Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

FeroFabus

Společně s "To" nejlepší zpracování knižní předlohy Stephena Kinga. A Jack Nicholson je snad ještě lepší než v "Přeletu nad kukaččím hnízdem".Po právu vyhlášeno jako nejlepší filmový horor. ()

bubblebobble

Podľa môjho názoru dosť rozporuplný film pri ktorého hodnotení pendlujem medzi dokonalosťou a odpadom. Od Kubricka som videl zatiaľ len Vesmírnu odyseu a ten jeho uťahaný rukopis mi veľmi sympatický nie je, Tu v ňom ale aspoň do istej mieri dokážem nájsť zmysel. Boha ale to decko bolo také nesympatické a keď asi 3 minúty opakovalo "redrum", tak som myslel, že to vypnem a za to by si u mňa ten odpad film naozaj vyslúžil. ()

Whitebeard

Věřim tomu, že ve svý době tohle byla opravdu špička. I dneska po pětadvaceti letech můžu říct, že to nebylo až tak špatný, jak jsem čekal. Atmosféru to rozhodně má. Co mě teda potrápilo, to je délka filmu. Dvě a půl hodiny na tak triviální zápletku je opravdu hodně. Nicholson parádní, jeho výrazy jsou šílený, jebnutí hlavy mu prostě věříte. Normálně bych dal asi průměr, ale přece jenom je to starší film jak já, takže jedna hvězda navíc, dohromady horší 4* ()

HenryIvan

Toto nie je horor, ale sú to psychologické hrátky nie len s postavami a hercami ale aj s divákmi. Je tu plná kopa vecí, ktoré som tak úplne nepochopil. Či už čo je to „shining”, alebo ako to, že všetci mali halucinácie. Avšak, celý film som sa skôr smial ako bál. Najstrašidelnejšia na tom všetkom bola skvelo vybraná hudba. Pri nej Kubrick ukázal, akým bol skvelým režisérom. Najsmiešnejšia mi prišla Wendy ( Shelley Duval ) s jej pateticky otravním kvílením a cupotaním. K popukaniu bol aj Nicholson, ale jeho psychopatické stvárnenie postavy bolo skvostné. Zisťujem, že ma jeho staršie filmy veľmi neberú ( napr. Prelet nad kukučím hniezdom ) a to hlavne pre to, že som sa tak nenudil od Apocalypse now. A to už je čo povedať. Ale opakujem, toto rozhodne nie je HOROR !! ()

Mara97

Můj nejoblíbenější Kubrick. Z překvapivě nepříliš dobré Kingovy knihy vytvořil vrcholné dílo, ze kterého už mrazí v zádech při úvodních titulkách a cestě malým autem v horách směrem do hotelu. Jedna věc je ta atmosféra, deformace osobnosti způsobená odlehlostí hotelu a majestátní architektura celé stavby - z toho všeho se jedná o mimořádný film, jeden z nejlepších v historii. Ale Osvícení je ještě něco víc. Nevím, kolik lidí to zaznamenává, ale Osvícení může v sobě obsahovat i velká tajemství ohledně letu na Měsíc, které údajně jako zfalšované mohl Kubrick režírovat. Někdo tomu věří, někdo ne, nicméně ve filmu se nachází nespočet náznaků na tuto možnou utajovanou akci, které mohl být Kubrick účasten. A kdyby to nebyla pravda, krouží kolem filmu spousta tajemství. Co například ten konec, jak si to vysvětlit? ()

Torgal

Výborné kamerové jazdy a atmosféra, ale musím povedať, že z dnešného pohľadu je tu mnoho vecí, čo auru výnimočného horroru zrážajú riadne nadol. V prvom rade je šialené prehrávanie všetkých zúčastnených. Najvypuklejšie je to o malého Dannyho, ktorého výrazy typu "strašne sa bojím" sú niekde na úrovni Italian Spidermana. Jack Nicholson sa ale tiež nedrží vzadu a snáď v žiadnej scéne nepôsobí prirodzene. Tesne pred reprízou filmu som navyše prečítal knihu a musím konštatovať, že už dokážem pochopiť Kingove výčitky voči tejto adaptácii. Problém nevidím v tom, že sa vo filme škrtali knižné motívy, ale že aj tie zvyšné boli strašne zjednodušené a nedotiahnuté (a to vrátene finále). Štyri hviezdy len s odretými ušami. 7/10 ()

Hpatrik

Tohle je opravdu špičková filmařina ve všech směrech. Režie, výtečná práce s kamerou, skvělí herci, výprava, hudba.. Chyběl mi tam však uvěřitelnější proces transformace normálního Jacka na blázna, alespoň v dvouhodinové verzi kterou jsem viděl je to "odbyté" střihem na měsíc později, a taky možná konec z nějakou pointou. Je to nicméně podmanivá podívaná. ()

Ivo

Koukám že mi trvalo celých 40 let než jsem se konečně odhodlal zhlédnout tento "kultovní" film :) No a po závěrečných titulcích jsem v tom zůstal trošku rozpolcený - jako Mr. Jack :) Na jedné straně vychytaná, pomalá atmosféra plná promyšlených záběrů i stupňujícího se tísnivého napětí ... Na druhé straně - o čem to vlastně bylo ? Nepříjemný a čím dál cáklejší agresivní týpek se (nevíme proč) rozpomíná v opuštěném hotelu na své minulé působení na tomto místě včetně velice nepěkných porcujících událostí, které tam kdysi údajně nastaly a k jejichž repete je nyní nabádán místními pozůstalými duchy (je mimochodem zajímavé že podle většiny aplikovaných filmových teorií zůstávají na daných lokacích uchovány jen velmi škaredé ozvěny a postavy z minulosti, ty pěkné beze stopy mizí ? :) To se nelíbí ani hulící depresivní manželce, ani loutkovému synkovi s jediným prezentovaným dřevěně konstantním výrazem obličeje (tak trochu vypůjčenému z Omenu včetně pojízdné tříkolky a účesu). A tak se tam všichni s klacky a sekyrami honí a vřískají na pozadí pulzujících virtuálních barů, rozšafných barmanů, koupajících se dam, samovylívacích krevních kontejnerů i příchozích šéfkuchařů, kteří už toho moc nenavaří. Nesympatičtější postavy těžko vymyslet ... Takže tak něco mezi, no ... ()

JetDryerFan

Naprosto rozumím tomu, proč se o Osvícení hovoří jako o geniálním dílu, mrazivý horor má totiž zrovna tak mrazivou atmosféru, která vás ve své rozšířené verzi bude drásat skoro dvě a půl hodiny. Přišly mi nějaké scény zbytečně vleklé nebo nudné, bez cíle? Ano! Jenomže bez těch dlouhých záběrů, (někdy trochu otravně) skřípavého soundtracku a napínavých scén, na jejichž konci se vlastně nic nestane, byste nedostali ten tíživý slowburn v plné palbě. Učebnicový horor osmdesátých let, kdy se to prostě dělalo jinak, si náramně pohraje s vašim vnitřním klidem i nervy. ()

tranquill

"Já ti neublížím...jenom ti vymlátím mozek z hlavy!" aneb jak se rychle a hladce stát psychopatem. Role jako stvořená pro Jacka Nicholsona. Ale i zbytek rodinky podává excelentní herecký výkon. A atmosféra závěru by se dala krájet. Tohle se Kubrickovi povedlo, tohle je kult! ()

Razzor_82

"Samá práce a žádná zábava leze Jackovi na mozek." Kubrickův psychologický rozmar je neskutečný. Podání čistého zla a děsivé atmosféry je pekelné. Prázdné prostředí hotelu a hrůzostrašná hudba ježí chlupy na těle.   Jack Nicholson se chová jako zfanatizované zvíře, jdoucí lačně za svou kořistí. Scéna, kdy zraněný nahání svého kluka v zasněženém labyrintu ze sekerou je topová.  Jeho perfektní one man show. Učebnicový horor, který bude působit ještě věky. 8/10 ()

NorseSword24

Kubrick bol génius a takmer každý jeho film je masterpiece. Ak ste voľakedy videli nejaký jeho film, tak je veľká pravdepodobnosť že to bolo práve The Shining. Film tak prešpekulovaný detailmi, že to nikto iný nedokázal a nedokáže. Celé to ide ako hodinky a pedant Stanley mal všetko pod kontrolou... réžiu, scenár a kameru, ktorá ma stále udivuje a sníma strašidelný hotel s chirurgickou presnosťou. Mysteriózno a klaustrofobický strach sprevádza celý film a to nehovorím ešte o hudbe, ktorá jednak pasuje perfektne, ale stala sa aj ikonickou. Nedávno som videl video o možno tajnej zápletke tohto filmu, ktorá vo mne znova prebudila zaujatie a lásku k tomuto filmu. Dokonalý film, ktorý by veľa ľudí neoznačilo ako horor no nálepku to na tom má, takže za mňa jeden z najlepších hororov, celkovo. ()

ViktorS

Čo sa týka tohto filmu, tak prvýkrát som ho videl sparodovaný v Simpsonovcoch a neskôr vo filme Ready Player One: Hra sa začína. No a až teraz mi konečne napadlo, že by som si mohol pozrieť aj originálny legendárny film. No a bola to radosť pozerať. Síce to bol horor, ale predsa len je už starší, takže už nepôsobí tak strašidelne ako kedysi, ale atmosféra mu stále zostala dobrá. No radosť pri pozeraní som mal z toho, že som konečne videl tie originálne scény, z ktorých Simpsonovská paródia a Ready Player vychádza. Skvelá hudba, skvelá kamera a Jack Nicholson je tu vo svojej role proste legendárny. ()

Keramos

6/5⭐️- Here's Johnny! Hladce spojuje prvky nadpřirozeného a psychologického hororu do jednoho strukturovaného a pečlivě vrstveného příběhu. Vynikající režie, propracovaný scénář, inovativní kamera, strašidelná hudba, mrazivá atmosféra a strhující herecké výkony, tvoří z Osvícení nejlepší a technicky nejdokonalejší horor všech dob. ()

kondor77

Dost chladný film (emocionálně i zvoleným prostředím) s přehrávajícím Nicholsnem (možná to byl ale záměr), v kterém mi bylo u zadele kdo přežije a kdo umře. Tradiční příklad vítězství formy nad obsahem. ()

chlebos

Jsem rád, že Jack Nicholson není můj otec po tomto filmu bych se totiž doma necítil bezpečně. Perfektní režie, kamera, hudba střih, prostě dokonalé do posledního detailu... Byl vůbec Kubrick člověk? ()

Zombo

Kubrick - King - Nicholson. Kombinace rovnající se topůrku s čepelí sekery v rukou posledně zmíněného génia. Ani bez jednoho by se tento hororový unikát neobešel. Kdo jiný by nás děsil pomalými nájezdy a záběry kamery a krvavými prostřihy za pomoci mrazivé hudby vylepšující už tak přehuštěnou atmosféru? Kdo jiný by nás zaujmul nevídaným a propracovaným příběhem z pera mistra knižních thrillero-hororů? A v neposlední řadě, kdo by zahrál lépe nepříčetného a vraždícího maniaka? Pochybuju, že na tyto otázky najdete popírající odpovědi po shlédnutí Shining. "All work and no play makes Jack a dull boy." ()

Titus

Řekl bych, že jde o nejlepší Kubrickův film. Někteří říkají, že je to nejpovedenější Kingovo zpracování. Předlohu jsem nečetl, ale už po ní hezkých pár měsíců pasu. Ďábelský Jack Nicholson by měl dostat za svou roli Oscara a neměl se spokojit s pouhou nominací. Párkrát jsem se i pořádně vyděsil. ()

ninho

Kubrick dokázal čím dál víc stupňovat atmosféru až do skvělého konce. Geniální je ve filmu proměna NIcholsona, který zde podává jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Pro mě asi nejlepší Kubrickův film a určitě jeden z nejlepších hororů, který i po druhém shlédnutí vyvoválává stejný pocit strachu a beznaděje. ()

VerteX

Brrr, tak tohle je horor, který člověk jen tak nezapomene. Stanleymu Kubrickovi se podařilo natočit tak sugestivně děsivý snímek, že tuhne krev v žilách. Tentokrát ale není hlavním strůjcem kamera, ale hlavně hudba, která je vygradovaná až na pokraj zešílení. Naroubování soundtracku do jednotlivých scén pak působí přesně tak, jak by mělo - strach s neočekávaného je všudypřítomný. Přesto je kamera hned na druhém místě - záběry jedoucího synka po hotelu působí až deptavě a celkově vzato je Kubrickova práce s interiéry jednoduše skvostná. Některé scény jsou opravdu drsné, např. vize dvojčat, ženy ve vaně apod., ale i absurdní (většina fiktivních částí). Částečně bych filmu vytknul účast nadpřirozena. Chlapcovo "osvícení" beru, fiktivní scény z hotelu by se daly považovat za přeludy, ale ve chvíli, kdy pouští Gary Jacka ze spižírny padá veškerá naděje na polo-racionální vysvětlení. A co se týče herců, tak Jack Nicholson si s rolí šílence poradil skvěle, překvapením pro mě byl výkon Dannyho Lloyda coby malého chlapce. Naopak Shelley Duvall mi vůbec neseděla, možná korespondovala s rolí rozpačité submisivní manželky, ale její výkon byl na pováženou. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu