Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Thewho18

Nezapomenutelná hudba, jedinečný Tuco, promyšlený příběh, geniálně vypointovaný závěrečnou patnáctiminutovkou na hřbitově, která tento film řadí do zlatého fondu. Opravdová pochoutka celých 161 minut.. (všem kterým se líbila hudba doporučuji soundtrack PC hry Outlaws z rok 1997, kde jsou variace s podobným základem rozvedeny k dokonalosti a značným délkám!) ()

salalala

Takřka geniální western s úplně geniální hudbou Morriconeho. Leone ukazuje, že byl skutečně výjimečný režisér s rozvinutým filmovým cítěním. Je to skutečně velmi, velmi dobrý film s trojicí rozdílných hrdinů. Wallach má asi nejvíc prostoru a roli si užívá, Eastwood moc nemluví, ale když něco řekne, je to neskutečná hláška ("Jestli se tvoji kámoši budou schovávat v tom křoví, chytnou rýmu...nebo kulku"). Lee Van Cleef je dost upozaděný a má prostoru nejmíň, ale zlý je dokonale. Příběh je docela podařený, jen je škoda, že si Leone tentokrát neodpustil ty trošku zbytečné válečné pasáže, ale to je věc názoru. A při závěrečné scéně na hřbitově jsem ani nedýchal a lezl mi mráz po zádech. Hodnocení se pohybuje mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale vzhledem k tomu, že Tenkrát na Západě a zejména Tenkrát v Americe jsou o malinko lepší a že jsem tady měl u Leoneho poprvé pocit, že by ten film měl být kratší, dávám čtyři. Procentuálně vyjádřeno 90 %, není se za co stydět ()

JohnMiller

Dobrý, zlý a škaredý má pre mňa obrovské čaro. Nehovorím, že v tom nemá prsty aj nostalgia z detstva, avšak aj teraz nemám absolútne žiadny problém pozrieť si to, a užívať si herecké obsadenie, či prácu s kamerou. Tie nábehy v cintoríne doprevádzané hudbou Ennia Morriconeho, mi vyvolávajú husiu kožu aj po rokoch. Soundtrack je sám o sebe jedno skvostné, kultové, hudobné dielo. Strih a niektoré kamerové techniky sú také originálne, progresívne a inšpirujúce, že sa ich "nehanbia" kopírovať aj dnešný tvorcovia. A pritom má film jednoduchú ale o to dinamickejšiu zápletku: Lee Van Cleef , Eli Wallach na čele s Clintom Eastwoodom rozohrali hru o 200 000 dolárov. Chamtivosť ich nezastaví pred ničím dokonca ani občianska vojna: Sever proti Juhu. Za vrchol považujem poslednú prestrelku v cintoríne. Nebojím sa, až pokrytecky,  tvrdiť, že to je jedna s tých absolútne najlepších scén kinematogarfie ako takej. Nezveličujem. "Kolosálny koniec", to vystihuje moje pocity. Je to trojhodinový MASTERPIECE, nadupaný tými najdrsnejšími hláškami " When you have to shoot.. Shoot, Don't talk". Zub času si veru vylámal chrup, lebo Dobrý, zlý a škaredý zrejú ako víno. Aj vďaka tomuto filmu je Sergio Leone jeden z mojich najobľúbenejších tvorcov. A nie len môj.... napríklad aj takého Quentina Tarantina. ()

FilmFan24

Filmová klasika a klenot žánru to všechno je Leoneův majstštyk "Hodný, zlý a ošklivý". Jeden z filmů, kterým neublížil zub času... ()

Skip

Skvělý western. Někdo by mě možná začal poučovat o kategoriích westernů, ale na to já kašlu. Pro mě je to prostě jeden žánr, ať si o mně myslí, kdo chce co chce. Když už to vypadalo, že by mohl film začít nudit, přeřadil popřípadě podřadil Leone na jiný stupeň a vše plynulo dál perfektně, jak mělo, takže ta dlouhá stopáž prostě krásně ubývá, sledujeme dramatické i lehce komediální situace, všechno pěkně graduje a tomu všemu napomáhá geniální Morriconeho hudba. ()

Foma

Kdybych mohl se špetkou do mlýna diskuse, tak Hodný, zlý a ošklivý se mi líbí opravdu ještě o tochu víc než Tenkrát na Západě, ale je fakt, že se člověk nemusí trápit srovnáváním a oba filmy užívat jako nádhernou zábavu s docela výrazným přesahem do Umění. ()

Želik

Nepochybne jeden z najlepších westernov, aké Sergio Leone a Clint Eastwood natočili. Prestala som vnímať svet ako čiernobiely. Lebo dobrý nie je až taký dobrý a každý vždy sleduje len svoj prospech. A pri hudbe mi behajú po chrbte zimomriavky. ()

Dexter1

Westernový mág Sergio Leone, kúzelná hudba od Ennia Morriconeho a hviezdne obsadenie. To je záruka jedného z naj, čo kedy vyšlo v tomto žánri. ()

Vědma

Dlouho jsem na tento film čekala a nalezl mě trochu unavenou., chtělo by to ještě jednou. O trochu víc se mi líbí Tenkrát na Západě, ale byl by hřích snižovat proto hodnocení. Myslím, že filmy jsou rovnocené, ale mně zde přece jen chybí ženská postava, která je v Tenkrát na západě skvělá. Ale hudba je ještě lepší. Dokonalá. ()

TominoLa

Sergio Leone po druhé a opět to bylo něco. Nejsem moc velký fanoušek westernů, ale tohle byla výtečná podívaná. Morriconeho melodie mi ještě nějaký čas budou znít. ()

L_O_U_S

Přestože se jedná o poctivý western nesporných kvalit, nedokázal mě oslovit natolik, abych mu udělil více než tři hvězdičky. (567.) ()

K.B.L.

Další z filmů z rubriky - chci shlédnout, páč to má vysoké hodnocení, ale jinak mě to neláká. Nemám ráda westernovky a opět jsem se v tom utvrdila. Proč to probůh má 3 hodiny? Celý příběh je ve své podstatě dost o ničem. Pochopila jsem, že zde o ten děj moc nejde, že jde spíše o větrem ošlehané rádoby drsné chlapíky, kterým džentlmenství a hrdost ještě něco říká (nebo naopak), ale na mě to prostě nepůsobí. Jako dalo se na to koukat, ale podruhé už to rozhodně dělat nebudu. ()

Aleee89

Hodný, zlý a ošklivý. Klasika, kterou je nutno vidět a která láká a odrazuje (především díky délce) zároveň. Mě navíc odrazoval i samotný žánr. Western nemám moc ráda - knihy, filmy, prostě to jde mimo mě. Teda pokud se mezi westerny filmovými nezjeví nějaká pořádná kinematografická perla, za jejíž nezhlédnutí bych se musela stydět. Hodný, zlý a ošklivý má výborný rozjezd a především titulková sekvence se mi líbila. Film místo vycpávkového tlachání oplývá atmosférou, kterou dodají ošlehané tváře hlavních hrdinů, režijní práce a práce s kamerou, která zabírá nekonečné písčité pláně uprostřed ničeho, přiměřená akce, a v neposlední řadě hudba - senzační kousky Morriconeho. Postupně film trochu ztrácí na síle, ale atmosféru si drží. Pro mě výborný western, který mě sice nedonutí kouknout na další díla tohoto žánru, ale ani mi tento žánr neznechutí. Ba naopak. P. S. Eastwood byl zamlada sakra fešák. ()

*Elfík*

Není nad chlápka v ponču, zírajíc na oprátku, která se pomalu, ale jistě stahuje kolem krku jeho, takříkajíc, kamaráda, toho ''Ošklivého''. ''Hodný'' ( v ponču) má vždy nabitou pistoli a štěstí, jako nikdo. Oni dva se vydávají na cestu za pokladem. Za čím jiným by také měli jít, že? Cesta je klikatá a hrbolatá, jak to u westernů bývá. Potkávají spoustu skvělých lidí, třeba ''Zlého'' a nechávají za sebou zničené a mrtvé oběti jejich hýření. A proč? Protože všichni chtějí peníze. Samozřejmě. Už od dávnověků po ničem jiném tak moc nikdo netoužil. Oprátka se stahuje kolem krku několikrát a mne to celé nějak přestalo bavit. Každý western by měl obsahovat charismatickou postavu (splněno), pak neuvěřitelně zlou (splněno) a pak skutečnost, za kterou se všichni honí. Ať je to žena, zlato, nebo třeba zlatá bambitka, s vyřezávanou ženskou postavou (počkat, to tu ještě nebylo, nechtěl by to někdo natočit?). Proč to tedy nefunguje, když všechny podmínky jsou splněny?? Na 17. nejlepší film jsou tři chlapíci málo a já jsem se ujistila, že nejlepší western, co kdy byl natočen, obsahuje postav vícero. A tím je Sedm statečných. ()

radektejkal

Pokud si ještě dobřě vzpomínám, viděl jsem tento špageti-pseudo-western koncem šedesátých let a ani tehdy se mi, teenagerovi, moc nelíbil. Byla to doba Bergmanna, Felliniho a Pasoliniho, a komendiální fígle, kterými se tento film vyznačuje, byly mimo můj zájem. Nyní - viděl jsem asi jen třetinu, víc to fakt nešlo - mi to přišlo pouze prostomyslné. Včetně naivní hudby Ennia Morricone (či Morriconeho). A protože mám těstoviny rád, nedal bych za tento film ani zlámanou špagetu. ()

kapsomut

Začali se mi poslední dobou docela dost líbit westerny a Hodný, zlý a ošklivý patří rozhodně mezi nejlepší co jsem kdy viděl. Tenhle film jsem viděl třikrát a ani jednou mi nenudil, viděl jsem i Directors Cut a bylo to ještě lepší... prostě a jednoduše 95% ()

rastlinka

Sa teraz vlastne čudujem, lebo ja - taký veľký fanda westernov a že som ešte tento skvostík nevidela?? Konečne! Som nadšená. Clint Eastwood...hmm...;) bravúrny (ako vždy). Plus prekrásna Morriconeho hudba. Nie je čo vyčítať tomuto filmu. ()

Fanucci

90%. 10% dolů za pár nelogičností v chování postav v závěru filmu a za naprosto zbytečnou válečnou část obsahující nucenou (a do filmu se naprosto nehodící) antiválečnou agitku. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)