Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

Dispenz

Celkové hodnocení: 8/10    Art: 8/10    Akce: 7/10    Vtip: 5/10    Napětí: 7/10    Láska: 8/10    Soundtrack: 9/10        10/2023 ()

husokachna

Asi ne pět čistých, ale čtyři je přece jen málo... Scorsese je nekompromisní, nedává nám nic zadarmo a moje největší výtka, že mi chybělo trochu napětí a šmrncu je asi něco, o co vůbec neusiloval. Když jsem si po dvou a půl hodinách říkal, že se to přece jen trochu rozpadá, přikoval mě do sedačky Leo s jeho výpovědí. DiCaprio je úžasnej a i když jeho Ernest působí ze začátku jako další přepálená performance pro Oscary, na konci jsem mu to žral i s navijákem. A De Niro nádherně zúročil toho milýho dědečka, ve kterýho se postupem let přetransformoval a jeho King je doslova vlk v rouše beránčím. Nejvíc mě pak asi zklamal úplný konec, kdy bych si přece jen představoval nějakou katarzi a obešel se bez shrnutí historie. Všechny výtky ale stranou, je to obrovskej film, možná ne takovej, jakej jsem si od Martyho vysnil, ale pořád je to něco, co by člověk měl vidět a na velkým plátně. Necelých pět inzulínových injekcí. PS: a málem bych zapomněl na Lily Gladstone. Je nádherná a dokonalá. ()

Muel

| Apple Studios | Mohutný film. Od prvého momentu do záverečného rozhrešenia poctivo vybudovaná epika, ktorá mi nedala vydýchnuť. Už len od prvého stretnutia postáv De Nira a DiCapria cítime vo vzduchu tú odpornú auru chamtivosti a ľudskej zhnilosti, ktorú musí divák ustáť po celý čas sledovania filmu. V tomto ohľade je to vyslovene hnusný film. Síce v najlepšom slova zmysle, ale tú pachuť vychcanosti postáv som cítil ešte dlho po opustení kina. Inak si ale Scorsese ide svoje, vkusným spôsobom rozpovedal príbeh, ktorý sám o sebe je natoľko zaujímavý a dojímavý a absurdný, že aj tých 206 minút je málo. Všetky linky s prehľadom skonzumované a ku koncu pekne prepojené. Ak by Scorsese v niektorých chvíľach žmýkal ešte viac emócií, trocha film skrátil a možno by ma odprášil s nejakým záverečným wow momentom, šlo by veľmi ľahko o najlepšieho Scorseseho vôbec. Nehovorím, že film nie je plnohodnotný, alebo že by sa nevydaril, hovorím iba o subjektívnych chtíčoch. Inak je to ako celok v podstate bezchybný film, ktorý mi zreje v hlave ako víno. A bude ešte veľmi dlho. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

kamil.i

Martin Scorsese je pán režisér zo starej školy (i keď naštartoval americkú novú vlnu :)) a tak aj natáča - s úctou k príbehu, predlohe, histórii (i keď kriticky) a hlavne k postavám. Jeho filmy sú zárukou cinefilného zadosťučinenia, hlavne v súčasnej dobe paradoxu obsahu na VOD službách: maximálna kvantita bez zmysluplnej kvality. Takisto zriedkavo v kinách nás nové filmy úplne pohltia. Napriek tomu, že Vrahovia nie sú ľahký materiál na sledovanie, ubiehajú napriek monumentálnej dĺžke plynule. ()

poet

Martinovi sa tie dlhšie stopáže akosi zapáčili a po Irčanovi servíruje monumentálny epos o nekonečnej ľudskej chamtivosti.... Výhodou je ale dokonalé rozpracovanie dvoch silných charakterov na jednej strane je to King (Robert De Niro) a jeho nie priliš bystrý synovec v podaní Leonarda plus jedna indianka. S čiernym zlatom prišli do rezervácie Osagov nie len peniaze a prepych ale žial najma choroby, zavisť a vraždy ktoré si  spočiatku nik veľmi nevšímal. Tento film nie postavený na silných záberoch na prírodu a ropne polia ale najmä na hereckých výkonoch dvoch ačkových hercoch takže oscarove nominacie za rok 2023 su už jednoznačné.... ()

Flopik

"Starý film" vyložene pre vyspelejšie publikum. Povedal by som, že je to opäť Martin vo svojej kráse, kde sú vycibrené dialógy a herecké esá. Tie tento počin ťahajú o kus vyššie a bez nich by to nefungovalo. Je to veľmi pomalý príbeh o chamtivosti, rope a trpkom konci. Najväčší problém je dĺžka tá je zbytočne prehnaná a nepotrebná. Vzhľadom k tomu, že to je pomalý a viac menej smutný príbeh, kde sa toho zase až tak veľa nedeje tak má film mnoho hluchých miest. Chválim, že Martin si ide stále svojou cestou tuto sa mi však veľmi do chuti netrafil. Dávam 4*, ale bez obsadenie v čele s Leonardom by som do toho asi ani nešiel. ()

TheSpearCZ

Scorseseho tvorbu mám obecně v oblibě, stejně tak jako jeho oblíbenou dvojku DiCapria s De Nirem, ostatně, kdo by neměl, ale Killers of the Flower Moon jednoduše není v souvislosti s dlouhou stopáží záživným filmem, nýbrž výplodem Scorseseho evidentně dlouholetého splněného snu natočení si filmu o Indiánech. Je mi líto, že se v dnešní době režiséři předhání o to, kdo natočí delší film a potom to takhle vypadá, ten film není špatný, být o hodinu kratší, tak si hovím, ale tohle už je na mě prostě moc. Potěší šklebící se Leo a hajzlík Niro, obzvlášť mě pozitivně překvapila Lily Gladstone, na jejíž herecký výkon se koukalo jedna báseň a samozřejmě Scorsese coby mistr vypravěč. Lepší 3* ()

nonick1

Martin Scorsese ve svých 80 letech natočil působivou filmovou výpověď o krutém osudu Osedžů, která je zároveň nesmlouvavou obžalobou. Obžalobou nenasytnosti a chamtivosti, obžalobou bezskrupulóznosti a hrabivosti neznající mezí a rozlézající se jako mor od dob conquisty (divoký Západ nevyjímaje) až do současnosti. Obžalobou,  jejímž mottem by mohlo být ono biblické: Láska k penězům je kořenem všeho zla. Vytáhnout na světlo Boží tyto temné události amerických dějin a otevřít dveře oněch  skrývaných skříní, z nichž se začnou hrnout hromady osedžských kostlivců – to chce sakra odvahu a Scorsese si toho byl jistě vědom. I v momentě, kdy si Robert de Niro, coby největší  zlosyn, maskován aureolou filantropa, natahuje zednářskou zástěru. ONI nezapomínají. A neodpouštějí. Snad proto zazní ve filmu nepřeslechnutelná věta, kterou prostřednictvím starého Alvina Reynoldse vzkazuje osmdesátiletý Martin Scorsese svým divákům: "Moje hodinka už se blíží tak i tak, takže vám vše povím". Jako vystřižené z Drdovy povídky Vyšší princip:“Jsem starý muž. Na sklonku života už nebudu lhát“. Ne všichni jsou možná na tuto pravdu připraveni, tedy zejména na rozsah onoho hrůzného komplotu dlouhé série vražd, z nichž se podařilo objasnit pouze malou část. Za zmínku stojí vynikající herecký výkon Leonarda Di Capria, který se definitivně oprostil od herecké manýry spojené s hezkou tváří – postavě Ernesta vdechl takovou uvěřitelnost jako by jej hrál přinejmenším Willem Dafoe. ()

petikacka

Tito Zabijáci mi málem přivodili zdravotní újmu, jak fyzickou tak psychickou. Na jeden zátah jsem to nebyla schopna sledovat. Za takovou stopáž s nejpomalejším tempem na světě by se mělo zavírat. Ten příběh samotný, tedy to zvěrstvo co už po milionté bílý muž spáchal na domorodých obyvatelích, byl pro mě novinkou a hnusným překvapením. Starostlivý a milující strýček King ( De Niro) byl slušně odpudivý, jeho tupý synovec ( Di Caprio) dostatečně vymaštěný a ostatní bílé obyvatelstvo nepřekvapivě pokrytecké a chamtivé. Jediné co mi přišlo poněkud neuvěřitelné byla ta submisivnost Osedžů obzvlášt když díky jejich ropě žilo celé město. To celé by bylo fajn nebýt toho zabijáckého netempa. No on už by to měl Martin zabalit páč už jeho Irčan byl na hraně, ale tam to ještě vybalancoval. Takže jestli to neudělá po tomto uspávadle, tak nás potěš klobás. Za mě otrávených 65% ()

ROCK,THE

Nevím kde kritici vzali že to je Scorseseho nejlepší film, přitom má za mě daleko lepší filmy. Mohl bych se tu rozepsat ale ani nechci, po třech hodinách prázdnoty která se dala vměstnat do hodiny trvajícího filmu jsem jaksi psychicky vyčerpán. Je potřeba tohle dílo dlouho vstřebávat.. Mé hodnocení: 7/10 ()

TomasKotlant

DiCapriovi jsem to nevěřil celou dobu (ač to mohl být i účel), historická i filmová kvalita tam je, ale nějak nedokážu dostatečně opodstatnit, proč to muselo mít 3,5 hodiny... Pokud chtěli tvůrci navodit utrpení Osedžů, tak gratuluji, ale na víc jak dvě hvězdy to teď docenit nedokážu. Nejpozoruhodnější byly paralely nabízející se v kontextu aktuálního fungování světa, ale vůbec netuším, zda to byl záměr. ()

cyphercz

Celkem zklamání, sice tu máme plejádu skvělých herců, kteří svými výkony rozhodně nezklamali, zápletka je taky určitě zajímavá a je důležité si podobné černé skvrny americké historie připomínat, ale celkové zpracování a pojetí je prostě takové "meh", nemastné neslané. Někteří recenzenti o filmu mluví jako o skoro hraném dokumentu, nemohu než souhlasit. Na rozdíl od jiných Scorseseho filmů nemám vůbec chuť či elán si Zabijáky pustit podruhé, bohužel. 65% ()

barteca

Bezesporu filmový opus magnum. Do detailů vymazlený, promyšlený příběh neznámý, jak Indiáni rychle nabyli bohatství, mladí se odrodili nebo byli likvidováni… skoro paralela s dneškem, taky pohřbíváme svou kulturu, znalosti atd. Herecky zazářila Lily Gladstone. Plnou stopáž mohli vyhradit pro režisérskou verzi. ()

peetrejr

Scorseseho filmy sú proste povinnou jazdou. A myslim, že Killers of the Floweer Moon nie je výnimkou. Začne sa ti tak veľmi pomaly, a tá prvá hodinka až hodka pol sú také priemerné. Dalo by sa to určite skrátiť do dvoch hodín. Aj keď chápem, že vizuál filmu je totálna pecka. Herecké výkony DiCapria, De Nira a Gladstone sú perfektné. DiCaprio sa mi opäť preukázal, že dokáže zahrať kohokoľvek a čokoľvek. De Niro nesklamal (proste legenda) a Lily Gladstone ma strašne milo prekvapila. Film je akčný, dramatický, trošku krimi, miestami som sa aj pousmial a ešte k tomu aj fucking western! No nemiluj to brácho. Asi moja jediná výhrada je na sto percent tá dĺžka. Určite sa to oplatí vidieť v kina a ja to nemôžem len a len odporučiť. Nie je to šálok kávy pre každého beriem (však Brooks!)... no mne sa to jednoducho nesmierne páčilo. ()

Dr.Manhattan

Ehmmm, vazne ?. Ako, musim povedat ze som cakal ovela viac, nebyt mena Scorsese a DiCaprio, je to obycajny film, zbytocne natiahnuty na tri a pol hodiny... Uznavam ze pribeh, o ktorom pojednava je brutal, ale to je tak vsetko... ako film samotny, velku umelecku hodnotu nema podla mna. Aj ked snaha bola, hlavne na zaver. Co ao mnou absolutne nepohlo, ani sam Scorsese na platne nestacil. A to mam pomale dramy rad a DiCapria milujem. Jeho herecky vykon samozrejme uzasny, ako vzdy, inak film nic... za mna priemer. ()

warrenur

Vo vyobrazeni cistej tupoty, nasilia, naivity a prostoduchej manipulacie sa jedna o tazko stravitelny film, ktory rozhodne nie je pre citlivejsich divakov. Rozhodne, zvlast po pvej stvrtine neocakavajte prisun prijemnej, ci lahkej zabavy. Scorsese poukazal mimoriadne uveritelne na zakutia a svinstva ludskej povahy. Neprijemny zazitok natoceny technicky velmi umne a s vybornymi obsadenim. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD