Nočnou hmlou sa zakráda vrah, hľadajúci ďalšiu obeť. Skupina mužov, ktorí chcú vraha chytiť, prikáže úradníčkovi Kleinmanovi, aby sa k nim pripojil. Vydesený Kleinman však bezradne blúdi sám nočným mestom bez toho, aby chápal, čo sa od neho očakáva. Na policajnej stanici sa stretne s cirkusantkou Irmy... Vizuálne stvárnenie i námet filmu sú poctou nemeckej kinematografii dvadsiatych rokov. (STV)

Lavran

Roztržitý střízlík vrací úder v tak trochu zastřeném viktoriánském hororu (expresionisticky nepřirozené svícení a kulisy), tak trochu absurdní černohumorné taškařici (Woodyho bloudění ulicemi se satirickými vzruchy) a tak trochu existencionalistickém dramatu (prvky filmu noir a pídění se po smyslu bytí ve formě kladených otázek a nacházených, nikoliv však směrodatných odpovědí), které zjevně přiznává inspiraci u Franze K. a jeho znepokojivých děl. Opět výborný, byť lehce metafyzicky neurčitý a symbolický počin směřující dovnitř, kde význam husté mlhy a spletitosti temného města, podtržené skvělou černobílou fotografií, nekončí v prvním plánu. 4,5* ()

sud

Spolu se Zeligem možná nejoriginálnější Woodyho film. Bláznivé komediální kreace zde nenajdeme, vtipných hlášek je rovněž málo. Tento film stojí na úplně něčem jiném - na atmosféře. Woody Allen zde vzdává hold expresionistům Langovi a Murnauovi. Kamera a obraz jsou naprosto jedinečné. Elegantní černobílý materiál, mlha jako pytel, stíny po stěnách, plížící se jako zloděj do krámu. Woody Allen však nečaruje pouze na režisérském postu, před kamerou se rovněž neztratí. Ostatní herci rovněž nezklamali. Mia Farrow mi připadá, že snad vůbec nestárne, pořád je stejně hezká. John Malkovich v úloze zatrpklého klauna byl výborný, to byla role jemu psaná přímo na tělo. Stíny a mlha nejsou ani komedií, ani dramatem - je to prostě experimentální atmosférický film. Zelig by se tak mohl častovat taky, ale u něho jsem se bavil mnohem víc. Tady těch stínů a mlhy bylo prostě nějak moc. 60%. ()

Falko

Woodyho mam rad, ale tento jeho experiment uz nebol mojou salkou kavy, aj ked som sa na niektorych dialogoch nahlas zasmial. Atmosfera bola az prilis temna, za to hudba bola vesela, akoby tam chcel mat vyvazenu atmosferu. Ale opät je to nestastnik a smoliar Woody tak, ako som uz na neho zvyknuty a film obohacuje aj bohate hviezdne obsadenie, ale u mna to nestaci na 4 hviezdicky. Oblubena scena: rozhovor v krcme Cusack s Malkovichom a ten Malkovichov sokovany pohlad... 09.02.2009 ____ Woody Allen - (Kleinman) +++ Mia Farrow - (Irmy) +++ John Malkovich - (Klaun) +++ Madonna - (Marie) +++ Michael Kirby - (Vrah) +++ Donald Pleasence - (Doktor) +++ Jodie Foster - (Prostitútka) +++ Kathy Bates - (Prostitútka) +++ John Cusack - (Jack) +++ John C. Reilly - (Policajt) +++ Kate Nelligan - (Eva) +++ William H. Macy - (Policajt) +++ ()

viperblade

Jeden vrah, jedna noc, jedno dosti zamlžené městečko a spoustu problému pro jednoho úředníčka jménem Kleinman. Takhle by se dal shrnout tento Allenův film. Shadows and Fog střídá skvělé scény (všechny z bordelu a Johnem Cusackem) s těmi průměrnějšími (linka s Allenovým šéfem). Také mi přišlo, že v tomto filmu má zřejmě svou nejlepší roli Mia Farrow, která zde byla opravdu okouzlující. Když nad tím přemýšlím, nechybělo mnoho a dal bych plný počet, ale nemůžu. I na ploše 85 minut jsem se totiž stihl místy nudit. Přesto se stále jedná o nadprůměrný film, o jednom městečku, do kterého se za nějaký čas určitě ještě jednou vydám. 80 %. ()

*CARNIFEX*

Woody Allen je neskutočný ksicht. V žiadnom prípade netreba čakať krimi, tobôž drámu, či nebodaj náznak mysteriózna. No komédiu, "suchú" komédiu, plnú dialógov so svojským humorom, to už áno ... ()

D.Moore

Kdyby Franz Kafka napsal humoristický román, vypadal by dost možná právě jako Stíny a mlha. Ten nápad s honem na škrtiče je prostě bezvadný. Stejně jako hlavní hrdina nevíme od začátku do konce vlastně nic, jen občas se dozvíme, že vrah někoho odpravil, jindy zase, že do frakcí se štěpící honci se co nevidět možná začnou mordovat mezi sebou... Víc nic. V celém tom ponurém absurdním světě jsou jen dva ostrůvky jakési normálnosti – cirkus a bordel. Woody Allen (respektive jedna z postav) v závěru tvrdí, že člověk potřebuje k životu iluze. A pod to se můžu podepsat. ()

gogo76

Typicky ukecaná huba W. Allena ma neprekvapila, skôr ma v priebehu filmu vždy prekvapila nejaká známa mladá tvár, ktorú som tu neočakával. Malkovich, Cusack, Madonna...Atmosféra sa vydarila, len som akosi od atratívneho obsahu filmu očakával niečo viac. Neurazí, nenadchne, taký priemerný W. Allen. 60%. ()

pepo

Fantasticke stylisticke cvicenie (kamera je uzasna) s otravnym Allenom a nie uplne dokonale vygradovanym pribehom. Ale bola tam hromada veci, ktore ma oslovili. 8/10 ()

kinej

Woody Allen opět zaexperimentoval a tentokráte své filosofické myšlenky o smyslu života narouboval na estetiku černobílých expresionistických filmů. Stíny a mlha jsou dalším důvodem proč tohoto génia obdivovat. Stejně jako i v ostatních jeho snímcích i zde leží těžiště na posmuntělě vtipném scénáři a spontánních hereckých výkonech. Ty jsou zde navíc v některých momentech zesíleny prací s kamerou. Obzvlášť z rozhovorů v bordelu se díky tomuto přístupu stává lahůdka. Ve filmu nechybí typický allenovský humor a tentokráte mě potěšilo, že i přes veškeré to životní zoufalství je filmy o něco málo optimističtější než jsem zvyklý. ()

cheyene

Takhle mysteriózně kriminální komedie má neskutečnou atmosféru. Hra světel, stínů, mlhy a nočního města je velmi efektní a i příběh je vcelku poutavý. Herecké výkony jsou rozhodně zdařilé, stejně jako příběh a filmové postavy, takže se divák nemusí obávat nudy. ()

ajuska

Woodyho mám ráda, ale tenhle film mě příliš neoslovil. Je tu pár dobrých scén a celý film je ponořen do takové zvláštní atmosféry, ale jinak je to vcelku o ničem a dohromady to moc nefunguje. ()

Vančura

Skvělá komedie, která dokládá rozmanitost Allenova talentu. Postava, kterou zde ztvárnil (resp. jeho repliky), mi přišla strašně vtipná, ale sedlo mi to prostě celkově - kamera, soundtrack, obsazení (až na tu Madonnu, kterou jsem tam nějak nepochopil) i ten bláznivý děj, na který je člověk u jeho filmů už zvyklý. Asi to nebude film, který by byl po chuti každému, ale osobně ho řadím k těm, které se Allenovi určitě povedly. ()

k212

Další Woodyho originální výlet (či úlet, to je jedno) tentokrát do vod expresivního dramatu a-lá Bertolt Brecht a do jeté atmosféry a-lá Franz Kafka. To vše podmalované hudbou Kurta Weilla, s hvězdným obsazením, s typicky neurotickým hlavním hrdinou a rodokapsovou zápletkou, bez níž by to prostě jinak nešlo. Navíc syrová černo-bílá dělá divy, stejně jako plynulé kruhové záběry konverzujících prostitutek a zhýralých studentíků. 90%. ()

Anderton

Asi najatmosférickejší Allenov film, kde sú vymenené NY interiéry a exteriéry za temné uličky a zpráchnivelé izbičky v noirovom, alebo až hororovom štýle 30. rokov. Pri tom cirkuse vás nenapadne iba Sloní muž, ale možno aj Freaks. Pri "prechádzkach" v tieňoch a hmlách plného strachu zo škrtiča možno aj Sternbergova Pandorina skrinka. No a pri scéne so zrkadlom aj komický surrealizmus Bustera Keatona. Podstatné však je, že pri akejkoľvek situácii, scéne, dokáže vytasiť allenovská postava nejaké hlboké filozofické existencionálne múdro (bez irónie), ktoré nám naznačí, že sledujeme výborný film, stojaci za premýšľanie. Čo nie je od deväťdesiatych rokov u Woodyho vždy pravidlom. ()

stilgar1

Woody Allen tentokrát odbočil od svého oblíbeného žánru, aby vzdal hold starým expresionistickým dílům, a povedlo se mu to dokonale. Všude se míhající stíny, chladná strašidelná mlha, podivné křivolaké uličky, to všechno dodává filmu temnou a dechberoucí atmosféru. Podle zdejších komentářů se mi zdá, že se většina lidí na tento film dívá s očekáváním klasického Allenovského humoru, avšak když se jej nedočká, tak se začne nudit a vše to vyústí v to, že jej špatně ohodnotí. Proto se na film nedívejte s očekáváním vtipných scén, neboť zde se jich skutečně nedočkáte. 10/10 ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN