Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

VooDoom

Těžké rozhodování...Nudné, ale napínavé zároveň.Párkát me přeběhl mráz po zádech, ale posléze jsem usínal a čekal na vyvrcholení. Hudba dodala těmto scénám na preciznosti a herecké výkony jakbysmet! Skvělá hudba, luxusní herecké výkony.. 3 * ()

P1tr

Pro mě mírné zklamání, ale přesto musím uznat, že se jedná o vyjímečné dílo. V rozšířené verzi, kterou jsem měl možnost vidět, je stopáž až příliž natažená a to samé platí o některých scénách, které by lépe fungovaly dříve střihnuté. Pomalý rozjezd dává možnost seznámit se s prostředím a s postavami a pak se rozjede to pravé hororové pochutnání. Atmosfére by se dala krájet a osobně se mi snímek líbil nejvíce, kdy šílenství teprve začinalo a z Nicholsonovy postavy se ještě nestal totální magor. Naopak jeho ženu jsem nemohl vystát po celou dobu. Už díky ní nemohu dát plné hodnocení a u mě film shazuje i konec. Zejména scéna umrzlého Nicholsona v bludiští mě naprosto vyvedla ze strachu a musel jsem se hlasitě smát. ()

latvar

Dříve než tenhle film, jsem viděl Simpsonovský čarodějnický díl, kde na Osvícení byla parodie a díky tomu mě ve filmu nic nového nepřekvapilo. Oba filmy si zaslouží mé nejvyšší hodnocení, Kubrick s Nicholsonem jsou prostě skvělý! ()

Pipes

Film mě dostal snad po všech stránkách. Hodně zajímavá práce s kamerou, napětí a celkově atmosféra jsou super a jdou ruku v ruce s dobře zvolenou hudbou, režijně není co vytknout. Na některé scény fakt nezapomenu! A samozřejmě ti herci. Všichni tři hlavní protagonisté hrají na jedničku. O Nicholsonově umění není potřeba už nic dodávat. Snad jen, že jsem ho líp snad zahrát ještě neviděl. ()

pfa

Labyrint psycha, děsu a tísně! [08/1O] Pořád hledám a hledám, co mi tady chybí, či přebývá do hodnocení nejvyššího... (The Shining, USA, horror) ()

Jello Biafra

Silná atmosféra, démonický Jack Nicholson, psychedelická hudba a scény, ktoré sú určené pre povahy s ocelovými nervami. To je adaptácia románu Stephena Kinga Shining pod taktovkou perfekcionistu Stanleyho Kubricka. Práve u tohto filmu sa ukázala jeho absolútna genialita. Dokázal sa skrátka adaptovať na akýkoľvek žáner. Perfektne si poradil so sci-fi, vojnovým filmom či historickou drámou. Samozrejme je tu odvedená výborná práca s kamerou a tá hudba človeku normálne drása nervy. Pozvolne budovaná atmosféra násobená zneklidňujúcou hudbou a k tomu až surealisticky pôsobiace obrazy vás dokonalo pripravia na strhujúce finále a záverečnú pointu, ktorá vás spolahlivo zamrazí. Film sa síce knihy vôbec nedrží, ale to nemení nič na tom, že Shining je osobitné majstrovské dielo, ktoré má pevné miesto medzi najlepšími filmami histórie. Dodnes si mnohí hororoví tvorcovia z tohto geniálneho filmu požičiavajú nápady a mnoho režisérov stále na tento film odkazuje. ()

giovanni3

Výborný film s naprosto excelujícím šíleným Nicholsonem v hlavní roli a i mladý Danny Lloyd uhraje své velmi dobře. Scénář je poutavý, ale někdy až příliš rozsáhlí (hlavně prvních 45 minut by šlo trošku zkrátit ono 45 minut ukazovat hotel, bludiště, okolí atd.. je sice potřebné, ale stačí i méně). Čekal jsme jasných 5*, ale nějak jsem nedostal to co jsem čekal = 4z5 s tím, že tento film budu jistě časem přehodnocovat (a snad i nahoru). ()

venca163

No jasně, to se dalo čekat. Je to přecejenom zpracovaný román Stephena Kinga (dále jen SK) panem Stanley Kubrickem (dále jen SK) a v hlavní roli miláček Jack Nicholson (dále se o něm budu snažit zmiňovat co nejméně, přesto JN), takže se z toho všichni s otevřenou pusou posadí na prdel. Knihu Shining od SK jsem nečet a mám pocit, že to tady bylo hodně na škodu. Přestože si totiž SK dal (dle slov zasvěcených) tolik práce s nejjemnějšími detaily, nějak to všechno nedávalo smysl a zůstala z toho jen hlavní linka, a to, že se v jakémsi hotelu uprostřed hor nechá JN jako správce inspirovat svým předchůdcem a napadne ho, že rozsekat svojí rodinu je ten pravý nápad, jak vyplnit nedělní odpoledne. Zkusím se nejdřív soustředit na to, co se mi na tomhle filmu líbilo. Tak nelze tomu odepřít jistá dávka atmosféry, kterou lze označit jako hororovou. Z herců se mi nejvíce líbila Shelley Duvall, o které zde všichni píší, že je hnusná jak noc. Až na poslední část filmu, kde musela udržet vyděšený výraz asi 20 minut v kuse a tak to občas skřípalo, mi přišla lepší než JN. A kdyby si nechala lehce poupravit zoubky, mohla by být i pěkná. Dále se mi líbila postava šéfkuchaře. Muziku bych označil za neutrální, nemusím moc tyhle minimalistický tahání smyčcem, skřeky a pískání. Co mě ovšem vadilo byla hlavně nedotaženost některých scén. Nevím, jestli bych byl z delší verze moudřejší (a asi se to už nikdy nedovím), ale tohle SK nezvlád. Taky mi vadila postava JN, především, v druhé řadě jeho hraní. A jestli SK nechtěl, aby vypadal jako blázen už při pohovoru na začátku, mohl ho aspon učesat. JN tomu ale moc nepomoh, když si pořád tak hraje s obočím a chová se jako totální magor. Co mě potom vyloženě nasralo, že chudákovi "negrovi" (jak byl ve filmu také nazván) SK zasekl sekeru do srdce, nebo kam. Po tom všem, co mu věnoval scény slibující jeho velký návrat, ho SK nechal jen tak odkrouhnout. To už jsem se těšil na konec. Vůbec jsem potom nepochopil, že umrzlý JN seděl někde úplně jinde, než v bludišti, kde na předchozím záběru naposled dosedl. Přes to všechno to nebylo tak zlý, ale ani tak suprovní jak tady všichni tvrdí. Jediný pozitivum, co tento film přinesl, můžete zkouknout na tomto obrázku: Personal apeal from Jimmy Wales . (65%) ()

Aberforth

Tu už sa dá hovoriť o niečom, čo poznáme pod pojmom kvalita. Kubrick má svoj vlastný štýl na ktorý musí skrátka človek prísť. Nicholsona ako herca z duše nenávidím, ale to preto, že vie tak dokonale hrať. No a keď sa tieto dve veci skrížia a začne do toho hrať poriadna hudba, tak už je všetko na poriadku a človeka film totálne pohltí. Či už sa jednalo o psychopatické scény Jacka, alebo chlapčekove jazdenia po hoteli na trojkolke, má to totálne grády. Naozaj rešpekt pred niekým kto niečo takéto vytvorí, bál som sa celý čas a na konci som len pozeral ako puk. Krása. ()

Mythago

Asi první horor, na kterej jsem se podíval úmyslně a od začátku až do konce. A kdybych věřil v boha, tak mu za to určitě poděkuju, protože hlavně tenhle film dal vzniknout mé lásce k hororům. 9,5/10 ()

voleman

Velmi zdařilí horor s velmi zdařilou režii Stanleyho Kubricka. Hlavním tahounem filmu je ovšem zcela bezchybný Jack Nicholson, kterému tato role opravdu neskutečně sedla. Takovéhle role bláznů prostě neumí zahrát nikdo lépe. Podle mne Osvícení sice není úplně dokonalé, ovšem v mém poměrně neoblíbeném hororovém žánru je to vrchol. 85% ()

milancecil

Pro mne téměř s jistotou nejlepší dílo v žánru hororu, k jehož shlédnutí se stále znovu s odstupem času vracím a nepřestávám užasnout, jeho účinek se pro mne neoslabuje, naopak jak vnímám, působí s prohlubující se intenzitou, takovou opravdu dokáže navodit jen výjimečně vystavěný a pak i ztvárněný příběh, jak je snadné se ztotožnit s přežíváním těch tří, jež mají zůstat jen a jen spolu po dobu pěti měsíců v rozlehlém vysokohorském hotelu, sami, v naprosté izolaci, tak daleko od lidí, zpočátku se to sice Jacku Torrancemu, nepříliš úspěšnému spisovateli, jevilo jako výborná příležitost a vhodné místo k překonání osobní krize, kde by mohl on v klidu, nerušeně, se zabezpečeným zázemím pro svoji manželku a malého syna začít psát novou knihu, ale nedlouhý čas nám ukáže, jak nové životní podmínky hrubě podcenil, očekávané existenčně spásné tvůrčí probuzení nenastává, naopak vystupuje stále více a více v jeho jednání na povrch psychická labilita, propadá se a proměňuje postupně v člověka, který je stále nebezpečnější hrozbou, je zřejmé, že přestoupil kamsi, odkud pro něj již není návratu a jen se se hřmotem valí jak běsnící sněžná lavina, nezadržitelně, s vražednou mocí, ano, ještě teď mne mrazí, tak silný je to vždy zážitek, který mne utvrzuje v již tak pevném přesvědčení, že jen těžko by někdo jiný dokázal zvládnout herecké podání psychicky se rozkládajícího Jacka Torrance lépe než Jack Nicholson, opravdu výjimečný film, jeden z opěrných pilířů nervy drásajícího filmového žánru. ()

VAC0

Výborný thriller, který se opírá především o výtečnou kameru, grandiózní hudbu a vynikající herecké obsazení. Už tak hustou atmosféru mi ještě umocnil fakt, že jsem Shining sledoval za bouřky, která byla doprovázena silným větrem a světelnou show, se svými přáteli. Lloyd i Nicholson své role odehráli na jedničku s hvězdičkou. Především pak Nicholson, jehož psychopatické pohledy a grimasy dodnes děsí statisíce lidí po celém světě. ()

Norfice

Obyčejné hororové drama s otravným Jackem Nicholsonem, které je celé postaveno na psychologii. Od začátku už panuje jakési napětí, ale kde nic tu nic. Chvílemi mě příběh poutal, ale po většinu času to byla jen vlna nudy něčeho co absolutně nemělo jiskru. Ono už je celkem jedno jestli je ve filmu dobrá hudba nebo kamera. Pokud je příběh obyčejný a nudný, nic ho už nespasí. No a absolutně nesympatická Shelley Duvall tomu už vůbec nepomohla. ()

Specs

Hlášky: Wendy Torrance: - "Kdo je Tony?" Danny Torrance: - "Je to malý kluk, který žije v mé puse." & Danny Torrance: - "Tati?" Jack Torrance: - "Ano?" Danny Torrance: - "Líbí se ti tu?" Jack Torrance: - "Ano, líbí. Zbožňuju to tu. Ty ne?" Danny Torrance: - "Asi jo." Jack Torrance: - "Dobře. Chci aby se ti ti tu líbilo. Kéž bychom tu mohli zůstat napořád... a pořád... a pořád." & Danny Torrance: - "Adžarv. Adžarv. Adžarv." & Jack Torrance: (Napsáno na každém listu jeho knihy.) - "Samá práce, žádné hraní z Jacka blázna udělaly." ()

andalin

Příběh je geniální. Ovšem co jsem měla ráda na knížce se ve filmu neobjevilo a to mě dost zamrzelo :( Za prvé, jelikož kniha byla vyprávěna z Jackova pohledu, čtenář měl možnost víc porozumnět jeho myšlenkám a všemu, čím si prošel - navenek se tak jevil jako průměrný otec a manžel od rodiny, který postupně začal bláznit. Ve filmu na mě působil spíš jako psychopat, který to dokázal léta dobře skrývat. Za druhé se mi taky líbilo konečné rozuzlení a útěk z hotelu, který byl ve filmu pozměněn a spojení mezi chlapcem a panem Halloranem tak zmizelo do ztracena a vlastně nebylo nikterak vysvětleno... ()

blackkocour

Kdybych asi měl Davídka přelouskat celýho, bez údivu by se stal Davídek ze mě. (rip pro všechny, co si stáhli rozšířenou verzi..) Samá práce a žádná zábava dělá z Davídka pruderního mrzouta. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu