Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

sud

Nemám rád horory, které jsou pouze a jen o krvi a porcování. Naopak velice rád vyhledávám horory zatížené na atmosféře. A mezi druhou kapitolu patří "Osvícení". Kromě vynikajícího hororu je i mrazivou psychologickou studií o rozpadu lidské psychiky s jedinečnými obrazy mistra Stanleyho Kubricka. Jack Nicholson je jedinečný a z jeho pohledu do rozsekaných dveří šílenost přímo sálá. Mistra Kubricka musím však nejvíce pochválit za nepřehlédnutelné výjevy (spousty krve valící se z výtahové šachty a nahá mrtvá žena v koupelně mě budou děsit ještě dlouho) a za pozměněný konec oproti knižní předloze. Od Stephena Kinga jsem přečetl několik knih, přečetl jsem i "Osvícení", líbila se mi, ale nezdála se mi něčím extra výjimečná. Stanley Kubrick udělal z dobré knihy omračující mrazivou a nechutnou krásu s neskutečně vygradovaným finálem (při scéně kdy Jack honí Dannyho se sekerou v zasněženém bludišti jsem málem nedýchal) a mrazivým úderným koncem. ()

akisha

Dost dobře se dá pochopit, proč King nemá tohle zpracování rád. V knize jsou Jack i Wendy relativně sympatické postavy, se kterými člověk soucítí a fandí jim. Nicholson ve filmu - jakkoliv toho magora zahrál přesvědčivě - už magor dávno byl a žádný postupný sestup do šílenství normálního týpka se nekoná, Nicholson dá akorát svému psychu řádný průchod. Je mi líto Shelley Duvall,  kterou údajne Kubrick při natáčení tak neskutečně vydeptal, že sekla s herectvím úplně. Její výkon je skutečně hysterický a ne vždycky je to ku prospěchu. Osvícení rozhodně není špatný film, ale se sympatičtějšími postavami to mohlo být mnohem lepší. ()

Tyler

Takže asi takhle - "Osvícení" není špatné, ale převažující pocit, který jsem si z tohoto filmu odnesl, je velká (znova opakuji, že velká) nuda...Je to zvláštní, protože Jack Nicholson podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry, kamera je zneklidňující a hudba opravdu nepříjemná, což by mělo pasovat...Takže v podstatě dle jednotlivých složek by mělo být "Osvícení" výtečným filmem. Ale celek působí paradoxně jinak...Nechci řešit, kdo nebo co za to může, ale napadá mě jediné - režie Stanleyho Kubricka. Jeho technický, řemeslně naprosto odosobněný styl se mě vůbec nedotknul...Za tohle mě určitě nebudou mít Kubrickovi fanoušci rádi - ale osobně se mi mnohem víc líbila parodie na Kubrickův "skvost" v jednom ze speciálních halloweenských dílů "Simpsonových". ()

viperblade

Jsou filmy, které nestárnou. A The Shining mezi ně rozhodně patří. Je to neskutečné, ale i po 30 letech od natočení, mě dokázal tento horor dost vyděsit. A to hlavně díky panu herci - Jacku Nicholsonovi. Ten maník je opravdu ďábel… Ať přemýšlím sebevíc, momentálně mě nikdo vhodnější na tuto roli nenapadá. Pak tu máme Shelley, která, i když není Miss (teda, nevypadá tak) tak z ní vyzařuje vnitřní krása. Ona je vlastně tak průměrná, až je nadprůměrná (doufám, že to všichni chápou… :-)) A Kubrick, to je fakt machr. Co film, to naprosto jiné téma, které zvládá s přehledem. Kdyby dnes, některý z těch mladých filmařů, kteří tak zoufale chtějí natočit dobrý horor (a přiznejme si to, málokdy se to povede) měl alespoň 1 % citu pro atmosféru, co Kubrick, to by byla hned jiná káva… Ostatně, v tomhle filmu jsem všehovšudy viděl pouze JEDNU lekačku. A to ostatní dělala hudba, kamera… A dnes máme horory, které jsou přímo napěchovány těmito "lekačkama" a i když jsou mnohdy efektivní a splní svůj účel, tak hned poté je atmosféra pryč. Prostě a jednoduše, co se tady snažím napsat je to, že je mnohem lepší budovat napětí a atmosféru jako tady, než do filmu nacpat 150 lekaček. No, trochu jsem odbočil od filmu, ale nemám už, co bych napsal a zároveň se neopakoval. Snad jen, že tohle byl pro mě ještě větší zážitek, než Psycho. Jasných 100 %. ()

castor

Jsou herci, kteří mají k filmové kameře vypěstovaný velmi zvláštní vztah. Kamera Jacka Nicholsona miluje. I tehdy, když hraje vyšinutého správce odlehlého hotelu v horách. Manželka, pětiletý syn a sen napsat přes zimu, kdy hotel nefunguje, román. Labyrint chodeb, bludiště houštin a jedna sekera, která bude pronásledovat Shelley Duvall, toho času ocejchovanou jako „snad nejméně atraktivní herečku Hollywoodu.“ Zajímavé je, že kritiky nebyly nejpříznivější, objevovala se slova jako toporný, křečovitý nebo okázalý. Osvícení nicméně pomalu, ale solidně vydělávalo. Jeho vznik nebyl snadný. Perfekcionista Stanley Kubrick herce vyčerpával, absolvovali desítky zkoušek, dělal mnoho verzí jediného záběru. Hercům vše připadalo zbytečné, cítili, že nejlepší výkon podají v prvních záběrech. Jaké Stanley vybral a zda se mu nesmírně dlouhé filmové natáčení vyplatilo, už asi nezjistíme. Výsledkem je nicméně vizuálně i zvukově výborný film, který pozvedává žánr zase krapet výš. Nicholson je ďábel, jeho poctivý přístup k rolím se znovu vyplatil. Kus, který nestárne. Silné čtyři hvězdy!! ()

ClintEastwood

Z Jacka Torrance udělají nečekané události naprosto vyšinutý, krvelačný stroj, jenž ani nezná své skutečné motivace. Má jen chuť zabíjet a tento pradávný instinkt v sobě nehodlá potlačovat. Výborně vyladěný, atmosferický horor, který vás nevídaným způsobem vtáhne do děje. Duševní přeměna spisovatele, který chce vyvraždit svojí vlastní rodinu, je zde skutečně vykreslena působivě a jen těžko by ji někdo zahrál lépe, než Jack. Závěr v bludišti, holčičky na chodbě, Dannyho jízdy čtyřkolkou po rozlehlém hotelu, scéna v koupelně, házení tenisákem o zeď či sekvence v baru a na toaletách - to vše se mi vybaví, když se řekne - Osvícení. K divácké spokojenosti však musí stačit i jakýkoliv Nicholsonův maniakální pohled do kamery. Úžasná Kubrick-Kingovka. P.S. Naprosto geniální trailer, v jednoduchosti je holt síla. ()

Rex Mundi

..a budeme všetci jedna šťastná, mŕtva rodinka, hehe :-) Výborné herecké výkony a hustá atmosféra sú obrovskými plusmi. Koho by som však zavesila za gule do prievanu, to je autor hudby - ak vôbec to príšerné neustále pískanie a škrípanie možno nazvať hudbou. ()

MM_Ramone

Aj keď sa Kubrickova filmová verzia "Osvietenia" výrazne odkláňa od pôvodnej literárnej predlohy Stephena Kinga, nie je to na škodu. Tento snímok sa dá právom označiť ako klenot svetovej kinematografie. Neuveriteľne skvelá kamera, hudba a bravúrne herecké výkony robia z tohto diela skutočné filmové umenie. Umenie vo forme hororu! Nebudem preháňať, keď poviem, že je to jeden z najlepších filmov, čo som kedy videl. Klobúk dole a dlhý potlesk. "Shining" Stanleya Kubricka je dokonalý. ***** ()

ripo

ganiálna atmosféra, geniálna hudba, geniálny príchod do hotela, geniálne šlapacie autíčko, geniálny casting .... no proste Kubrick !!! ()

troufalka

Proč já na to vlastně koukám, když se hororům a thrillerům celkem úspěšně vyhýbám? Protože Kubrick. Nebylo to předlohou Stephena Kinga ani hereckým výkonem Jacka Nicholsna proč jsem u filmu vydržela až do konce. A nejen to - dokonce jsem si našla čas a stáhla si i delší verzi filmu. Jistou nelogičnost vidím v Jonnyho přeludech. Jde-li o přeudy, pak nemohou škrtit a odemykat zámky. Jsou-li to nadpřirozené jevy, film by měl mít dle mého názoru označení mysteriózní. I přesto dávám plný počet.                                                                                                                                                                                             V kratší verzi pro chytré Evropany chybí scéna s lékařkou, které matka popisuje scénu s vykloubením ruky na samém začátku filmu, zkrácena je prohlídka hotelu, vynecháno představení kuchaře Dicka Halloranna, chybí scéna u televize v pondělí, než si jde Danny pro hasičské auto do pokoje k tatínkovi, chybí telefonát Dicka z letiště Larrymu, aby mu připravil sněžnou rolbu a scéna Dannyho s matkou v pokoji, než bere baseballovou pálku. Hudba: Béla Bartók, Wendy Carlos, Rachel Elkin, György Ligeti, Krzysztof Penderecki (Skladba "Als Jakob Erwachte"), během titulků 5. věta Fantastické symfonie Hectora Berlioze. ()

Faustka

All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy..... ()

2Pac

Predtym ako som si tento kultovy film pozrel, pocul som od kamaratov same kladne recenzie.To ze Kubrick je pan Reziser som iba pocul.Dovtedy som ziadny jeho film nevidel... Je uzasne vidiet 3-4 hercov ako rozohraju strasidelnu partiu, ktora nas vtiahne do opusteneho hotela.Prijde mi to ako prijemne osviezenie oproti dnesnym "horrorom" ,ktore sa spoliehaju na "prsia, svaly a krv" co najvacsej skupinky co najmladsich protagonistov. ()

Davies182

Nezapomenutelně ďábelský Jack Nicholson v jednom z nejlepším hororů, jaký jsem kdy viděl. Narozdíl od mnoha dalších jsem se totiž u tohoto skutečně bál. ()

venus

Chcete poznat Kubricka? Nechte se osvítit! Jako bonus dostanete pěkně vypečeného Jacka Nicholsona a horor, kterému budete říkat pane! ()

Mahalik

Jako ještě malý "válečník" jsem snil o tom, že bych jednou mohl pobíhat například v obrovském supermarketu úplně osamocený. Stanley Kubrick z toho -mého krámu- vytvořil hotel, vložil do něj šokující prvky (výtah+krev = ách) a dal tak mému snu ještě větší, hororový rozměr. A pokud by mě tam měl honit úchylný Jack Nicholson, o to lépe :D P.S. Samota už nikdy nebude taková.... ()

Amarcord_1

95% - Chlapec se na tříkolce projíždí tichými chodbami hotelu. Kamera ho zezadu sleduje, takže divák vidí pouze to, co kluk může vidět. 90 stupňů doprava... doleva... Uprostřed obrazovky stále malý jezdec, a věčně se hýbající kamera... To jsou plochy, které mi nahánějí největší hrůzu. Strach z neviděného. Kamera se skutečně během celého filmu snad nezastaví. Pořád se upíná na objekt uprostřed a čaruje. Tím vtahuje diváka přímo do děje. Hudba... Kubrick zkrátka ví, jak zacházet s různými druhy klasické hudby. V tomto případě zvolil Ligetiho, Bartóka a Pendereckého, což přispělo k povýšení horroru na umělecký klenot. Pro mě ve své kategorii Shining nemá konkurenci. ()

Reiniš

Děsivá noční můra, která mě přikovala do sedačky už v prvních minutách. Stanley Kubrick musel být opravdu zvláštní člověk, protože takhle točit snímky snad ani nikdo neumí. Skvělý zážitek, ale nemyslím, že bych se k filmu chtěl v nejbližší době vracet. Pro mě až moc velké psycho a z toho posledního záběru mě mrazí ještě teď. ()

Tom_Lachtan

je to dobré... Krásně se na to kouká, skvělej Nicholsonovo výkon, ale že bych se měl cítit ničí strach ani šílenství nemělo ideálně stoupavou tendenci ()

Xmilden

Nicholson byl po Přeletu nad kukaččím hnízdem Král a aby jím mohl zůstat, musel se spojit s tím nejlepším z nejlepších. Vlastně klasický Kubrick = ohromující kvalita. 100% ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu