. Na seriáli je zaujímavé to, že počas prvých troch sérií sa uvažuje nad zradou prísah hlavného hrdinu, ktorý je vykresľovaný ambivalentne počas skúšok, ktoré mu život pripravil. Keďže vikinská viera verí v mágiu, máme tu aj tento vplyv, hoci veľmi jemný a skoro nedôležitý pre hlavný dej seriálu. V konkurencii Vikings sa zobrazujú viac Briti ako Vikingovia a zaznejú mená ako Ragnar, Ubba, či Ivar the Boneless, ale to je tak všetko, keďže seriál začína v čase tam, kde Vikingovia skoro končili. Tento seriál je však aspoň, čo sa týka britských panovníkov, historicky presnejší. Kvalita epizód prvých troch sérií je pre mňa na výbornú, až na jednu časť za každú sériu, kedy ale kvalita výrazne nezakolísala. Vývoj deja počas prvých troch sérií je plný boja back and forth so stratami dôležitých postáv seriálu. Štvrtá séria už neponúka toľko boja, ani také napínavé intrigy. Od tejto série dokonca mizne Uthredov problém s cirkovou, ktorý bol napínavý počas prvých troch sérií. Piata séria pokračuje v nastolenom trende štvrtej a bohužiaľ ku nej dokádza k viacerým logickým lapsusom a dokonca z zaradeniu úlohy černošského kňaza do britského seriálu deviateho storočia. Záver seriálu ale našťastie končí napínavou bitkou tam, kde začal – v Bebbanburgu, takže aká taká spokojnosť predsa len so záverom bola. ()

-Dawe-

Má to svojí určitou kvalitu, ale přijde mi zbytečné to sledovat, když jsou tu Vikings, kteří jsou ještě o kus lepší. ()

Chmur

Vikingové mě určitě v první sérii bavili více. Největší problém mám s hlavním hrdinou. Už v knize mi Uhtred nebyl moc sympatický a v seriálu se chová jako naprostý imbecil, kterému vždy v nouzi největší pomůže štěstí, nebo ho někdo vytáhne ze šlamastyky. Tahle postava arogantního a sobeckého modýlka s jemným vouskem mi tedy k srdci nepřirostla. Celkem jsem fandil Ubbovi, aby mu usekl hlavu. To je problém mnoha podobných seriálů, že člověk vlastně nemá komu fandit. Možná se to má přiblížit k realitě, ale zároveň to člověka o něco ochuzuje. ()

purekritik

Jednoduchá zábava a v podstatě stejnej námět jako u The Vikings. Tenhle serial je sice celkově o něco horší, ale má jednu nespornou výhodu a tou je spád děje. V každým díle se něco děje, bitva, rozuzlení nějaký zápletky etc. a funguje to. Seriál si nehraje na něco co není a čím být ani nemůže. U třetí serie, kterou si vzal pod křídla Netflix a kterou jsem shlédl v podstatě na posezení, šla úroveň hodně nahoru. 70%. ()

Wotan

Konečně štítová hradba použitá v praxi. Škoda jenom, že Uthreda hraje takovej skrček. Jakožto čtenáře předlohy musím pochválit tvůrce, že se knížek drží velmi volně, takže i když víte jak kdo dopadne, tak se k cíli dopracuje vlastní cestou. Třetí série byla zatím nejlepší. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD