Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

asphyxia

Velmi bohatá podívaná, třebaže žádný statista není zbytečný, žádný prvek mizanscény rozežraností. Jdu po chvilce pro panáka a zjišťuju, že už jsou dvě hodiny za námi. V momentu, kdy hoří pozemek W. K Halea a pozorujeme skrze plameny siluety v úsilí oheň uhasit, vzpomínám na Apocalypse Now a tyhle "kontemplativní" záběry, kdy se splašený děj na chvíli uklidní a dopřeje prožívání postav, mi ve filmu maličko chybí. Jak by vyniklo prodloužení scény u Burkhartových doma, když se kolem stavení rozčiluje bouřka a s postavami v tichosti sedíme u stolu za zvuku deště. Vím, Lav Diaz to není. Jinak nedokážu si představit, kam dál mohou syslí pytlíky vně koutků úst Leonarda DiCapria klesat, ale myslím, že už dosáhly úrovně čajových sáčků Marlona Branda v Kmotrovi. ()

bubblebobble

Prvá a posledná hodina boli super. Všetko medzi tým ma štvalo. Zbytočné dialógy, zbytočné postavy. Prvý krát som skoro odišiel z kina. Aspoň ten koniec to zachránil. Uznávam, že niektoré veci tam boli až geniálne spracované ale zvyšok ma iritoval. ()

HenryIvan

Rutinérsky Scorsese v nekonečnom opuse o utrpení kmeňa striekujúcej ropy a nenažranosti bledých tvári. Je to fajn film a herci ako vždy super, no prvýkrát som v kine prosil ktovie aké deity, aby už bol koniec. ()

mrHoracio

Marty to opet dokazal! This is cinema! Velka lovestory, outsider, ktery se niceho nestiti a opet DiCaprio a DeNiro v zivotnich rolich. Tomu filmu se neda co vytknout, snad jenom skoda, ze se vice nevenovali zrodu FBI a detektivni lince, ktera je v originalni knizce vice popsana. Kazdopadne indiani, vrazdy, cerne zlato a vsudepritomna paranoia jasne a striktne miri pro cele stado Oscaru! ()

elessar04

Osedžové, nejbohatší indiáni. Proč? Ropa! Ernest Burckhart přijíždí za strýčkem Williamem Hallem, který je v regionu Osedžů velmi váženým a bohatým galantním člověkem, aby pro něj pracoval. Ernest potká čistokrevnou indiánskou dívku Mollie. Přeskočí mezi nimi jiskra. Vezmou se. Jsou za tímto svazkem jenom peníze? Nebo je to opravdová láska? Ernest totiž moc dobře ví, že Osedžové záhadně umírají mladí. Čím to ale je? Martin Scorsese, největší žijící režisér. Je mu skoro 81 let. Stále točí filmy a další už chystá. Tento starý pardál strčí většinu současníků někam hluboko (a ještě dál) do prdele. Jeho rukopis je čitelný i v jeho nejnovějším snímku Killers Of The Flower Moon/Zabijáci rozkvětlého měsíce, přesto je furt plný moderní invence, což krásně ukazuje, že i starý pán jde s dobou. Na skvěle napsaném scénáři spolupracoval Martin se scenáristou Ericem Rothem. Jako předloha jim posloužila kniha od Davida Granna. Jaký je scénář? Naprosto perfektní! Absolutně nenudí, není v něm snad žádné hluché místo. Skvěle pracuje i s humorem (Ernestovy balící hlášky jsou fakt vtipné), přičemž se stále drží dramatického rázu filmu. V tomto díle není absolutně žádná akce! Film má 206 minut. „Jakej blázen to vymyslel,“ řekl by si asi kdekdo. Žádný blázen to nebyl. Ten film vůbec nenudí! Doopravdy. Abych některé lidi naštval, kdyby držel stejné vyprávění (tedy stejný styl), vydržel bych na něj koukat klidně i dalších 60 minut, aniž bych to poznal. Čas běžel neskutečně rychle. Jak jsem již jednou řekl, je to díky skvělému scénáři, který prostě výborně vypráví, jsou to skvělí herci, jejichž herecké výkony vás okouzlí, přestože ty postavy nemůžete - až na (asi) dvě výjimky - mít vůbec rádi, a prostě nejde vás to nebavit. Je to perfektně konstruovaný příběh, který má MISTROVSKOU HUDBU! Konečně jsme po tisíci letech a pěti dnech opustili orchestr. Ten film má minimalistický soundtrack, který stojí jenom na lehounkém basovém rytmu občas podbarveném slide kytarou a flétnami a který prostě tak strašně baví, že ho budu mít ještě dlouho v hlavě. Zpátky k technice. Můžeme něco vytknout kameře? Asi vůbec nic. Možná jen občas ta hloubka ostrosti no… někdy to bylo zbytečně až moc v pozadí rozmazané, což lze na druhou stranu chápat jako pokus přiblížit se hercům. Ve střihu občas drobné chybičky, co se týče například polohy hlavy protagonisty, ale jinak to bylo všechno svěží. Mám radost, že v dnešní době může vzniknout takhle krásný svěží filmíček, který možná působí kvůli stopáži až děsivě, ale ten čas jde absolutně stranou, protože to prostě byla bombastická podívaná. Mám obrovskou radost z toho, že se ve filmu objevil Brendan Fraser (sice jen v malé roli, ale prostě on hrát umí, tak na to kluci a holky nezapomínejte, díky), ale také samotný tvůrce. Ten byl sice jen na konci, ale bylo to moc hezké ho vidět v akci. Na závěr bych se k těl k onomu magickému konci vyjádřit. Byl velmi originální. Jsem rád, že nebylo použito typického schématu - titulky, co, komu, kdy, kde, jak a potom - ale přišlo se s něčím velmi originálním - konec jako rádiová hra. Škoda, že vznikl Oppenheimer letos a ne jindy, protože Killers jsou naprosto skvělí. Na rozdíl však od Oppieho jsou Killers, i přestože jsou o 26 minut delší než Opp, bez hluchých a prázdných míst. Baví po celou stopáž a ještě by dál bavili. Skvělý počin! Jsem nadšen! Jedna z nejoriginálnějších a nejzajímavějších kriminálek současnosti. () (menej) (viac)

FeriusParfax

Spoiler. Ihned po skončení Oppenahaimera nám ve vedlejším sále začínala další více než tří hodinová podívaná. Bolest zadečku a únava už byly znát. Obzvlášť u tohoto vlekoucího se westernu. Téma mi moc blízké nebylo, ale samozřejmě mě nalákalo herecké obsazení. Navíc netrpím předsudky a ráda se nechám přesvědčit, že právě tohle bude film roku. Ne, nebude. Chvíli jsem i zdřímla (klasicky). Stopáž byla extrémně přepálená a bojím se, kam až Scorsese v dalším snímku zajde. Abychom se příště netěšili na 5hodinové dílo o nesmrtelnosti brouka… Leo a De Niro byli samozřejmě perfektní. Překvapila mě postava, kterou si Leo střihnul. Takového jednoduchého a poddajného debílka.  Dokonce jsem se u něj i párkrát zasmála. Zalíbila se mi hlavní indiánka. Nebyla to úplná blbka a hrála velmi dobře. Trošku mě zarazila její tolerance, kdy jí manžílek vyvraždí celou rodinu, ale nezdá se, že by se indiánky tato informace nějak zvlášť dotkla. Dolby Atmos bohužel nepředvedlo kromě deště, letící mouchy a počátečního machrování, co se zvukem dovede taky nic zvláštního. Celkově bych film hodnotila takovým průměrem. Příběh a atmosféra totiž k zahození úplně nebyly. ()

geek.ondra

Esence vyspělé filmařiny. Vypravěčsky naprosto nekompromisní,  scénáristicky poutavé a herecky vyšperkované. Není potřeba psát že Scorsese i po tolika letech stále hraje první ligu. Co je ale potřeba napsat je fakt že Zabijáci rozkvětlého měsíce jsou náročnou podívanou pro fajnšmekry a zapřísáhlé milovníky filmového média jelikož při tak pomalém a pečlivém vyprávění je vzhledem ke stopáži fakt těžký se chytnout do spravné nálady a do absolutní pozornosti kterou si tenhle opus zaslouží. 8,5/10 ()

mardun

Tento film jsem dlouho rozmýšlel, protože je toho opravdu hodně k zpracování. Je to obrovský film, bohatý na témata, a přestože trvá 206 minut, rád bych si ho znovu vychutnal na obrazovce IMAX. Nechci ho prezentovat jako vzdělávací film, ale myslím, že je skutečně DŮLEŽITÉ, aby si ho lidé šli prohlédnout do kina. Je vzácné, když velké studio věnuje 200 milionů dolarů, podle mého názoru, nejlepšímu žijícímu režisérovi na film, který nám opravdu něco říká o tom, kým jsme jako společnost a jak jsme se dostali tam, kde jsme nyní. Je málo filmařů, kteří dokážou to, co Scorsese; vzít si film s tak temným tématem a zároveň ho udržet neustále poutavým. Robbie Robertsonův (bohužel poslední) skóre je pro úspěch filmu klíčové, jak film postupuje, zdá se, že skóre mapuje Scorseseho hudební historii; od kamenů inspirovaných kriminálními příběhy až po orchestrální pojednání o historických hříších Severní Ameriky. Kameraman Rodrigo Prieto předvádí úchvatnou práci; nikdy není okázalý, ale vždy dobře promyšlený a téměř malířský. Prieto je pro mě lineárním nástupcem Michaela Ballhause jako jednoho z velkých Scorseseho kameramanů. Musím samozřejmě zmínit, že Thelma Schoonmaker je pravděpodobně nejlepší žijící filmová editorka, a její práce na tomto filmu je ohromující. Ona je ta, která tento téměř čtyřhodinový epos cítí tak dobře načasovaný. Scorsese tímto filmem přiznává, že prožíváme poslední kapitolu jeho kariéry, a já bych raději měl téměř 4 hodiny 80letého umělce, který se opravdu snaží a stále zkouší nové věci... než nic. Po dostatečném čase, který jsem tomuto filmu dal, jsem přesvědčen, že to je další mistrovské dílo od velkého mistra kina. Jděte se na to podívat do kina! ()

moviechecker

Scorsese sice říká, že marvelovky nejsou pořádná kinematografie, ale co máme z 206 min. filmu, pokud se vleče jako sopl z nosu? Rovněž nic, pokazí to dojem z celého filmu i hereckých výkonů. Téma zajímavá, zpracování zajímavé, to že De Niro umí hrát stejně jako Di Caprio to už víme, ale ta délka filmu to zabila stejně jako u Irishmana. A jen proto, že je to Scorsese 4 nebu 5 hvězdiček dávat nebudu. Takže klasický průměr. ()

HOFMAN

Tohle téma je pořád aktuální a opakuje neustále dokola, jen v jiných kulisách a obdobích. Na území, kde lidé ještě žijí v nějaké přirozené kontinuitě, se objeví velmi ceněná surovina, kterou potřebuje k pohybu umírající chaotický svět, kráčející ke zdánlivému pokroku a k lepším zítřkům. Svět, kde se univerzální ego potřebuje neustále manifestovat ve hmotě. Původní obyvatelé se nechají zkazit a ovládnout,  aby je potom zlikvidovala cizí mocnost a vnutila  jim své pokřivené hodnoty. Ať už původní obyvatelstvo zůstane nebo před hrůzami rozpoutanými mocnostmi uteče jinam, kořeny a kontinuita jsou poškozeny natolik, že je velmi snadné takovými lidmi manipulovat a slibovat jim zdánlivou integraci, vzdělání a jiné rádoby bohulibé věci. A pak je tu vždycky nějaký ten bodrý strýček, který pod zástěrkou zdánlivého humanismu kšeftuje se zbraněmi, humanitární pomocí (různé farmaceutické pokusy), rádoby vzděláváním, apod. Smutné na tom všem je, že když se jedná o historický film nebo třeba fantasy/sci-fi, tak to bereme jako nějaký příběh, co odvál čas, ale v současnosti pořád pochlebujeme volbě menšího zla, sociopatickým politikům, kteří nezvládnout řídit ani sami sebe, kšeftování se zbraněmi, vnucování všemožných ideologií, kde se musíme postavit na nějakou stranu, apod. Kulisy a doba je jiná, ale princip se nemění a jak v menším tak ve větším měřítku se prostě opakuje. Ale tak jako všechno, co už je prohnilé, prostě jednoho dne skončí, to je nevyhnutelné. Takže díky za další film, který v historických kulisách vypráví příběh současného světa. ()

KUFI

Rozdelil jsem si to na 4 seance, protoze dyl jak hodinu jsem u toho sedet nevydrzel. Ohromne nudny a jediny proc jsem to nesmazal po prvnich 30 minutach jsou DeKapr a DeNora. Za kazdyho dam jednu hvezdu. Je to vlastne jako Hoffa pres kopirak - skvelej herec (Nicholson) v totalne nezazivnym filmu. ()

NorseSword24

Ďalší Scorseseho epicko-dlhý film so všetkými aspektami čo najvyššie, ako to už Martin robí roky. Ja som ho nikdy nemal medzi obľúbenými, avšak to nijak nemenilo moje názory a hodnotenia. Pri pozeraní tohto filmu som mal pocit ako keď som prvý krát pozeral westerny od Leoneho. Tie nádherne až "majestátne" zábery a ten zápal a dravosť v strihu. Potom to ale začne postupne zabíjať stopáž a tempo filmu ktoré sa snaží udržiavať jednaké a väčšinou to funguje, ale ako napíše 96% ľudí: na tie 2h 30min by sa to dalo skrátiť. Bohužiaľ my nemáme tu lásku a vášeň k tomuto filmu ako má Martin. DiCaprio nahodil jednu prijxbanú tvár na postavu so scenárom, ktorý sa viac spolieha na De Nira. Ten to ťahal za všetkých hercov. Gladstone by bola tiež na pochvalu, ale ťažko povedať keď scenár jej znova moc toho nedovoľuje. Za spomenutie ešte Frasera, ktorého pridávam ku De Nirovi. Hneď som vedel, že toto bude veľmi ospevovaný film, ktorý sa mi však dostane len na 4* práve kvôli subjektívnym problémom v scenári a dĺžke. ()

DAPDO

Téma zajímavý, obsazení hvězdný a to je tak všechno. Film je neskutečně dlouhej, pro mě byl i občas nepřehlednej. Absolutně to postrádalo jakoukoliv atmosféru. Tři hvězdy s odřenýma ušima - 50%. ()

kondor77

Možná jsem nevědomky udělal chybu, když jsem dříve než viděl film četl předlohu. Kniha je totiž skvělá a subjektivně se mi zdálo, že jsem při jejím čtení strávil méně času než při sledování filmu. Ten film je prostě příliš dlouhý a bolí to o to více, že všichni na place do toho dali co mohli. ()

Hpatrik

Tři a půl hodiny silně sžírající studium bezpáteřních šmejdů, kteří prostě nemají nikdy dost, neštítí se vůbec ničeho a ospravedlňují se velkými slovy z bible. Dokud se to naštěstí nakonec neobrátí a zasvitne světlo naděje. Je to nepochybně režisérsky, herecky i technicky brilantní podívaná, která ale opravdu není k divákovi moc vstřícná, a svojí sžíravou, nepříjemnou atmosférou, se dokáže zarýt pod kůži. ()

JohnnyKladno

Lehce podezírám Martyho, že úplně nechtěl aby mi po filmu bylo dobře. Natočeno je to krásně, Scorsese je opravdu brilantní, ale po shlédnutí mi ještě nějaký čas nebylo úplně dobře na duši. Z ropy zbohatnuvší indiáni jsou zde vykořisťováni bělochy tím snad nejodpornějším možným způsobem. Buranství, chamtivost, vypočítavost, nemorálnost a zbabělost jsou ty lidské vlastnosti, které hrají ve filmu hlavní roli. Na koukání to není úplně příjemné a když k tomu připočtu ještě 206 minutovou stopáž, není to ani úplně jednoduché. Stojí to tedy za to? Jednoznačně ano. Herecké výkony a to hlavně v podání ústředního tria jsou famózní. DiCaprio je opravdu buranský hnusák a hlupák, jak má být. De Nirova manipulace, vypočítavost a chamtivost je vynikajícně zahrána a je radost, i když lehce nepříjemná, to sledovat. Gladstone je přesvědčivá a celkově skvělá. Moc se mi líbila kamera, výprava, kostýmy. Ty detaily co Scorsese tak skvěle umí. Akcent Lea, indiánština De Nira. Konec je pojat originálně. Jen je to prostě moc roztáhlé a 45-60minut střihu by tomu filmu za mě jen prospěly. Silných a pevných 75% ()

Rebeca

Přiznávám, že k snímku jsem přistupovala s jistou dávkou zaujatosti-Leonardo DiCaprio: po Titanicu jsme se nějak "filmově rozešly". V krátkém časovém intervalu od začátku projekce nastal ovšem "efekt fascinace", a to jak obrazem, dějem, tak hudbou(!), protože tu vnímám vždy velice citlivě jako důležitý faktor celkového vyznění záměru snímku, atmosféry i ztotožnění se s postavami (na kterou stranu se "přidat" bylo od začátku jasné, že ano). Tady - hudba s ohněm, která zahřívá i pálí, hudba mystická,  hudba "pod mrakem", hudba signalizující nebezpečí i násilí a smrt a další varianty - vše znamenitě načasované, v naprosté symbióze s dějem. Tři hlavní postavy: Ernest Burkhart -  bezpáteřní slizoun a křivák, přitakávač, vykonavatel -  prodloužená ruka svého strýce (se skloněnou hlavou chválím herecký výkon Leonarda DiCaprio). Jeho (navenek) křehká, ale (uvnitř) silná manželka..("neokoukaná" herečka, civilní projev, přirozeně krásná, čistá tvář a oči, grácie). Strýc - intrikán, dohazovač, našeptávač - tahá za nitky a má svůj plán (Robert de Niro - co víc dodat? Pan Herec). Je to fortelní - scénářem i režii, kamerou i střihem - vyšperkované (v pozitivním slova smyslu) do posledního detailu a záběru, s hlubokým smyslem poselství starých a nezhojených ran, způsobených prvotním americkým hříchem - genocidou původních obyvatel... tudíž bez zaváhání ***** Smekám, pane Scorsese! ()

PEZ

Veľký a ozaj dlhý kinový zážitok. Najviac som sa bál toho, že budem musieť ísť počas filmu na WC a niečo dôležité mi ujde. :) Ale prekvapivo nič také sa neudialo, vydržal som tie takmer 4 hodiny (keď rátam aj 15 minút trailerov pred filmom) v kinosále a fakt som si najnovší počin Scorseseho a Capria užil. Síce to film nie je rozhodne ľahký a Leo v ňom hrá nesympatického priemerného vidiečana, film zachytáva dôležitú časť americkej histórie, na ktorú sa bohužiaľ pozabudlo a pritom toľko nevinných ľudí muselo umrieť...alebo ochudobnieť. A to všetko len kvôli nenažranosti a bezcharakternosti tých "mocných". Veľmi smutné, holt, ale takí ľudia sme. Formálne dokonalé. Ono, ťažko vybrať úsek, ktorý by trebalo skrátiť. Práveže dĺžka filmu poskytne epický príbeh aj so všetkými potrebnými nuansami. Horšie ako dĺžka filmu je skôr depresívna téma, lebo každému rýchlo dopne, že toto nemôže skončiť dobre. Husté, a režisérové cameo na konci dáva tušiť, že sa s nami chcel režisér rozlúčiť niečím ozaj silným. Bravo Martin Scorsese, podarilo sa! P.S.: Leo DiCaprio ako aj Lily Gladstone perfektní. De Niro tiež fajn. Herecká prvá trieda. ()

Kalimero13

Důležité sdělení, krásný setting, skvělé herecké výkony a současně neomluvitelná stopáž necelých 4 hodin pro takto plytký a nezajímavý scénář. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD