Zatím nejosobnější projekt oscarového režiséra a scenáristy Alfonsa Cuaróna (Gravitace, Potomci lidí, Mexická jízda), film Roma, sleduje dívku Cleo (Yalitza Aparicio), která pracuje v domácnosti středostavovské rodiny ve čtvrti Roma v Mexico City. Jako v propracovaném psaníčku ženám, které ho vychovaly, vzpomíná Cuarón na vlastní dětství a vytváří živý a procítěný portrét domácích konfliktů a společenské hierarchie v politickém chaosu 70. let. (Netflix)

TomPrusik1

Kdybych měl hodnotit pouze vizuální stránku filmu, tak je Roman naprostá pecka. Hlavním koněm je kamera. Jako příklad stačí hned úvodní scéna- odraz ve vodě, když služebná vytírá podlahu. Černobílá kamera se do prostředí Mexika 70.let hodně hodí. Krásná práce,Cuaróne a myslím,ze Lubezski by to nezvládl lépe. Své dělá obsazení neznámých herců (nebo spíše neherců). Prostě technicky dokonalý film, který je dělaný na filmové plátno a ne na monitor počítače. Doslova vizuální orgasmus (i když za mě trochu slabší, než u Gravitace). Co je však hlavní kámen úrazu je děj. Nebo spíše neděj. Ve filmu se pořádně nic moc nestane (služebná otěhotní s chlapíkem, který je blázen do bojových sportů, +problémy v rodině). Celý film si většinou postavy povídají o něčem nedůležitém, nebo koukáme, jak křičí děti, nebo jak koukají dospělí do země. Což je při 135 minutách stopáže dost náročné a člověk se začíná celkem nudit a taky divně kouká, jako ty postavy. Dokud nepřijde nějaký skvělý záběr, nebo trik s kamerou, který mu udělá radost. Samozřejmě intelektuálně založení diváci a milovníky artových filmů nejspíše budou mít úplně jiný pohled, budou dělat z Cuaróna polooha a hodnotit film vysoko. To ale není můj případ. Roma film, který Cuarón natočil podle sebe, nikdo mu do toho nekecal a ujal se role scenáristy, kameramana a režiséra. Jelikož je zručnější než třeba Tommy Wiseau, nebo Carson Clay (W.Dafoe z Prázdniny Mr. Beana), výsledek nebyl úplný průser, ale žádný velký zázrak, že kterého bych byl nadšen a filmově uspokojen taky ne. 6/10 ()

FrankSusta

Kurde uměleckej film jak noha, natáhlej na dvě hodiny a čtrvt. A pro Alfonsa Cuaróna to znamená, že dosáhl absolutního vrcholu své tvorby (i když jeho předešlé filmy jako třeba Potomci lidí nebo Gravitace byly uchopitelnější a též setsakra technicky promakané). Proč si myslím, že je to vrchol? Má teorie o absolutních vrcholech v rámcích kinematografie zní tak, že pokud režisér do filmu dodá (klidně několikrát) úplně zbytečné činy některých postav/je tam zkrátka hromada scén navíc, tak to znamená, že už může udělat už absolutně cokoliv. No, a tady je každá druhá scéna přesně takovou scénou. Jo, je to film o maličkostech a radostech a strastech každodenního života (života služky), ale to neznamená, že to není setsakra natahovanej film. Jako doslova tam hoří les a přijde tejpek převlečenej za ňákýho zfetlýho Santu a začne zpívat. Jako... co to je? Ale jinak je to vlastně moc pěkně natočený (i když mi tu ten Emmanuel Lubezki chybí, ale Cuarón je taky docela dobrej (jen kompozice některých obrazů mi přijde dost nepříjemná))a po tak tři čtvrtě hodiny se to začne tak nějak hýbat kupředu i dějově. Třeba ty ohromný scény s desítkama lidí před kamerou je něco ohromného, to režisér opravdu umí. Stejně jako tu ,,absolutní apokalypsu'' to je něco mistrovského. Ale film ve mně bohužel nezanechal nějakou větší emocionální stopu. během filmu jsem, ano, emoce zažíval, ale že by to bylo něco, co si zapamatuji. To bohužel ne. Režisérovi ostatní filmy to ale dokázaly. ()

jedna_vrana

Film, ktorý nemá dej. Ale napriek tomu rozpráva. Pre mňa vzdanie holdu ženám, citu, pocitom, symbolickým putám a empatii k prežívaným momentom (požiar, pôrod, more...) O postavách sa dozvieme len toľko, čo je nevyhnutné a pritom to stačí. Pocit vo mne doznieva ešte dlho po zhliadnutí filmu. ()

Lamprea

Roma má jediný problém, tím problémem je, že je to hrozně přehypovaná záležitost. Rád bych všem doporučil, aby o filmu před shlédnutím vůbec nic nečetli, ale ono to není dost dobře možný. O Romě je totiž slyšet všude, naprosto všude a povětšinou jen v těch nejlepších superlativech, což je sice naprosto v pořádku, ale trochu to potom deformuje očekávání. Kdo půjde do kina s očekáváním dechberoucí cool podívaný, dost pravděpodobně po pár minutách (možná i nepříjemně) vystřízliví - otázkou zůstává, zda se potom dokážete přepnout na trochu jinou vlnu a ocenit prvotřídní filmařinu. Roma totiž nabízí "jen" vhled do relativně obyčejné rodiny, která žije v Mexico City. Z pohledu služebné Cleo sledujete naprosto obvyklé situace i situace obvyklé méně, všechno nasnímáno civilně, tak jakoby mimoděk a přitom je v záběrech naprosto vše a taky něco co jinde nedostanete. Takový filmy se už dneska netočí, ale jeden tu vlastně je :). ()

chelseaman22

Inu, jediné, na co z filmu nikdy nezapomenu, jsou psí výkaly a samuraj odmítající převzít zodpovědnost za svůj genetický materiál. Jinak z filmu vyplývá asi to, že souložit se má jen s ochranou, a že pytlíky na psí exkrementy skutečně existují, i když Mexičané o tom asi neví. Roma způsobila mnoho povyku pro nic, perfektní kamera a střih zoufale nestačí. 48% ()

David.Darco

Obyčajne neobyčajný príbeh o ľuďoch, ich chybách a ich súcite. Naprosto geniálne zastrešený réžiou a kamerou mága Cuaróna. Oko si nestíha dostatočne užiť to všetko, čo bolo v obraze ukryté, alebo skôr zakomponované, keďže Cuarón využíva, myslím, okrem sekvencie pôrodu, takmer výlučne objektív s veľkou hĺbkou ostrosti. Nesmierne zaujímavé je ako ROMA narába s filmovým napätím, to paradoxne sála najmä z pomalých švenkov a bežných situácií, čo nahráva ROME na autentickosti. Zamiloval som sa do ROMY, od jej prvého záberu, cez zhasínanie svetiel, cez (SPOILER) strih a jeho prácou s predzvesťami (hlavná hrdinka, dieťatko v inkubátore po zemetrasení, kríže na poli), až po jeho posledný záber, po mrtvolku s titulkami, ale ponechanými ruchmi. ()

UhLee

(8/10). Bez debat se jedná o velmi osobní věc režiséra Cuaróna. Jde to vidět ve všech směrech. Je to brilantně a velmi silně natočeno, ohromně autentické. Jenom je škoda, že první polovina snímku je mnohem slabší než ta druhá. V druhé polovině se vyskytují ty nejsilnější momenty - Požár na Nový Rok, porod, demonstrace a nakonec topení se v moři. Tyto momenty mě opravdu dostaly a klobouk dolů za vizuální stránku.. Ale i pře slabou první polovinu, níže než 4* hodnotit nemohu.. To bych byl barbar. ()

Tosi

Klidným tempem a jen pomocí černé a bílé si Cuarón natočil vzpomínky na své dětství. Ne zrovna dramatické, spíš rutinní a intimní okamžiky každodenního života. Ten záměr natočit film, který dostane nálepku mistrovského díla je sice evidentní, ale proč ne. Spíše jeho lpění na detailech ubíralo příběhu na dramatičnosti a emocích, a diváka tím odsunul spíš do role pozorovatele, který si bude pomlaskávat nad vizuální stránkou. ()

Dado

Dobre, Cuarónovi sa podarilo postaviť vizuálne ohromujúci monument nežnejšiemu pohlaviu. A moje pocity sa počas jeho budovania obmedzili na nutkanie vypnúť televízor, čomu som niekoľkokrát len tak-tak dokázal odolať. Ubezpečujem vás, nie som divákom, ktorému filmy slúžia iba ako "podmaz" k ďalšiemu poltuctu iných činností. Rovnako sa však nedokážem rozplývať nad úžasnou technickou stránkou snímky a údajnými posolstvami medzi riadkami, keď sa takmer poldruha hodiny nudím ako pes špiniaci na príjazdovú cestu. Uznávam, v závere prišlo niekoľko momentov, ktoré by za iných okolností boli neuveriteľne emotívne. V tom čase však už moja myseľ bola natoľko otupená predchádzajúcim (ne)dianím, že by so mnou nepohlo ani hromadné topenie šteniatok za doprovodu Samuela Barbera. (40%) ()

Liznic

Šel jsem z povinnosti (nemyšleno nijak zle) vidět Cuaróna v kině. Nevěděl jsem o filmu vůbec nic a tak jsem celkem dlouho tápal a dostal jsem strašnou pecku s úžasnou atmosférou, nádhernou kamerou, emociálně strašně silnými scénami a jeden z TOP filmů roku. ()

Johnny.ARN odpad!

Svet ide do sračiek. Do temných, hnedých, kalných, smradľavých, slizkých a odpudivých sračiek. Rok čo rok sú tie nominované filmy horšie a horšie. Rok čo rok trpím a vravím si, že už nikdy viac a potom o rok do toho spadnem znova trpím, zase. Ja neviem, ale drogy sú zlé a Cuarón tu sošku veľmi chce. Ďalšiu. Toto púšťať trestancom odsúdeným na smrť aby si niekde po dvadsiatich minútach tú injekciu sami vypýtali. ODPAD! ()

Gothar

Veľké sklamanie, Cuarón vie natočiť aj skvelé filmy, ale Roma medzi ne podľa mňa nepatrí. Ide o vyše 2 hodiny pekne natočenej nudy. Kamera je super, ale inak som mal pocit, že sa nič nedeje. Všetky postavy mi boli od začiatku do konca ľahostajné, atmosféra bola miestami fajn, ale bez hudby to nebolo ono. 40 % ()

Helmutek

Atmosféricky podmanivý líčení "obyčejnýho", neefektivně dramatickýho života. Nebudu pokrytecky lhát - přesto, že se mi film líbil (stoprocentně autentický herci, krásná kamera nepotřebující k úchvatnejm záběrům barvu, nepodbízivej styl tichejch a dlouhejch scén...), tak upřímně mě to prostě moc nevtáhlo. Rozumim tomu, že Cuarón si to natočil o sobě a podle sebe, je to jeho příběh, jeho zpověď a jeho forma vyprávění, mě osobně to ale vlastně nezasáhlo ničim moc jinym než tim dokonale zvládnutym řemeslem - symbolice s vodou jako s rozhodujícim faktorem rozumim, stejně jako tomu, že děj je pomalej a nedramatickej jen zdánlivě (a že mozaika příběhů je ve skrytu mnohem hlubší), ale podobně pestrej je vlastně každej život, každej osud, každej jeden příběh jednoho jakýhokoli člověka. Cuarón o tom "jen" uměl natočit zajímavej film, ale aspoň to první zhlídnutí pro mě nic dalšího neznamenalo. (Vzhledem k mezinárodním ohlasům, hodnocení na imdb nebo rottentomatoes je ale možný, že jsem jen nebyl schopnej docenit nebo prožít něco, čim film může bejt silnej pro jiný - líbila se mi třeba věta publicistky Boučkový, Kohoutovy dcery, která o dojmu z filmu v Reportérovi psala, jak "Jste šťastní, že jste ten příběh mohli prožít, jste šťastní z uměleckého zážitku. I z faktu, že někdo v našem stále povrchnějším světě sežene na takový projekt peníze. A dokáže natočit hlubokou sondu do jednoho obyčejného lidského života bez fint a schválností; dokáže to neokázale, upřímně a skvěle." - a to se mi libí moc a vlastně s tim souhlasim. Jen mě osobně to prostě takhle silně nezasáhlo /o děsivý scéně s porodem ale samozřejmě nemluvim/). ()

BROKEN_

Na tenhle film jsem se hodně těšil. Po zhlédnutí traileru jsem věděl, že nás čeká skvělý film. Mé očekávání se zvýšilo, když jsem viděl hodnocení a tu velkou chválu. Na oscarech to byl dokonce podle expertů nejpravděpodobnější vítěz. A jak to dopadlo? Musím přiznat, že ještě líp než jsem očekával. Alfonso Cuarón je jedním z nejtalentovanějších režisérů současnosti. Potomci lidí, Gravitace nebo Harry Potter a vězeň z Azkabanu v těch filmech předváděl jaký talent má. Jsou to skvělý filmy. Roma je dá se říct jeho vysněný projekt, odmítl velké studia aby se soustředil na tohle. Člověk tak očekával něco velkého. Nakonec si myslím že člověk bude spokojen. I když to vypadá, že je Roma obyčejný film, tak je neobyčejně natočen. Byl jsem celý film ohromený. Výborná režie Cuaróna, který to má všechno pevně v rukou. Jenomže to není ten důvod proč je to neobyčejně natočen. Kamera. To je ten důvod. Cuarónova kamera je geniální! Zabírá dokonalé záběry, které jsem v životě neviděl. Buď kamerou otáčí o 90° nebo dokonce o 360°. K tomu všemu je to černobíle natočený. Díky tomu jsou záběry ještě dokonalejší. ÚŽASNÝ! Pro mně nejlepší kamera kterou jsem kdy viděl. Možná přeháním, ale je to rozhodně jedna z nejlepších kamer. Všechny postavy mi nevadily. Herci předvádějí kvalitní výkony. Roma je krásným filmem o silných ženách a matkách, které se musí vyrovnat s těžkým osudem. Místy je to úsměvné, místy kruté, místy zas smutné, prostě takové jako je život sám. Velmi silný filmový zážitek. DOPORUČUJI!! ()

Kamkon

Už jen když jsem po čase procházela 100 best movie by The Guardian a viděla fotku dětí a jejich chůvy na pláži, tak mi to vehnalo slzy do očí a vybavila jsem si několik scén z filmu. Již od první upoutávky v tv mě film naprosto upoutal - hloubkou obrazu, kompozicí záběru, jízdou kamery. Viděno na krásném filmovém plátně z balkonu kina Kotva v Českých Budějovicích - tomu se žádný Netflix nevyrovná. Hlavní postava naprosto skvělá, vztahy v rodině a celková změna atmosféry venku v baráku i venku, poselství a sledování optiky neskutečné živé a pohlcující. Záběr porodu šokantní a strhující ()

Samuel7

Upřímně by mě zajímaly ty recenze a Oscary, kdyby to natočil nějaký neznámý režisér. Neberu názor nikomu, koho to opravdu chytlo za srdce a vidí v tom tu hloubku, která bohužel u mě nevynikla kvůli té nudné a nedějové formě, ač tam bezpochyby byla (ale to skoro v každém filmu, který vidím; výzvou je nechat ji vyplout na povrch). Nicméně jsem si jist, že hodnocení by vypadala naprosto jinak, kdybychom vyloučili ta kvanta pozérů, která líbají nohy komukoliv z režisérů jako je Cuarón, Nolan či Tarantino... Nenapadají mě více přeceňovaní režiséři. Jejich jména jsou často tím největším tahounem celého filmu, bez něhož by naprosto propadly. Tohle je film, co se hodí na nezávislé festivaly, ale že by sám o sobě dokázal zaujmout mainstreamové publikum, pokud by jim nebylo podsouváno, že toto je geniální dílo geniálního režiséra ověnčeno těmi nejprestižnějšími cenami (tj. komu se to líbí, je intelektuál se "správným" vkusem), určitě bychom tu viděli procenta daleko nižší a hodnocení v řádů desítek či stovek, rozhodně ne tisícovek. Komu se to skutečně líbilo, přeji vám to, já holt preferuji silné, strukturované příběhy ("plot"), ne nějaké rozvláčné, dlouhé, nudné záběry na ty nejobyčejnější lidské činnosti. Často bych radši zíral dovnitř pračky během praní než na tyto "festivalové" hlemýždě. Zřejmě to je něco jako když zkrátka nesnesete nějaký hudební žánr, u mě např. metal (až na výjimky). Rozhodně to však neznamená, že kvůli tomu nejste dost sofistikovaní, abyste film ocenili, což by bylo skvělé, kdyby si lidé uvědomili, a hodnotili více sami za sebe, než tak, jak si myslí, že by hodnotit měli. ()

Kmotr76

Uhrančivý film. Každá scéna je nový úchvatný obraz (i když prostředí nemůže být odlišnější, občas jsem v tom nemohl nevidět Gravitaci, pár vesmírných motivů (dítě ve skafandru) jako by tam dal Cuarón naschvál). Vizuálem to ale nekončí. Pár obrazů z hlavy ještě dlouho nedostanu, Roma mě ale dostal hlavně po emocionální stránce. U dvou scén jsem regulérně slzel, a přitom je to takový nenápadný film. Možná právě proto... ()

PF 2020

29.12.2019

Netflix už se připravuje na příští Oscary

Netflix už se připravuje na příští Oscary

12.09.2019

Loni to byl snímek Roma, letos pak bude Netflix zkoušet štěstí na Oscarech nejen s Irishmanem Martina Scorseseho, ale taky filmy Stevena Soderbergha (The Laundromat) či Noaha Baumbacha (Marriage… (viac)

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let