Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

senyor

Po 4. pozretí, keď som sa viac zameral na reálnu možnosť prerodu Dereka, musím poznamenať, že to čo je tomuto filmu vytýkané, zďaleka nie je až tak opodstatnené. Dobre, je to celé trochu pritiahnuté za vlasy, ale vôbec nie natoľko nereálne a každému kto pochybuje, odporúčam ešte jedno vzhliadnutie na objektívne posúdenie najväčšej obsahovej "chyby" AHX. Keď už niečo považujem za menej reálne, tak zmenu myslenia Dannyho z hodiny na hodinu, bez ohľadu na vplyv staršieho brata, keďže podobné miesto mali v jeho živote aj kamaráti a skinhead-vodca Cameron. Možno by filmu svedčalo, keby vo svojom deji obsiahol trocha viac dní, nech majú nové idey čas zarezonovať v postavách i divákoch a záverečná pomsta mi tiež pripadala tak nejak narýchlo ukvasená. Navyše by nejaká tá obsahová vata ubrala trochu z toho zbytočného pátosu a celkové vyznenie filmu by bolo drsnejšie a naliehavejšie. Inak som Kult hákového kríža radil k najsilnejším a ideologicky najzaujímavejším filmom, aké som videl, no potom prišiel inteligentnejší a neamerickejší Svätý boj, ktorý tlačí na pílu práve tam, kde sa Tony Kaye bojí. Každpádne jeho réžiu nejde nepochváliť, navyše Furlong bol minimálne veľmi dobrý a Norton v prvej polke priam démonický. Hoci už sú preč časy, keď som AHX radil medzi svojich top10 filmov a s kamarátmi si ho púšťal ako absolútnu kultovinu, stále má svoje čaro a tých 5 hviezdičiek mu veľmi rád nechám. ()

H4N1CK4

Už dlouho se mnou žádný film tak nezamával jako Kult hákového kříže; pořád ho mám plnou hlavu! Tak silný příběh... a výkon Edwarda Nortona byl neuvěřitelný - jakoby Dereka ani nehrál, ale jako by jím fakt byl! Opravdu nemám dostatek slov, abych vyjádřila, jako moc na mě tento film zapůsobil. Snad stačí, když řeknu, že je to po dlouhé době film, u kterého nemusím dlouze přemýšlet, jestli si těch 5 hvězdiček opravdu zaslouží, ale u kterého je mi to jasné a ještě mi těch 5 připadá žalostně málo! ()

dawe787

Psychologický film, kde se děj odehrává okolo dvou bratrů, kteří ztratili otce hasiče. Ten byl zastřelen v černošském ghetu při požáru a starší bratr dostal tři roky vězení za vraždu dvou černochů při krádeži jeho auta. V té době již byl posedlý rasismem a nesnášenlivostí vůči cizincům v USA. Mladý bratr jde čím dál více v jeho šlepějích a v době kdy starší bratr poznává ve vězení, že vše není černobílé a asi to nebude ta správná životní cesta, tak mladý bráška se v něm jenom vidí a proniká do podhoubí rasismu. Starší bratr dostane pořádnou duševní i fyzickou lekci ve vězení a vlastně přežije díky jednomu čenému kamarádovi. Konec je dramatický pro jednoho z bratrů, kteří pochopili ve finále, že nenávist neudělá člověka šťastným ani když dojde k vážným činům. Životní spokojenost tkví zcela jistě někde jinde. Pěkně zrežírovaný snímek, výborné dialogy a každopádně k zamyšlení. ()

ashtangi

Po 1/4 jsem měl velké nutkání to vypnout, ale dokoukal jsem celý film. Že jsem to měl vypnout, už je jiná věc. Všechny tyto ...ismy mně lezou na nervy a přišlo mi, že film více oslavuje, než ukazuje špatnou stránku. Norton hraje opravdu skvěle, ale to je tak vše + hloupý konec. ()

grerar

Myslím, že hlavním zážitkem tohohle filmu by nemělo být poznání, že rasismus je hnus (to snad všici víme, heh?), ale že všeobecně nenávist a "nasranost" jak o ní Derek mluví k závěru je Hnus. "... Já jsem rozmlátil spousty obchodů, potkal jsem černýho a pak jsem dokonce dva zabil. Ale já byl i přesto permanentně nasranej..." A mě tam vůbec nevadí ten "chybějící" střet s jeho bývalou komunitou. Protože se mi zdá, že jsem pochopil, proč tam není. 5* ()

El-Barto

Film dotýkající se bolestivého tématu, dotýkající se tak pravdivě, že z toho člověka až mrazí. Edward Norton byl opravdu vynikající a svalnatá postava (oproti např. Klubu rváčů nebo jiným filmům, kde svalovou hmotou neudivolal) mu dodala víc charizma a vzbuzoval respekt. I přes problém s režisérem Kayem to Norton dokázal dovést do šokujícího konce. ()

vojtaz

Výborný film, možná můj nejoblíbenější. Velice charizmatický Edward Norton, originální námět, reálný děj, a to celé ve výborné atmosféře. Vážně špica. 98% ()

blue.claire

Silný příběh. Hodně emoční scény, ze kterých mi bylo někdy až na zvracení, a ta bezmoc - prostě hrůza. Nejpozitivnější byl na filmu ten trhlý černoch z vězení - jako by si odskočil z nějaké průměrné americké komedie. A závěr mě úplně odrovnal. ()

Socom

Stopercentne najlepší film s Edwardom Nortonom, ktorý som mal možnosť vidieť. Film je po celú dobu hodne napínavý a koniec Vás odrovná. Pekný a hlavne pravdivý pohľad na americkú mládež a jej spôsob života a boja o teritórium ktorý sa tlačí aj k nám. Toto je Amerika,nie Beverly Hils 90210.Dávam 10/10 ()

Dominol

Film s velkým F. Jeden z těch, kteří se vám vryjí do paměti. Po obsahové stránce je opravdu o čem přemýšlet. Konec filmu jako by totiž vyvracel správnost předchozího rozhodnutí. Herecké výkony jsou tak opravdové a skutečné, obvzlášť Edward Norton je brilantní (vynikajíci je však také pro mě neznámý Furlong). Co napsat víc? Snad jen, že tento film bude ještě dlouho v mých myšlenkách... ()

Mr.Hudson

Pro mě jednoznačně číslo 1. Neuvěřitelně natočený snímek s realistickým pohledem na dnešní velký problém - rasismus. Derek Vinyard ( Edward Norton ) nejdříve veliký stoupenec a propagovatel nacismu se v průběhu děje mění na člověka, který si uvědomuje, že být agresivní a nepřátelský vůči jiné rase je zcela zbytečné. Ve filmu je nádherně vykreslen celý příběh Dereka, začátek chodníkovou scénou a koncem v podobě změny a uvědomování si v nápravném zařízení. Když Derek poté řekne celý svůj příběh svému mladšímu bratrovi ( začínající rasista) a ve filmu je velký obrat, oba si uvědomují velkou chybu , kterou za celý svůj život napáchali , ale to už je bohužel pozdě ... Je smutné, že spousta lidí si vůbec neuvědomuje poselství a podstatu tohoto filmu. ()

Flagg

Tohle opravdu není obyčejný film o rasismu. Je totiž hlavně o lidských hodnotách, činech, a rozhodnutích. O tom, že naše činy ovlivňují nejen nás. Za sebe musím říct, že tohle je jeden z nejpůsobivějších (a zároveň nejdepresivnějších) filmů, které jsem kdy viděl. Kult hákového kříže má sice poměrně strohý příběh, na druhou stranu má hlubokou myšlenku a hlavně má Edwarda Nortona, který zde definuje pojem "herecký koncert". ()

Chundys

Hoši filmařský! Edík toho Oscara měl dostat! Vynikající film, parádní příběh, velkolepý snímek. Já osobně bych přesunul Kult mezi top 20 ;-). A konec? Ano opravdu ten mě překvapil a to se u moc filmů nestává!!! ()

frolish

Obrovska skoda. Prva hodina a pol mala suverenne nasliapnute na plne hodnotenie a vyborny filmovy zazitok. Ale co mal sakra znamenat ten koniec? Prerod mladsieho brata v priebehu jednej storky za par minut vyznel az prilis naivne (neporovnatelne s 3 roky trvajucim Derekovym, ktory v celom kontexte posobil omnoho prirodzenejsie) tak isto ako cely uponahlany zaver (ziadna dalsia konfrontacia Camerona ci gangu s bratmi), ktory sa navyse uz marne a nasilu snazil zaposobit na city. Strhavanie fasistickych plagatov v izbe rovnako ako dojemna hudba pocas vyvrcholenia boli u mna uplne mimo. Pritom by to zrejme stacilo trocha roztiahnut na dlhsie casove obdobie alebo ubrat z vazenskeho pribehu a venovat sa viac neskorsej filmovej sucasnosti, aby bol ten prechod prirozdenejsi a uveritelnejsi. Naozaj ma neskutocne stve, ze niecomu s takym spracovanim, hereckymi vykonmi a myslienkou musim v konecnom dosledku udelit len 3 hviezdy... PS. Nieco to vo mne ale zanechalo a raz sa k tomu urcite vratim. ()

Noomi

Famózny príbeh o ľudskej hlúposti a realite. Brilantne obsadení herci - Edward Norton a Edward Furlong mi vzali dych (v prvom prípade je to tak vždy ale Furlong ma naozaj prekvapil). Celý film bolí, doslova sa prenáša tá bolesť priamo na diváka. Tento film ani nepotrebuje zvlášť obsiahle recenzie, komentáre alebo kritiky. Ja nepotrebujem žiadne politické rozpitvávanie a diskusie o súčasnom stave rasizmu vo svete. Stačí si ho len pozrieť a človek to pochopí. Svet sa ním nezmení a nič nebude lepšie, ale každý by ho mal vidieť a urobiť si vlastný názor. Pri finálnej scéne som hystericky plakala, nebolo možné ma utíšiť. Kult hákového kríža je jedným z mojich najsilnejších filmových zážitkov a pre mňa je nemožné dať mu nižšie hodnotenie ako päť hviezdičiek. ()

ladno

Jedná sa o skutočne realistický a dychberúci film, ktorý človeka núti uvažovať nad každou scénou a každou sekundou stopáže ako počas pozerania, tak i po ňom. Strhujúce, vynikajúco zahrané, bezchybne zrežírované. Možno by som mohol vytýkať mieru idealizmu, ktorá sa naplno prejavila v poslednej štvrtine filmu, ale nebude, lebo film ako celok je famózne dielo, ktoré by malo zhliadnuť čo najviac ľudí a pouvažovať nad ním. Snáď už ku koncu do neba vyzdvihnem výkon Edwarda Nortona, hudbu Anne Dudleyovej a skvelý slovenský dabing. 100% ()

adriane9

O filmu jsem velmi dobře věděla, že existuje, že má své kvalitní herecké obsazení, smysluplný děj a spoustu fanoušků. Vzhledem k problematice a strachu z pocitu ( stejně jako například u filmu Sedm) jsem jej vidět nechtěla. Ale po 17ti letech od jeho premiéry se to stalo a já? No samozřejmě musím to potvrdit. Norton i Furlong byli skvělí dokonce jindy komediálně trapná D´Angelo tu byla úžasná ( miluju její kašel) .. Děj i vyústění příběhu je surové a tudíž reálné. Všechno k tomu už tu bylo řečeno ale mými slovy je to o tom, že nelze soudit a že všechno na světě má dvě strany mince. Chápu pomstu rodiny a chápu radikální změnu názoru na vše čemu je člověk schopen doposud věřit. Svět je někdy zvrácenej a o tom ten film je a ani po dvaceti letech to není jiné.. Ne-li horší. ()