Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Vavča

Kniha je výborná, ovšem nečekal jsem že se podaří převést tu psychopatickou atmosféru vzrůstajícího strachu převést do filmového díla, Jack Nicholson hraje úžasně svoji roli,strach, napětí, akce, záhada jednoho hotelu, psychická újma snad nikomu z filmu nehrozí, byť naknize je napsáno varování, že si můžete ublížit. ()

Goldbeater

We all shine on, jak by řekl John Lennon. Je těžké komentovat tak výborný film, jako je Osvícení. Nechci říkat dokonalý, protože i zde se najde pár chybiček, ale kvůli tomu není potřeba klesat na hodnocení. Z některých filmů je samota cítit, z tohohle přímo přetéká. Opravdu atmosferický horor, který se jen tak nenechá předběhnout. Jack Nicholson a Stanley Kubrick, oba ve své nejlepší formě. ()

mzss1

(40%) Viděna prodloužená verze. Bohužel, OSVÍCENÍ mě moc neosvítilo, i když byl Jack Nicholson v hraní dobrý. Nicholson mě docela bavil, a to výhradně v cca ½ filmu, poté mě už jeho maniakální scény nudily. Je pravda, že jsem shlédnul delší verzi, ale i kdyby to bylo o cca 20 min kratší, přesto by mi to jako celek přišlo rovněž nudné a nezáživné. Každý si tu chválí údajně úchvatnou atmosféru, ale já nevím, nepřišla mi hrozná, ale že by byla nějak výjimečná – možná ji trochu dokreslovala solidní hudba, jinak nic moc. Veškeré scény a halucinace malého chlapce mě nebavily. V druhé půlce filmu je už o něco rychlejší tempo, máme tu nějaké naháněčky a pronásledování šíleným Nicholsnem. Ale že by tu bylo nějaké větší vysvětlení a celkově to mělo nějakou pointu? Ocením starší kousky rád, ale tohle mi moc nesedlo. Jako ten Nicholson byl docela dobrý, žádné hlubší chybky bych zde neviděl, ale vlastně nemám ani nic jiného, co bych mohl pochválit. Strašně jsem se nudil. Těch 40% s 2* dávám s vypětím všech sil. ()

Rudovous

Uzasnym zpusobem natoceno, popravu dalsi kultovni film Stanleyho Kubricka. Bohuzel se mi stalo to same jako pri sledovani 2001: Vesmírná odysea - strasne jsem se nudil i pres hypnoticky a vpravde genialni vykon Jacka Nicholsona. ()

kingik

Stanley Kubrick se chopil zajímavé knižní předlohy Stephena Kinga a oblékl ji do působivého vizuálního kabátku. Jack Nicholson se v roli spisovatele postupně propadajícímu šílenství doslova překonává, i za cenu přehrávání. Oproti předloze film postrádá její sevřenost a naléhavost. Škoda, že film má své nepovedené pasáže, včetně hrozného až legračního závěru s umrznutím, a na mysl se mně prodrala nezodpovězená otázka - proč jsou všechny přechválené horory slabé. U mě k žádnému osvícení nedošlo. 40% ()

Snorlax

Když řeknu, že je to pro mě obrovské zklamání, ani z poloviny to nevyjádří mé rozčarování z tohoto filmu. Duvallové jsem nevěřila naprosto nic, z jejího projevu jsem pochytila to, že střídá polohy, kdy má vlasy v ústech a kdy je tam nemá. Výjimečně mě zklamal i Nicholson, který se celý snímek tvářil naprosto stejně, žádný vývoj postavy, žádné prokreslení psychologie, nic, prázdno, pusto, nuda. A to, co Carlos vydává za hudbu, by se neuplatnilo ani v posledním pouťovém stánku. Zkrátka a dobře, první Kubrickův film, u kterého jsem usnula. ()

sochoking

Scéna na schodoch s bejzbalkou bola na šľaktrafenie. Tá ženská (Wendy) sa zaboha nevedela vykoktať skrz ten otravný vzlykot a navyše držala tú palicu ako zástavu! No na porazenie... ()

InJo

Nepřekonatelný art horor s jedinečnou děsuplnou atmosférou (významně spoluvytvářenou mistrně zvolenou vážnou hudbou) a výtečným Jackem Nicholsonem, v němž je Kubrickův pověstný režijní perfekcionismus znát už od náramně znepokojivých úvodních záběrů. Osvícení je (napovrch) chladný a fascinující film, který ale nikoho chladným určitě nenechá, už jen proto, že obsahuje spoustu vskutku brilantních scén (návštěva koupelny v pokoji 237 patří mezi nejhrůznější filmové momenty). Naprostá klasika moderního gotického hororu a jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. 100 % ()

hladass

I když, nebo možná protože, se Kubrick nedrží přesně Kingovy předlohy, vznikl skvělý horor s naprosto úžasným Jackem Nicholsonem... ()

Šakal

Jj, zimní večery jsou dlouhé, říkám to pořád. Zvlášť, když vás né a né políbit můza a (chtělo by se dodat) vaše manželka je "černá můra". To potom jeden vezme za vděk jakýmkoliv rozptýlením, třeba i takovým „trestem od paní učitelky v podobě zůstání po škole“ a opsání 100000x textu „All work and no play makes Jack a dull boy“ a následným uspořádáním večírku, na který (se) do nejdelší smrti nezapomene(te). Rok 1921 jim byl zřejmě příznivě nakloněn. Idylická prodloužená (pracovní) dovolená, se s pomocí mistra řemesla (jehož prodlouženou rukou je zde démonický J. Nicholson v jedné ze svých nezapomenutelných rolí coby pisálek J. Torrance) mění v jednu velkou (ne)končící noční můru. Že ale stála za to nebo nemáte ten pocit?! Ideální na dlouhé zimní večery, přičemž není zcela na škodu, mít po ruce „něco ostřejšího“. Teď nemám zrovna na mysli dřevorubecké náčiní. Chápu (lehké) povzdechnutí uživ. POMO nad odosobněností snímku, zde to ale beru a zejména to vše vynahrazuje a několikanásobně převyšuje dokonalá precizní filmařina, kdy patřičně navnadí již úvodní nepřerušovaná příjezdní sekvence, notně umocněna minimalistickou hudbou W. Carlose (čert ví, proč jsem si vybavil Carpenterovu The thing a jeho spolupráci s mistrem E. Morriconem). Jednomu by se při pohledu na donekonečna se klikatící silnici v kombinaci s řídkým horským vzduchem (téměř) zatočila hlava a udělalo nevolno, přičemž o poznání lepší to nebude ani při následném (klaustrofobickém) „dnu otevřených dveří“ hotelu Overlock. MASTERPIECE odolávající pověstnému zubu času. P.s. I and others, have come to believe….that your heart is not in this. Jj, není nad pořádný stimul. Nebo nejste toho názoru, že Jack do toho následně dal „to nelepší“ ze sebe?... „Little pigs, little pigs, let me come in.....Here´s Johnny“! Btw, docela by mě zajímalo, čím se „rozehříval“ resp. dostával do varu mezi jednotlivými scénami, zvlášť, když (jak známo) mistr Kubrick byl dokonalý puntičkář a scény s klapkou č. 45 a výše nebývaly žádnou vzácností. ()

Webb

[8,5/10] (Hawk, Peregrine, Producers Circle, Warner Bros.) (Barevný /// Produkce: Stanley Kubrick /// Scénář: Stanley Kubrick, Diane Johnson podle románu Stephena Kinga /// Kamera: John Alcott /// Hudba: Wendy Carlos, Rachel Elkind) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HoneyBunny

Kdybych nečetla knižní předlohu, dala bych (možná) čtyři hvězdičky. Jenže Osvícení patří k nejlepším knihám Stephena Kinga. Kubrick úplně přeskočil postupný psychologický úpadech hlavního hrdiny a utlumil schopnosti malého Dannyho. Navíc změnil konec, což nebylo nutné, protože v knize je lepší. ()

Kudly4

Hororový rest číslo 3/3 úspěšně zamnou. Bezpochyby výborný Horor. Jen mírné zklamání z role "negerského kuchaře", jedoucího několik hodin v sněhové bouři, na místě pronese pár klasických "haló, je tu někdo" a je po něm. Každopádně jsem si sledování užíval, Jack Nicholson je tu excelentní a jsem rád, že už konečně patřím taky mezi Osvícené. Zhlédnuto i díky tomu, že mám na zítra naplánováno vidět Doktor Spánek, tak ať mám oba hezky v jednom víkendu. Dechberoucí atmosféra + výborná hudba. ()

LION-MR.T

Mě Kubrick zklamal,nedokázal u mě vyvolat žádné napětí nebo nějaký pocit stísněnosti a chodba zaplněná krví nestačí. Jack Nicolson je skvělý herec,tady se však vůbec nehodil,protože vypadal šíleně,již od prvního záběru a vyppadalo to,že práci v hotelu vzal jen proto,aby se mohl klidně vyřádit na svojí rodině. Knihu jsem nečetl,ano nečetl,ale každé filmové zpracování jeho knih mě tak jen odradí od čtení,ikdyž je to kurevský rozdíl mezi filmem a knihou,byť se třeba drží podle literární předlohy. Jediný kdo uměl Kingovy knihy natočit byl Carpenter se svojí Christine a samotný King se svojí Vzpourou strojů. Film u mě dosahuje slabých dvou hvězd a to jen proto,že jako jediný schopný herec zde fungoval jen Scatman Crothers, o malém chlapci nebo Nicolsonvě manželce se raději nebudu ani vyjadřovat a ta jedna hvězdička je za celý film,který u mě bohužel nevyvoval žádné napětí ani strach,jen mě připravil o čas a náladu,kterou di je nejlépe zpravit nějakým známým a opravdu dobrým filmem. ()

Anderton

Jediný väčší problém s týmto sugestívnym psychologickým hororom mám v tom, že napríklad De Palmova Carrie mi pripadá geniálnejšia. Film som si kedysi užil, záver príliš nepochopil a teším sa, kedy bude niekedy v tv, aby som už ako vyspelejší divák naplno docenil Kubrickovu genialitu aj v tomto filme. Uvidíme. Potom napíšem niečo obšírnejšie. Takže na druhý krát ma najviac dostala zimomriavky vyvolávajúca hudba, trochu mi vadil ten strašidelný dizajn 70tych rokov a začal som premýšlať nad podobenstvami. Najzjavnejšie je to o spisovateľskej kríze, King asi vedel, o čom píše. Parafráza bludiska ako mozgu, v ktorom prebieha naše postupujúce šialenstvo a z ktorého už nemusí byť úniku, je geniálna. Niektoré Kubrickove filmy ma oslovili ešte viac, takže ostanem pri mojom pôvodnom hodnotení. ()

Frajer42

Kvalitně odvedená filmařina, ale na druhou stranu si nejsem zcala jistý zda byla zachována myšlenka předlohy. Pokud se nepletu, tak osoby do hotelu přijíždějící byly až do příjezdu zcela normální a změnit je mělo až osamocené skoro až hororové přostředí hotelu. No nezlobte se na mě, ale stačí jeden pohled na Jacka Nicholsona a vidíte v něm toho pověstného ,,hajzlíka´´. Stejně tak tomu bylo u jeho ženy. Nejsem si však jistý zda jsem film zcela pochopil, třeba ten poslední záběr na fotku si dokáži vysvětlit různě. Dvě hodiny jsme očekávali, kdy už konečně nastane ten zlom a dočkáme se takového pofidérního finále o téměř nulovém počtu mrtvých. No nevím. Nijak závratně jsem se nenudil, ale že bych se bavil se říct taky nedá. Od takhle hodnoceného filmu jsem očekával snad příliš. Takhle z toho dostanu maximálně * * *. Za úžasné prostředí a vždy koukatelného Nicholsona. ()

AppleCore

To, co tady Kubrick předved už nikdo nikdy nedokázal a v době, kdy v hororech hraje hlavní roli krev ani nikdo nedokáže. Odstup patnácti let od posledního zhlédnutí a následnýho revisitu hotelu Overlook mě přesvědčil v tom, že Shining nemá konkurenci a asi nikdy mít nebude. Ta komplexita je prostě téměř přehlcující! Hlavní roli nehraje navíc Nicholson, ale prostor, kterej absolutně nedává smysl, jako bychom byli v hlavě pomatence, kterej vnímá minulost, přítomnost i budoucnost naráz. ()

boshke

Něco tak příšerně hrůzostrašného jsem snad ještě neviděl. K vytvoření šílené atmosféry strachu stačí tři herci a prázdný hotel. Není třeba maniaka s maskou honícího puberťáky kolem jezera nebo nějaké podobné voloviny... 90% ()

Dzeyna

Ale tak, chvílemi jsem se bála, chvílemi jsem to nechápala, chvílemi jsem se smála, ale celkově je to parádní a podle mě vtipno-strašidlené. Jack Nicholson nemá chybu, pomátl se dočista reálně a jeho grimasy jsou tak zažité, že je teď vidím téměř všude. Co teda opravdu nechápu, jak někde mohl Stanley Kubrick najít tak ošklivou a špatnou herečku jako je Shelley Duvall, té by se totiž člověk bál i kdyby hrála v komedii nebo v pohádce. Malý Danny mě chvílemi štval kvůli tomu hrnci na hlavě, ale jinak mě bavil. Hudba mě také nijak zvlášť nenadchla, spíše mě z ní bolela hlava. Konec mě ale zklamal nejvíc. Čekala jsem něco, co mě fakt dostane, bohužel. ()

Kothy

Šílený Jack Nicholson, který nahání hrůzu. Opravdu působivý horor podle knihy Stephena Kinga. Nikdy nevíte, co s vámi udělá zima strávená v horském hotelu. Opravdu nechtějte potkat Nicholsona se sekyrou v ruce. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu