Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

AxelWers

Na tento film som sa veľmi dlho chystal, ale zakaždým mi nejakým spôsobom unikol. Po pozretí musím konštatovať, že som čakal viac, bohužiaľ film je zachytený príliš jednostranne, v podstate rieši rasizmus bielych voči čiernym, čo je dedičstvo rokov či storočí dávno minulých, ale dnešná realita je už predsa len o niečom inom, rasizmus už dávno nie je jednostranná záležitosť, len sa o tom nahlas nehovorí. Ale inak myslím, že stojí za pozretie. Edward Norton slušný výkon. ()

Biopler

Mimoriadne silný film, ktorého nosným pilierom je mimoriadny výkon, životná rola Edwarda Nortona. Priznám sa, že som pred sledovaním mal problém predstaviť si Nortona v roli nácka. Všetky pochybnosti zotrel a režisérove šikovné spomalené štúdie tváre a tela pri zabití a zatknutí len dopomáhajú uveriť akého démona dokázal stvárniť. Film stojí a padá na jeho výkone. Taktiež na vskutku výborne napísaných dialógoch (večera, ktorá končí hádkou a šarvátkou) a väzenskej story, ktorú som hltal. S prerodom tvrdého nácka nemám problém a nepríde mi to až tak k neuvereniu ako niektorým kolegom. Záver je smutný, ale dráma nemá končiť happyendom. Emócie v závere až na dreň. Nezabudnuteľný snímok. ()

HenryIvan

„Všetko dobré povedané tu bolo pred tebou, ak to nevieš prekonať, využi to.” Tak tento citát si zapamätám na veľmi dlho. Veľmi, veľmi, veľmi dobrý film o rasovej (ne)znášanlivosti, nahromadenom hneve a schopnosti zmeniť svoj život o 360 stupňov. Môžete sa o to pokúsiť, ale nie vždy to dokážete. Brilantne zahraná hlavná postava napraveného „nácka” v podaní Edwarda Northona. Jeden z najlepších filmov, ktoré som s nim videl. Pútavo rozprávaný príbeh, vďaka zaujímavému prepájaní minulosti a budúcnosti na základe farieb bol zvolený brilantne. A aké z toho plinie ponaučenie ? Môžete byť biely, čierny, žltý alebo aj purpurový, aj tak sa medzi vami nájdu vygumovaný idioti, ktorí si myslia, buď že sú nadradená rasa alebo že im všetci krivdia alebo že sa k ním ľudia chovajú ako zvery. Dereckov pobyt za mrežami ukážkovo ukazuje, ako sa zo zaritého „nácka” môže stať milovník „čiernych húb” (prosím nehľadajte tam rasový podtext, len parafrázujem). Koniec bol srdcervúci a musím povedať, že mi bolo malého Dannyho ľúto. Predsa len bol to dobrý chlapec. S myšlienkou na retardovaného negra, ktorý je taky sprostý, že odbachne chlapca za bieleho dňa v škole na záchodoch sa vo mne varí krv, no musím dodať, že tomuto filmu chýba k dokonalosti len krôčik. 90 %. ()

AloeB

Bohužel, jsem zklamán. Obrácené svastiky se vždy pojí s něčím zajímavým a od něčeho, co se jmenuje Kult hákového kříže jsem čekal něco více dekadentního, než jen rodinné drama o dvou nazi boys co si uvědomí že je rodina důležitější a přednější poté, co jednoho z nich ojebou ve vězení. Spousta částí působí naivně, zatímco minulost je jakžtakž, přítomnost je prakticky bez děje a jde zde jen o to, že jeden nácek vyfuckuje ostatní nácky, Závěr pak nevyznívá tak jak vyznívat měl a my místo toho jen čumíme do obrazovky a říkáme si, že alespoň nebudou žít šťastně až do smrti jako v jiné pohádce. Nortonův výkon nepochválím, jeho roli by zvládli i jiní herci jeho (a snad i nižšího) formátu. Jediné dvě postavy, které probudili nějaké emoce, byly Davina, která sympaticky vzdorovala oboum bratrům, a překvapivě Seth, protože takového debila je prostě nemožno nemít rád a nebýt znechucen ani ne tím co dělá ale spíš osobností jako takovou. Tudíž, jako pohádka pro americké děti s poučením jak jsou tyto ideologie škodlivé je to ideální, to je ale bohužel všechno. ()

Razzor_82

"Zakousni se do toho obrubníku!" Příkladné uchopení ožehavého tématu rasismu v plné kráse! Důvod proč nezasívat v lidech semínko nacizmu a NErozdělovat je jen podle barvy kůže. Otevřená syrovost, která pluje celým filmem a vygraduje koncem! Norton v životní roli převychovaného nácka, který balancuje mezi životem a smrtí. 10/10 ()

kondor77

Jako zasloužilý nacista, rasista a traktorista, nejsem s ideovým zakotvením a vyzněním filmu ztotožněný. Nevěřím napraveným a proto snižuji hodnocení. ()

FeriusParfax

Edward Norton je další z mých oblíbenců. Bylo trošku zvláštní ho vidět hrát takového tvrďáka a nácka. Film jsem zhlédla, když jsem ještě byla malé pískle. Pustil mi ho táta a hlavní scénu, co si pamatuji a už bude navždy v mém srdci, je hned počáteční scéna s obrubníkem. To jsme se s tátou nasmáli. Celkově se mi film dost zamlouval a určitě doporučuji se podívat. ()

Zombo

Čestně zasloužených pět křížů... teda hvězd. Ano, pointa je naivní, ale o to víc jí chcete věřit a přát si, aby tohle zakusil každý neonácek - nápravu i trest. A největší zásluhy na tom nemá nikdo jiný než sám velký E. Norton ve své nekompromisně nejlepší roli. Realisticky kruté, poodhalující způsob uvažování a "myšlení" rasistů, nádherně natočené černobílé pohledy zpátky, hudba... Kdo neuvidí a neuslyší, nepochopí. ()

Gardenboy

Je to jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl. Scéna so zakusnutím do obrubníka bola aj pre mna hotové peklo. Siestu hviezdicku by som dla za pre mna sokujuci zaver. ()

chaturga

Souhlasím s Luciáškem. Tento film je prostě neuvěřitelný zážitek a dá se na něj dívat 1000x! Úžasný Edward Norton. Jeden z mých nejoblíbenějích herců. Díky, že film existuje. Realistický pohled na rasismus ve všech jeho podobách. ()

joho

Vo filme sa tvorcovia neboja tej háklivej témy,pred ktorou sa tak skrývame. Rasizmus,bohužial,hýbe svetom,hlavne mladých najzraniteľnejších ľudí,ktorý nevedia kam sa majú zaradiť. Vždy je tu však človek-vodca sa stane akýmsi členom rodiny. Stačí už len sfanatizovat tieto masy a ide sa do boja,v ktorom je jasný víťaz,keďže "tých zlých" je väčšinou prevaha... Derek sa znechutený vracia z väzenia,aby napravil,čo sa napraviť dá. Žiaľ neskoro. Výkon Edwarda Nortona netreba ani komentovať-brilantný! ()

SMJSmoK

Vážně perfektně natočenej film...zapůsobilo to na mě opravdu hodně a taky jsem si u toho hodně věcí uvědomil...film působí velmi realisticky, což sice může někdo špatně snášet, ale já to vzal spíš jako pozitivum ()

Sosak

Moc zajímavý film o rasismu, zvlášť Edward Norton tu herecky přímo řádí. Tempo hezky ubíhá, příběh se mi moc líbil, scény se tu najdou i opravdu kusózní. Vytknul bych snad jenom dvě tři pasáže, který jsou trochu nudný (rodinný oběd s "Icíkem", příjezd domů u vězení...). Ale náckové se tu povedli :) ()

Arequipa

Víc takových filmů! Rasismus není zdaleka jen problém Ameriky. Norton mě do třetice (po 25. hodině a Klubu rváčů) přesvědčil, jak výborný je herec. Po skončení titulků jsem na tom byl stejně jako Golfista - nemohl jsem popadnout dech... Úchvatné! ()

depp

Příběh mi přijde strašně naivní. Skinhead/vrah který se ve vězení ze dne na den změní v lidumila? A jeho mladší bratr, kterýmu starší řekne, že ten rasismus není ok a on se hned zbaví všech svých relikvií? Přestože je to jinak kvalitní film, tak tadyto mu rozhodně nevěřím. ()