Ve 14. století se Robert Bruce zmocní skotského trůnu a vede houževnaté povstání ve snaze vymanit se z nadvlády Anglie a získat zpátky nezávislost země. (Netflix)

lamps

Navzdory kvalitní výpravě a ambicím působí Outlaw King hrozně odflákle. Finální dvouhodinová verze se skládá z mechanicky navazujících scén, které většinou absolutně postrádají nějaký vlastní vývoj a iniciativu, díky nimž by uvízly v paměti nebo vytvářely aspoň nepatrný emocionální podklad. Nezajímavá režie sází na jistotu a spoléhá výhradně na atmosféru doby, rychlé tempo a charisma Chrise Pine, což společně se surovými akčními scénami divákovi prostě musí stačit - jedinou výjimkou je úvodní scéna na jeden záběr, u níž je alespoň patrný autorský dotyk, přestože (a to je opět východisko silnější) se v jinak klasicky sestříhaném filmu prapodivně a neopodstatněně vyjímá. Na původní nezkrácenou verzi bych se podíval rád, tohle je jen slabý odvar ze Statečného srdce a slabé 3*. ()

Big Bear

Eduard I.: ,,Toho Skotska mám už plné zuby !!! '' :-) ------ Dlouho, ba předlouho jsem žiznil po pořádné porci středověké akce a má žízeň byla včera plně uhašena krví anglické pěchoty a těžké jízdy tam daleko v bažinách Skotska. Hned od prvních okamžiků filmu jsem věděl, že koukám na něco s čím si někdo vyhrál. Předně děkuji příteli lioncelovi, který mně na film upozornil a pak také Netflixu, že do tak výpravného filmu šel. A film je to opravdu výpravný. Děj začíná tam kde Statečné srdce končí. Melových výkřiků když jej kat za živa čtvrtí jsme zde pravda ušetřeni, nikoliv však pohledů na části jeho těla rozvezených pro výstrahu do měst Skotska. Nejzajímavějším pak byl pro mne záběr na jakousi prodavačku poklidně nabízející své zboží na londýnském mostě, nad jejímž krámkem byla na dlouhé tyči nabodnuta hlava Williama Wallace z níž cosi velmi chutného trpělivě vyklovával krkavec :-). Prostě středověk jak má být. Děj je však věnován Robertu Bruce a jeho zprvu náročné cestě po Skotsku, kterýá skončila slavnou bitvou u Loundon Hill roku 1307. Některé postavy se možná ve skutečnosti chovaly jinak, ale já si fuilm užíval opravdu každou minutu. Jediné co mně prudilo byla na to třinácté století jasi až moc emancipovaná manželka Bruce.. Ale vem to čert. Jak říkám parádní středověk. Člověk musel ocenit všechny ty tehdejší chlapy i samotného krále Eduarda I. Krom toho, že se sám něco naválčil, neváhal když byl ve Skotsku binec (zase :-) sednout na koně a jet tam sám udělat ordung. Vlastně - order ! :-). Mně těch 121 minut uteklo jak voda v Temži. Tleskám a zapichuji do bažiny 5 naostřených kůlů a jdu někde vyhrabat cédečka skupiny Asonance! * * * * * ()

Beckett51

Přesně takhle to mám rád. I přesto, že film letí jak blázen a neobsahuje žádný dlouhý hluboký scény k prohloubení vztahu diváka s postavami, jak je tomu u většiny filmů tohoto typu zvykem, je napsanej sakra dobře, takže si člověk dokáže postavy oblíbit a fandit jim. Všechno to objímá naprosto neskutečná středověká atmosféra, parádní kamera a skvělá hudba, takže i rád odpustím těch pár chyb a nepozorností střihače či kameramana, který naštěstí celkovej dojem vůbec nekazí. ()

salahadin

Outlaw King aneb jak anglán dostal chuť na Borovičku. Scottexit tak, jak má vypadat, žádný blbý referendum. Myslet si, že tenhle film bude pokračováním Gibsonovy patologické, pardon patetické podívané, by bylo věru mylné, podobně jako myslet si, že ve Skotsku více prší, pročež tam jsou všichni rezaví. Jako dobrý, první hodinu filmu se noříte do sraček a nějak vám přestává být fuk, jak tohle ostrovní derby dopadne. Až moc velká depka a Bruce si sám zatím nedokáže tu ozdůbku nad obočím obhájit. Nejlepší postavou byl berserk Douglas, jehož jméno si doufám školáci v anglických školních škamnech dostatečně pádně pamatují, protože kdyby ne, zapomínání trestá pan Douglas lehce hruběji. Nepřichází mi ale na rozum, že rejže, původem Angličan, točí film, který jasně nadržuje týmu Sukničkářů ze severu. Nu což, fajn, ale pak mi chybí, že ta ku*va holohlavá nedostala co proto. Uvítáníhodné bylo navrácení Jamese Cosma na místo činu, ten herec má zkrátka výborný ksicht na tyhle role. Nakonec slušný ne-upe-originální počin, přežít se daly i proslovy před bitvou a filmové časy Statečných srdcí jsou snad konečně už odváté za severní pól. Byť teda odchod Edy II. z bitvy pěšmo - ou nou! ()

Disk

Outlaw/King je absolutní pecka. Přeceněné Statečné srdce má konečně svého přemožitele. David Mackenzie se nebojí ničeho a divák má pocit, že je všemu nablízku. Navíc je to historicky mnohem přesnější než Gibsonův blábol. ()

Cappuccino

Obrovské prekvapenie s kopou skvelých hercov, niekoľkými emotívnymi scénami a výbornou dobovou atmosférou. A pokojne by som zvládol aj 30 minútovú duplu. ()

misterz

V súčasnej mizérii čo sa týka historických filmov tak nie najhoršie. Avšak neviem, prečo sa to toľko porovnáva so Statočným srdcom (1995), dokonca mnohí o tom píšu akoby to malo byť nejaké pokračovanie. No... dosť zbrklý názor. V prvom rade nechápem, prečo si nikto z tých hlasov nevšimol, že kráľ Eduard I. v Statočnom srdci melodramaticky zomiera v rovnakom čase ako W. Wallace, a tu si v pohode vykračoval akoby sa nechumelilo. Takže o nejakom spin-off pokračovaní Statočného srdca nemôže byť ani reči. Inak pre zaujímavosť, tento projekt je historicky vernejší ako Statočne srdce s Melom Gibsonom. Ale to nie je dôležité. Dôležitejšie je, že to nebolo spracované na takej úrovni aby to chytilo za srdce a nadchlo ako zmienený príklad. Jediné čo tu môže konkurovať Statočnému srdcu je technická úroveň súbojov a výborne zvládnuté dobové reálie, čo sa tu odrazilo aj na atmosfére. No chýbali tomu charizmatickejší herci, lepšie herecké výkony a tiež nejaká lepšia hudba. Takto síce pekné na pohľad, no iba obyčajný konzum, nič pamätného sa tu nekoná, narozdiel od toho roku 1995. Nadpriemer. 75/100 ()

kingik

Netflix se sice malinko přehmátl ve výběru hrdinného psance/krále Skotska Robíka Bruce v podání Chrise Pinea, ale jinak je tenhle tv epos celkem fajn. Rodilý Kaliforňan na skotském vřesovišti. To už samo o sobě zní poněkud bizarně. A vidíte, není to až takový bizár. Pan Borovička se bije udatně, plamenné proslovy nechal Melu Gibsonovi a svěže napodobuje skotský akcent. Určitě nedostal blbě zaplaceno a slíbili mu odhalené poprsí Florence Pugh, tak proč to nevzít, že jo. Ono se těch skotských hvězd moc nenabízí. V úvahu by přišel ještě tak Sean Connery a pak už by se muselo jo dolovat v castingových seznamech. Leckdo by možná neváhal obsadit Gerarda Butlera. A nejde jen o hlavní roli. Například soukmenovce z královy skotské družiny Douglase hraje Brit Aaron Taylor-Johnson, takže se v podstatě postavil proti svým Anglánům. Tak raději zanechme, kde soudruzi z castingu udělali chybu, a věnujme se tomu, jaký dopad to má na českého diváka, který se spřízněným tématem přišel do kontaktu v uměleckém eposu "Statečné srdce" (1995), načež tahle část historie/vyprávění přichází až po popravě Williama Wallace. Asi takhle, vážení, zjednodušeně podaný konflikt prospěl k celému uchopení věci, a i když film nemá strhující rozjezd, tak po pozvolném rozjíždění příjemně tepe v krvavě vyvedených bitvách, načež milovníci koní by měli rozhodně vynechat tu poslední, neb je značně drastická z pohledu "šemíkářů". Celému celku podle mě vévodil Aaron Taylor-Johnson ve své maniakální kreaci skotského bijce, Angláni také neměly špatně rozestavěné herecké řady, nicméně nikoho jsem si z nich extra neoblíbil. Herci byli oděni do věrohodných kostýmů, i další propriety nemálo působily realistickým dojmem. Na scénáři pracovalo pět scénáristů, včetně režiséra, kvalitativně rozdílných, nejambicioznější z nich, Mark Bomback, který přišel hlavně na výpomoc, odevzdal se svojí družinou solidní práci, ačkoliv ty nezredukované tv prvky mohou být pro kinomilce rušivé. A režijně je to Davidem Mackenziem zvládnuto poutavě. Nemusíte se filmu vůbec bát, pokud nejste znalci v oboru historie. Film je dostatečně přizpůsobivý, takže s přívalem historického dobrodružství, chladných reálií a drsných mužů budete během dvou trvajících hodin jedna (skotská) ruka. Takže vzhůru za sjednocením Skotska! 7/10 ()

InJo

Hezký "doplněk" ke Statečnému srdci (pro mě dosud jeden z nejlépe fungujících historicko-válečných velkofilmů). Výpravných středověkých řežeb není nikdy dost, natož těch povedených. A to Outlaw King po všech stránkách je (o to víc naštve, že jsme ho u nás nemohli vidět na velkém plátně). Navíc mi dokázal, jak moc je Aaron Taylor-Johnson herecky flexibilní. Jeho živočišný berserk Douglas (pardon, DOUGLAAAAS!) je výborný a krade si film do jisté míry pro sebe. 80 % ()

Kothy

Dost slušný film na poměry Netflixu. Dnes už se takových historických řežeb moc netočí. Nedokážu sice posoudit historickou přesnost, ale film se mi dost líbil. I obsazení je super. Jak Chris Pine v roli Roberta Bruce, tak Aaron Taylor-Johnson jako šílený Douglas. Sympatická byla i Florence Pugh jako Elisabeth. Bitvy se mi taky dost líbily a celkově jejich taktiky. Akorát to nemá onu velkolepost Statečného srdce. Hraje tam dost herců z GoT. "Ať žije král!" ()

DwayneJohnson

Pokud chcete nějaké opravdu dobré, historické drama je Outlaw King přesně pro Vás. Nevím a ani se mi nechce hledat, jak je to historicky věrné, či přesné, ale po filmařské stránce skoro nemám, co bych vytkl. Výprava je výborná, bitvy a souboje taktéž a Chrise Pine v tomhle filmu opět dokázal, že bych s ním kromě mnoha bitev(Star treků a přepadávání pošt), šel snad i do pekla. Pokud bych byl Skot, tak hodně jsem mu v téhle roli věřil. No a postava Douglase, to by bylo možná na samostatnou recenzi, nebo spíše psychologickou studii a na to fakt dneska nemám čas a ani náladu. ()

Ant

Dlouho očekávaný návrat historických epik vypadá v hlavě Davida Mackenzieho očividně úplně stejně jako v té mé. Vynikající dramatická řežba, která je stejně brutální jako je nádherná. Naturalistická kamera a herecké výkony jsou zásluhou toho, že si připadáte, jako by vás do obličeje šlehal vítr a déšť skotských vysočin. Chris Pine je král, kterého bych pěšky následovala do každé bitvy. Zkrátka perfektní. To samé platí o nebojácné Florence Pugh. Jeden z mála historických příběhů, kde jsem neznala konec a stěží bych letos našla lepší dějový zvrat. Není to dokonalý film, ale je to srdcovka. ()

Trajektt

Konečně jsem dočkal snímku ve kterém nejsou naši spoluobčané z Afriky a agresivně naladěné feministky bojující za svá práva tím, že se nacpou do každého filmu i když se to tam vyloženě nehodí. Naposled jsem to viděl v hrané pohádce s názvem Popelka (2015), kde hrál pěkně vypasený černoch nejbližšího pobočníka budoucího krále. To se asi musel Charles Perrault obracet v hrobě po zhlédnutí jeho pohádky. Po pravdě řečeno je to takový fenomén poslední doby, dávat lidi do jistých dějových sekvencí ve filmovém žánru, kam se to vysloveně nehodí. Pro příklad uvedu, černoši ve vesmíru v šedesátých letech a další bláboly, které vyloženě bijí do očí. V tomto snímku se podíváme do nehostinné větrem ošlehlé skotské vysočiny, kde místní obyvatelé bojují o svou nezávislost proti nenasytným anglánům včele s anglickým králem Eduardem I a posléze jeho trubkoidním synem Eduardem II, který byl rovněž prvním králem, jehož nazývali princem z Walesu. I když si většina diváků pamatuje Roberta the Bruce jako muže, který zradil Williama Wallace  ve filmu Statečné srdce (1995), tak pro to neexistují žádné důkazy. Jak to dopadlo s národním hrdinou za nezávislost Skotska se dozvíme v tomto filmu a společně se zde můžeme podívat na fascinující přírodu a reálné herecké výkony. Tento snímek je převážně chlapská záležitost a proto v ní můžeme vidět spoustu nádherných soubojů a bitev ve kterých si milovníci filmové krve jistě přijdou na své. Za Skotsko a za heslo Chlapi sobě dávám zasloužených 80%. ()

Arsenal83

Pekný historický kúsok, ale ako pokračovanie Statočného srdca ostáva za ním veľmi ďaleko. Nemá tu charizmu hercov, nemá to hrdinstvo, chýba ten nádych romantična a chýba aj pekná princezná :) Namiesto toho vsadil na veľa stredovekej krvi, to k tomu neodmysliteľne patrí, ale to neustále vraždenie sa navzájom je tu také účelové, nedáva to tomu príbehu taký šmrnc, ako to dokázal Mel Gibson. ()

eLeR

Už chodiť v tom blate musela byť zaberačka ... je to správne pochmúrne, zablatené, so skvelou výpravou, na začiatku možno trochu nezaujímavé ... kopec slov a žiadna iskra ... ale neskôr môže byť a má to skvelú Florence. 3,5* ()

Happens

Trochu tomu chybí ta šťáva, kterou jsme se tak krásně nasytili u Statečného srdce. Film by mohl být doslova řežbou, jízdou, u které si člověk bude chtít zapnout pásy, i když by jel jenom na koni. Což se tu neděje. Můžeme tak jen ocenit nedobrovolné pokračování Roberta Bruce a historickou výpravu. ()

Chrustyn

Tak jsem si říkal, že se možná po dlouhé době zadaří a uvidím pořádnou středověkou rubačku se vším všudy. Nápad tu jistě byl a tvůrci i s omezeným rozpočtem, dokázali natočit pár působivých scén, ale té řežby je tu hodně málo a spíše se zde zbytečně a nezáživně kecá. ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Netflix mění filmovou strategii

Netflix mění filmovou strategii

26.08.2018

Jestli Netflixu něco nelze upřít, je to způsob, jakým ovlivnil televizní výrobu na roky dopředu. Co se týče filmového formátu, tam to ovšem streamovacímu gigantovi poměrně drhne. Jediný opravdový… (viac)