Tiesňové volanie

• Česko Tísňové volání (viac)

Asger Holm, bývalý policajt, ktorému bola pridelená služba na tiesňovej linke, odpovie na volanie od unesenej ženy. Keď je hovor náhle prerušený, začína po žene a jej únoscovi pátrať. S telefónom ako jediným nástrojom, obklopený stenami kancelárie vstúpi Asger do pretekov s časom, aby zachránil ohrozenú ženu. Zločin, ktorý odkrýva, je však omnoho väčší, ako sa na začiatku mohlo zdať. Jeden z najsľubnejších tvorcov novej dánskej filmovej generácie, režisér Gustav Möller, v svojom prvom celovečernom filme experimentuje s ľudskou predstavivosťou, zmyslami, strachom a presvedčením, že najsilnejšie filmové momenty, sú tie, čo nevidíte. (ASFK)

Chilly00

Nechápu ten hype kolem tohoto filmu. Je to celkem ucházející thriller televizního formátu, který ale pro mě nepřináší nic moc nového ani objevneho. Finální zvrat mi přišel relativně neprekvapivy a udělaný totálně na efekt. Jako Ok, ale o žádný převratný film, jak se všude píše se nejedna. ()

Majkak

Minimalismus a napětí se skvěle postavenými dialogy. Jednotlivé narážky jsou zabudovány velmi pečlivě. Pořád jeden chlap (skvělý Jakob Cedergren) a jeho telefon a stačí to, aby bylo řečeno vše o jeho současných pracovních a osobních peripetiích. Nic není tak, jak si myslel, ale přesto se dokáže vyrovnat i s hodně drsným zjištěním. ()

mala_kea

O atmosféru komorního thrilleru tu človek sotva zavadil a ten nesmírně tupý scénář, kdy se každá druhá věta opakuje mě nesmírně vytáčel. Škoda, přes zdařilou pointu je tohle prostě kudla zad. ()

Rathalos

Severne krajiny ma coraz viac a viac sokuju,ale prijemne,dalsia perfektna zalezitost,tentokrat z Danska,viac-menej jeden herec uhra cely film,skvely namet,ale aj herecky vykon Jakoba Cedergrena,nech si americania beru priklad,z minima dosiahnut maximum...:-) ()

Rockerman

To musíte mít sakra dobrý příběh, abyste mohli natočit film o jednom herci a telefonu a divák se při tom neukousal nudou. A tady ten sakra dobrý příběh je! Nejen, že nám hezky graduje, ale přináší i perfektní zvrat v ději. Asger, jehož policejní kariéra se nejspíš kvůli jednomu nepěknému maléru chýlí ke konci, dělá všechno proto, aby zachránil, co se dá. Tvůrci se asi zalekli drsnějšího závěru a zvolili "měkčí" variantu. Moc dobré! ()

MickeyStuma

Tísňová linka a další nudná směna. Asger Holm sedí za pultem a přijímá hovory. Den jako každý jiný, když tu náhle dostane telefonát od zoufalé ženy, která skrytě naznačí, že je unesena. Asger dokonce odmítá po ukončení své směny odejít domu ve snaze ženě pomoci. Na světlo záhy vyvstanou věci, které však skončí tak, jak by nikdo nedoufal. Snímek by se v podstatě dal označit jako one-man-show, neboť sledujeme pouze počínání operátora tísňové linky, který má v rukou pouze jednu zbraň. Telefon. Vidíme tak jeho a z druhé strany pouze slyšíme to co on. Příběh stavěný na dialogu věrně nastiňuje nelehkou práci takovýchto operátorů, kteří skutečně dělají svou práci tak, jak mají. A že by byl snímek nějak nudný? Tak to v žádném případě. Emoce doslova září, což je způsobeno především fyziognomií, což ve filmu není zase až tak časté. Fyziognomie nebo-li fyziognomika je nevědecká nauka, podle níž lze podle vzhledu, zvláště obličeje člověka, rozpoznat jeho povahu a vlohy. A tento fakt v souběhu právě s telefonáty hýbou dějem, která po dramatické stránce buduje napětí až neskutečně skvostně. Expresivní strašidelné oči Asgera, nám říkají vše podstatné, co potřebujeme vědět o jeho emocionálním stavu a dokonce i něco o jeho minulosti. Stejně jako on nejsme schopni vidět co se kde děje a jaká je situace a právě to i po divácké stránce probouzí strach. Tedy žádná ironie nad stavem věcí. Když se stane jakýkoliv zákrok, který nevidíme a nejsme si tak ani vůbec jistí jestli se nějaký vůbec stal, jsme stejně šokovaní, jako Asger. Celovečerní debut dánského režiséra Gustava Möllera, který rozhodně stojí za to. Už pro svojí atypičnost ve svém vyprávění. Tohle je zcela něco jiného, než třeba takový ´Cellular´ z roku 2004, který je námětově podobný, kde jsme viděli naprosto vše. ()

BOURQUE

Nijak neprekombinovaný, z hľadiska „doplnkových elementov“ absolútne minimalizovaný (nadpriemerný)film na európskej úrovni. Svojím príbehom získa vašu pozornosť a duševný boj A. Holm (dobre zahraný hercom J. Cedergrenom) to celé len doplňuje a posúva dopredu. Film „The Guilty“ je dôkazom toho, že aj z minimálnych zdrojov a minimálnym počtom osôb sa dá natočiť niečo také, čo vás dostane a (dlho) nepustí. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

figliar

One man show v podaní Jakoba Cardergrena. Pred týmto filmom som tohto herca vôbec nepoznal, ale musím uznať, že to je veľký talent. Celý film sa prakticky nič nedeje, ale on, svojimi telefonickými rozhovormi dodáva takú atmosféru, že vás film drží celú dobu v neskutočnom napätí. Vývoj príbehu a postavy, jeho boj a vlastná premena, a ten koniec, to je lekcia filmárčiny. Už jen čakám, kedy si Američania kúpia práva na remake, posadia k telefónu nejakého Dwayna Johnsona a spravia z tohto filmu hollywoodske love story s happyendom. ()

Evander

Tísňové volání je velmi specifickým filmem, přesně jak jsem čekal. Dlužno ovšem podotknout, že je též filmem, od kterého jsem ve všech ohledech čekal o mnoho více. 72% ()

akvidzerp

Nizkonakladova one man show s prekvapivym dejovym zvratem. Predstavivost pracovala na plne obratky. Hrat na druhe strane aparatu muselo byt nevdecne, ale od rezisera to byl skvely tah. ()

emdvojka

Dánska odpoveď na americkú Tiesňovú linku, ktorá však ostane v reáliach policajného zboru a hlavný hrdina, pri všetkej dramatičnosti nevylezie z kancelárie, aby sa pobil zo samotným zlom, tak, ako to majú vo zvyku "akčnejší" amíci. Tu sa príbeh vlastne len rozpráva a kľudne by mohol byť zaradený do nedeľnajšieho audio-kina v Slovenskom rozhlase, pretože neustále zábery na obyčajne vyzerajúceho herca a jeho krivoľaké pohľady snažiace sa hrať údiv či zdesenie je z ubiehajúcim časom už otravné. Ale na druhej strane, je to originálne, je to napínavé a je to cez svoje nikde nič i zamotané, zo záverečnou pointou, ktorá Vás určite nadchne. Bohužiaľ však film spadá do kategórie "raz vidieť a dosť". ()

Kingjiri

Scénář má svý mouchy, resp. nelogičnosti (Jakto, že má unesená ženská při sobě pořád mobil? Jakto, že jí únosce víc aktivně nebrání v jakymkoliv kontaktu přes něj?). Jenže ve výsledku je příběh skvěle vystavěnej a vypointovanej, přičemž na konci do sebe všechno krásně zaklapne včetně zdánlivě podružný Asgerovy "soudní" kauzy. Možná bych ještě upravil závěr do víc nekompromisní podoby, což se přímo nabízelo, nicméně i tak byl už dost "nehollywoodskej". Dál by snad nebylo uplně špatný trošku "říznout" scény v call centru výpravou mimo něj. Jenže i přesto mám vždycky radost, když se v takhle minimalistickym stylu povede nakroutit biják, kterej nejenom že nenudí, ale dokáže být i dost napínavej a vtáhnout do děje. Opět si neodpustim apel směrem k českejm producentům aneb takhle se pracuje s minimálnim rozpočtem. Čtvrtá hvězda za finále a samozřejmě poměr cena / výkon. ()

Katcat

Hodinu a půl uzirajici nuda doprovázená absolutně nesmyslným chováním policisty za telefonem. Vyhledávání lokality podle gps byl úplný vrchol. Někde to šlo, někde ne. Když někdo dělá jednohubku o skoro dvou hercích a jedné místnosti, musi si uvědomit, že tyhle chyby jsou hrozně vidět hned na první pohled. Slabé tři hvězdy. ()

Charlie84

Už když jeden člověk bloudí džunglí (Jungle) nebo tunama písku (Mine), tempo se místy ztrácí. Zde bloudí myšlenky hlavního hrdiny místností dva krát dva metry, tempo se tedy stihlo ztratit dříve, než se zubatý Dán na lince vůbec rozjel. Konec sice naskočil na tu správně mrazivou vlnu, leč Cedergren není Hardy (Locke) a patnáct závěrečných minut to nespasí. Tu třetí ale spolehlivě vydoluje. ()

PEZ

V jednoduchosti je sila. Ale natočiť tak dobrý, napínavý, zábavný a aj prekvapivý snímok s de facto jedným hercom a dvoma miestnosťami, to je veľký kumšt. Základom je samozrejme skvelý scenár a perfektný herecký výkon Jakoba Cedegrena. U mňa nadšenie, ale očividne nielen mne sa film páčil - cena divákov v Sundance, v Rotterdame, v Turíne, v Thessalonikách, v Montclairi a na Stony Brook Film festivale v New Yorku. [#3/2019] ()

Biopler

Film, ktorý dáva do frontovej línie zvuk. Skvelá zvukárska práca na jednej strane - ruchy, dážď, nervózne vzdychy telefonujúcich... a na druhej strane skvelá herecká práca - pripravený poslucháč, ktorý vie o ľuďoch volajúcich 112-ku svoje. Je inteligentný, rozhodný, priamy a v obsadení Cedergrena tvorcovia nechybovali. Neopozeraný týpek, ku ktorému ako k jadru smerujú všetky informácie a on robí rozhodnutia. Preto zamrzí, že je upustené razom od dejovej linky sledovania dodávky policajným komandom. Veľakrát pôsobí Asger Holm ako komunikátor, ktorého len tak ľahko neodbijete. Vie si poslucháča na druhej strane šikovne získať a potom z neho získavať informácie, no v zmienenej situácii sa nechá ľahko odbiť a tým pádom príbeh stráca zahrnutím tejto línie do príbehu a jej následným rýchlym odstrihnutím uveriteľnosť. Pekne sú do príbehu vsunuté aj "vyrušovačky" kedy sa na 112-ku chcú dovolať ľudia, no nášho hrdinu len spomaľujú či obťažujú. Scenáristicky nežasnem, ani nenadávam... existovali isté situácie kedy sa dej nehýbe a len sa kecá, ale veď aj taký je život. Neobyčajnosť diela tkvie v tom, že sústavne pracuje s našou predstavivosťou a tak teda každý videl, či lepšie povedané prežil film ináč. ()

Drom

To byla ale nuda. Neustále si tam telefonovali a nikde žádný výbuchy ani pobíhající náctiletí čouznvani zachraňující svět. Způsob, jakým bylo všechno odhalováno byl vysloveně drásající, budování dramatu nebetyčné a výprava byla tak levná, že ani nerušila ve sledování, jak by se slušelo. Dokonce byli tvůrci tak drzí, že nejen že tam žádná ženská neukázala kozy, ona se snad dokonce ani žádná neukázala. Ale tak asi to je film pro zuřivé chorobné telefonisty, výhoda je, pokud jim z toho už hráblo. Nicméně pro nášince bych to asi nedoporučil, protože při opakovaném sledování to zní jak z jiné planety. No škoda slov, všechno říká film sám. Je to každopádně nejméně čtyřhvězdičková ostuda! ()

Remake Tísňového volání nabírá hvězdy

Remake Tísňového volání nabírá hvězdy

14.11.2020

Americký remake oceňovaného dánského filmu Tísňové volání se sice na první pohled může zdát českému divákovi jako naprosto zbytečný, na druhou stranu teď projekt streamovací služby Netflix přibral… (viac)

Co chystá režisér Tísňového volání?

Co chystá režisér Tísňového volání?

10.06.2020

Herec Jake Gyllenhaal (Zodiac, Spider-Man: Daleko od domova) se upsal novému snímku Snow Blind podle známé komiksové předlohy The Kitchen od Ollieho Masterse. Snímek natočí režisér Gustav Möller,… (viac)

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

06.03.2019

Program Kreativní Evropa letos v lednu již po třetí vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset… (viac)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz