Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Listeroman

Nevím možná jsem na tento film trochu moc drsný... Na začátku filmu jsem již věděl že kvality tohoto filmu se nedají v žádném případě popřít, jak zpracování příběhu tak herci fantasticky tvoří velice zajímavou podívanou a to po celý film. Kubrick nemusel film uhrát na emoce jako je to u většiny filmů tohohle tipu, stačilo držet se reality a neurčovat hrdiny, protože divák si je může určit sám. Dále musím zdůraznit nevýraznou ale přesto dost výstižnou hudbu, která vždy navodila ten pravý pocit.... A tak proč jsem na tenhle film drsný? Je to asi proto že od začátku filmu je vidět že tady bude dlouhý příběh ale k mému překvapení film až na konci filmu začíná brát na obrátkách a ta pravá vojenská akce začíná a zabere téměř třetinu filmu a to doslova jedna akce, musím přiznat že je to jedna z nejlepších scén, kterou jsem kdy viděl ale myslím že Kubrick mohl klidně film prodloužit a film více rozvinout... Parádní podívaná to je a to musím uznat... ()

ScarPoul

Kubricková Olovená vesta je prvotriednym filmom. Pri pozeraní som nevychádzal z úžasu. Hneď od prvej sekundy sme jednoducho hodení do filmu spolu z rekrutmi a piesňou hellou vietnam a dostávame sa do pekla. Pekla v podobne neľudských podmienok a výcviku vo vojenských kasárňach a tiež pekla uprostred vojnového poľa, kde ide každý sám za seba a hľadá v sebe aspoň kúsok ľudskosti, alebo sa aspoň snaží zachrániť si svoj život. Rozohranie týchto dvoch partií je krásne vybalansované a je ukážkou kvalitného filmárstva, ktoré vás vtiahne do deja plného nadávok, špiny, krvi, nechutných praktík, americkej hudby, výbuchov, striel, vietnamských štetiek, ktoré vám za 5 dolárov vyfajčia ak nie ste černoch a nemáte ho 40 cm. Kubrick vytvoril ďalšie pamätné dielko, ktoré oproti iným filmom z vietnamskou tématikou nerobí z američanov takých hrdinov ako si o nich všetci myslíme, že boli, alebo si to možno nemyslíme, ale o to teraz nejde. Streľba na neozbrojencov z vrtuľníka bola naozaj pekne krutá, síce to nemá poetiku nového Ramba, ale zase nám film predvádza prvotriednu zbierku emócií v atraktívnom prostredí, ktoré robia z tohoto filmu jeden z najlepších filmov o vietnamskej vojne. Lenže druhá polovica oproti prvej má až príliš veľa slabých miest, síce aj tu sa nájde pár scén, ktoré berú dych a neviem či to je kvôli bravúrnemu Ermeyovi, ale prvá polovica sa mi páčila viac. zaslúžené 4* ()

Lacike

Prvá polovica v ktorej sledujeme výcvik zelených hláv a jak im doslova gumujú mozgy je asi najvernejším vystihnutím výcviku vojakov aké bolo vo filmoch natočené. Človek sa ani nečuduje, že to občas niekto nezvládne a nadobro mu jebne. A tí čo to zvládnu sú tiež poznačení do konca života. Škoda, že druhá polovica filmu je už len taký generický vojnový film s nejakou tou prestrelkou, ale už to samo o sebe bez tej prvej polovici proste nemá šancu zaujať. Ale tá prvá polovica je fakt dokonalá a mal by ju vidieť každý. 8/10. ()

6thSun

Když ho začali masakrovat těma mejdlama, zažíval sem pocity, který ze mě už asi nikdy úplně nevyprchaj. Hodně silný kafe. První část je za pět hvězd, druhá za tři. ()

PROROK14

Vojnový film, ktorý sa u mňa zaradil medzi tie lepšie. Na plný počet to ale nie je. Čakal som viac emócií. Ale vcelku je to výborná podívaná. Od výcviku až po boj vo Vietname. 80% ()

BoPo

Prvá polovica filmu výborná. Skutočný zážitok. Bohužiaľ v druhej polovici je to už slabšie. Takže túto kubrickovku si môžete dovoliť vynechať. ()

Tommassi3

"Mrtví ví jen jednu věc, že je lepší být naživu !!" Nejen Adam Baldwin je Bestie !! ;) I Ronald Lee Ermey, který se ve Full Metal Jacket původně vůbec neměl objevit a byl na natáčení přizván pouze jako odborný poradce coby vystudovaný kriminalista a bývalý mariňák, stvořil "skvostnou" bestii tak dokonale, až z toho naskakuje husí kůže !! Ten počáteční dril v čele s Ermeyovým zupáckým seržantem Hartmanem, který bez mrknutí oka, a to doslova, nezavře hubu, šikanuje, ponižuje, řve, chrlí jednu urážku za druhou, aniž by na chvíli odložil svůj klobouk, jen aby z těch "sraček", rozuměj normálních lidí, udělal dokonalé vraždící stroje, což se mu nakonec stane osudným, se Vám prostě musí dostat pod kůži, protože bezpochyby patří k nejsilnějším filmovým zážitkům, co se týká podobného "vymývání mozků", jaké jsem kdy viděl !! Film Kubrick elegantně cíleně rozdělil na dva celky, přičemž ten první končí stejně jako celý film právě tím zrozením zrůdy a zašlapáním toho posledního lidství v jedinci !! Tím Stanley Kubrick zcela jasně odkazuje jak na chápání dobra a zla, tak i snahu o pochopení lidské psychiky švýcarského génia analytické psychologie Carla Gustava Junga. V prvním případě je znázorněno šokujícím činem vojína Pylea Vincenta D´Onofria, který zde byl Kubrickem donucen předvést svůj životní herecký výkon !! Pyle neustojí Hartmanovu převýchovu a pohrdání jím a paradoxně poté, co jej Hartman přeci jen "přijme", spáchá vpravdě nejfatálnější věc svého života !! Ten výraz v D´Onofriově tváři samozřejmě asociuje ten stejně šílený, který předvedl Jack Nicholson v The Shinning, a deklaruje tak Kubrickův hlavní záměr vykreslení nejextrémnějších okamžiků lidského života, patrný ve většině jeho filmů, a zároveň i jeho mistrovství, když dokáže vydolovat maximum i tam, kde nic není, především Vincenta D´Onofria za kvalitního herce totiž opravdu nelze považovat !! Stejně tak i Joker skvělého Matthewa Modineho se nakonec z pozorovatele stává z pozorovatele přímým aktérem toho nechutného válečného běsnění, když z pomsty zastřelí mladičkou bezbrannou vietnamskou "sniperku" !! Druhá polovina / část filmu odehrávající se již přímo ve Vietnamu, člověk by jistě nepoznal, že se natáčelo v Londýně, mě nikterak, jako velkou spoustu ostatních diváků, určitě nenudil, když právě zde se Kubrick ocitá ve svém živlu vypravěče !! Dostalo se mi parádních akčních scén, jimž dal podobu vizuálně dokonalých magických obrazů kameraman Douglas Milsome v plné síle, ty podpořené úžasným soundtrackem pečlivě zvoleným odpovídajícím době činí z Olověné vesty, jíž se podle mě může směle rovnat pouze podobně žánrově netypická Stoneova Četa, nejlepší snímek týkající se vietnamské války a zároveň jeden z nejlepších válečných filmů všech dob !! Stanley Kubrick stvořil naprosto bezchybný, nepředvídatelný a neopakovatelný snímek připomínající švýcarské hodinky Carla Junga..!! ;) [ Pouze v původním znění s titulky !! ] ()

bouncer

Možná trochu nevyrovnané dílo, ale i tak vystihuje období vietnamské války lépe než kterákoliv autentická jatka. Kubrick odvedl svou práci optě nadmíru dobře. A vzhledem k počtu nezapomenutlených hlášek se film zařadil ke kultovním...Jen se divím, proč ti hlavouni, co vymýšlí názvy filmů v české distribuci se na film aspoň nepodívají. ()

Avalon820

Zelené mozky vytváří intenzivním řvaním další zelené mozky. Některým z toho šibne. Nakonec ale všichni jako opravdoví muži a budoucí hrdinové odlétají do Vietnamu, kde většina z nich zařve. Ale to nevadí, protože „četa je věčná“ a o to přece jde... Myšlenka hluboká jak Macocha, jen co je pravda. Popravdě řečeno nechápu, proč nad scénářem příběhově tak prázdného filmu seděli tři lidé, ale budiž. Jaký pohled na armádu a válku tento film ale vlastně přinesl? Šlo autorům o věrné vyobrazení, nebo to snad byla nadsázka? Podle mého názoru chtěl Kubrick obojí – a obojí zůstalo nedotaženo. Ne, některé aspekty opravdu nemůžu Olověné vestě upřít – perfektní vizuál, dobří herci a (pro někoho) atraktivní téma odvedli své, stejně tak ona satirická stránka snímku stojí za zmínku. Ale dvě hodiny děje o ničem jsou na mě zkrátka příliš. ()

Hwaelos

Přidávám se k názoru, že první část filmu lepší než druhá, trpící značnou roztříštěností. Na první půli oceňuju postupnou gradaci s jen sporým využitím dialogu a scénickou repetetivitu zdůrazňující nesmyslnost vojenského drilu. Ale hlavně fantasticky nesmyslné promluvy velícího důstojníka v podání R. Lee Ermeye. Druhá půle nabízí taky slušnou filmařinu a dobré nápady, jako začlenění reportáže do struktury snímku, ale celkově je jen málo sevřená a herecky toporná (k tomu si myslím, že Kubrick své herce vedl, jinak si to nedovedu představit - smysl mi ale uniká). Olověná vesta je určitě dobrý film, ale v porovnání s Apocalypsou, která dovedla absurditu vietnamského pekla do krajnosti, dostává hodně na frak. Komorní podobenství o válce všeobecně se zase Kubrickovi podařilo plastičtěji vytvořit ve Stezkách slávy nebo Jeanu Renoirovi ve Velké iluzi. ()

murakamigirl

Stezky slávy, Dr. Divnoláska, Olovená vesta... Niekomu sa nepodarí nakrútiť ani jeden vojnový film s presahom, Kubrick na nejaké trochárenie nikdy nebol, tak ich vyprodukoval pre istotu tri. I keď by už nič viac nenatočil, jeho kult by týmto prežíval do zániku sveta. Oba uvedené filmy zaparkovali priamo v mojom srdiečku. Olovená vesta zotrela posledné smietky pochybností, či Stanley Kubrick velí alebo nevelí práporu režisérov najúspešnejšie približujúcich absurditu vojny. Velí, velí, oddnes nejestvuje žiadna možnosť b. Fantázia, že opusy ako Olovená vesta rodia nové, moderné opusy, akým je i Mariňák. Čo viac si možno priať?! ()

JohnCZ

Úvodní část na cvičišti mi svou absurditou připomněla Přelet nad kukaččím hnízdem. Zprvu lehce úsměvný výcvik vedený uřvaným zeleným mozkem střídá pořádné psycho. Poté však jako kdybych si pustil jiný film a děj se přesouvá na bojiště a celková atmosféra se zcela mění. V tomto momentě jsem si začal všímat odlišného (a na stáří filmu dost nadčasového) způsobu nasnímání, který byl oproti poměrně statické první polovině zcela jiný. Parádní kulisy města Hue, drsnej Adam Baldwin a luxusní akce. Full Metal Jacket je bezesporu hodně kvalitní válečný film, byť k plnému hodnocení mi něco chybí. Jako celek na mě působil trochu nekonzistentně. ()

corpsy

Po ČATE Naj film o vietnamskej vojne. Prvá polovica z výcvikového tábora sa mi vďaka R. Lee Ermeymu navždy vryla do pamäti a je ešte lepšia, ako tá druhá odohrávajúca sa už vo Vietname. Občas možno neprávom nedocenený film. Pravdepodobne kvôli ČATE. Nieje to však napodobenina a ani nevznikol ako produkt napodobovania ( začal sa natáčať dokonca skôr ako ČATA ). Má len tú smolu, že bol v tej dobe jedným z mnohých filmov o Vietname. Ináč perfektne napísaný a ešte lepšie zrežírovaný a zahraný. ()

Marek1991

Tento film akoby dve časti. Výcvik a boj vo Vietname. Tá prvá časť je slabší odvar filmu Na západe nič nové, vlastne celý film je akoby modernou alternatívou tohto filmu, akurát z Vietnamu. Druhá akoby ani z Vietnamu nebola, aj keď sa tam má odohrávať, je to niečo podobné ako film Narodený 4. júla, veľa tomu nedali, no dôležitý je tým pádom celkový dojem. Paradoxne som filmom, ktoré tú atmosféru Vietnamu ukazovali lepšie nedal dobré hodnotenie, lebo celkovo boli slabšie, napríklad Údolie tieňov, Čata, či Apokalypsa. Výborný bol však Forrest Gump, avšak ten nebol iba o tom. Tento film pre mňa zostane dobrým filmom, bez zbytočností, no opäť nedotiahnutým, proste za tú druhú časť nemôžem dať plný počet, bola len takým nahliadnutím, ale nie priblížením vojny vo Vietname. ()

Torision

Jeden z nejzvláštnějších válečnejch filmů. První část filmu ve výcvikovým týboře se mi dost líbila a Ermey s D´Onorfrioem byli prostě rulez. Přechod do druhý "vietnamská" poloviny filmu se mi moc nelíbil a vadil mi tam ten přehršel zbytečnejch dialogů. Samotný válečný scény jsou ovšem hodně povedený. ()

liquido26

Skvělej film. Obě půlky byly skvěle natočený, nenudily ani minutu. Dvouhodinová stopáž byla tak akorát. Zkrátka skvělej válečnej film, na kterej se rád podívám znova (a to válečné filmy zase tolik nevyhledávám). ()