Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

K1K0

Neskutočný film ktorý zachádza do histórie kedy vznikol rasizmus, ano jasne ma svoje slabé stránky nie je to dokonale dielo, ale určite je perfektny. Žiaľ rasizmus tu bol a je do dnes a ľudia sa ho asi nikdy nezbavia uplne, ale je to na zamyslenie každého jednotlivca ako sa k týmto viaciam ma postaviť. Samozrejme nie je dobre otvárať srdce každému, ale násilie plodí ďalšie násilie, to by si mal každý jednotlivec uvedomiť sám. ()

freebob

Vinikajicí sociální drama o rasismu, nesnášenlivosti a že zlo plodí zase jenom zlo.Oskara měl Edward Norton určitě vyhrát, protože takový výkon se jen tak nevidí.Jeho skinhead Derek Vinyard je ukázkový antihrdina.Chytrý, charismatický a když nato přijde brutální a krutý.Dodnes nezapomenu likvidaci černošských zlodějů.Film který patří právem do světových top příček. ()

Thane

Teda ze bych z toho byl unesenej to opravdu ne. Jsou tam moc pekny pasaze ktery skvele fungujou ale kdyz to vezmu jsko celek tak proste ne. Nektery veci jsou tam strasne naivni nektery prechody neuveritelny nektery nedavaj vubec zadnej smysl. Jediny u ceho jsem teda bohuzel opravdu koukal byla ta hadka u stolu ktera zni jako by byla slovo od slova prevzata z dneska klidne z jakykoli podobny diskuse na twitteru. Hrozny (pro film samozrejme skvely). Musim se priznat ze Nortona nemam rad. Sice ho uznavam ale proste mi nesedi. Tady jako nacek byl ale jak vystrizenej z nacistickyho zurnalu. Sice jsem to slovo uz pouzil ale vyhnout se mu proste nejde. Kvuli ty sileny naivite ma ten film hodne blizko ke trem hvezdam. Pet ktery tomu skoro vsichni strilej ma ten film daleko za obzorem. Update: Cim vic se k tomu vracim tim spis tam nevidim ani ty 4. ()

Cerna_kosile

Nikterak odlišný snímek od pohledu na svět určitých lidí. Myšlenkou nemusí být, ani tak znázornění rasového utlačování menšin, spíše jak vypořádání člověka se sebou samým. A zrovna tohle Derek (výborný Norton) zvládl ve skvělém dramatu s vynikajícím scénářem a dech beroucím koncem. A ty černobílé scény jenom dodávají filmu na intenzitě.. ()