Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

swed

Brilantní studie morálky v mezních situacích. Film nám představuje několik postav (typů člověka), které následně konfrontuje s pocitem důležitosti rozhodnutí, jenž v sobě nese sázku o lidské životy a vlastní přežití. Vyšší princip je silný a herecky bezchybný film, který se vyplatí si připomínat....A jak byste se zachovali vy? 9/10 ()

PogoJoe

Spolu s Kladivem na čarodějnice asi nejdrsnější (nejenom) český film, jaký jsem kdy viděl. Jsem opravdu rád, že žiju v době, v jaké žiju. Atmosféra strachu zde vyjádřena snad nemůže být hutnější, a žádná pohádka se nekoná. ()

beran-ek

Vyníkající film, podle vynikající literatury. Řkl bych,že dokáže plně vynahradit knížku. Nejvíce mě zaujal Hannjo Hasse v roli vůdce gestapa.. a samozřejmě všemi zmiňovaný Smolík v roli "Vyššího principa". Příběh silný, krutý a reálný.. tak jako doba samotná, ze které pochází! ()

CageDepp

Nejlepší český válečný film a lepší se už asi těžko natočí. Velmi citový film, skvělá hudba a herecký výkony jsou perfektní. Dokonalost sama, doporučuju každýmu. ()

kajas

Spoilery! Výkon Františka Smolíka byl omračující, hlavně v posledních minutách filmu. "Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem." Nevěděla jsem, jak film dopadne, a mamka mi konec nechtěla povědět, takže jsem pořád doufala, ale jak stáli u těch rakví ("Ty rakve dělal táta."), konečně jsem pochopila, že dobré to už nebude. Pro mě nejlepší předrevoluční český film (nepočítám pohádky). ()

Skip

Když se dívám na tenhle film, bere mě vždycky vztek na nácky a udavače. Byla to příšerná doba, kdy stačilo málo, aby by člověk odsouzen bez soudu a zastřelen. Herecky dominoval František Smolík, jako klasický filolog, který na závěr pronese nesmrtelná slova, zasahující každého, nejen studenty v oktávě. Jediné, co mi na tomto skvělém filmu vadí, je absence titulků. V době vzniku nejspíš počítali s tím, že většina diváků německy rozumí. ()

Dont

Od tohoto slavného snímku jsem neměl příliš velká očekávání, ale je to podle mého názoru jedno z nejlepších českých dramat. Dokonale se podařilo vyjádřit tehdejší nacistickou zvůli a strach obyčejných českých lidí po atentátu na Heydricha a více než padesát let od vzniku filmu nijak neubralo na kráse. O mnoho lepší než Atentát. Jana Brejchová se slzami v očích byla úžasná, jenom mi pak už přišlo, že těch slz tam bylo zbytečně moc a občas snad i trochu přehrávala. Jinak úžasná přehlídka výborných českých herců (Radovan Lukavský, Václav Lohniský, František Smolík, Rudolf Hrušínský), někteří jsou zde k vidění hodně mladí (Petr Kostka, Jiří Kodet). Škoda jen, že většina myšlenek a morálních zásad ve filmu vyjádřených (především prostřednictvím profesora Málka) je dnes již pouhou vzpomínkou na doby minulé. ()

Aleee89

Drdovu Němou barikádu jsem četla snad už na základní škole, Vyšší princip je asi její nejznámější povídkou, symbolem celého díla. Krejčíkův film uhodil hřebík na hlavičku. Myslím, že filmy o válce se měly točit (jako tento) co nejdříve po ní, aby se lidé mohli se situací co nejlépe vyrovnat. Vynikající postava latináře přináší trochu naděje a lidskosti, zajímavý je kontrast mezi naivním a zdánlivě bezstarostným mládím a hrůzami všude kolem, které právě i to mládí krutě zasáhnou. Atmosféra je mrazivá, temná, nejistá. Vynikající film plný emocí. ()

Trevor

6 000 hodnotenie na databáze som venoval jednému z najlepších filmov československej tvorby, ktorý odsudzuje nacizmus. Popri skvelých hereckých výkonoch sme sa dočkali príbehu trojice mladých maturantov, ktorí svoj nesúhlas s vtedajším režimom vyjadrili na svojom maturitnom table práve schvaľovaním atentátu na Reinharda Heydricha. Ich nerozvážny čin skončil ich popravou, avšak hlavnou myšlienkou Vyššieho princípu je práve vyšší princíp byť schopný rozlišovat že vtedajšia doba mala odporcov nacizmu aj v radoch nemeckých vojakov a naopak priaznivcov aj v radoch stredoškolských profesorov. Film je dokonalou kritikou fungovania Protektorátu Čechy a Morava a zároveň kritikou nerozvážnosti mladých hrdinov. Aj v dnešnej dobe bojuje s terorom zo strany Róberta Fyccíniho mnoho študentov, ktorí však nemajú najmenšiu predstavu o tom čo je despotický, autokratický a už vôbec nie fašistický režim. Oni vedia tak lajknúť kebab Kotletu ktorý ráčkuje skritizovať výrok a prácu kapitána ale druhý plagiátor je vlastne v pohode lebo porazil Fycciního tak sú radi že máme predsedu parlamentu ktorý sa stýkal s mafiánmi lebo porazil inú mafiu. A tak si tu žijeme 😉. Veľký fanúšik filmov zo susedného historického mesta, prvá 100 Slovákov je na dosah, nepokazme sito 😂. ()

Fanucci

Skvělé, bravo! Až na přehnaně hrdinnou a dokonalou postavu Vlastíka je tento film působivou připomínkou hrůznosti nacistického režimu. Skličující atmosféra plná strachu a morálních dilemat obyčejných lidí na člověka opravdu zapůsobí. Na konci jsem se neubránil slzám. ()

dee-key

Určitě perfektní film. Ale viděl jsem to v době, kdy jsem tomu ještě moc neruzuměl, respektive jsem ujížděl na docela jiných věcech než na filmech pro pamětníky. ()

Frenegonda

Při sledování jsem dostal strach. Začal jsem se bÁt mašinérie, ve které lidský život znamená jen to, aby byla připravená bedna z prken... nic vic... ()

GILLWANDER

Film, ktorý vypovedá o skutočných udalostiach v čase, keď Európu (najmä strednú) sužovala nespravodlivosť a kruté zaobchádzanie zo strany prívržencov k hákovému krížu. Nemáme tu židov, iba študentov klasického gymnáziá, ktorý boli odsúdení za nepovšimnuteľné skutky. Druhá svetová vojna je dosť rozšírená tematika aj u filmárov, i slovenský režiséri si nenechali ujsť príležitosť natočiť film o týchto neľudských rokoch. Film vyšší princíp poukazuje na jediný jeden moment, pre ktorý ste odsúdený na istú smrť. Vo svete kde neexistuje žiadna morálna zasvätenosť, ani etika či rovnoprávnosť, iba - REICH. Vidieť film po pár rokoch od skončenia druhej svetovej vojny hodnotil by som ho na maximum. Dnes, keď sa toho o nespravodlivých a utlačovaných natočilo až až, musím odstúpiť od udelenia plného počtu hviezd. 85% ()

Mikarda

Místy se to vleklo, ale za tu hrůzyplnou atmosféru provázející celý film, a do morku kostí se zařezávající pocit, co to ve mně zanechalo, dávám nejvyšší hodnocení. Síla, vážně... ()

janek85

Silný dramatický příběh z války, v hlavní roli fantastiský Franta Smolík. Při ději jsem cítil, že jsem přímo v tom filmu. Prostě něco úžasného.Přístupnost: přístupný ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček