Egyptská dovolenka belgického súkromného očka Hercula Poirota na palube úchvatného riečneho parníka sa zmení na desivé pátranie po vrahovi, keď sa idylická svadobná cesta dokonalého páru tragicky skončí. Na pozadí veľkolepej púšte a majestátnych pyramíd v Gize sa odohráva príbeh neskrotnej vášne a zničujúcej žiarlivosti v skupine kozmopolitných, bezchybne oblečených cestujúcich, a vďaka zápletke s viacerými zvratmi diváci hádajú, kto je vrah, až do záverečného šokujúceho rozuzlenia. (Cinemart SK)

Zek

První půlka filmu, byla dost velká nuda a i zbytečnost. Podezření, kdo tam ve finále vraždil se mi vyplnilo, tak že pro mě velké zklamání. ()

hanagi

Rozhodně jsem se bavila, jak jinak, když se film pyšní takovým skvostným vizuálem a je to navíc jeden z mých oblíbených případů od Agathy Christie. Jenže dnes, v době počítačového čarování, je krásný vizuál už víceméně standardem a jediná zásadní změna v příběhu není zrovna nejšťastnější. Co mě nejvíce mrzí jsou ale mdlé herecké výkony téměř všech herců, jejichž jména si, s výjimkou Branagha a Beningové, už ani nevybavím. Když to porovnám se starší adaptací, kde si každá ze zúčastněných filmových hvězd střihla nezapomenutelnou hereckou kreaci, a stačil ji k tomu minimální prostor, mám jasno ke které verzi se budu dále vracet. ()

elanius

(47/2022) / Pre mňa príjemné prekvapenie! Toto Kennethovi vyšlo. Ničím extra výnimočný ktorý to ale naplno vyhráva herecky, vizuálne a samozrejme príbehovo. Celé to má taký dobrý spád, pekne vybudované spojenie všetkých hlavných postáv a slušné Poirotovské vyvrcholenie. Zabavil som sa. (7/10) ()

fabecc1222

Předně říkám, že předlohu neznám, a tak případné odklony od ní nemohu nijak hodnotit, ale očekávám, že ta vedlejší linka, díky které dostáváem z Poirota více osobních emocí, a která pro něj z případu udělá mnohem více osobnější věc, než by divák očekával, tak ta asi v předloze nebude, nebo bude pojata dosti jinak. Každopádně tady ve filmu se jedná o velmi emotivní záležitost, a Poirot tak díky tomu není jen tím ješitným, geniálním detektivem, ale i obyčejným člověkem s vlastními pocity a city. Branagh se poučil z toho, že není super točit vše před digi pozadím ve studiu, a tak dostáváme i vcelku dost záběrů na skutečné Egyptské reálie, které jen podtrhují výborně ztvárněnou atmosféru dobového Egypta. Celkové vyznění je hodně pesimistické, až depresivní, což mě ve výsledku taky nakonec dost překvapilo. Komplexně jsem velmi spokojen, a s nadějí vyhlížím další díl. ()

hroubek

Smrt na Nilu je jediná kniha, kterou jsem od Agathy Christie zatím četl. Knihu jsem četl před pár lety, takže po příběhové stránce jí mám stále v paměti, nicméně některé detaily mi vypadly. O to více jsem byl překvapený, že se režisér a představitel hlavní role Kenneth Branagh a scénárista Michael Green rozhodli pro větší příběhové změny a dynamičtější tempo. Po vyprávěčské stránce to rozhodně prospělo, že byla předloha osekána o některé postavy a podzápletky. Díky tomu se film nemusí věnovat tolika postavám a může se soustředit na to hlavní. Osobně mě potěšilo, že se film věnuje i samotnému Poirotovi a ukazuje nám, proč je takový, jaký je. Vražda v Orient expresu měla luxusní obsazení (Depp, Dafoe, Penélope Cruz, Judy Dench nebo Olivia Colman). Smrt na Nilu sice nemá tak hvězdné obsazení, nicméně všichni herci jsou přesně obsazení a hrají velmi dobře. Kenneth Branagh si svou roli užívá a jako Poirot je moc dobrý. Gal Gadot je v této roli nádherná a okouzlující a taky jí sedla ta poloha, kterou má ztvárňovat. Armie Hammer krásně prodal svou jednodušší postavu a je v té roli dost dobrý. Osobně jsem nejvíce nadšený z výkonu Emmy Mackey (Maeve ze Sexuální výchovy), jelikož podává skvělý výkon plný emocí a je hnacím motorem pro celou zápletku. Z vedlejších herců mi hodně sedl výkon Rose Leslie, Russella Branda nebo Letitiae Wright. Oproti Vraždě v Orient expresu má Smrt na Nilu výhodu v tom, že má mnohem pestřejší prostředí a svižnější děj. Film se nezdržuje na jednom místě a nabídne nám různá prostředí. Díky tomu vynikne stylistická a vizuální stránka filmu. Je vidět, že na kostýmech a rekvizitách se nešetřilo a film vypadá noblesně. Vizuální stránka skvěle prodává krásy Egypta. Krásné záběry na pyramidy, pouště a samotnou řeku Nil. Jedinou nevýhodou těchto scén je, že jsou až moc digitální. A to jeden z největších záporů filmu. Ten "digitální look" je místy přehnaný a filmu by slušela jistá realistická špinavost. Další věc, která mi trochu nesedla, bylo finále a samotné vyřešení případu. Zde jsem čekal, že to bude silnější a údernější. Anebo jsem si to po přečtení knihy představoval trochu jinak. Samozřejmě neříkám, že je to špatně natočené. Mám upřímnou radost z toho, že mi film sedl. Po trailerech, které mě sice bavily ale nijak extra nenadchly, jsem dostal svižný a zábavný film, jenž nabízí pár věcí navíc. Jsem rád, že jsem film mohl vidět v kině, kde na velkém plátně vynikla ta vizuální stránka filmu plná pompéznosti a opulentnosti. Není to bezchybný film, určitě by dalo něco změnit k lepšímu, přesto jsem ve výsledku dost spokojený a příjemně překvapený, že se to povedlo. ()

VanTom

Stylová detektivka mě pohltila ve své první půlce, v níž si vyhradila spouuustu času pro představení různorodé sebranky následných podezřelých při opulentní plavbě po řece Nil. Po "nečekané" vraždě však všechny (včetně sebe) uzamkla na palubě parníku, a přestože lišácké výslechy geniálního detektiva hýřily klasickým "christieovským" důvtipem, už se trochu vlekla. Závěr pak byl spíš statický a (typicky) překombinovaný. Jinak Branagh napodruhé uchopil Poirota o něco lidštěji a osobněji (nikoliv jako excentrickou karikaturu), což rozhodně prospělo dobru věci. [Viděno v kině.] ()

Eleanor05

Asi jsem k tomuto snímku trochu shovívavá, ale po shlédnutí všech Oscarových "pecek", jsem se u tohoto filmu alespoň nenudila. Řemeslně na výši, drží to pohromadě, líbil se mi nápad s Poirotovým zraněním a mám slabost pro Kena Branagha. Navíc se dnes už nevyplácí klást na novinky příliš vysoké nároky. 2,5*. ()

JohnSmith

Branagh si ukrojil velké sousto, když chtěl natočit remake Guillerminovi klasiky. Tato smrt na Nilu je příšerná, nudná a co mě dopálilo asi nejvíc, tak multikulturní nehledě na dobu, kdy se odehrává. ()

Brain-D

Kennethův tvůrčí styl mám velmi rád a tady jakoby se zapomněl. Oproti Orient Expresu je tenhle Poirot hrozný propad. Gal Gadot tu není tak sexy, jak je vystavená. Nic, co by jste si měli zapamatovat. Třeba dám ještě jednou snímku šanci, ale % mě o dalším promítání nepřesvědčují. 40% ()

Timak

Nebylo to vyloženě špatné, akorát to bylo až zbytečně natahované, dlouhé a místy nudné. Zhruba v polovině už mi bylo jasné nejen kdo je vrah, ale vlastně celá zápletka. Další dva vedlejší případy to už moc nezachránily. ()

Sany33

Príbeh:  Ako nám už názov napovedá tak na parníku na Níle sa stane vražda. A je iba na Herculovi Poirotovi aby našiel vraha s možného osadenstva. Herecké obsadenie: Gal Gadot poteší aspoň oko diváka inak je to prechádzka hereckého ansámblu po CGI štúdiách a nie je moc čo hrať. Prevedenie: Príbeh veľmi známi a o to to má ťažšie. Ale ozaj mi vadila prepálená stopáž, kde sa asi iba 20% deja sústreďuje na hlavný príbeh a odhalenie detektívnej zápletky. Zvyšok času sa venuje vykresľovaniu okolia pomocou počítačovej grafiky. Potom finálna smrť na Níle vyznie do stratena a divákovi je celá zápletka maximálne u predele a v polovici som sa už nudil tak, že som zvažoval, že to vypnem. Pocity: Nepáčilo sa mi to. Bola to neuveriteľná nuda na pozadí pekného extravilánu. Viem že tie konce kde sa zázrakom odhalí vrah, ktorý je každému jasný už od polovice filmu sú aj v knihe ale je to neuveriteľne titerné a zastaralé. Pridaná hodnota: Rutinná detektívka v peknom CGI prostredí. 36% ()

blackJag

Povedené. Jde vidět, že si Branagh tuhle látku užívá, režijně, herecky, opravdu to slušně šlape i pro diváka, který má v oblibě verzi s Ustinovem (počet mrtvol je stabilní, s postavami je si rozumně pohráno, jisté napětí tedy zůstává), člověk by si nejraději hned zabalil pár švestek a vyrazil na okružní plavbu po Nilu a to se myslím v Egyptě ani nenatáčelo :-) 85% ()

dragon94

Stejně jako u Vraždy v Orient expresu i zde nám Kenneth Branagh servíruje hvězdami nabitou detektivku plnou překrásných a pompézních záběrů. A stejně jako u Vraždy v Orient expresu film selhává v tom hlavním. Tedy v samotném případu a jeho vyšetřování. Už jen to, že na samotnou vraždu čekáme více jak polovinu filmu je trestuhodné. O to víc pak bolí to, že samotné vyšetřování proběhne tak, že si Poirot s každým jednou promluví, během čehož se stanou další události, které jej dovedou úspěšně až k docela předvídatelnému pachatali. Stopy jsou všehovšudy tak dvě. Některé události jsou dost silně nepravděpodobné a některé vyloženě nesmyslné. (kabát) Některé dějové linky, zejména ta z Poirotovi minulosti, jsou zde taky úplně zbytečně a vůbec nikam nevedou. Body filmu musím srazit i za naprostou ignoraci veškerého lodního personálu, který navíc ze scény mizí a znovu se objevuje jak zrovna film potřebuje. A samozřejmě proč by někdo z nich kradl šperk v hodnotě několika milionů. Prací na lodi si přeci vydělají dost... V konečném důsledku ale nemohu říct, že bych se nudil, nebo že by film nebyl chvilkami zajímavý či nedokázal vykouzlit výbornou atmosféru. Bohužel to z něj ale dobrou detektivku neudělá. Na jedno podívání ale celkem slušný. 3* 55% ()

Jaro.Krafcik

Hercule Poirot je späť. Škoda že nám tento detektívny počin nevyšiel v kinosále. Svoje čaro to malo a podľa mňa rovnako kvalitne ako vražda v orient exprese. Plus skvelé herecké obsadenie a výborná pointa. Záverečnú polhodinu som skoro nedýchal. 4* ()

WincKruspe

Velice zdařile a Hollywodsky velkolepě znásilněná knižní adaptace. Ani by mi nevadilo, že se předlohy drží asi jen ze 20%, a že si značně pohrávají s charaktery postav i jejich vzhledem. Jsou to jen vedlejší postavy. Ale jak mohl režisér, který je Brit, tohle udělat samotné postavě Poirota? Ale asi je to daň dnešní superhrdinské době cílené na americký trh. Doufám, že žádný jeho další příběh nechystá. ()

mkubalikova

More of the same a já jsem naprosto spokojena, Egypt vypadá epicky, scénář dokáže udržet v pozornosti i znalce předlohy a herci jsou výborní. Zamrzí jen vědomí, že další Branaghův Poirot bude už jen na streamu nebo vůbec. 90% ()

V.Silver

Třetí hvězdu dávám proto, že mám moc rád Poirota a Brannagha. Jinak je to jedno z nejslabších převedení slavné detektivky na filmové plátno, a to i přes opravdu prvotřídní hvězdné obsazení. 50 % ()

akvatam

Tak som si s odstupom konečne pozrel Death on the Nile. Musím sa priznať, že som k tomu pristupoval s miernou skepsou, ale nakoniec to bolo predsa len lepšie, ako som čakal. Branagh tentokrát mierne prekvapil (alebo možno presnejšie nesklamal, lebo predsa len, réžia je síce pevná a istá, ale ničím vyslovene nezaujala). Čo však zaujalo, je herecké obsadenie, kde mi asi najviac v pamäti ostala Emma Mackey, ktorú som na plátne (obrazovke) videl prvý krát (áno, Sex education som stále nevidel, ale už asi chápem jej popularitu, ten jej pohľad je až elektrizujúci), ale aj ostatný boli herecky veľmi fajn. No, vlastne cely ten film by sa dal asi charakterizovať ako také filmové cvičenie. Od scenáristiky, cez réžiu, scénografiu, kostýmy, až po herectvo. Gal Gadot bola krásna (vlastne ma svojou ženskosťou oslovila tu prvý krát, do vtedy ma ten jej ospevovaný šarm pomerne mínal, Letitia Wright bola trošičku v inej polohe ako som ju mal možnosť vidieť doteraz, Armie Hammer bol Arrmie Hammer (čo nie je výtka, sedelo mu to) a Annete Benning bola Annete Benning (čo ale zase v jej príapde je viac než postačujúce)). Sem tam nejaký pekný kamerový prechod, krásna scénografia, zabery na Egypt so všetkými svojimi pýchami. Oko sa určite stážovať nemohlo, či už pri pohľade na krásu Egypta, či na krásu ženskú. A s tým vlastne súvisí aj moja najväčšia výtka. Síce je to fajn, ale len fajn. A celé to pôsobí naozaj ako také cvičenie. Ja vlastne neviem, pre koho to Branagh natočil a mam stále väčší a väčší pocit, že vlastne pre seba. Zmeny v predlohe sú mnohé (aj keď základná kostra sa drží) a asi malo byť ich dôvodom priniesť príbeh súčasnému divákovi. Ale tu je ten najväčší kameň úrazu. Pre koho to vlastne je? Koho ten film má osloviť? Lebo ja si tak nejak myslím, že toto polokostýmové pomerne komorné drama s nálepkou Agathy Christie už s princípu moderného mladého masového diváka neosloví. A starí? Ty si pamätajú vynikajúcu vynikajúcu verziu z roku 1978, ktorá bola predlohe predsa len viacej verná a úprimne, asi aj lepšia. Takže záverom , napriek tomu, že to bolo fajn, tak nejak si to neobhajuje svoju existenciu. Mladých to neosloví, starým sa to páčiť nebude tak ako pôvodná verzia. A ja? Hm, ako som písal , bolo to síce fajn a nakoniec aj lepšie ako som sa pôvodne obával, ale ak sa ma niekto, kto to nikdy nevidel, spýta, ktorú Smrť na Níle si ma pustiť, tak už keď sa rozhodol si pustiť Christieovku, tak mu odporučím staršiu verziu. Technických 7/10 a otázka, pre koho to vlastne je, ostala nezodpovedaná... ()

drackula

Kvalitná adaptácia, ktorá priniesla na obzvláštnenie iba kozmetické zmeny a inak ide podľa notoricky známych koľají. Sadlo mi to ale výrazne viac ako Orient Express. Poirot je skvele zahraný a zaujímavý ako postava. Hodnotenie je vyššie aj vďaka prostrediu, keďže Egypt z medzivojnového obdobia ma fascinuje. 70% Disney plus ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

24.03.2021

Poslední letošní snímky byly odloženy

Poslední letošní snímky byly odloženy

06.11.2020

Tak už je to víceméně oficiální. Ve zbývajících měsících letošního roku se nových filmů v kinech – tedy v případě, že by se vůbec nějaká otevřela – nedočkáme. Studio 20th Century Studios vlastněné… (viac)

Hammer a Lopez v akční romantice

Hammer a Lopez v akční romantice

28.10.2020

Armie Hammer a Jennifer Lopez byli obsazeni do nové akční romantické komedie Shotgun Wedding. Lopez už má s tímto žánrem samozřejmě bohaté zkušenosti, pro Hammera se ovšem bude jednat o premiéru.… (viac)